Nesėkmingai investavęs Bosas su DNB toliau kovos Strasbūre

Publikuota: 2014-09-05
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Verslininkui, buvusiam Seimo nariui Antanui Bosui neišdegė planas paskutinėje įmanomoje Lietuvos teisinėje instancijoje – Aukščiausiajame Teisme – įrodyti, kad jis nesuprato, kas tai yra investavimo rizika. Tačiau p. Bosas žada nepasiduoti ir ruošis tolimesnei kovai Strasbūre.

Aukščiausiais Teismas penktadienį paskelbė, kad p. Boso ginče su trečiu pagal dydį šalies banku DNB dėl šio platintų su akcijomis susietų obligacijų (SASO) palieka galioti ankstesnę 2013 m. priimtą Lietuvos apeliacinio teismo nutartį, kuri yra nepalanki p. Bosui.Tai reiškia, kad p. Bosui DNB bankui teks atlyginti visą anksčiau priteistą sumą ir bylinėjimosi išlaidas.Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo dienos.

Bosas sprendimą skųs

Aukščiausiasis Teismas, argumentuodamas savo sprendimą, pažymėjo, kad p. Bosas, sudarydamas sutartį su DNB, turėjo remtis protingumo kriterijais."O protingumo principas reiškia, kad, esant sutarties laisvei ir asmenų lygiateisiškumui, kiekvienas asmuo privalo pats rūpintis savo teisėmis ir pareigomis. Prieš atlikdamas bet kokį veiksmą, asmuo turi apsvarstyti galimus tokio veiksmo teisinius padarinius. Atitinkamo sandorio pagrindu šalims atsiranda teisės ir pareigos, dėl to kiekvienas asmuo, prieš sudarydamas sandorį, turi patikrinti, kokias pareigas pagal sandorį įgys, kokias – praras", – aiškina teismas.Teismas tai pat pažymėjo, kad p. Bosas SASO iš DNB įsigijo ne nuosavomis, o atsakovo skolintomis lėšomis. Tai esą reiškia, kad skolintomis lėšomis investicijų rizikingumas yra didesnis negu investuojant nuosavomis lėšomis, nes tam, kad įsigyjamas investicinis produktas būtų pelningas, jo sugeneruotas pelnas turi atsverti už kreditą mokamas palūkanas.Galiausiai, pasak teismo, pareiga mokėti palūkanas už skolintas lėšas SASO įsigijimui buvo aiški Skolinimo obligacijų apmokėjimo sutarties sąlyga, su kuria p. Bosas sutiko pasirašydamas sutartį.Teismui taip pat užkliuvo, kad p. Bosas yra įgijęs socialinių mokslų daktaro vardą, turėjo vadovavimo kredito įstaigai darbo patirties, ginčijamų sandorių sudarymo metu turėjo patirties sudarant investavimo sandorius, taip pat ir SASO jis daugelį kartų įsigijo iki ginčijamų sandorių sudarymo.Ponas Bosas VŽ teigė, kad šiandieninį Aukščiausiojo Teismo sprendimą vertina neigiamai."Sprendimą skųsime toliau. Toliau jo skųsti nebegalima tik Lietuvoje, tačiau skųsti Europos žmogaus teisių teismui (veikiančiam Strasbūre - VŽ) galima. Mano advokatai tuo pasirūpins", – sako p. Bosas.Andrius Vilkancas, DNB banko atstovas spaudai, pažymi, kad teismas dar kartą aiškiai pasisakė, jog teisinėje valstybėje sutarčių negali būti nesilaikoma vien tik dėl  nepasitenkinimo savo iniciatyva priimto sprendimo rezultatu."Tai yra labai pozityvu, tačiau mums nėra malonu,  kad su kai kuriais klientais tenka spręsti ginčą teismuose vietoje to, kad iškilus klausimams būtų ieškoma sprendimo dialogo būdu. Mes labai apgailestaujame, kad dėl pasaulinės ekonominės krizės kai kurie klientai neuždirbo pageidaujamo pelno ir toliau nuosekliai laikomės nuo pat pradžių išsakytos pozicijos – esame pasirengę išanalizuoti faktines kiekvieno sandorio aplinkybes ir padėti klientui įvykdyti jo finansinius įsipareigojimus", – kalba p. Vilkancas.

Kelių metų istorija

Ponas Bosas dar 2012 m. balandžio 16 d. Vilniaus apygardos teisme įrodė buvęs suklaidintas DNB banko (tuomet vadinosi DnB NORD), kai investavo į banko išleistas SASO.Teismui p. Bosas aiškino nežinojęs, kad investuojant į SASO galima ir pralošti. Jam tuomet pavyko įrodyti, kad jis nėra profesionalus investuotojas ir nesuvokė investavimo rizikos.Tuomet teismas panaikino 2007 metais p. Boso su banku pasirašytas investicijų į vertybinius popierius sutartis ir iš banko p. Bosui priteisė 289.749 Lt.Kiek vėliau (2012 m. gegužę) teismas p. Bosui priteisė dar 122.981 Lt nuostolių ir proceso išlaidų atlyginimo.DNB bankas abu šiuos sprendimus apskundė apeliaciniam teismui ir jame pernai lapkritį p. Bosas patyrė pralaimėjimą – teismas nusprendė, kad verslininkas iš banko neatgaus daugiau nei 400.000 Lt, taip pat turės padengti bylinėjimosi išlaidas.DNB bankas įsigyti su akcijomis susietų obligacijų p. Bosui, kaip ir dešimtims kitų investuotojų, įsiūlė už paties banko suteiktas paskolos lėšas, o paskolai užtikrinti buvo įkeičiamas investuotojų nekilnojamasis turtas. Tačiau, pasaulį užklupus finansų krizei, investuotojai iš šių SASO palūkanų neuždirbo, maža to, investuotojams galiausiai teko iš savo kišenės mokėti už paskolą susikaupusias palūkanas.Ponas Bosas buvo užstatęs savo prabangų namą Palangoje, prieš krizę įvertintą 7 mln. Lt, o bankas jam suteikė maždaug 20 mln. Lt paskolą.Ponas Bosas yra socialinių mokslų daktaras, kelių dešimčių mokslinių straipsnių autorius, buvęs Seimo narys, o jo patirtis versle sudaro daugiau nei 20 metų.

Mano, kad nėra specialistas

Apeliacinis teismas savo argumentuose nurodė, kad p. Bosas turėjo ilgametės patirties ir žinių investavimo srityje, mat dar iki šio ginčo valdė ypač didelės vertės investicinius portfelius, taip pat ėjo vadovaujamas pareigas, kurios įpareigoja turėti aukštą teisinių santykių kvalifikaciją.Pats p. Bosas tuomet VŽ teigė, kad investuodamas negalėjo suvokti investavimo rizikos, nes „viskas vyko labai greitai“ ir „niekas nebuvo išaiškinta“.„Jie manęs negali laikyti profesionaliu investuotoju, nes nesu baigęs nei finansų, nei ekonomikos, nei investicijų mokslų. Nesu ir asmeniškai valdęs jokių savo investicinių portfelių, kaip nurodo teismas. Tą darė mano asmeniniai bankininkai“, – teigia p. Bosas.DNB bankas dėl savo platintų SASO pirmąjį šių metų pusmetį bylinėjosi 29 civilinėse bylose, o bendra suma, dėl kurios bylinėjimasi, sudarė apie 38,4 mln. Lt.Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ duomenimis, DNB banko platintų SASO skolintomis lėšomis iš viso 2007–2008 m. buvo įsigiję daugiau kaip 600 investuotojų, o bendra jų patirtų nuostolių suma gali siekti 100 mln. Lt.

Panaši istorija Norvegijoje

Norvegijos aukščiausiasis teismas pernai buvo paskelbęs, kad analogišką SASO produktą Norvegijoje platinęs Norvegijos DNB bankas buvo neteisus investuotojo atžvilgiu ir priteisė bankui atlyginti nuostolius ir bylinėjimosi išlaidas 63 metų amžiaus buvusiam elektrikui.Po šio teismo sprendimo Norvegijos DNB bankas paskelbė, kad kompensuoja nuostolius 300-ams klientų.Lietuvos DNB Norvegijos aukščiausiojo teismo sprendimo nesureikšmino ir nusprendė toliau bylinėtis su klientais Lietuvoje.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Investuotojų pasitikėjimas Vokietijos ekonomika – stipriausias nuo 2004 metų 

Įsibėgėjant Vokietijos ekonomikos – didžiausios Europoje – atsigavimui po koronaviruso pandemijos suduoto...

Rinkos
14:23
W. Buffettas rado, kur įdarbinti milijardus grynųjų 3

Warreno Buffetto investicijų konglomeratas „Berkshire Hathaway“ antrąjį ketvirtį išleido rekordinį kiekį lėšų...

Rinkos
2020.08.10
Dėl koronaviruso smukus naftos paklausai, „Saudi Aramco“ pelnas krito 73%

Dėl koronaviruso krizės pasaulyje gerokai sumažėjus naftos paklausai ir jos kainoms, Saudo Arabijos...

Rinkos
2020.08.10
Investuotojai Vyriausybei primokėjo už pasiskolinimą beveik 3 metams 2

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 2 metams ir 8 mėnesiams pasiskolino 70 mln. Eur už vidutines neigiamas...

Rinkos
2020.08.10
Investuotojams JAV biržose – dar vieno elektromobilių gamintojo akcijos 1

„Tesla“ konkurentu pristatomas kinų elektromobilių startuolis „Xpeng Motors“ susiruošė pirminiam viešam...

Rinkos
2020.08.10
D. Dargis: bankus įtikinti sudėtinga, todėl platinsime obligacijas Premium 5

Po karantino finansavimo ieškantiems vystytojams su bankais susitarti nėra labai paprasta, todėl...

Statyba ir NT
2020.08.10
Lukas investuoja: kaip aš moralės biržoje ieškojau Premium

Įdėmiau mano tinklaraštį skaitantys žmonės pamena, kad turėjau visai nemenką šmotelį ESO akcijų.

Lukas investuoja
2020.08.10
Rezervinės valiutos ir euro ateitis

Pastarojo meto JAV dolerio silpnumą lėmė tradicinės „atsargų“ valiutos, įskaitant eurą, jeną, svarą ir...

Rinkos
2020.08.07
„Facebook“ – rekordas, M. Zuckerbergui – šimtasis milijardas   Premium

Akcijos penktadienį pasaulio biržose pigo, rinkų dalyviams stebint augančią įtampą tarp JAV ir Kinijos.

Rinkos
2020.08.07
Lietuvoje veikiančios estų grupės „Inbank“ pelnas traukėsi 76%

Dvigubėjant atidėjiniams dėl blogų paskolų, vartojimo finansuotojai „Inbank“ antrą šių metų ketvirtį uždirbo...

Rinkos
2020.08.07
10.000 Eur ieško darbo: kokios galimybės investuoti skirtingose turto klasėse Premium 2

Nusiritus pirmajai viruso plitimo bangai ir kiek atslūgus investuotojų baimėms, investuotojai vėl ieško, kur...

Rinkos
2020.08.07
Šiaulių banko vadovas: tapome kur kas atsargesni skolinant Premium

Antrą ketvirtį susitraukus verslo paskolų portfeliui, Šiaulių bankas dėmesį koncentruoja į valstybės paramos...

Rinkos
2020.08.06
„Ignitis grupė“ apsisprendė išsaugoti privilegiją „tylintiems“ investuotojams 4

Lietuvos energetikos milžinė „Ignitis grupė“, dar antradienį grasinusi naikinti dalyvavimo jos rengiamame...

Rinkos
2020.08.06
Brangsta ne tik auksas ir nafta, bet ir akcijos Premium 1

Finansų rinkose darbo savaitės viduryje įsitvirtino augimo tendencijos – į dar neregėtas kainos aukštumas...

Rinkos
2020.08.05
Dėl „Wirecard“ 175 mln. Eur nurašęs „Commerzbank“ pranoko lūkesčius

Antras didžiausias Vokietijos bankas dėl „Wirecard“ griūties patyrė didesnių paskolų nuostolių, nei dėl...

Rinkos
2020.08.05
Ne visi investicinio draudimo teikėjai išsižada sukčiavimo prieš klientus 1

Net ir po Lietuvos banko (LB) pagrūmojimo kol kas ne visi investicinio gyvybės draudimo teikėjai sutinka...

Rinkos
2020.08.05
„Revolut“ tobulina investicines paslaugas

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ tobulina investicinių paslaugų teikimą.

Rinkos
2020.08.04
IPO besiruošiančiai „Ignitis grupei“ – V. Martikonio ieškinys 13

Valstybės valdoma energetikos milžinė „Ignitis grupė“, besiruošianti įgyvendinti didžiausią Baltijos šalyse...

Rinkos
2020.08.04
Europos ir Baltijos rinkos – skirtingomis kryptimis Premium

Vakarų Europos ir Baltijos akcijų rinkos pirmadienį nesutapo – pirmosioms džiaugiantis įkvepiančiais...

Rinkos
2020.08.03
Tęsiasi investuotojų nusivylimas Europos bankais

Bankų „Societe Generale“ ir „HSBC Holdings“ akcijos pastebimai krinta, investuotojams sužinojus po atidėjinių...

Rinkos
2020.08.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus