SEB mojuoja inovacijų proveržio vėliava, EK – ne

Nors pagal Europos Komisijos (EK) skelbiamą ES Inovacijų reitingą Lietuva yra viena paskutiniųjų, SEB bankas, atlikęs mažų ir vidutinių šalies įmonių apklausą, sako, kad šiemet galima tikėtis proveržio. EK prognozės santūresnės: augimas bus, proveržis veikiausiai ne.
SEB atstovų teigimu, verslas planuoja kur kas aktyviau taikyti ar diegti inovacijas nei prieš metus. Banko vykdytos įmonių apklausos duomenimis, šiais metais naujų paslaugų, produktų ar pokyčių veiklos procesuose žada 7 iš 10 šalies smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonių. Pernai tokių planų turėjo 4 iš 10 įmonių.Žinoma, šalies novatoriškumą lemia daugelis dalykų ? EK indekse vertinami net 25 įvairūs rodikliai. Vis dėlto mažų ir vidutinių įmonių vaidmuo šioje srityje yra labai didelis, todėl išaugęs jų aktyvumas gali lemti ir geresnes Lietuvos pozicijas ES šalių reitinge, ? sako Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius.Tiesa, jis priduria, kad daugiausia įmonių žada naujų produktų ir paslaugų ? jų rinkai pristatys kas antra bendrovė. Ir čia prasideda skaičių bei terminų ekvilibristika.Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad ne visos institucijos ir toli gražu ne visais atvejais naujus produktus ir paslaugas laiko inovacijomis. Dažniau inovacijomis pripažįstami verslo procesų patobulinimai. Kita problema ta, kad Lietuvos atsakingose institucijose net nėra vieningo ir aiškaus aprašo, kas laikoma inovacija. Ūkio bei Švietimo ir mokslo ministerijos vis ginčijasi ir taiko skirtingus standartus. Todėl kartais susidaro paradoksali situacija, kai atsakymas į klausimą, kas yra inovacija priklauso nuo to, ko klausiama.
Nepasiruošęs ir verslas
VŽ ketvirtadienį rašo, kad nors į mokslo slėnius 20072013 m. Lietuvoje investuota daugiau kaip 0,5 mlrd. Eur, 2014 m. ES inovacijų švieslentėje pagal investicijų poveikį ekonomikai Lietuva yra paskutinėje vietoje ir maždaug 3 kartus atsilieka nuo ES vidurkio.Bendrai ES inovacijų indekse (angl. Innovation Union Scoreboard 2014) Lietuva yra penkta nuo galo ir lenkia Lenkiją, Rumuniją, Latviją ir Bulgariją. Patį indeksą ir ataskaitą galima rasti čia.O vertinant vien tik įmonių investicijų į inovacijas efektyvumą, Lietuva yra 13-oje vietoje iš 28 Bendrijos šalių. Tad pačios įmonės, kalbant apie inovacijas, daugeliu atvejų nėra didžiausia Lietuvos problema.Ponas Doveika taip pat teigia, kad šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau kaip 76.000 mažų ir vidutinių įmonių, kuriose dirba beveik 672.000 žmonių, tad šis sektorius turi labai didelį potencialą kurti ir taikyti verslo naujoves.Inovacijos didina įmonių našumą ir veiklos efektyvumą, o tai yra labai aktualu šiandien, kai investicijų lygis šalyje neauga. Be to, naujovių diegimas galėtų duoti papildomą impulsą eksportui, ypač dabar, kai įmonėms tenka žvalgytis naujų rinkų, ? sako SEB banko prezidento pavaduotojas.Kad potencialas Lietuvoje yra, ir kad inovacijos reikalingos, niekas nesiginčija. Tačiau kai kurie ekspertai pastebi, kad ir Lietuvos verslas, palyginti su Bendrijoje pirmaujančiomis šalimis, inovacijoms dar nėra pribrendęs.Jonas Jatkauskas, konsultacijų UAB BGI Consulting viešosios politikos skyriaus vadovas, įsitikinęs, kad verslui Lietuvoje inovacijų irgi dar nereikia, pagrindiniais įmonės konkurencingumo veiksniais daugelyje įmonių vis dar laikoma pigi darbo jėga ir laiko patikrinti technologiniai įrenginiai, leidžiantys gaminti minimalius reikalavimus tenkinantį produktą.Kitaip tariant, verslo atstovų mąstysena dar neperėjo iš investicinės fazės į inovacinę, sako ekspertas.
Reikia laiko alkio ir kantrybės
Kad mąstymas keistųsi, jo įsitikinimu, turi atsirasti vidinė įmonės paklausa mokslo tyrimams ir inovacijoms, taip pat ir pasiūla verslui reikia padėti kurti suprantamą, reikalingą ir naudingą mokslinę produkciją, daryti taikomuosius tyrimus, kitus inovacijų grandinės rezultatus.Ketvirtadienį Vilniaus oro uoste vykstančiame SEB banko renginyje Inovacijų laboratorija panašiai kalbėjo ir Vytautas Jokužis, gamybos ir technologinių procesų automatizavimo bendrovės Elinta" direktorius.Jis pasakojo apie įmonės sukurtus ir finansuotas inovacijas. Tarp jų ir apie kilnojamą elektros pavarą, paverčiančią dviratį elektriniu Rubbee, norvegams pristatytą hibridinį autobusą ir užsienyje sėkmingai parduodamus 3D skenerius.Kalbėdamas jis užsiminė, kad inovacijas kuriančios įmonės ir asmenys turėtų būti šiek tiek alkani, nes tai puikiausias stimulas siekti daugiau.Kol netapome sotūs ir viskuo patenkinti, turime šansų daug pasiekti", kalbėjo p. Jokužis.Tačiau jis taip pat įspėjo, kad inovacijų ciklas nėra trumpas, tad nereikėtų tikėtis per metus pakeisti pasaulį. Inovacijoms, anot jo, reikia ne tik alkio bet ir drąsos pradėti, nemažai kantrybės ir bent keleto iteracijų.SVV įmonėms skirtą renginį Inovacijų laboratorija SEB rengia jau antrus metus iš eilės. Šiemet renginio tema yra verslo plėtra ir inovacijos. Renginyje savo patirtimi ir praktinėmis žiniomis dalijasi verslininkai iš Vokietijos, Olandijos, Švedijos ir kitų ES šalių.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti