Ir lietuviai stojo į „Latvijas Gaze“ akcijų pirkėjų eilę

  Publikuota: 2014-09-08
  Atnaujinta 2015-05-29 17:43
  svg svg
  Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
   

  Viena Lietuvos energetikos įmonių grupė, greičiausiai UAB „Lietuvos energija“, penktadienį, paskutinę paraiškų teikimo dieną, pateikė neįpareigojantį prašymą įsigyti Vokietijos koncernui „E.On Ruhrgas International“ priklausančių 47,23% Latvijos nacionalinės dujų bendrovės „Latvijas Gaze“ akcijų.

  Oficialiai neįvardijamą pirkėją iš Lietuvos Latvijos žiniasklaida vadino Latvijos vyriausybės, kuri analogišką paraišką pateikė savaitės viduryje, konkurentu ir spėjo, kad tai – „su suskystintųjų gamtinių dujų terminalu susijusi įmonė, iš dalies priklausanti Lietuvos valstybei.Interneto portalo „Pietiek.com“ versija: Latvijos vyriausybė neįpareigojantį pasiūlymą pateikti susizgribo tik sužinojusi, kad aplink „Latvijas Gaze“ akcijas zuja lietuviai. Buvo spėjama, esą tai SkGD terminalo statytojas ir operatorius AB „Klaipėdos nafta“ (KN), taip pat UAB „LitGas“ (antrinė „Lietuvos energijos“ įmonė, kurioje KN valdo trečdalį akcijų) – Lietuvos vyriausybės paskirtasis terminalui funkcionuoti reikalingų dujų kiekio  – 540 kub. m – pirkėjas.Tačiau vakar Rokas Masiulis, AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius VŽ sakė, kad jo įmonė investuoti į „Latvijas Gaze“ ar įsigyti dalį latvių įmonės akcijų nesidomi ir apie neįpareigojančių pasiūlymų pateikimo procesą esą nieko nežinanti. Dominykas Tučkus, UAB „LitGas“ generalinis direktorius telekomunikacijos kanalais vakar buvo nepasiekiamas.Todėl sektoriuje veikiantys ekspertai VŽ patarė ieškoti ženklų, kad į Latviją dujų bendrovės akcijų įsigijimo reikalu gali ketinti plėstis nebent UAB „Lietuvos energija“ arba kuri nors grupės įmonė.Dainius Misiūnas, UAB „Lietuvos energija“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas  į VŽ klausimus atsakė labai trumpai: „Mes laikomės tokios komunikavimo politikos, kuri atmeta galimybę reaguoti į neoficialius pranešimus“.Ponas Misiūnas, paprašytas tiesiai šviesiai atsakyti į klausimą, ar „Lietuvos energija“ turi interesą galbūt įsigyti „E. On“ valdomų „Latvijas Gaze“ akcijų, atsakė: „Šių dalykų mes nekomentuosime“.Juris Ozolinis, vienas gerbiamiausių Latvijos energetikos ekspertų VŽ teigė nieko negirdėjęs apie LE iniciatyvas Latvijoje, tačiau sakė, kad, jeigu tai būtų tiesa, „tai būtų labai įdomu, svarbu ir gerai (Latvijos dujų sektoriui – VŽ)“.

  760 milijonų litais

  47,23% „Latvijas Gaze“ akcijų „E. On“ skelbė dedąs ant prekystalio dar š. m. gegužę (apie ketinimus pasitraukti iš „Latvijas Gaze“ vokiečiai oficialiai pranešė praėjusiųjų metų spalį). „E. On“ taip įgyvendina ilgalaikę verslo strategiją: parduoda turtą Rytų ir Vidurio Europos rinkose ir kaupia pinigus investicijoms į kitus globalios ekonomikos regionus.Pardavėjai neskelbė oficialios parduodamo „Latvijas gaze“ paketo kainos, tačiau iš neoficialių šaltinių buvo žinomi ir jos rodikliai. Tačiau Latvijos vyriausybė gegužę rėmėsi būtent tais duomenimis. Laimdotos Straujumos, ministrės pirmininkės, lūpomis sakė, kad 220 mln. Eur (760 mln. Lt) siekianti pardavimo kaina yra nepriimtina.Ponios Straujumos požiūriu, problemą reikia spręsti kompleksiškai: ne tik perkant, parduodant arba neperkant dabartinių įmonės akcininkų valdomų akcijų (Latvijos vyriausybė neturi „Latvijas Gaze“ akcijų ir gali daryti įtaką bendrovės valdymui tik juridiniais ir administraciniais svertais. Su „E. On Ruhrgas“, kuri yra didžiausia akcininkė, „Latvijas Gaze“ dar valdo Rusijos „Gazprom“ (36%) ir „Itera Latvijos“ (14%) akcijų. Pastaroji yra „Rosneft“ įmonių grupėje). Latvijos žiniasklaida pateikia spėlionių, kad viena iš galimų „E. On“ priklausančių akcijų pirkėja galėtų būti nacionalinė energijos kompanija „Latvenergo“.Pagal Latvijos vyriausybės ir „Latvijas Gaze“ sudarytą sutartį, įmonei perleistas viso šalies dujų sektoriaus valdymas iki 2017 m. Ligi tol galioja ir Latvijos vyriausybės su Europos Sąjunga suderėta išimtis, leidžianti iki 2017-ųjų neįgyvendinti III ES energetikos paketo, reikalaujančio atskirti dujų skirstymo ir transportavimo verslų administravimą arba nuosavybę.„Latvijas Gaze“ valdo vienintelę Baltijos šalyse eksploatuojamą požeminę gamtinių dujų saugyklą Inčukalne, kuri yra gyvybiškai svarbi viso regiono vartotojams ir tiekėjams. Latvija su „Gazprom“ yra pasirašiusi dujų tiekimo sutartį iki 2030 m.

  Taikinys: Inčukalnas

  Inčukalno PGDS, kurioje galima saugoti iki 2,32 mlrd. kub. m dujų, yra objektas, galintis užtikrinti prielaidas dujų rinkos dalyviams tiekti vartotojams dujas jiems reikiamu laiku ir patirti kuo mažiau sąnaudų dėl paklausos sezoniškumo. Rinkos dalyviai teigia, esą saugyklų neturintiems pirkėjams dujų tiekėjai dėl paklausos svyravimo dažnai pritaiko 10% saugyklos mokestį.Baltijos rinkai esą kiltų grėsmė, jeigu Latvijos vyriausybė abejingai reaguotų į „E. On“ išpardavimą, nes Rusijos „Gazprom“ su „Itera“ galėtų įsigyti daugiau nei 90% „Latvijas Gaze“ akcijų. Kol bus pradėtas Latvijoje įgyvendinti III ES energetikos paketas, naujieji savininkai turėtų teorinę galimybę keisti „Latvijas Gaze“ struktūrą. O didžiausia grėsmė – jeigu naujieji savininkai sumanytų išskirti Inčukalno kompleksą į atskirą bendrovę, vėliau ją parduotų ar išnuomotų trečiosioms šalims. „Trečiųjų šalių šio regiono dujų sektoriuje nebūna – yra „Gazprom“ arba jo nėra“, – VŽ teigė vienas ekspertas.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Užmesti akį

  Paraišką apie neįpareigojantį ketinimą pirkti „Latvijas Gaze“ akcijas Latvijos vyriausybė pateikė tikėdamasi susikurti progą atlikti įmonės deramą patikrinimą (angl. due dilligence). Latvių žiniasklaidos skelbiamais duomenimis, dar liepą ministrų kabinete už uždarų durų apsvarstyta galimybė iš valstybės biudžeto skirti apie 150.000 Eur „Latvijas Gaze“ auditui. Patikrinimo paslaugų tiekimo sutartį laimėjo auditorių įmonės „Ernst&Young“.Ko gero, toks pats kelias laukia ir besidominčiųjų „Latvijas Gaze“ akcijomis iš Lietuvos. Kaip teigia sektoriaus ekspertai, šiuo metu spalvoti „Latvijas Gaze“ bukletai nedaug ką pasako apie įmonės valdymą, padalinių struktūrą ir su atskirais padaliniais (pvz. Inčukalno saugykla) susijusius įsipareigojimus.„Aš negaliu komentuoti šių dalykų, tačiau manau, kad šito proceso tikslas rasti bendrą regioninį sprendimą, naudingą visai regiono gamtinių dujų rinkai“, - VŽ sakė vienas ekspertas.Kitas VŽ pašnekovas spėjo, kad šiuo metu yra abejotina, jog „Lietuvos energijos“ grupė ar kuri kita Lietuvos įmonė apsispręstų sumokėti beveik 800 mln. Lt už „Latvijas Gaze“ akcijas, kurių kiekis nesiekia kontrolinio paketo. Tačiau gal būti, kad politiniu lygiu su Latvija ieškoma galimybių bendrai įsigyti „E.On“ parduodamas akcijas, Latvijos vyriausybei pradedant kurti III ES energetinio paketo įgyvendinimo Latvijoje architektūrą nelaukiant 2017 m. ir sudėti pagrindus galimai artimesnei Lietuvos ir Latvijos dujų sektoriaus infrastruktūros integracijai.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Pramonė“
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  Vilniaus šilumos tinklai nustojo deginti mazutą, bet įrangos kol kas neišmontuos

  Gamtinių dujų kainai sugrįžus į 2021 metų lygį, Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) skelbia nuo penktadienio...

  Energetika
  12:27
  Baltarusijos teismo sprendimas dėl „Argintos“ skolos Lietuvoje negalios Premium

  Kadangi Baltarusijos „Vitebskoblvodokanal“ kontroliuoja Aliaksandras Lukašenka, kuris įtrauktas į Europos...

  Pramonė
  12:20
  Teismas nusprendė, kad „Baltic Energy Group“ PVM permokos iš VMI neatgaus 2

  Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) neturi sumokėti 53.000 Eur pridėtinės vertės mokesčio (PVM) permokos...

  Energetika
  12:05
  8 mln. Eur NMA užsakymą laimėjo „iTree Lietuva“

  Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) žemės ūkio paramos informacinę sistemą už 8 mln. Eur (su PVM)...

  Inovacijos
  12:03
  „Nord Stream 2 AG“ vadovas traukiasi iš pareigų

  Taip ir nepradėjusio veikti Rusijos antrojo eksporto dujotiekio per Baltijos jūrą iki Vokietijos operatorės...

  Saulės energetikos milžinė „BayWa r.e.“ žengia į Latviją, planų turi ir Lietuvoje

  Pasaulinė energetikos milžinė „BayWa r.e.“ įsigijo Rygos didmeninės prekybos fotovoltiniais elementais įmonę...

  Energetika
  10:03
  Japonija paskelbė planus kontroliuoti lustų įrangos eksportą

  Japonija penktadienį pristatė planus kontroliuoti 23 puslaidininkių gamyboje naudojamų prekių eksportą po to,...

  Inovacijos
  09:20
  Žaliasis vandenilis: po eksperimentų Antverpene belgai milijonus plukdo į Namibiją Premium 2

  Žaliasis vandenilis, kuris kaina prilygsta dyzelinui. Negalėdamas išmesti šios minties iš galvos keliauju...

  Energetika
  09:03
  Kovo pramonės apžvalga: išgąsdinę atleidimai ir EP sprendimas, kuris vieną sektorių apipils pinigais Premium 1

  Kovas pažėrė ir gerų, ir prastesnių naujienų bei įsuko audringą diskusiją dėl vadinamosios priverstinės...

  Pramonė
  05:45
  Infografika: kiek už elektrą moka europiečiai Premium 2

  Vengrai už elektrą moka mažiausiai, rodo Namų ūkių energijos kainų indeksas.

  Energetika
  05:45
  Konkurencijos taryba palaimino „Gren Lietuvos“ ir „Šiluma miestams“ sandorį 1

  Konkurencijos taryba pranešė leidusi Šiaurės Europos energetikos grupės „Gren“ įmonei „Gren Lietuva“ įsigyti...

  Energetika
  2023.03.30
  LAT: valstybinis 240 mln. Eur ieškinys „Veolia“ gali būti nagrinėjamas teisme

  Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) nepagrįsta pripažino teismų išvadą, kad Lietuva neturi teisės reikšti...

  Energetika
  2023.03.30
  Ministras: EK kol kas nežada skirti paramos Lietuvos pieno gamintojams

  Europos Komisija (EK) neskirs paramos dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų nukentėjusiems Lietuvos...

  Pramonė
  2023.03.30
  „Ignitis grupė“ į valstybės biudžetą sumokės beveik 68 mln. Eur dividendų 10

  „Ignitis grupės“ akcininkai visuotiniame susirinkime ketvirtadienį pritarė, kad už 2022 m. antrąjį pusmetį...

  Energetika
  2023.03.30
  Antrosios „Juodelių“ gamyklos statybai Šiaulių bankas skolina 19 mln. Eur 1

  Šiaulių bankas suteikė 19 mln. Eur medinių padėklų ruošinių gamybos UAB „Juodeliai“. Paskola skirta antrajam...

  Pramonė
  2023.03.30
  Infografika: kiek kainuoja degalai skirtingose ES šalyse Premium

  Brangiausiai už benziną šiuo metu moka danai, už dyzeliną – švedai, rodo Europos Komisijos (EK) duomenys.

  Energetika
  2023.03.30
  Atgal į SSRS: pasimetusi realybėje Rusijos pramonė balsuoja už grįžimą prie penkmečio planų Premium 3

  Dauguma Rusijos pramonininkų pasisako už tai, kad ekonomikoje būtų grįžta prie penkerių metų valstybinio...

  Pramonė
  2023.03.30
  ES susitarė didinti atsinaujinančiųjų išteklių energijos dalį iki 42,5% 1

  Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos valstybės ketvirtadienį pasiekė susitarimą iki 2030 m. beveik...

  Energetika
  2023.03.30
  „Elektrum Lietuva“ pasirinko kūrybos partnerius

  Žaliosios elektros gamintojai „Latvenergo“ įmonių grupei priklausanti „Elektrum Lietuva“ pasirinko reklamos...

  Rinkodara
  2023.03.30
  Klimato kaitos valdymas: kaip prie to prisideda komunalinių ir krovos paslaugų sektoriai? Verslo tribūna 1

  Pasaulio klimato kaitos problemų akivaizdoje, tvarumas vis dar išlieka viena pagrindinių temų tiek vykdant...

  Verslo žinių pasiūlymai

  Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
  Valdyti Sutinku