Inicijuoja šauktinių kariuomenės grąžinimą

Publikuota: 2015-02-24
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Prezidentė Dalia Grybauskaitė informavo, kad Lietuvoje inicijuojamas laikinas šauktinių kariuomenės sugrąžinimas. Tokį sprendimą pavasarį dar turės patvirtinti Seimas, svarstydamas atitinkamus įstatymų pakeitimus.

Nusprendė Gynimo taryba

Apie tai, kad numatoma grąžinti į kariuomenę šauktinius, valstybės vadovė žurnalistams pranešė antradienį po jos vadovaujamos Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio.Teigiama, kad šauktinius į kariuomenę numatoma grąžinti jau nuo šių metų rudens. „Būtina papildomai stiprinti gynybinius šalies pajėgumus. Todėl VGT nusprendė – būtina laikinai, penkerių metų laikotarpiui, atnaujinti privalomąją pradinę karo tarnybą“, – pranešė p. Grybauskaitė.Toks VGT pasiūlymas aiškinamas išaugusia Rusijos grėsme. „Pasikeitus geopolitinei situacijai, kariuomenė ir taikos metu turi būti tinkamai parengta ginkluotai valstybės gynybai. Šiandieninė geopolitinė aplinka reikalauja sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės komplektaciją. Mūsų kaimynės – Suomija, Estija, Norvegija ir Danija naudoja mišrią kariuomenę. Sprendimas Lietuvoje sugrąžinti privalomąją karinę tarnybą leis per pusantrų metų sukomplektuoti kariuomenę“, – teigė prezidentė.

Trūksta kareivių

Generolas majoras Vytautas Jonas Žukas, Lietuvos kariuomenės vadas, po VGT posėdžio patikslino, kad šiuo metu karinės pajėgos yra menkai užpildytos: „O kareivių trūkumas kelia realią grėsmę nacionaliniam saugumui.“VGT siūlo, kad kasmet į devynių mėnesių trukmės mokymus būtų pakviečiama apie 3.000–4.000 vyrų nuo 19 iki 26 metų. Prezidentė pabrėžė, kad toks kiekis sudarys vos 1,7% visų potencialių šauktinių.Nauja sistema leistų per ateinančius penkerius metus parengti iki 20.000 šauktinių, kurie taptų ir kariuomenės rezervu.Ponia Grybauskaitė pabrėžė, kad „Lietuvos kariuomenė taps mišri – sudaryta iš profesionalų ir privalomosios karo tarnybos karių“.

Vykdys visuomenės prižiūrimą loteriją

Šauktinių parinkimas bus vykdomas loterijos principu. Kariuomenės vadas patikino, kad tokia „loterija“ bus skaidri ir visuomenės atstovų kontroliuojama.Nuo tarnybos kariuomenės numatoma atleisti studentus, vaikus auginančius vienišus tėvus ir dėl sveikatos būklės karo tarnybai netinkančius asmenis. „Atrankos kriterijai iš esmės trys – sveikas, išsilavinęs ir neteistas“, – kalbėjo p. Žukas.Jis pabrėžė, kad prioritetas ir toliau bus kreipiamas į savanorius. Esą jeigu jų bus pakankamai, šauktinių į privalomąją karinę tarnybą atitinkamai mažės.Šiuo metu Lietuvos kariuomenėje tarnauja apie 8.000 profesinės karo tarnybos karių, apie 4.500 karių savanorių, dirba apie 2.300 civilių.VGT pasiūlymą dėl šauktinių kariuomenės grąžinimo dar turės patvirtinti Seimas. Šis klausimas bus svarstomas kovo mėnesį prasidedančioje Seimo pavasario sesijoje.

Gali kilti diskusijų

Artūras Paulauskas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, teigiamai įvertino VGT pasiūlymą. Tačiau jis neatmetė, kad Seimo posėdžiuose šiuo klausimu „gali kilti karštos diskusijos“.Lietuvoje šauktinių buvo atsisakyta 2008 m. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad Konstitucija leidžia Lietuvai pasirinkti, kokią kariuomenę turėti – profesionalią, privalomąją šauktinių ar mišrią.Šiemet Lietuvos gynybos biudžetas siekia 425 mln. Eur, tai sudaro 1,11% bendrojo vidaus produkto (BVP). Politikai sutarė, kad 2020 m. išlaidos krašto apsaugai pasiektų 2% BVP, tai yra apie 1 mlrd. Eur.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau