Nesėkmingai investavęs Bosas su DNB toliau kovos Strasbūre

Publikuota: 2014-09-05
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Verslininkui, buvusiam Seimo nariui Antanui Bosui neišdegė planas paskutinėje įmanomoje Lietuvos teisinėje instancijoje – Aukščiausiajame Teisme – įrodyti, kad jis nesuprato, kas tai yra investavimo rizika. Tačiau p. Bosas žada nepasiduoti ir ruošis tolimesnei kovai Strasbūre.

Aukščiausiais Teismas penktadienį paskelbė, kad p. Boso ginče su trečiu pagal dydį šalies banku DNB dėl šio platintų su akcijomis susietų obligacijų (SASO) palieka galioti ankstesnę 2013 m. priimtą Lietuvos apeliacinio teismo nutartį, kuri yra nepalanki p. Bosui.Tai reiškia, kad p. Bosui DNB bankui teks atlyginti visą anksčiau priteistą sumą ir bylinėjimosi išlaidas.Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo dienos.

Bosas sprendimą skųs

Aukščiausiasis Teismas, argumentuodamas savo sprendimą, pažymėjo, kad p. Bosas, sudarydamas sutartį su DNB, turėjo remtis protingumo kriterijais."O protingumo principas reiškia, kad, esant sutarties laisvei ir asmenų lygiateisiškumui, kiekvienas asmuo privalo pats rūpintis savo teisėmis ir pareigomis. Prieš atlikdamas bet kokį veiksmą, asmuo turi apsvarstyti galimus tokio veiksmo teisinius padarinius. Atitinkamo sandorio pagrindu šalims atsiranda teisės ir pareigos, dėl to kiekvienas asmuo, prieš sudarydamas sandorį, turi patikrinti, kokias pareigas pagal sandorį įgys, kokias – praras", – aiškina teismas.Teismas tai pat pažymėjo, kad p. Bosas SASO iš DNB įsigijo ne nuosavomis, o atsakovo skolintomis lėšomis. Tai esą reiškia, kad skolintomis lėšomis investicijų rizikingumas yra didesnis negu investuojant nuosavomis lėšomis, nes tam, kad įsigyjamas investicinis produktas būtų pelningas, jo sugeneruotas pelnas turi atsverti už kreditą mokamas palūkanas.Galiausiai, pasak teismo, pareiga mokėti palūkanas už skolintas lėšas SASO įsigijimui buvo aiški Skolinimo obligacijų apmokėjimo sutarties sąlyga, su kuria p. Bosas sutiko pasirašydamas sutartį.Teismui taip pat užkliuvo, kad p. Bosas yra įgijęs socialinių mokslų daktaro vardą, turėjo vadovavimo kredito įstaigai darbo patirties, ginčijamų sandorių sudarymo metu turėjo patirties sudarant investavimo sandorius, taip pat ir SASO jis daugelį kartų įsigijo iki ginčijamų sandorių sudarymo.Ponas Bosas VŽ teigė, kad šiandieninį Aukščiausiojo Teismo sprendimą vertina neigiamai."Sprendimą skųsime toliau. Toliau jo skųsti nebegalima tik Lietuvoje, tačiau skųsti Europos žmogaus teisių teismui (veikiančiam Strasbūre - VŽ) galima. Mano advokatai tuo pasirūpins", – sako p. Bosas.Andrius Vilkancas, DNB banko atstovas spaudai, pažymi, kad teismas dar kartą aiškiai pasisakė, jog teisinėje valstybėje sutarčių negali būti nesilaikoma vien tik dėl  nepasitenkinimo savo iniciatyva priimto sprendimo rezultatu."Tai yra labai pozityvu, tačiau mums nėra malonu,  kad su kai kuriais klientais tenka spręsti ginčą teismuose vietoje to, kad iškilus klausimams būtų ieškoma sprendimo dialogo būdu. Mes labai apgailestaujame, kad dėl pasaulinės ekonominės krizės kai kurie klientai neuždirbo pageidaujamo pelno ir toliau nuosekliai laikomės nuo pat pradžių išsakytos pozicijos – esame pasirengę išanalizuoti faktines kiekvieno sandorio aplinkybes ir padėti klientui įvykdyti jo finansinius įsipareigojimus", – kalba p. Vilkancas.

Kelių metų istorija

Ponas Bosas dar 2012 m. balandžio 16 d. Vilniaus apygardos teisme įrodė buvęs suklaidintas DNB banko (tuomet vadinosi DnB NORD), kai investavo į banko išleistas SASO.Teismui p. Bosas aiškino nežinojęs, kad investuojant į SASO galima ir pralošti. Jam tuomet pavyko įrodyti, kad jis nėra profesionalus investuotojas ir nesuvokė investavimo rizikos.Tuomet teismas panaikino 2007 metais p. Boso su banku pasirašytas investicijų į vertybinius popierius sutartis ir iš banko p. Bosui priteisė 289.749 Lt.Kiek vėliau (2012 m. gegužę) teismas p. Bosui priteisė dar 122.981 Lt nuostolių ir proceso išlaidų atlyginimo.DNB bankas abu šiuos sprendimus apskundė apeliaciniam teismui ir jame pernai lapkritį p. Bosas patyrė pralaimėjimą – teismas nusprendė, kad verslininkas iš banko neatgaus daugiau nei 400.000 Lt, taip pat turės padengti bylinėjimosi išlaidas.DNB bankas įsigyti su akcijomis susietų obligacijų p. Bosui, kaip ir dešimtims kitų investuotojų, įsiūlė už paties banko suteiktas paskolos lėšas, o paskolai užtikrinti buvo įkeičiamas investuotojų nekilnojamasis turtas. Tačiau, pasaulį užklupus finansų krizei, investuotojai iš šių SASO palūkanų neuždirbo, maža to, investuotojams galiausiai teko iš savo kišenės mokėti už paskolą susikaupusias palūkanas.Ponas Bosas buvo užstatęs savo prabangų namą Palangoje, prieš krizę įvertintą 7 mln. Lt, o bankas jam suteikė maždaug 20 mln. Lt paskolą.Ponas Bosas yra socialinių mokslų daktaras, kelių dešimčių mokslinių straipsnių autorius, buvęs Seimo narys, o jo patirtis versle sudaro daugiau nei 20 metų.

Mano, kad nėra specialistas

Apeliacinis teismas savo argumentuose nurodė, kad p. Bosas turėjo ilgametės patirties ir žinių investavimo srityje, mat dar iki šio ginčo valdė ypač didelės vertės investicinius portfelius, taip pat ėjo vadovaujamas pareigas, kurios įpareigoja turėti aukštą teisinių santykių kvalifikaciją.Pats p. Bosas tuomet VŽ teigė, kad investuodamas negalėjo suvokti investavimo rizikos, nes „viskas vyko labai greitai“ ir „niekas nebuvo išaiškinta“.„Jie manęs negali laikyti profesionaliu investuotoju, nes nesu baigęs nei finansų, nei ekonomikos, nei investicijų mokslų. Nesu ir asmeniškai valdęs jokių savo investicinių portfelių, kaip nurodo teismas. Tą darė mano asmeniniai bankininkai“, – teigia p. Bosas.DNB bankas dėl savo platintų SASO pirmąjį šių metų pusmetį bylinėjosi 29 civilinėse bylose, o bendra suma, dėl kurios bylinėjimasi, sudarė apie 38,4 mln. Lt.Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ duomenimis, DNB banko platintų SASO skolintomis lėšomis iš viso 2007–2008 m. buvo įsigiję daugiau kaip 600 investuotojų, o bendra jų patirtų nuostolių suma gali siekti 100 mln. Lt.

Panaši istorija Norvegijoje

Norvegijos aukščiausiasis teismas pernai buvo paskelbęs, kad analogišką SASO produktą Norvegijoje platinęs Norvegijos DNB bankas buvo neteisus investuotojo atžvilgiu ir priteisė bankui atlyginti nuostolius ir bylinėjimosi išlaidas 63 metų amžiaus buvusiam elektrikui.Po šio teismo sprendimo Norvegijos DNB bankas paskelbė, kad kompensuoja nuostolius 300-ams klientų.Lietuvos DNB Norvegijos aukščiausiojo teismo sprendimo nesureikšmino ir nusprendė toliau bylinėtis su klientais Lietuvoje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
R. Pocius: „Ignitis“ gali tekti skolintis iki 190 mln. Eur

Seimui nusprendus per kelerius metus išdėstyti dujų kainų augimą gyventojams ir patvirtinus naujas dujų ir...

Rinkos
2021.12.02
„Ignitis grupė“ ketina supirkti iki 1,7% savų akcijų 4

Valstybės kontroliuojama energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ ketina supirkti iki 1,7% savų akcijų. Vėliau...

Rinkos
2021.12.02
Omikron investuotojams pametėjo gerą progą apsipirkti Premium 2

Prasidedant istoriškai teigiamam gruodžiui, akcijų biržos blaškosi tarp baimės ir optimizmo dėl naujo...

Rinkos
2021.12.01
„Citadele“ uždirbo 44,7 mln. Eur grynojo pelno

Bankininkystės grupė „Citadele“ per 9 šių metų mėnesius uždirbo 44,7 mln. Eur, kai prieš metus tą patį...

Rinkos
2021.12.01
„Revolut“ gavo Lietuvos banko finansų maklerio įmonės licenciją 8

Lietuvos banko Finansų rinkos priežiūros komitetas „Revolut“ įmonei Lietuvoje UAB „Revolut Securities“...

Rinkos
2021.12.01
FED gali netrukus paspartinti ekonomikos skatinimo atitraukimą

FED gali paspartinti ekonomikos skatinimo atitraukimą, kovodamas su didėjančiu infliacijos spaudimu, užsimena...

Rinkos
2021.12.01
„Ignitis grupė“ stringa Lenkijoje, bet metų prognozių nekeičia Premium

„Ignitis grupė“ antradienį paskelbė savo devynių mėnesių finansinius rezultatus ir juos pristatė...

Rinkos
2021.11.30
FED vadovas: omikron įneša ekonominių rizikų, neaiškumo dėl infliacijos 2

Naujoji koronaviruso atmaina kelia pavojų abiem FED pinigų politikos tikslams – kainų stabilumo ir...

Rinkos
2021.11.30
„Invaldos INVL“ grupė per devynis mėnesius uždirbo 19,4 mln. Eur pelno 1

Viena didžiausių turto valdymo grupių Baltijos šalyse „Invalda INVL“ per šių metų devynis mėnesius uždirbo...

Rinkos
2021.11.30
„Ignitis grupės“ EBITDA augo 31% 26

Energetikos grupė per 9 šių metų mėnesius pasiekė 214,5 mln. Eur koreguotą EBITDA pelną, 31% didesnį, nei...

Rinkos
2021.11.30
Apsipirkimo nuotaikų apimtas biržas pradžiugino ir J. Dorsey pasitraukimas Premium

Akcijų biržos atšoko po penktadienio išsipardavimo. Investuotojai taip sprendžia klausimą, ar šis pakritimas...

Rinkos
2021.11.29
Išbandymas investuotojų optimizmui omikron atmaina: ar vertėjo naudotis pakritimu Premium

Sparčiai senkančios graikų abėcėlės atsargos koronaviruso atmainoms neturėtų nukreipti investuotojų dėmesio...

Rinkos
2021.11.29
Vyriausybė puspenktų metų pasiskolino už neigiamas 0,111% palūkanas

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 4 metams ir beveik 7 mėnesiams pasiskolino 30 mln. Eur už vidutines...

Rinkos
2021.11.29
Po omikron panikos atšoko nafta, akcijos Europoje

Pirmadienį akcijų biržas Azijoje toliau krėtė šiurpas dėl naujos koronaviruso atmainos, tačiau Europoje...

Rinkos
2021.11.29
„Swedbank“ pensijų fondai išpardavė visas „Grigeo“ akcijas dėl grėsmių reputacijai  Premium 22

„Swedbank investicijų valdymo“ prižiūrimi pensijų fondai išpardavė visas turėtas „Grigeo“ akcijas taršos...

Rinkos
2021.11.29
Baltijos biržos debiutantė startavo 45% šuoliu 

Estijos NT plėtotoja „Hepsor“ penktadienį Baltijos biržoje debiutavo 45% kainos šuoliu.

Rinkos
2021.11.26
Pekinas nurodė pavėžėjimo milžinei „Didi“ pasitraukti iš Niujorko biržos  

Kinijos reguliavimo institucijos nurodė pavėžėjimo milžinei „Didi“ parengti planą dėl pasitraukimo iš...

Rinkos
2021.11.26
„Valstybės investicinis kapitalas“ išplatino 20 mln. Eur obligacijų 

„Pagalbos verslui fondo“ komanditorė UAB „Valstybės investicinis kapitalas“ išplatino papildomą 20 mln. Eur 4...

Rinkos
2021.11.25
Estiška banga į vietos biržą atneša dar kelis IPO Premium

Estijos akcijų biržose IPO apsukos nemažėja. Bendrovės taikosi į biržą ieškodamos lėšų plėtrai ar...

Rinkos
2021.11.25
„Luminor“ CEO: infliaciją palaikys darbo rinka ir energetikos „žalinimas“  Premium

Peteris Bosekas „Luminor“ bankui pradėjo vadovauti prieš apytiksliai metus. Nuo to laiko įsibėgėjo nauja...

Rinkos
2021.11.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku