Nesėkmingai investavęs Bosas su DNB toliau kovos Strasbūre

Publikuota: 2014-09-05
Atnaujinta 2015-05-29 16:43
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Verslininkui, buvusiam Seimo nariui Antanui Bosui neišdegė planas paskutinėje įmanomoje Lietuvos teisinėje instancijoje – Aukščiausiajame Teisme – įrodyti, kad jis nesuprato, kas tai yra investavimo rizika. Tačiau p. Bosas žada nepasiduoti ir ruošis tolimesnei kovai Strasbūre.

Aukščiausiais Teismas penktadienį paskelbė, kad p. Boso ginče su trečiu pagal dydį šalies banku DNB dėl šio platintų su akcijomis susietų obligacijų (SASO) palieka galioti ankstesnę 2013 m. priimtą Lietuvos apeliacinio teismo nutartį, kuri yra nepalanki p. Bosui.Tai reiškia, kad p. Bosui DNB bankui teks atlyginti visą anksčiau priteistą sumą ir bylinėjimosi išlaidas.Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo dienos.

Bosas sprendimą skųs

Aukščiausiasis Teismas, argumentuodamas savo sprendimą, pažymėjo, kad p. Bosas, sudarydamas sutartį su DNB, turėjo remtis protingumo kriterijais."O protingumo principas reiškia, kad, esant sutarties laisvei ir asmenų lygiateisiškumui, kiekvienas asmuo privalo pats rūpintis savo teisėmis ir pareigomis. Prieš atlikdamas bet kokį veiksmą, asmuo turi apsvarstyti galimus tokio veiksmo teisinius padarinius. Atitinkamo sandorio pagrindu šalims atsiranda teisės ir pareigos, dėl to kiekvienas asmuo, prieš sudarydamas sandorį, turi patikrinti, kokias pareigas pagal sandorį įgys, kokias – praras", – aiškina teismas.Teismas tai pat pažymėjo, kad p. Bosas SASO iš DNB įsigijo ne nuosavomis, o atsakovo skolintomis lėšomis. Tai esą reiškia, kad skolintomis lėšomis investicijų rizikingumas yra didesnis negu investuojant nuosavomis lėšomis, nes tam, kad įsigyjamas investicinis produktas būtų pelningas, jo sugeneruotas pelnas turi atsverti už kreditą mokamas palūkanas.Galiausiai, pasak teismo, pareiga mokėti palūkanas už skolintas lėšas SASO įsigijimui buvo aiški Skolinimo obligacijų apmokėjimo sutarties sąlyga, su kuria p. Bosas sutiko pasirašydamas sutartį.Teismui taip pat užkliuvo, kad p. Bosas yra įgijęs socialinių mokslų daktaro vardą, turėjo vadovavimo kredito įstaigai darbo patirties, ginčijamų sandorių sudarymo metu turėjo patirties sudarant investavimo sandorius, taip pat ir SASO jis daugelį kartų įsigijo iki ginčijamų sandorių sudarymo.Ponas Bosas VŽ teigė, kad šiandieninį Aukščiausiojo Teismo sprendimą vertina neigiamai."Sprendimą skųsime toliau. Toliau jo skųsti nebegalima tik Lietuvoje, tačiau skųsti Europos žmogaus teisių teismui (veikiančiam Strasbūre - VŽ) galima. Mano advokatai tuo pasirūpins", – sako p. Bosas.Andrius Vilkancas, DNB banko atstovas spaudai, pažymi, kad teismas dar kartą aiškiai pasisakė, jog teisinėje valstybėje sutarčių negali būti nesilaikoma vien tik dėl  nepasitenkinimo savo iniciatyva priimto sprendimo rezultatu."Tai yra labai pozityvu, tačiau mums nėra malonu,  kad su kai kuriais klientais tenka spręsti ginčą teismuose vietoje to, kad iškilus klausimams būtų ieškoma sprendimo dialogo būdu. Mes labai apgailestaujame, kad dėl pasaulinės ekonominės krizės kai kurie klientai neuždirbo pageidaujamo pelno ir toliau nuosekliai laikomės nuo pat pradžių išsakytos pozicijos – esame pasirengę išanalizuoti faktines kiekvieno sandorio aplinkybes ir padėti klientui įvykdyti jo finansinius įsipareigojimus", – kalba p. Vilkancas.

Kelių metų istorija

Ponas Bosas dar 2012 m. balandžio 16 d. Vilniaus apygardos teisme įrodė buvęs suklaidintas DNB banko (tuomet vadinosi DnB NORD), kai investavo į banko išleistas SASO.Teismui p. Bosas aiškino nežinojęs, kad investuojant į SASO galima ir pralošti. Jam tuomet pavyko įrodyti, kad jis nėra profesionalus investuotojas ir nesuvokė investavimo rizikos.Tuomet teismas panaikino 2007 metais p. Boso su banku pasirašytas investicijų į vertybinius popierius sutartis ir iš banko p. Bosui priteisė 289.749 Lt.Kiek vėliau (2012 m. gegužę) teismas p. Bosui priteisė dar 122.981 Lt nuostolių ir proceso išlaidų atlyginimo.DNB bankas abu šiuos sprendimus apskundė apeliaciniam teismui ir jame pernai lapkritį p. Bosas patyrė pralaimėjimą – teismas nusprendė, kad verslininkas iš banko neatgaus daugiau nei 400.000 Lt, taip pat turės padengti bylinėjimosi išlaidas.DNB bankas įsigyti su akcijomis susietų obligacijų p. Bosui, kaip ir dešimtims kitų investuotojų, įsiūlė už paties banko suteiktas paskolos lėšas, o paskolai užtikrinti buvo įkeičiamas investuotojų nekilnojamasis turtas. Tačiau, pasaulį užklupus finansų krizei, investuotojai iš šių SASO palūkanų neuždirbo, maža to, investuotojams galiausiai teko iš savo kišenės mokėti už paskolą susikaupusias palūkanas.Ponas Bosas buvo užstatęs savo prabangų namą Palangoje, prieš krizę įvertintą 7 mln. Lt, o bankas jam suteikė maždaug 20 mln. Lt paskolą.Ponas Bosas yra socialinių mokslų daktaras, kelių dešimčių mokslinių straipsnių autorius, buvęs Seimo narys, o jo patirtis versle sudaro daugiau nei 20 metų.

Mano, kad nėra specialistas

Apeliacinis teismas savo argumentuose nurodė, kad p. Bosas turėjo ilgametės patirties ir žinių investavimo srityje, mat dar iki šio ginčo valdė ypač didelės vertės investicinius portfelius, taip pat ėjo vadovaujamas pareigas, kurios įpareigoja turėti aukštą teisinių santykių kvalifikaciją.Pats p. Bosas tuomet VŽ teigė, kad investuodamas negalėjo suvokti investavimo rizikos, nes „viskas vyko labai greitai“ ir „niekas nebuvo išaiškinta“.„Jie manęs negali laikyti profesionaliu investuotoju, nes nesu baigęs nei finansų, nei ekonomikos, nei investicijų mokslų. Nesu ir asmeniškai valdęs jokių savo investicinių portfelių, kaip nurodo teismas. Tą darė mano asmeniniai bankininkai“, – teigia p. Bosas.DNB bankas dėl savo platintų SASO pirmąjį šių metų pusmetį bylinėjosi 29 civilinėse bylose, o bendra suma, dėl kurios bylinėjimasi, sudarė apie 38,4 mln. Lt.Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ duomenimis, DNB banko platintų SASO skolintomis lėšomis iš viso 2007–2008 m. buvo įsigiję daugiau kaip 600 investuotojų, o bendra jų patirtų nuostolių suma gali siekti 100 mln. Lt.

Panaši istorija Norvegijoje

Norvegijos aukščiausiasis teismas pernai buvo paskelbęs, kad analogišką SASO produktą Norvegijoje platinęs Norvegijos DNB bankas buvo neteisus investuotojo atžvilgiu ir priteisė bankui atlyginti nuostolius ir bylinėjimosi išlaidas 63 metų amžiaus buvusiam elektrikui.Po šio teismo sprendimo Norvegijos DNB bankas paskelbė, kad kompensuoja nuostolius 300-ams klientų.Lietuvos DNB Norvegijos aukščiausiojo teismo sprendimo nesureikšmino ir nusprendė toliau bylinėtis su klientais Lietuvoje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Institucijos pasirašė „fintech“ memorandumą: prisijungė ir FNTT 9

Devynios valstybės institucijos pirmadienį pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo ir keitimosi informacija...

Rinkos
2019.03.18
„Baltikos“ planas nebūtinai patiks smulkiesiems

Estijos drabužių prekybininkės „Baltika“, veikiančios ir Lietuvoje, pagrindinio akcininko sukurpti viražai su...

Rinkos
2019.03.18
Vyriausybė 3 metams pasiskolino už 0,159% 1

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 3 metams pasiskolino 30 mln. Eur už vidutines 0,159% palūkanas,...

Rinkos
2019.03.18
Mokėjimų milžinės „Visa“ perkamas „fintech“ kuriasi Lietuvoje 8

Jungtinės Karalystės (JK) tarptautinių mokėjimų bendrovė „Earthport“, kurią perka JAV mokėjimų kortelių...

Rinkos
2019.03.18
Žongliravo Šiaulių banku, išpardavė „Baltiką“ Premium 1

Baltijos akcijų biržose penktadienį išskyrė prekyba Šiaulių banko akcijomis, kuriomis, kaip sako makleriai,...

Rinkos
2019.03.15
„Swedbank“ vidinis tyrimas: su „Danske Bank“ sudaryta 8 mlrd. Eur įtartinų sandorių 7

Švedijos banko „Swedbank“ atliktas vidinis auditas parodė, kad 2007-2015 m. „Swedbank“ su į pinigų plovimo...

Rinkos
2019.03.15
Bankų nuodėmių išaiškinimas: už įskundimą dosniausiai atsilygina JAV Premium 3

Šiaurės ir Baltijos šalyse skambantys pinigų plovimo skandalai gresia dideliais nemalonumais bankams, tačiau...

Rinkos
2019.03.15
Norkus: gandų apie parduodamus verslus pilna 2

Situacija Lietuvos ir kitų Baltijos šalių įmonių įsigijimų-susijungimų (angl. mergers and acquisitions, M&A)...

Rinkos
2019.03.14
Šiaulių banko vadovas: nematau, kodėl bankas turėtų kainuoti pigiau buhalterinės vertės 11

Po paskolos konvertavimo pirmojo lygio kapitalą reikšmingai padidinęs Šiaulių bankas ateinantiems keleriems...

Rinkos
2019.03.13
Makleriai turi prašymą biržos įmonėms Premium 1

Baltijos akcijų biržose nuotaikos trečiadienį buvo neigiamos ir tuo išsiskyrė nuo tvyrojusių Europos biržose,...

Rinkos
2019.03.13
Po „Boeing“ katastrofos Etiopijoje – turbulencijos aviacijos sektoriuje Premium 2

Pasaulyje tupdomi „Boeing 737 MAX“ lėktuvai gali atnešti bėdų ne vien aviacijos gigantei „Boeing“.

Rinkos
2019.03.13
OPEC perspėjo, kas būtų JAV paskelbus karą naftos karteliui 6

Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC) Volstrito bankams ir stambiems investuotojams pasiuntė aiškų...

Rinkos
2019.03.13
Investuotojo portretas: nuo Kiyosakio knygos įkvėpimo iki 300.000 Eur portfelyje Premium 6

Į pensiją reikia išeiti ne tada, kai tau pasako valstybė, bet tada, kai pats to nori.

Rinkos
2019.03.13
Atpigo 18 „Boeing“ lėktuvų nutupdžiusios „Norwegian“ akcijos

Po „Ethiopian Airlines“ katastrofos aviacijos priežiūros institucijoms įvairiose pasaulio šalyse uždraudžiant...

Rinkos
2019.03.13
Po „Brexit“ balsavimo parkritęs svaras bando atsigauti, priešakyje - išaugęs kintamumas 3

Trečiadienio rytą svaras sterlingų bando atsigauti po antradienio vakarą patirto nuosmukio.

Rinkos
2019.03.13
Įtarimų sulaukęs „Danske Bank“ darbuotojas dirbo ir „Swedbank“ 6

Danijos banke „Danske Bank“ padalinyje dirbęs pinigų plovimu įtariamas asmuo dirbo ir kitame į pinigų plovimo...

Rinkos
2019.03.13
Grybų karas: visi vienodi – kiekvienas originalus Premium 1

Dėl šokoladinių grybukų dizaino užvirę teisiniai ginčai tarp Vokietijos ir Lietuvos bendrovių parodė, kad...

Pramonė
2019.03.13
SEB: į akcijas žiūrime palankiai 4

Pasaulio investuotojams išgyvenus gana teigiamą vasario mėnesį, požiūris į akcijų turto klasę išlieka...

Rinkos
2019.03.12
Estiškas bankas raško pinigų plovimo skandalo naudą 2

Vasaris buvo geriausias visų laikų mėnuo, vertinant naujų klientų skaičiumi ir skolinimo apimtimi, ir už tai...

Rinkos
2019.03.12
Vyriausybė beveik 7 metams pasiskolino už 0,772% 4

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 6 metams ir 8 mėnesiams pasiskolino 15 mln. Eur už vidutines 0,772%...

Rinkos
2019.03.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau