Lietuvos BVP pernai augo 2,9%

Publikuota: 2015-01-30
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

2014 m. Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP), pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, augo 2,9%, pirminius duomenis skelbia Statistikos departamentas. BVP labiausiai kėlė vidaus paklausa.

BVP to meto kainomis siekė 36,271 mln. Eur.Paskutinį 2014 m. ketvirtį ekonomikos augimas buvo lėčiausias nuo 2012 m. antrojo ketvirčio. Jis siekė 2,4%.BVP paskutinį ketvirtį sudarė 9,243 mln. Eur.„Augimo tempas sulėtėjo dėl prastesnių didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto, transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų įmonių veiklos rezultatų. Didžiausią įtaką BVP augimui turėjo statyba bei pramonė“, – rašoma departamento pranešime.2013 m. BVP augimas siekė 3,3%, 2012 m. – 3,8%, 2011 m. – 6,1%, 2010 – 1,6%.Statistikai penktadienį taip pat pagerino trečiojo ketvirčio rezultatus.Antrą sykį patikslintais duomenimis, trečiąjį ketvirtį BVP to meto kainomis siekė 9,729 mln. Eur. Palyginti su atitinkamu 2013 m. ketvirčiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 2,7%. Anksčiau skelbtas trečiojo ketvirčio realus BVP pokytis siekė 2,6%.

Vidaus paklausa

„Pagrindinis ekonomikos variklis praėjusiais metais buvo sparčiai augusi vidaus paklausa, pirmiausia – privatus vartojimas, kuris ypač suaktyvėjo metų pabaigoje“, – išplatintame pranešime teigia Rokas Grajauskas, „Danske Bank“  analitikas Baltijos šalims.Nors, kaip nurodo Statistikos departamentas, bendrai prekybos apimtys mažėjo, mažmeninė prekyba pernai augo 5,6%.„Sparčiai augusį vartojimą praėjusiais metais lėmė dvi pagrindinės priežastys – greitai kilę atlyginimai bei vis optimistiškiau ekonominę šalies ateitį vertinantys vartotojai. Realaus atlyginimo augimas 2014 metais siekė 4,5% ir buvo sparčiausias nuo 2008–2009 metų krizės“, – dėsto p. Grajauskas.Jo nuomone, teigiamą postūmį ekonomikos plėtrai metų pabaigoje turėjo ir sparčiai kritusios naftos kainos.„Žema naftos kaina ne tik papildė vartotojų pinigines, bet taip pat ir mažino verslo veiklos sąnaudas. Vien dėl žemos naftos kainos Lietuvos BVP metų pabaigoje gavo kelių dešimtųjų procento postūmį, o tai švelnino neigiamas Rusijos sankcijų pasekmes“, – teigia p. Grajauskas.„Danske Bank“ mano, kad Lietuvos BVP augimas 2015 m. sieks 2,7%.Viena sparčiausių„Akivaizdu, kad nepaisant geopolitinių išbandymų, Lietuvos ekonomika pernai išliko tarp sparčiausiai augusių Europos Sąjungos valstybių ir nusileido tik Airijai, Maltai, Vengrijai ir Lenkijai“, – teigia Indrė Genytė-Pikčienė, DNB banko vyriausioji analitikė.Kita vertus, anot jos, „vangesnė ūkio raida“ antroje 2014 m. pusėje „atskleidžia atskirų ekonomikos segmentų sunkumus“.„Prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų, pertvarkyti verslo modelius bei užkariauti naujas rinkas prireiks laiko. Be to, išaugęs neapibrėžtumas pristabdys investicijas ir lems atsargesnę vartotojų elgseną“, – paskelbtame komentare sako p. Genytė-Pikčienė.DNB prognozuoja, kad 2015 m. šalies ūkis augs 2,6%.

Silpnas euras

„Nors niekas rimtai nebesvarsto euro projekto žlugimo tikimybės, euro kursas padidinta sparta rieda nuokalnėn dolerio atžvilgiu. Tai iš esmės keičia euro zonos, įskaitant ir Lietuvą, eksporto ir importo situaciją“, pastarųjų savaičių įvykius akcentuoja Gitanas Nausėda, SEB banko prezidento patarėjas.Anot jo, tai reiškia, viena vertus, šviesias eksporto į dolerio zonos šalis perspektyvas – tai JAV, Kinija, Tolimieji bei Artimieji Rytai. Šios šalys, p. Nausėdos žodžiais, „tampa kritiškai svarbios kaip svari alternatyva krizėje besiblaškančiai Rusijos ir sąstingio apimtos euro zonos rinkoms“.Kita vertus, euro kurso kritimas pasiglemš dalį naftos kainų smukimo naudos.„Iki šiol krintantis euro kursas nepersvėrė pasaulinių degalų kainų mažėjimo, todėl degalinėse mėgavomės vis patrauklesnėmis benzino ir dyzelino kainomis. Ateityje gali atsitikti taip, kad naftos kainos liausis mažėjusios, tuo tarpu euro kursas toliau smuks dolerio atžvilgiu, todėl energetiniams ištekliams teks vėl atseikėti didesnę pajamų porciją“, – banko pranešime teigia p. Nausėda.SEB mano, kad 2015 m. vidutinis darbo užmokestis  ir toliau augs sparčiau nei kainų lygis, todėl kils realiosios žmonių pajamos, kas skatins vartojimą.2015 m. SEB prognozuoja 2,6% BVP augimą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku