Liberalai su Šimašiumi šovė aukštyn, Darbo partija ir „tvarkiečiai“ prarado paramą

Publikuota: 2015-03-02
„Verslo žinios“

Šių metų savivaldos rinkimai, palyginti su vykusiais 2011-aisiais, atnešė staigmenų. Darbo partija bei „Tvarka ir tesingumas“, prarado turėtas pozicijas lyderių ketvertuke – vietą užleido liberalams ir visuomeniniams rinkimų komitetams. Dėl sostinės mero kėdės kausis Zuokas ir Šimašius

Remigijus Šimašius, Liberalų sąjūdžio kandidatas, surinko 33,96% rinkėjų palaikymą – antrame ture susitiks su dabartiniu meru Artūru Zuoku (18,05%), kuris nedideliu skirtumu aplenkė Valdemarą Tomaševskį (16,96%).Tuo tarpu kovoje dėl vietų taryboje taip pat pirmauja Liberalų sąjūdis. Partija, pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenis (VRK) iš 141 apylinkių, surinko 25,94% balsų.Antroje vietoje Vilniuje – Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“, surinkusi 17,85% balsų. Kol buvo skelbiami pirmųjų, mažesniųjų apylinkių rezultatai, lenkų ir rusų koalicija užtikrintai pirmavo, o sulig informacija iš naujų apylinkių jos rezultatas traukėsi.Konservatoriai Vilniuje kol kas surinko 14,53% balsų (gerokai daugiau, nei jų kandidatas Mykolas Majauskas, pelnęs 8,86%, Artūro Zuoko vadovaujama Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) – 11,18%, socialdemokratai – 7,86%, „Lietuvos sąrašas“ – 6,26%. „Tvarka ir teisingumas“ kiek perkopė 5% barjerą ir užsitikrino 5,62% balsavusiųjų simpatijas.Kitos partijos, tarp jų ir Darbo partija, barjero neperžengė.

Tarybų rinkimuose pirmauja socialdemokratai

Savivaldos rinkimai kol kas sėkmingiausi socialdemokratams. Dėl dvigubai išaugusių rėmėjų skaičiaus turėtų džiūgauti Liberalų sąjūdis.Tuo tarpu Darbo partija bei „Tvarka ir teisingumas“ pasirodė daug prasčiau nei 2011-aisiais. Tada šios partijos atitinkamai dalijosi trečią (10,81%) ir ketvirtą (10,16%) vietas. Šiais metais, pagal duomenis iš 99,5% apylinkių, joms tenka 5-a ir 8-a vietos. Kol kas Darbo partija yra užsitikrinusi 8,48% rinkėjų paramą, o Rolando Pakso vadovaujami „tvarkiečiai“ – 5,62%.Preliminariais duomenimis, gautais iš 99,5% apylinkių, Socialdemokratų partija yra išsiveržusi į priekį (19,08%). Po jų seka Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (15,75%), Liberalų sąjūdis (15,39%), visuomeniniai rinkimų komitetai (10,58%) ir Darbo partija (8,48%).Per praėjusius savivaldos rinkimus 2011-aisiais daugiausia balsų taip pat susižėrė socialdemokratai. Tuo tarpu parama Liberalų sąjūdžiui pakilo daugiau kaip dvigubai nuo 6,42%.

Kaune ir Klaipėdoje taip pat prireiks antro turo

Suskaičiavus visų apylinkių balsus, paaiškėjo, kad Kaune ir Klaipėdoje dėl miesto vadovo kėdės antrame ture kovos dabartiniai merai. O skandalų įsuktiems Anykščių ir Alytaus merams pasisekė skirtingai.Kaune daugiausiai balsų surinko verslininkas Visvaldas Matijošaitis (36,85%), į rinkimus ėjęs su visuomeniniu rinkimų komitetu „Vieningas Kaunas“. Jis antrame ture bandys nugalėti dabartinį merą konservatorių Andrių Kupčinską. Be to, „Vieningas Kaunas“ konservatorius aplenkė ir trimis mandatais tarybų rinkimuose. Pono Matijošaičio vedamas komitetas gavo 29,69% rinkėjų paramą, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai - 23,19%. Treti liko socialdemokratai su 8,08%.Klaipėdos vadovas Vytautas Grubliauskas užsitikrino 41,98% paramą, todėl kitame ture dėl balsų kovos su konservatore Agne Bilotaite (11,78%). Čia daugiausiai tarybų narių mandatų iškovojo Liberalų sąjūdis (31,67%), konservatoriai (12,36%) ir Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“ (11,76%). 5% ribą taip par peržengė Visuomeninis rinkimų komitetas „Puteikis plius“, socialdemokratai ir „Klaipėdos“ visuomeninis rinkimų komitetas.Šiaulių mero rinkimuose aiškaus lyderio neatsirado, todėl antrame ture kovos Artūras Visockas,  visuomeninio rinkimų komiteto „Artūro Visocko nepartinis sąrašas“ kandidatas (16,65%) ir Valerijus Simulik, iškeltas visuomeninio rinkimų komiteto „Valerijaus Simulik judėjimas „Už Šiaulius“ (15,43%). Dabartinis miesto meras Justinas Sartauskas surinko 14,72% rinkėjų simpatijų ir liko trečias. Daugiausiai mandatų taryboje čia surinko socialdemokratai, „Artūro Visocko nepartinis sąrašas“ Liberalų sąjūdis,  „Valerijaus Simulik judėjimas „Už Šiaulius“ ir konservatoriai.Tuo metu Panevėžyje dėl mero kėdės antrame ture rungsis Visuomeninio rinkimų komiteto „Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“ kandidatas Rytis Mykolas Račkauskas, surinkęs 21,93% balsų ir konservatorius Maurikijus Grėbliūnas (15,52%). Taryboje daugiausiai vietų užsitkrino p. Urbšio sąrašas, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, socialdemokratai ir Darbo partija.Alytuje triuškinančiai jau pirmajame ture nugalėjo ir mero pareigas perims visuomeninio komiteto „Alytaus piliečiai“ iškeltas buvęs policijos vadovas Vytautas Grigaravičius. Jis surinko 65,93% balsų ir aplenkė į skandalą po paviešinto garso įrašo įsivėlusį dabartinį miesto vadovą socialdemokratą Jurgį Krasnicką (9,06%).Tuo metu esą prostitutės paslaugomis naudojęsis Anykščių vadovas konservatorius Sigutis Obelevičius (23,15%) keliaus į antrą turą. Ten jis kovos su Liberalų sąjūdžio atstovu Kęstučiu Tubiu (24,01%).

Pirmame rinkimų ture išrinkta 19 merų.

Kai kuriose savivaldybėse antro turo merų rinkimuose nebeprireikė. Daugiausia postų gavo Socialdemokratų partija, perpus mažiau – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.Socialdemokratai jau pirmajame ture užsitikrino 8 merų postus. Nijolė Dirginčienė laimėjo Birštone, Ričardas Malinauskas – Druskininkuose, Darius Jasaitis – Neringoje, Mindaugas Sinkevičius – Jonavos rajone, Valerijus Makūnas – Kauno rajone, Vidmantas Brazys – Marijampolėje, Alvydas Katinas – Utenos rajone, Algirdas Neiberka – Vilkaviškio rajone. Antanas Tenys taip pat surinko daugiau nei 50% Mažeikių rajone, tačiau dėl per mažo rinkėjų aktyvumo VRK skelbia antrą turą.Merais jau tapo 4 konservatoriai: Artūras Margelis – Lazdijų rajone, Stasys Žvinys – Molėtų rajone, Šarūnas Vaitkus – Palangoje, Gintautas Gegužinskas – Pasvalio rajone. Po du merus turi LVŽS ir „Valdemaro Tomaševskio blokas“ – tai Henrikas Šiaudinis Ignalinos rajone ir Povilas Žagunis Panevėžio rajone, taip pat – Zdzislavas Palevičius Šalčininkų rajone ir Marija Rekst Vilniaus rajone. Ponas Grigaravičiaus laimėjo Alytuje, „tvarkietis“ Virginijus Komskis – Pagėgiuose, liberalas Antanas Černeckis – Rietave.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau