Moterys investuoja geriau

Publikuota: 2015-03-14
Atnaujinta 2015-05-29 12:29
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
 

Įrodyta, kad moterys investuoja efektyviau, nei pačios apie tai mano. Terrance‘as Odeanas, Berkeley‘s Haas verslo mokyklos profesorius, savo mokslo karjerą skyręs investuotojų elgsenai nagrinėti, tikina, kad moterų investavimo efektyvumą lemia nuosaikesnis ir atsakingesnis požiūris.

Jis 7 metus stebėjo 35.000 JAV namų ūkių investicijas pagal lytį ir pateikė išvadą, kad, nors vyrų investicinis aktyvumas didesnis (prekiavo net 45% aktyviau nei moterys), jų investicijų grąža yra mažesnė negu moterų.Pagrindinė tokio skirtumo priežastis – per didelis vyriškos lyties pasitikėjimas savo jėgomis. Straipsnyje „Berniukai taip ir liks berniukai: lytis, perdėtas pasitikėjimas ir investicijos į akcijas“ („Boys will be Boys: gender, overconfidence, and common stock investment“) profesorius teigia, kad pernelyg didelis pasitikėjimas savo jėgomis, išreikštas savo pajėgumo, žinių, ateities perspektyvų pervertinimu, lemia neracionalius, rizikingus sprendimus ir mažesnę ilgo laikotarpio grąžą. Intensyvi prekyba lėmė 1 procentiniu punktu mažesnį vyrų investicijų pelningumą nei moterų.Pastaruoju metu matoma ir tokia tendencija: jei moterų ir vyrų investicijų pelningumas sutampa, moterų portfelio rizika yra mažesnė. T. y. rinkdamosi mažesnės rizikos investavimo priemones, moterys gali tikėtis tokios pat grąžos kaip vyrai, pasirinkę aukštesnės rizikos investavimo priemones.Kitas reiškinys, matomas ilgesnę privataus pensijų kaupimo istoriją turinčiose Europos šalyse, – senatvės pensijai moterys linkusios kaupti didesnę pajamų dalį nei vyrai. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad vyrai senatvės pensijai sukaupė vidutiniškai 7,9%, o moterys – 8,3% pajamų. Oponentai gali pabrėžti nedidelį procentinį skirtumą. Tačiau jei palyginsime pensijų fonduose sukauptų lėšų apimtį absoliučiu dydžiu, susidaro gana reikšmingi skaičiai.Taigi matant efektyvaus moterų investavimo tendencijas ir atsakingesnį jų požiūrį į senatvės pensijos kaupimą, ramybės neduoda klausimas, kodėl moterų aktyvumas investuojant yra mažesnis nei vyrų.Šių metų „Fidelity Investment“ tyrime „Pinigai tinka moterims“ („Money fits women“) buvo apklaustos 1.542 moterys, ir pagrindinės išvados buvo tokios: (1) moterys išreiškė papildomos finansų edukacijos finansinės informacijos poreikį; (2) net 8 iš 10 moterų nėra linkusios kalbėtis apie pinigus su artimaisiais – beveik pusė jų mieliau pasitikėtų profesionalais; (3) pasitikėjimo savimi trūkumas yra pagrindinis veiksnys, sulaikantis moteris nuo aktyvaus savo finansų valdymo ir investavimo.

Trūksta finansinės edukacijos

Moterys nelinkusios aptarinėti finansų su artimaisiais, bet labiau linkusios pasitikėti profesionalais. Vakarėliuose tenka stebėti, kad mišrioje kompanijoje kalbai pasisukus apie pinigus ir investicijas, moteriškos lyties atstovės prityla. Vyraujančią nuomonę, kad nedalyvavimo pokalbyje priežastis – nepakankamas išmanymas, paneigia tyrimo išvados, kad moterys nėra linkusios aptarinėti savo finansų su draugais ir net su artimaisiais. Jos kur kas atviriau šneka apie sveikatos bėdas ar vaikų auklėjimą nei apie savo finansų valdymą. Dauguma pabrėžė, kad apie finansus mieliau kalbėtų su profesionalais. Tad investicijų konsultantams reikėtų pasidomėti tiek moterų psichologija, tiek neišnaudotomis galimybėmis šioje nišoje.Kai kurie JAV investiciniai bankai, pavyzdžiui „Allegiance Capital Corporation“, atsižvelgė į tokias tendencijas ir ėmėsi pertvarkyti personalo pasiskirstymą pagal lytį. Tradiciškai susiklosčiusi padėtis, kad mes įpratę matyti vyriškos giminės investicijų bankininką, pamažu keičiasi, ir žaidimų aikštelė, anksčiau priklausiusi tik berniukams, dabar darosi vis labiau atvira ir sijonuotoms asmenybėms su aukštakulniais bateliais. Pernai „Forbes“ publikuotas straipsnis „Kodėl atsiperka investicijos į moteriškos lyties investicijų bankininkes“ („Why Investing In Women Investment Bankers Pays Off“) sulaukė didelio populiarumo ir diskusijų. Straipsnyje nagrinėjami įvairūs moterų pranašumai investicijų bankininkystėje, o bankų vadovai teigia, kad moterų įdarbinimo sprendimai „pirmiausia paremti požiūriu į darbą ir darbo etiką, o protingos kompanijos pradeda suprasti, kad investavimas į mišrų darbuotojų kolektyvą pasižymi dideliu konkurenciniu pranašumu“.Nereikia naiviai manyti, kad JAV investicinių bankų sprendimai susiję su etišku požiūriu lyčių lygybės klausimais. Rinka yra pokyčių diktatorė: apskaičiuota, kad Valstijose moterys valdo 8,5 mln. verslo įmonių ir sukuria apie 1,3 trln. JAV dolerių pajamų. O Federalinis rezervų bankas (FED) apskaičiavo, kad šiandien 51% šalies gerovės priklauso moterims, ir prognozuoja, kad iki 2020 m. du trečdaliai šalies gerovės bus moterų rankose.

Mažesnė rizikos tolerancija

Nors moterys vis dar laiko jei ne keturis, tai bent tris namų kampus ir paprastai puikiai tvarko kasdienius šeimos finansus, dažniau nei vyrai dalyvauja planuojant vaikų ateitį ir jų karjeros perspektyvas, vis dėlto pritrūksta drąsos išoriniams finansinių investicijų sprendimams. Čia moterims reikėtų pasimokyti iš vyrų labiau pasitikėti savimi ir pasikliauti priimtais sprendimais. Juolab kad toks neapčiuopiamas veiksnys kaip nuojauta neretai padeda susigaudyti net finansų pasaulyje.Carryna Effron, nekilnojamojo turto profesionalė, matydama tokias abejones, įkūrė tinklalapį „GoGirlFinance“, kuriame padeda moterims įgauti pasitikėjimo savimi valdant finansus. Tinklalapyje galima rasti straipsnių, kad svarbu prieš vestuves patikrinti kreditinius partnerio įsipareigojimus, užuot tik romantiškai svajojant, kaip praleisti Valentino dieną, aiškinami pajamų diversifikavimo būdai, diskutuojama, kaip išvengti finansinės neištikimybės, pateikiami paprasti pajamų deklaravimo būdai, asmeninių finansų patarimai, investavimo pradžiamokslis, psichologiniai patarimai, kaip nugalėti investavimo baimę ir pan.Portalas „FinancialWomen“ taip pat pateikia įvairių patrauklių moterų sėkmingo finansų valdymo ir probleminių situacijų sprendimo pavyzdžių.Apibendrinant: moterų investavimo sprendimai pasižymi mažesne rizika nei vyrų ir didesne grąža, bet jų investavimo apimtis išlieka nedidelė dėl nepakankamo pasitikėjimo savimi ir finansinio švietimo trūkumo. Todėl jeigu bankuose ir investicinėse bendrovėse dirbtų daugiau moteriškos lyties patarėjų investicijų klausimais, moterų investavimo procesas galėtų įgauti didesnį pagreitį.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ kovo 5 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Klaipėdos naftos“ vadovas: įtampos daug, tačiau žiūrime į tai kaip į cikliškumą 3

Naftos produktų bei suskystintų dujų terminalų operatorės „Klaipėdos naftos“ vadovas pastaruoju metu smukusią...

Rinkos
2018.10.19
„Luminor“ galėtų investuoti į „fintech“ įmonę

Baltijos šalių bankas „Luminor”, kuriame jau kitų metų pirmąjį pusmetį kontrolę turės JAV privataus kapitalo...

Rinkos
2018.10.18
Dar viena ERPB pagalbos ranka – įsigijo „Luminor“ obligacijų

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) reikšmingai prisidėjo prie „Luminor“ banko pirmosios...

Rinkos
2018.10.18
Zalatorius – apie bankų „brūkšnį“ plovimui, akcininkų pokyčius, pasiruošimą krizei Premium 7

Baltijos šalyse netylant pinigų plovimo skandalams, Lietuvos bankai jaučiasi gana ramūs, nes dar pernai...

Rinkos
2018.10.18
„Paskolų klubui“ nepavyko „paauklėti“ klientės už anksčiau grąžintą kreditą 10

Lietuvos bankas tarpusavio skolinimo platformą „Paskolų klubas“ valdančią įmonę „Neo Finance“ įpareigojo...

Rinkos
2018.10.17
„Danske Bank“ naujasis vadovas neįtiko priežiūros institucijai

Danijos finansų priežiūros institucija (FSA) atmetė „Danske Bank“ pasirinkto naujo vykdomojo direktoriaus...

Rinkos
2018.10.17
Į pinigų plovimo skandalus tempiamas ir „Nordea“ bankas 12

Didžiausia Šiaurės šalių finansų grupė „Nordea“ tempiama į pinigų plovimo skandalą, investuotojui Billui...

Rinkos
2018.10.17
„Netflix“ rezultatai pranoko Volstrito lūkesčius

JAV interneto televizijos paslaugų bendrovės „Netflix“ akcijų kaina trečiadienį šoktelėjo 4% po to, kai...

Rinkos
2018.10.17
Baltijos biržos prekyboje dominavo estai Premium

Baltijos akcijų biržose daugiausiai prekybos aktyvumo teko Estijos įmonėms, tuo tarpu Lietuvoje laukta...

Rinkos
2018.10.16
Keista savaitė akcijų rinkoms: geros naujienos iššaukė kritimą rinkose

Praėjusį trečiadienį JAV indeksai patyrė didžiausią dienos kritimą nuo vasario mėnesio.

Rinkos
2018.10.16
Lietuva kriptovaliutų sektorių stato į rėmus – bendruomenė ūžia Premium 4

Lietuvos valdžios institucijų bandymą reguliuoti šalies kriptovaliutų sektorių bendruomenė vadina pertekliniu...

Rinkos
2018.10.16
Investuotojai randa alternatyvų prikirptiems amerikietiškiems ETF 10

Lietuvos investicijų specialistai atranda vis daugiau alternatyvų amerikietiškiems biržoje platinamiems...

Rinkos
2018.10.16
Minusas investiciniame portfelyje – proga pasitikrinti atliktų sprendimų motyvus Premium 6

Nuostolių fiksavimas – būtinas veiksmas aktyviau portfelį valdančio investuotojo arsenale. Tačiau visuotinai...

Rinkos
2018.10.16
SEB grupės vyriausiasis strategas: bijokite ne prekybos karų, o infliacijos Premium 9

Johanas Javeusas, SEB grupės vyriausiasis strategas, interviu VŽ teigia, kad po praėjusią savaitę vykusio...

Rinkos
2018.10.16
Aktyviausių M&A patarėjų regione reitinge – ir lietuviški vardai

Aktyviausiai įmonių susijungimų ir įsigijimų (angl. mergers & acquisitions, M&A) srityje šiemet Vidurio ir...

Rinkos
2018.10.15
Vyriausybė beveik 5 metams pasiskolino už 0,504% 1

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 4 metams ir 10 mėnesių pasiskolino 20 mln. Eur už vidutines 0,504%...

Rinkos
2018.10.15
SEB investuotojams: dar šiek tiek augsime

Praeitą savaitę įvykęs didžiausias nuo vasario akcijų išpardavimas natūraliai kelia klausimų, ar jau ateina...

Rinkos
2018.10.15
Kinijos akcijų rinka – žemiausiame nuo 2014 m. taške

Kinijos akcijų indeksas „Shanghai Composite“ nusirito iki žemiausio lygio nuo 2014 m. lapkričio.

Rinkos
2018.10.15
Perspėja: brangių energetinių išteklių laikai sugrįžo 3

Paryžiuje įsikūrusi Tarptautinė energetikos asociacija (TEA) teigia, kad yra susirūpinusi dėl dramatiškai...

Rinkos
2018.10.13
Atšokimas įvyko – atsigavimo banga užliejo biržas Premium 1

Po itin įtemptos savaitės į savaitgalį investuotojai žengia pozityvesnėmis nuotaikomis – Azijoje...

Rinkos
2018.10.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau