Chodorkovskis: sankcijos konsolidavo Rusiją ir padėjo Putinui

Publikuota: 2015-01-16
Atnaujinta 2015-05-29 11:38
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Europa ir Vakarai ilgą laiką ignoravo žmogaus teisių padėtį Rusijoje. Ir dabar per įvykius Ukrainoje patyrė, kad turi reikalų su agresyviu režimu, Vilniuje penktadienį vykstančiame Intelektualų forume kalbėjo Michailas Chodorkovskis, žymus Rusijos opozicijos veikėjas, buvęs „Jukos“ akcininkas.

„Vakarų sankcijos suvaidino savo vaidmenį, tačiau jos abejotinos ilgalaikėje perspektyvoje. Sankcijos parodė Vakarų vienybę ir parodė Putinui, kaip toli gali Vakarai nueiti gindami Ukrainą“, – sakė p. Chodorkovkis.Kita vertus, anot jo, sankcijos konsolidavo Rusijos visuomenę ir suteikė Putinui tokių galimybių, apie kurias jis net negalėjo įsivaizduoti.„Norėdama paveikti Europą, Rusija taikys įvairias spaudimo priemones, kurios anksčiau ar vėliau pradės veikti. Europa turi ieškoti efektyvesnių, ilgalaikio poveikio priemonių. Kad jos neturėtų Rusijos visusomenę konsoliduojančio poveikio“, – aiškino jis.Pono Chodorkovskio nuomone, kur kas geriau taikyti „adresines“ priemones, tokias, kaip JAV priimtas Magnickio įstatymas, veikiantis prieš konkrečius asmenis.„Pasirodė, kad Europai paskelbti sektorines sankcijas Rusijai buvo lengviau, negu papasakoti, kaip gyvena ir kokiais turtais Vakaruose naudojasi tie Rusijos piliečiai, kurie ir yra režimo ramstis: propagandistai, jėgos struktūrų atstovai. Paradoksalu, Rusijos verslininkai Europoje dūsta nuo reguliavimo, barjerų, o Rusijos iždo vagys, korupcijos eksportuotojai Europoje vartosi tarsi svieste“, – sakė p. Chodorkovskis.Anot jo, Kremlius sieks, kad kuo greičiau būtų įteisintas bevizis režimas tarp ES ir Rusijos, tačiau stengsis, kad jis būtų įvestas ne visiems piliečiams, o „mėlynųjų“, tarnybinių pasų savininkams – tai pačiai Putino aplinkai.

Susivienyti

Pasisakydamas apie 2016 m. Rusijoje vyksiančius Dūmos rinkimus, jis teigė, kad demokratinė opozicija, dažnai susiskaldžiusi, gali susivienyti, iškelti vieningą kandidatų sąrašą.„Mes kol kas negalime užtikrinti rinkimų balsų skaičiavimo kontrolės. Tačiau galime parodyti Rusijos piliečiams, kad jie turi alternatyvą ir kad dabartinis režimas yra neligitimus. Tai pagrindiniai uždaviniai, kuriuos mes turime išspręsti artimiausiu metu“, – teigė p. Chodorkovskis.„Daugelis Rusijos piliečių manė, kad kai kurie blogi instinktai liko praeityje, tačiau klydome. Rusijos režimo transformacijos viduje iliuzijos išsisklaidė. Putino režimas transformuosis tik dėl išorės įtakos“, – sakė jis.Pasak p. Chodorkovskio, apie 10 mln. Rusijos gyventojų yra proeuropietiškai nusiteikę. Jo teigimu, proeuropietiškai nusiteikusi Rusijos visuomenės dalis turi būti įtraukiama į vakarietiškus procesus, remiant žiniasklaidą, pilietines organizacijas.„Putinas turi visas galias priimti sprendimus. Jo aplinka išmoko daryti įtaką jo sprendimams, tačiau neabejoju, kad jis sprendimus priima pats. Manau, kad jo galimybių koridorius mažėja. Jie žaidžia žaidimus, kuriais dažnai siekia parodyti, kad didžiausi europiečiai Rusijoje yra Kremliuje. Tai netiesa“, – kalbėjo p. Chodorkovskis.

Siūlo referendumą

Anot buvusio „Jukos“ akcininko, pastarųjų metų įvykius Ukrainoje jis vadina Ukrainos krize, nes joje yra ne tik rusiškų, bet ir vidinių ukrainietiškų priežasčių.„Kodėl aš čia neagituoju už Krymo sugrąžinimą Ukrainai? Todėl, kad šios auditorijos nereikia dėl to agituoti. Kada kalbu rusiškoje auditorijoje, labai aiškiai pabrėžiu, kad Krymo užėmimas yra neteisėtas, o įvykiai Rytų Ukrainoje iš viso nesuvokiami sveiku protu“, – sakė p. Chodorkovskis.„Dėl Krymo situacijos laukia ilgas darbas. Manau, kad dėl to turi vykti referendumas. Greičiausiai sprendimas bus labai sudėtingas, kompromisas ir bus įmanomas tik po kurio laiko. Krymas yra inkorporuotas į Rusijos sudėtį ir atitinkami šalies įstatymai neleidžia laisvai svarstyti šio klausimo. Kita vertus, tarptautinė bendruomenė inkorporavimo nepripažįsta. Rusijos piliečiai turi vykdyti savo šalies Konstituciją, įstatymus, kurie jai prieštarauja, ir dar atsižvelgti į tai, ką mano tarptautinė bendruomenė“, – teigė jis.


Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku