Kerpa partijas ir valstybės valdomas įmones rišusią bambagyslę

Publikuota: 2015-03-24
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Antradienį po pateikimo Seimas dauguma balsų pritarė, kad „skubos tvarka“ būtų jau šį ketvirtadienį  balsuojama dėl Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojo įstatymo pataisos, kuri leistų už valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos įgyvendinimą atsakingam Valdymo koordinavimo centrui (VKC) toliau veikti VĮ Turto banke.

Kaip jau rašė VŽ, VVĮ reformos, silpninančios partijų įtaką valstybinėse įmonėse, likimas Seime pakibo ore, kai paaiškėjo, kad prie VĮ Turto banko prijungus VĮ Valstybės turto fondą (VTF), nuo balandžio 1 d. naujoje įstaigos struktūroje nelieka vietos VVĮ pertvarkas įgyvendinančiam VKC (jis iki tol veikė, kaip VTF struktūrinis padalinys).„Siūlau, kad šią įstatymo pataisą skubos tvarka trečiadienį apsvarstytų Audito komitetas, o ketvirtadienį jau vyktų pataisos priėmimas“, – antradienį Seimo posėdyje teigė Loreta Graužinienė, Seimo pirmininkė.Daugeliui partijų š.m. kovą Seime prastai pasirodžius savivaldos rinkimuose ėmė ir įstrigo VVĮ reformos tęstinumą turinčios užtikrinti įstatyminės pataisos. Ironizuota, kad, jei reforma bus tęsiama, iš valdžios olimpo besitraukiantiems politikams ar jų globotiniams neliks saugių vietelių „žiemoti“ valstybės ir savivaldybių įmonėse.

Pasirinko mažesnę blogybę

Ekspertai ir VVĮ reformos ištakose stovėję politikai vertina, kad toks sprendimas nėra pats tinkamiausias, o mažiausia iš galimų blogybių gelbėjantis iš padėties.Paulius Martinkus, asociacijos „Baltic Institute of Corporate Governance“ prezidentas, kiek anksčiau VŽ išsakė nuomonę, kad svarbu ne tik išsaugoti VKC veikiantį, bet kur kas svarbiau yra tai, kaip jis veiks. „Ar be aiškios vizijos vegetuos kaip Turto banko ar kurios kitos įstaigos dalis, ar veiks kaip savarankiška, VVĮ reformas užtikrinti gebanti institucija“, – sakė p. Martinkus.Dainius Kreivys, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys ir buvęs Ūkio ministras VVĮ pertvarką pradėjusioje Andriaus Kubiliaus Vyriausybėje, svarstymo metu apgailestavo, kad atsisakyta siūlymo VKC, „kuris atlieka svarbią misiją“, palikti veikti, kaip savarankišką agentūrą su 160.000 Eur metiniu biudžetu.„Šis variantas dar blogesnis nei siūlė Vyriausybė, tačiau prašau balsuoti „už“, antraip išmetus į gatvę žmones po to juos surinkti bus be galo sunku“, – teigė p. Kreivys.VKC, įkurtas dar 2010 m. ankstesnės p. Kubiliaus centro dešinės vyriausybės, pasikeitus valdžioms tapo savotišku svetimkūniu dėl pateiktų sprendimų, kurie susilpnino partijų įtaką valstybės ir savivaldybių įmonėse. Centras, kuruojamas tuomečio ūkio viceministro Adomo Audicko, kuris gerąją VVĮ valdymo patirtį šiuo metu perduoda Ukrainoje, pirmą kartą įvertino visų Lietuvos VVĮ turtą.Paaiškėjo, kad valstybės turtas valdomas neefektyviai, tad buvo įvestos turto grąžos ir pelno normos, kurias turi pasiekti VVĮ, o bent pusė gauto pelno turi būti pervesta į biudžetą kaip dividendai. Paaiškėjo, kad valstybės turtas valdomas itin neefektyviai: apie 300 VVĮ, turinčių maždaug 18 mlrd. Lt komercinio turto, valstybės biudžetą 2009 m. papildė apgailėtinais grašiais – 44,8 mln. Lt dividendų.  VVĮ dividendams pasiekus pakilimą 2012 m. (513 mln. Lt), jau keli metai iš eilės Finansų ministerija keletą metų iš eilės planavo gerokai kuklesnes sumas. Seime priimtame 2015 m. biudžete iš VVĮ šiemet planuojama gauti 92 mln. Eur (318 mln. Lt).

Sąsajos matomos plika akimi

Asociacijos „Baltic Institute of Corporate Governance“ viešai prieinamų duomenų analizė parodė, kad kas penktas VVĮ vadovas Lietuvoje turi aiškių sąsajų su politinėmis partijomis, daugiausia su socialdemokratais, taip pat valdžios ne ką mažiau ragavusia Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais, „Tvarkos ir teisingumo“ partija, Liberalų ir centro sąjungą bei Liberalų sąjūdžiu.Tyrimas atskleidžia, kad tik 11% iš 73 asmenų, 1992–2012 m. vadovavusių VVĮ, nurodė nepriklausą jokiai politinei partijai. Įdomu yra tai, kad net 70% atvejų tokia informacija tiesiog nebuvo nurodoma prie VVĮ vadovų aprašymų. O, be informacijos apie vadovų politinę priklausomybę, kaip teigia BICG ataskaitos autoriai, nėra galimybės nustatyti, ar VVĮ vadovo paskyrimas yra politiškai motyvuotas ir ar tas asmuo gali potencialiai turėti interesų konfliktų, todėl šioje srityje jų nuomone aiškiai reikia daugiau skaidrumo.Chrestomatinių vadovų pagal partinę liniją skyrimo atveju galima laikyti, pavyzdžiui, VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto administracijos vadovų kaitos istoriją. Šiuo metu uostui vadovauja socialdemokratas Arvydas Vaitkus, o Uosto administracijos valdyboje – išskirtinai socialdemokrato Rimanto Sinkevičiaus, susisiekimo ministro, žinybos atstovai. Ligtolinio susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio periodu (2008-2012 m.) Klaipėdos jūrų uostui vadovavo Eugenijus Gentvilas, tuometinio ministro bendražygis iš Liberalų sąjūdžio.Į 137 VVĮ šiuo metu paskirta tik 29 nepriklausomų valdybų ir stebėtojų tarybų nariai. Tiesa, iš jų tik 19 dirba VVĮ valdybose, kurios turi realią įtaką įmonių veiklai ir jos rezultatams. Likusieji 10, įskaitant „Lietuvos energijos“ įmonių grupę, tėra nominalūs stebėtojų tarybų nariai.Tiesa, rudeniop nepriklausomų narių VVĮ valdybose bus daugiau, nes iki trečdalio jų pagal Valstybės įmonių ir savivaldybės įmonių įstatymą iki rugsėjo 1 d. privalės atsirasti ir valstybės įmonės (VĮ) statusą turinčiose bendrovėse. Šiuo metu Vyriausybėje rengiama tokių narių atrankos į VĮ valdybas tvarka.Iki šiol nepriklausomi valdybų nariai galėjo dirbti tik AB ar UAB juridinį statusą turinčiose VVĮ, tokiose, kaip AB „Lietuvos geležinkeliai“, UAB „Lietuvos energija“ ar  AB „Klaipėdos nafta“.Pirminiame VĮ, kurios į valdybas privalės įsileisti nepriklausomų narių, sąraše yra keturiolika VĮ (tarp jų Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija), septynios kelių įmonės (tarp jų „Regitra“, Registrų centras ir „Lietuvos oro uostai“ (ši VĮ atsirado sujungus Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus).

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku