Ką darys su litais

Publikuota: 2015-01-07
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Eurui tapus nacionaline Lietuvos valiuta, litų ir centų apyvartoje nebeliks. Iš esmės didžioji dalis banknotų, juos susmulkinus, atsidurs sąvartynuose. O didžioji dalis monetų, kurias atgaus Lietuvos bankas, bus parduotos Jungtinės Karalystės metalo supirkėjams.

Pinigų naikinimą Lietuvos bankas pradėjo dar prieš pusmetį. Banknotų apdorojimas pradėtas rugpjūtį, monetų – spalį. Per tą laiką jau sunaikinta apie 60 mln. banknotų – kadangi vienas sveria apie gramą, tai sudaro apie 60 tonų, – ir 200 tonų monetų.„Banknotai naikinami Lietuvos banko turimomis penkiomis banknotų apdorojimo sistemomis su jose integruotu naikinimo moduliu ir viena banknotų naikinimo sistema, kuria vykdomas neintegruotasis nepanaudotų banknotų atsargų, naikinimas. Pagal įprastą pasaulinę praktiką susmulkinti banknotai utilizuojami“, – VŽ į klausimą, kaip naikinama senoji Lietuvos valiuta, atsako Mindaugas Vilkelis, Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos Kasos departamento direktorius.Taigi, galiausiai banknotai atsidurs sąvartynuose.Banknotų naikinimas – nenauja procedūra. Kasmet Lietuvos bankas sunaikindavo 30–35 tonas banknotų dėl susidėvėjimo. Mažų nominalų (10, 20 Lt) banknotai apyvartoje vidutiniškai išbūdavo iki metų, o didesniųjų (100, 200, 500 Lt) – iki kelerių metų. Tad dabar reikalingas utilizuoti kiekis – gruodžio viduryje grynųjų litų banknotų apyvartoje buvo apie 52 tonas – palyginti nėra itin didelis.Tuo pat metu rinkoje buvo ir 2.200 tonų litų ir centų monetų. Jos nėra naikinamos – litai ir centai deformuojami ir parduodami metalo supirkėjams. Atvirą konkursą supirkti Lietuvos monetas laimėjo Jungtinės Karalystės bendrovė „Arrandene MFG Ltd.“. Pagal konkurso sąlygas Lietuvos bankas neatskleidžia, kiek bendrovė sumokės už metalą, tačiau nurodo, kad suma bus susieta su Londono metalo biržos kainomis.Iš viso per šį laikotarpį bus sunaikinta grynųjų pinigų, kurių nominalų suma – 12 mlrd. Lt arba 3,5 mlrd. Eur.Banknotų ir monetų naikinimo proceso pabaigos Lietuvos bankas nenumato – kadangi litai į eurus bus keičiami neribotą laiką, tol, kol jų atsiras, jie ir bus naikinami. Tačiau pagrindinį kiekį numatoma apdoroti per šiuos metus.

Kas liks

Sunaikinti bus ne visi litai ir centai. Visų pirma, ne visus juos Lietuvos bankas atgaus. Remiantis Estijos ir Latvijos patirtimi, prognozuojama, kad iš apyvartos grįš 90% banknotų ir tik 30% monetų. Likusius gyventojai greičiausiai pasiliks atminimui.Nedidelė dalis nebenaudojamų pinigų ras kitokių panaudojimo būdų.„Banknotai turi sunkiai irstančių medžiagų, todėl jų (sunaikintų) antrinis panaudojimas nėra paprastas. Juos dažniausiai naudoja menininkai. Pavyzdžiui, žinome, kad buvo kuriami kalėdiniai papuošimai, banknotus sudedant į stiklinius rutuliukus. Lietuvos banko Pinigų muziejus Vilniuje sunaikintus banknotus taip pat supakuoja į nedidelius pakelius ir dalija kaip suvenyrus“, – sako p. Vilkelis.Pinigų muziejuje yra Leono Pivoriūno sukurta kompozicija „Architektūrinė atodanga“ iš sunaikintų Europos Sąjungos valstybėse galiojusių nacionalinių pinigų. Šioje kompozicijoje neseniai atsidūrė ir lito „plyta“.Be to, planuojama iš perlydytų litų ir centų monetų pastatyti paminklą pirmajam Lietuvos banko valdytojui Vladui Jurgučiui.„Dalis litų banknotų ir monetų, be abejo, liks muziejuose ir numizmatų kolekcijose“, – priduria p. Vilkelis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau