Darbas puse etato nuo įmokų „Sodrai“ gali nebeišgelbėti

Publikuota: 2015-03-03
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Jeigu darbuotojas dirba ne visą darbo laiką ir dėl to negauna minimalios algos, socialinio draudimo įmokas vis tiek reikia skaičiuoti bent nuo minimalios mėnesinės algos (300 Eur), tokią įstatymo pataisą teikia socialdemokratas Algirdas Sysas.

Jeigu pagal įstatymus darbuotojas dirba ne visą darbo laiką, socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos nuo faktiško darbo užmokesčio, bet ne mažesnio kaip minimalioji mėnesinė alga (300 Eur), rašoma Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisoje.„Sodros“ duomenimis, 2014 m. lapkričio mėn. Lietuvoje buvo 171.400 pagal darbo sutartis dirbančių asmenų, dirbusių visą mėnesį, ir šiems asmenims buvo priskaičiuotos valstybinio socialinio draudimo įmokos nuo sumos, mažesnės negu MMA. Šių asmenų vidutinės draudžiamosios pajamos per mėnesį buvo tik 164,68 Eur, todėl jų per kalendorinius metus įgytas socialinio draudimo stažas būtų proporcingai mažesnis.

Vadovų daugiausia

Mindaugas Sinkevičius  „Sodros“ direktorius, anksčiau „Verslo žinioms“ komentavo, jog darbuotojų, kurie dirba ne visu etatu ir gauna mažesnę nei minimalią algą, Lietuvoje yra apie 150.000. Šie asmenys negauna jokių kitų draudžiamųjų pajamų. O minimalią algą gauna beveik perpus mažiau asmenų – 90.000.„Nenormalu, kai asmuo gauna 60 Eur ir neturi kitų oficialių pajamų“, – teigė p. Sinkevičius. Paanalizavus atidžiau, matyti, kad daugiausia gaunančių mažiau už minimalią algą yra tarp vadovų, rinkodaros specialistų, buhalterių, padavėjų, kambarinių. Pirmoje vietoje šiame pareigų ir profesijų sąraše yra įmonių vadovai.„Galima būtų suprasti, jei asmuo dalį savo laiko skirtų vadovavimui įmonei, o kitą dalį – kitam darbui ir turėtų kitų pajamų, tačiau apie 10.000 vadovų gauna mažiau nei minimumą ir neturi kitų oficialių pajamų“, – tuomet pabrėžė p. Sinkevičius.Ponas Sysas siūlo nustatyti, jog tuo atveju, jeigu asmuo dirba ne visą darbo laiką pas kelis draudėjus ir pas kiekvieną iš draudėjų priskaičiuota suma, nuo kurios skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, yra mažesnė negu minimalioji mėnesinė alga, socialinio draudimo įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos turi apskaičiuoti draudėjas, pas kurį asmuo įsidarbino anksčiau.Jeigu pagal įstatymus darbuotojui priskaičiuotas faktiškas darbo užmokestis yra mažesnis negu minimalioji mėnesinė alga dėl to, kad darbuotojas dalį jam priklausančio dirbti laiko nedirbo dėl nedraudiminio laikotarpio ar gavo ligos, motinystės, tėvystės arba motinystės (tėvystės) pašalpą, socialinio draudimo įmokos yra skaičiuojamos nuo minimaliosios mėnesinės algos, perskaičiuotos proporcingai dirbtam laikui.Siūloma iki 2015 m. birželio 30 d. priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

Estijoje jau galioja

Martynas Žilionis, „Sodros“ atstovas ryšiams su visuomene, atkreipia dėmesį, kad Estijoje jau galioja panaši tvarka –socialinis mokestis šioje šalyje taikomas konkrečioms mėnesio pajamoms, bet ne mažesnei sumai nei nustatytas mėnesinis socialiniu mokesčiu apmokestinamas dydis.Šis dydis nustatomas kiekvienais metais tvirtinant kitų metų valstybės biudžetą. Jis negali būti mažesnis negu einamųjų metų liepos 1 d. galiojusi minimali mėnesinė alga (2013 m. ji buvo 320 Eur). Minimalią mėnesinę algą tvirtina vyriausybė, susitarusi su darbdavių ir darbuotojų organizacijoms.„Taigi, minimali suma, kurią draudėjas per mėnesį privalo sumokėti už apdraustąjį, yra 105,6 Eur – 33% nuo 320 Eur“, – teigia p. Žilionis. Už apdraustąjį, kuris turi daugiau nei vieną draudėją, minimalią socialinio mokesčio sumą Estijoje privalo sumokėti tas draudėjas, kuris apdraustajam taiko neapmokestinamąjį pajamų dydį.Įstatyme nustatytos kelios išimtys, kada minimali socialinio mokesčio suma mokama ne visa, o proporcingai darbuotojų darbo laikui: pavyzdžiui, kai darbuotojas atsisako dirbti arba nušalinamas nuo pareigų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku