Lietuva – geriausias sąlygas paslaugų centrams siūlanti šalis pasaulyje

Publikuota: 2015-03-18
Atnaujinta 2015-05-29 11:26
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Lietuva užima pirmą vietą pasaulyje pagal verslo sąlygas paslaugų centrams, skelbiama didžiausios pasaulyje privataus nekilnojamojo turto agentūros „Cushman&Wakefield“ Verslo paslaugų centralizavimo ir paslaugų centrų lokacijų indekse.

Pirmą kartą į šį indeksą įtraukta Lietuva yra 11-a bendrame indekse ir atsidūrė aukščiausiai iš šiais metais pirmą kartą į sąrašą įtrauktų valstybių.Verslo sąlygų kategorijoje Lietuva aplenkė antroje vietoje likusią Olandiją ir trečioje atsidūrusią Jungtinę Karalystę. Verslo sąlygų kategorija remiasi keturiais kriterijais: darbuotojų pasiūla, verslo aplinka, verslo pradžios trukme bei IRT infrastruktūra, praneša „Investuok Lietuvoje“.„Cushman&Wakefield“ analitikai pastebi, kad Lietuvos patrauklumas ženkliai padidėjo per pastaruosius kelerius metus, kai nuo 2010 m. iki 2013 m. investicijos į verslo paslaugų centrų sektorių augo 82% „Tarptautinėms kompanijoms išskirtinai patrauklūs puikiai angliškai kalbantys lietuviai darbuotojai bei pasaulyje pirmaujanti IRT infrastruktūra. Šios sąlygos lėmė, kad visame pasaulyje žinomi prekių ženklai kaip „Barclays“ ar „WesternUnion“ renkasi Lietuvą“, – teigiama „Cushman&Wakefield“ ataskaitoje.Ataskaitoje taip pat pastebima, kad Lietuva geba užtikrinti palankesnes sąlygas verslo paslaugų centrų augimui, palyginti su savo kaimynėmis: „Lietuvos verslo paslaugų rinka stabiliai augo nuo 2008 m., o investicijos į šį sektorių nuo 2008 m. iki 2013 m. išaugo net 14 kartų. Nors Lietuva šiame sektoriuje nėra naujokė, jos rinka vis dar nėra tokia persotinta, kaip kai kurių kaimynių, todėl Lietuvoje kompanijos turi geresnes augimo galimybes.“Per pastaruosius kelerius metus stambius paslaugų centrus Lietuvoje taip pat įkūrė JAV IT sistemų sveikatos apsaugos sektoriui kūrėja „Intermedix“, Skandinavijos kredito valdymo kompanija „Lindorff“, „DanskeBank“, „Nasdaq QMX“ vertybinių popierių birža ir daugybė kitų.

Bendrame reitinge Lietuva – 11-a pasaulyje

Bendrame indekse, vertinančiame šalių patrauklumą verslo paslaugų centrams, Lietuva užima 11-ąją vietą. Lenkiame paslaugų centrais garsėjančią Lenkiją (18 vieta), Jungtinę Karalystę (27 vieta), Vokietiją (25 vieta) ir Airiją (36 vieta).Indeksas vertina 36 valstybes visame pasaulyje, kurios pasirinktos remiantis pasaulinės investicinių projektų duomenų bazės „fDiMarkets“ duomenimis, pagal tai, kurios šalys pritraukė daugiausiai investicijų į paslaugų centrų sektorių per pastaruosius trejus metus iki 2014 m. trečiojo ketvirčio. Nei Latvija, nei Estija šiais metais į indeksą nepateko.Pernai „Cushman&Wakefield“ paskelbė ir palankiausių investicijoms į gamybą valstybių indeksą. Lietuva šio indekso sparčiausiai augančių rinkų kategorijoje užėmė trečią vietą pasaulyje ir aplenkė Bulgariją, Čekiją, Vengriją bei Slovėniją.

Į Lietuvą atkreipia vis daugiau dėmesio

Užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktorius Justinas Pagirys teigia, kad dėl palankių verslo sąlygų Lietuva tampa vis ryškesne paslaugų centrų žemėlapyje: „Remiantis Europos Komisijos duomenimis, beveik kiekvienas jaunas profesionalas Lietuvoje puikiai kalba angliškai, du trečdaliai – rusiškai. Tačiau kai kurie šalyje veikiantys paslaugų centrai savo klientus aptarnauja net 26 kalbomis. Kalbų mokėjimas ir aukšta konkrečių sričių, pavyzdžiui finansų, teisės ar IT kompetencija yra pagrindinis Lietuvos išskirtinumas, patraukiantis užsienio investuotojų dėmesį.“Šiais metais Lietuva taip pat buvo įvertinta Varšuvoje vykusiuose Centrinės ir Rytų Europos paslaugų centrų apdovanojimuose: Kaunas pripažintas palankiausiu kylančiu miestu verslo paslaugų centrams regione, Vilnius – palankiausiu miestu verslo paslaugų centrams regione, o Vilniuje įsikūręs „Barclays“ technologijų centras – geriausiu paslaugų centru regione. Pirmaujančio Lenkijos verslo informacijos (B2B) portalo „BiznesPolska“ rengiamų apdovanojimų nominacijų trumpajame sąraše buvo ne tik du didieji Lietuvos miestai, bet ir 7 Lietuvoje veikiantys paslaugų bei technologijų centrai: „DanskeBank“, „SEB“, „WesternUnion“, „Ahlstrom Vilnius“, „StorebrandBaltic“, „Barclays“ ir „Intermedix“. Be to, pirmą kartą į apdovanojimų žiuri įtrauktas ir užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ atstovas.Pasak p. Pagirio, šalyje besikuriantys paslaugų centrai užtikrina geriau apmokamas darbo vietas jaunimui, tačiau norėdami išlaikyti konkurencingumą, turime tobulinti didžiausiu Lietuvos privalumu laikomus talentingus darbuotojus: „Pastebime, kad į Lietuvą atkeliamos vis sudėtingesnės funkcijos: kuriami duomenų analizės, žmogiškųjų resursų, finansų, produktų vystymo centrai. Jie labai palankūs šaliai, nes kuria aukštesnės pridėtinės vertės, geriau apmokamas darbo vietas, tačiau norėdami tokius centrus pritraukti, turime užtikrinti finansų, IT ir kitų specialistų pasiūlą. Būtina daugiau investuoti į užsienio kalbų mokymą.“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku