Žydai Lietuvoje gamina tai, ką moka geriausiai

Publikuota: 2015-03-07
Amiras Maimonas, Izraelio ambasadorius Lietuvoje.
svg svg
Amiras Maimonas, Izraelio ambasadorius Lietuvoje. Nuotrauka: R. Dačkaus (lrp.lt)
„Verslo žinios“

Lietuvoje veikiančios Izraelio kapitalo bendrovės dirba žydams gerai pažįstamose srityse – valdo nekilnojamąjį turtą, plėtoja IT verslą arba, pavyzdžiui, gamina kasos aparatų stalčius. Izraelio įmonių vadovai Lietuvoje sveikina pirmąjį Izraelio ambasadorių Vilniuje, tačiau pabrėžia, kad vien atidaryti ambasadą neužtenka, laukia nuoseklus darbas, kad Izraelio verslas atrastų Lietuvą kaip investicijų ir plėtros šalį.

Tiesioginės Izraelio investicijos Lietuvoje, Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu ne itin reikšmingos, jos sudaro 12,71 mln. Eur. Daugiausia – už 10,5 mln. Eur – įsigyta nekilnojamojo turto, likusi dalis tenka apdirbamajai pramonei, IT, kitoms sritims. To nepalyginsi su kur kas reikšmingesnėmis ES partnerių iš Švedijos, Danijos, kitų Šiaurės šalių ar JAV investicijomis.Izraelis pagal tiesioginių užsienio investicijų (TUI) dydį Lietuvoje šiandien užima kuklią 31 vietą, o lietuviškų TUI ten kol kas apskritai nėra. Kita vertus, mūsų šalyje šiandien jau veikia 17 Izraelio kapitalo bendrovių.

Naujas santykių etapas

Be 1999 m. padarytos žinomiausios žydų investicijos Lietuvoje į generinių vaistų milžinės „Teva“ gamybos ir mokslinių tyrimų padalinio „Teva Baltics“ / „Sicor Biotech“ veiklą, kitos čia prieš daugiau nei dešimtmetį investavusios Izraelio bendrovės yra tipiški smulkiojo ir vidutinio verslo pavyzdžiai.O pastaraisiais metais atėjusios įmonės – jau Izraelio vizitine kortele tapusios IT pažangos nešėjos.Tikėtina, kad technologijų pažangos importo su žydų investicijomis ateityje bus daugiau ir dėl Amiro Maimono, pirmojo Izraelio ambasadoriaus nepriklausomoje Lietuvoje, įsikūrimo Vilniuje.Ponas Maimonas, šią savaitę tęsdamas prisistatymo šalies vadovams ir institucijoms maratoną, akcentavo, kad, be to, kas jau pasiekta šalims bendradarbiaujant ekonomikos, politikos ir kultūros srityse, Izraelis gali ne tik pasidalyti patirtimi, pavyzdžiui, kibernetinės gynybos srityje, bet ir pasiūlyti ginkluotės Lietuvos kariuomenei šiuo geopolitiškai nestabiliu Europoje laikotarpiu.

Specialistus sutelkė Vilniuje

Viena naujausių Izraelio kapitalo įmonės investicijų – tai 2014 m. pavasarį Vilniaus senamiestyje įsikūrusi UAB „Wix.com“. Trys dešimtys sostinėje plušančių IT specialistų kuria originalias interneto svetaines 60 mln. registruotų vartotojų visame pasaulyje.Monika Laukaitė, „Wix.com“ vadovė Lietuvoje, sako, kad Izraelio verslas iš tiesų dar nėra atradęs mūsų šalies.Žydai labiau dairosi į Aziją, kitas rinkas, bet ji teigia, kad tai, ką gali mūsų žmonės, dabar žydų verslo bendruomenę pasiekia greičiau, nei buvo galima tikėtis anksčiau.Ponia Laukaitė didžiuojasi tuo, kad kai jų pagrindinė įmonė, įsikūrusi Izraelyje, pristato produktus investuotojams Niujorko biržoje, prie daugelių jų būna prisidėję Lietuvos padalinio programuotojai.„Vilniuje veikia „Wix“ eksperimentinės plėtros biuras, jo programuotojai dirba prie strateginių įmonės projektų, kuria naujus produktus. Vadovai norėtų, kad įmonė, šiuo metu turinti 31 darbuotoją, augtų greičiau, tačiau augimo tempą diktuoja pati rinka“, – sako p. Laukaitė. Įmonėje daug etapų turinčią atranką pereina tik geriausi, jų atlyginimai, atsižvelgiant į patirtį ir gebėjimus, svyruoja nuo 1.500 Eur iki 3.500 Eur.

Viršvalandžių galvasopė

Paklausta, kokie iššūkiai varžo įmonės plėtrą, vadovė nurodo darbo santykių reguliavimo problemas. Bendrovė net išmoko išsiversti be gremėzdiškos viršvalandžių apskaitos Lietuvoje.„Didžiausias klausimas buvo iškilęs, kai Lietuvos komanda kūrė produktą, už kurio veikimą turėjo patys atsakyti: t. y. jeigu ne darbo metu tavo kurta sistema „pakimba“ ar kas nors neveikia, problemą reikia išspręsti kuo greičiau. 60 mln. registruotų „Wix“ vartotojų palaukti iki kitos dienos ryto juk nepaprašysi“, – pasakoja p. Laukaitė.Norint tai padaryti Lietuvoje pagal įstatymus privalu sukurti oficialų „budėjimo“ grafiką ir t. t. Palyginti, Izraelyje tai gerokai paprasčiau. „Tad esame sutarę, kad vienus specialistus pakeičia kitų biurų darbuotojai: sekmadieniais – Izraelio, vakarais galima tikėtis pagalbos iš kolegų, dirbančių JAV padaliniuose“, – teigia p. Laukaitė.

Pajudėjo užsieniečių įdarbinimas

Kita vertus, ji akcentuoja, kad akivaizdžius su darbo santykiais susijusius mūsų verslo aplinkos trūkumus su kaupu kompensuoja Lietuvos žmonės, jų žinios ir galimybė lengviau įdarbinti šalyje užsieniečius.„Labai džiaugiamės, kad lengvėja užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje. Turime vieną makedonietį. Šiuo metu vyksta derybos su keliais kandidatais iš Ukrainos ir Baltarusijos“, – sako p. Laukaitė.Ji taip pat akcentuoja, kad atsiradus tiesioginių skrydžių iš Vilniaus į Tel Avivą labai palengvėjo įmonės darbas.„Darbuotojams nemažai tenka keliauti į Izraelį, tai pagreitino kelionę ir sumažino išlaidas. Visas komandiruotes stengiamės derinti pagal „Wizzair“, kuri siūlo tiesioginius skrydžius, grafiką“, – sako ji.

Ambasada – tik pusė darbo

„Wix.com“ biuro Vilniuje vadovė pabrėžia, kad siekiant glaudesnio žydų ir lietuvių verslo bendradarbiavimo neužtenka vien atidaryti ambasadą ir suorganizuoti kelias verslo delegacijas.„Turėtų būti nuoseklus darbas, kad Izraelio verslas atrastų Lietuvą kaip investicijų ir plėtros šalį“, – teigia p. Laukaitė.Kasos aparatų stalčius Kaune gaminantis Vulfas Lurie, Izraelio pilietis, taip pat mano, kad ambasados atidarymas Vilniuje nieko iš esmės nepakeis, nes reikalui esant buvo galima kreiptis į ambasadą Rygoje.Ponas Lurie UAB „HPC System“ įkūrė 1999 m. Įmonės apyvarta 2014 m. perkopė 1,5 mln. Eur. Gaminių eksporto geografija plati, tačiau Izraelyje p. Lurie jų neparduoda, „nes dėmesį kreipė į Rytų rinkas“.„Pradžioje pagamindavome po 2.000 stalčių per metus. Nuosaikiai augome ir šiuo metu esame antri Europoje pagal pagaminamą kiekį – nuo 2009 m. iki 2014 m. kasmet pagamindavome 55.000–70.000 kasos aparatų stalčių“, – pasakoja p. Lurie.

Perorientavo eksportą į Vakarus

Jis teigia, kad iki Rusijos ir Ukrainos konflikto jo įmonė sparčiai augo Rusijoje, ten nusipelnė „labai gerą vardą“ kaip kokybiškų stalčių gamintoja.„Taip pat stengėmės įsitvirtinti kylančioje Ukrainos rinkoje, bet po Krymo krizės (2014 m. pavasarį – VŽ) Rusijos ir Ukrainos rinkos smarkiai susitraukė. Dabar persiorientuojame. Turime daug ryšių su Vakarų rinkos bendrovėmis. Savo gaminius parduodame visoms Skandinavijos ir Baltijos šalims, Lenkijai, Prancūzijai, JAV, Vokietijai“, – dėsto p. Lurie.Nuo praeitų metų įmonė ėmėsi naujos nišos – įrenginių, skirtų banko kortelių skaitytuvams, gamybos. Ir ji sparčiai plečiasi. Darbo 31 darbuotojui Kaune duodantis p. Lurie sako, kad norint pritraukti daugiau ir pažangių investicijų iš Izraelio būtina lengvinti viršvalandžių reguliavimą.„Izraelio eksportas grindžiamas IT technologijomis. O tai sritis, kurioje dažnai reikia pagaminti produktą labai greitai. Kartais prireikia, kad keletą mėnesių iš eilės žmonės dirbtų po 14–16 valandų per parą. Lietuvos įstatymai to neleidžia“, – pabrėžia p. Lurie.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ vasario 18 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pamirškite slaptažodžius: prisijungsite „blockchain“ pagalba Premium

Daugeliui mūsų puikiai žinoma galimybė įeiti į interneto svetaines ar platformas su slaptažodžiu, e. parašu,...

Inovacijos
2021.07.31
Silicio slėnio milžinų personalo politika: atgal į biurą – tik su skiepu

Didžiosios technologijų įmonės (angl. Big Tech), kurios pernai stebėtinai vikriai ir sklandžiai...

Inovacijos
2021.07.31
Rinkos dalyviai tikisi spartaus Lietuvos žaidimų industrijos augimo

Didžioji dalis Lietuvos žaidimų industrijos įmonių per pandemiją augino pardavimo pajamas. Pernai atsirado...

Inovacijos
2021.07.31
Rinkos dalyviai tikisi spartaus Lietuvos žaidimų industrijos augimo

Didžioji dalis Lietuvos žaidimų industrijos įmonių per pandemiją augino pardavimo pajamas. Pernai atsirado...

Inovacijos
2021.07.31
„Volocopter“ ir „Schenker“ baigė testuoti krovininį droną

Skraidančio miesto transporto sprendimų kūrėja „Volocopter“ bei logistikos ir transporto milžinė „Schenker“...

Logistika
2021.07.30
JK vyriausybė finansuos bandomojo automagistralių elektrifikavimo projekto parengimą

Jungtinės Karalystės transporto ministerija skirs 2 mln. GBP automagistralių elektrifikavimo bandomajam...

Inovacijos
2021.07.30
„Amazon“ pajamos nuvylė, akcija atpigo 7%  1

„Amazon“ antrąjį metų ketvirtį uždirbo daugiau pelno, nei tikėtasi, tačiau bendrovės pajamos analitikų...

Rinkos
2021.07.30
Stiprus antrasis ketvirtis leido „Nokia“ viršyti lūkesčius

Mobiliojo ryšio tinklų įrangos gamintoja „Nokia“ ketvirtadienį patikslino savo 2021 metų prognozes, kai...

Inovacijos
2021.07.29
Kriptovaliutų sektorius apie naujas EK taisykles: tai lazda, turinti du galus Premium 1

Europos Komisijai (EK) liepos 20 d. pristačius ambicingą teisinį paketą, skirtą kovai su pinigų plovimu ir...

Inovacijos
2021.07.29
Pėstieji Amsterdame gali pasivaikščioti trimate technologija atspausdintu tiltu

Amsterdame, Nyderlanduose, liepos viduryje atidarytas pirmasis pasaulyje trimatės (3D) spausdinimo...

Laisvalaikis
2021.07.28
„Microsoft“ metų pajamos ir pelnas – rekordiniai  

JAV informacijos technologijų milžinė „Microsoft Corp.“ per praėjusius finansinius metus, pasibaigusius...

Rinkos
2021.07.28
„Apple“ fiksavo beveik dvigubai didesnį praėjusio ketvirčio pelną – 21,7 mlrd. USD

„Apple“ antradienį pranešė, kad ką tik pasibaigusį ketvirtį jos pelnas padvigubėjo iki 21,7 mlrd. USD,...

Rinkos
2021.07.28
Šalies rizikos kapitalistai pasigenda valstybės iniciatyvų, kurios padėtų pritraukti kapitalo Premium

Lietuvos startuolių ekosistemai išaugus marškinius ir perėjus į kitą augimo etapą, vietinių fondų kapitalo...

Inovacijos
2021.07.28
„Smart Vision“ pritraukė papildomą finansavimą

Akinių parinkimo, užsakymo ir pardavimo platformą internete vystantis startuolis „Smart Vision“ (UAB „Vision...

Inovacijos
2021.07.28
„Aichom“, kuriantis programėlę sergančių senjorų slaugytojams, sulaukė investicijos

Kauno IT bendrovė „TeleSoftas“ investuoja 100.000 Eur į „Aichom“ – lietuvių startuolį, kuriantį programėlę,...

Inovacijos
2021.07.28
„Alphabet“ pelnas antrąjį ketvirtį beveik patrigubėjo 

Amerikiečių bendrovė „Alphabet“, kuriai priklauso „Google“, antradienį pristatė antrojo ketvirčio veiklos...

Rinkos
2021.07.28
Lietuvos pastangos tapti „fintech“ centru kvepia naujais milijonieriais Premium

Įkaitusioje sandorių rinkoje kaitra itin juntama „fintech“ sektoriuje, kuriame potencialūs pirkėjai sukiojasi...

Rinkos
2021.07.28
„BankingLab“ vadovas: norime tapti „fintech“ paslaugų „Amazon“ Premium

Kol analitikai svarsto, ar „Revolut“ išties vertas 33 mlrd. USD, ar visgi tai besipučiantis burbulas,...

Inovacijos
2021.07.27
Lietuvai ruošiantis tapti vandenilį eksportuojančia valstybe, gamintojai jaučiasi pamiršti Premium 4

Lietuva rengiasi vandenilio proveržiui – ministerija užsakinėja studijas, pagal kurias vėliau dėlios...

Pramonė
2021.07.27
„Game Insight“ pernai Lietuvoje pirmą kartą dirbo pelningai Premium

Rusijos kapitalo žaidimų kūrimo studija UAB „Game Insight“ 2020 m. uždirbo 4,9 mln. Eur ikimokestinio pelno.

Inovacijos
2021.07.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku