Butkevičius: dujų ūkio pertvarka dar šiek tiek užtruks

Naujas energetikos ministras ateina iš Klaipėdos naftos, kuri stato suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalą. Tai nesulėtins šio projekto tempų? Viskas vyksta pagal grafiką ir metų pabaigoje terminalas turėtų pradėti veikti. Ministras ir iš darbo vietos Vilniuje skirs pakankamai dėmesio šiam projektui. Ir Klaipėdoje dažnai lankysis.
Yra baimių, kad per SkGD terminalą tiekiamos dujos bus labai brangios? Džiaugiuosi, kad per nuolaidą, kompensavimą ir kitokius instrumentus pavyko amortizuoti dujų kainos padidėjimą dėl terminalo statybos, nes kai kurie politikai būtų tikrai šią kortą išnaudoję, šaukdami ar aš nesakiau, ar neįspėjau?!. Tokiems į saugumą ir dujų tiekimo patikimumą nusispjaut, jiems tik duok garsiau parėkt visokius populizmus.Gal iki 2016 m. pabaigos dar pavyks pamažinti dujų kainą. Turime instrumentų tokiam suderėjimui su Gazprom. Beje, jokia paslaptis, kad tikriausiai per savaitę kitą patvirtinsime naują metodiką dėl dujų kainos nustatymo ne tik buitiniams, bet ir kitiems vartotojams.
Gal jau žinomas naujas Lietuvos dujų vadovas? Kiek žinau, dar ne. Tik ką įvyko Viktoro Valentukevičiaus išleistuvės.
Ar tiesa, kad galimas Lietuvos dujų sujungimas su Litgas? Yra tam tikri dujų ūkio pertvarkų planai. Vienas iš pertvarkos pasiūlymų yra toks, kurį paminėjote. Nes ateityje nereikės tiek panašaus pobūdžio bendrovių, kiek yra dabar. Bet pertvarka dar šiek tiek užtruks. Ir apsisprendimo dėl to, kaip ji vyks, irgi reikia palaukti. Todėl kol kas susilaikyčiau nuo komentarų apie tai.
Spalis jau čia pat, bet vis dar nėra formalaus sprendimo dėl minimaliosios mėnesio algos (MMA) padidinimo iki 1.035 Lt (300 Eur). Gal jo ir nebus? Vyriausybės posėdyje sprendimas šiuo klausimu bus priimtas šį trečiadienį. Jokių diskusijų dėl to jau nebėra.
Kitąmet galimas MMA kėlimas? Tai priklausys nuo valstybės finansinių galimybių. Labai stebime makroekonominę ir finansinę padėtį, ypač kas vyksta nuo praėjusio mėnesio pradžios, kai įvestas Rusijos embargas.
Kokios naujausios žinios šiais klausimais? Ar Jums nekelia nerimo kokia nors informacija, tarkime, dėl biudžeto surinkimo? Biudžetui tokie dalykai paprastai atsiliepia ne anksčiau kaip po kokio pusantro ar dviejų mėnesių. Tad tik nuo spalio vidurio matysime, kokį realų poveikį embargas turi mūsų biudžetui.
Kokie pirmieji, preliminarūs signalai? Nepasakyčiau, kad turime kokių nors pesimistinių signalų. Bet reikėtų truputį palaukti ir tada aiškiau matysime situaciją.
MMA kilstelėjimas pareikalaus papildomų išlaidų ne tik iš šių, bet ir iš kitų metų biudžeto. Bet jos bus santykinai nedidelės, palyginti su kitų įsipareigojimų vykdymu krašto apsaugos finansavimas, pensijų kompensavimas ir jų didinimas, ligos pašalpų grąžinimas į prieškrizinį lygį ir kai kurie kiti dalykai pareikalaus net ne dešimčių, o šimtų milijonų litų. Lėtėjanti ekonomika ir kiek kuklesnis biudžeto augimas leis viso to laikytis? Tikrai galiu dar kartą patvirtinti, kad laikysimės griežtos fiskalinės politikos. Sumažinus makroekonomines prognozes Finansų ministerija koreguoja kai kuriuos asignavimų iš kitų metų biudžeto dydžius. Bet žadame laikytis ir prisiimtų įsipareigojimų.Vykdysime susitarimą didinti krašto apsaugos finansavimą. Bus laikomasi ir įsipareigojimo kompensuoti pensijas. Be to, jos bus šiek tiek padidintos nuo kitų metų vidurio.Esame priėmę sprendimą kitąmet 5% sumažinti valstybės valdymo išlaidas. Visi asignavimų valdytojai tai žino. Jeigu vertintume situaciją pagal dabartinę makroekonominę būseną ir prognozes, taip pat turėdami galvoje, kad kitąmet deficitas turi būti mažesnis nei 1%, turimi skaičiavimai rodo, kad biudžetas leidžia vykdyti visus iki šiol prisiimtus įsipareigojimus. Bet naujų prisiimti tikrai negalėsim. Nes esame ant ribos. Nebent galėsime truputį padidinti pagal sutartis biudžetiniame sektoriuje dirbančiųjų algas, kad dėl MMA kilstelėjimo nebūtų pernelyg suartėję nekvalifikuotos ir kvalifikuotos darbo jėgos atlyginimai.
Ir jokie didieji prisiimti finansiniai įsipareigojimai tikrai nebus atidėti ar bent apkarpyti? To neplanuojame daryti. Kitąmet galimi kokie nors mokesčių pakeitimai? Gal bus naujų mokestinių lengvatų arba esamų panaikinimas? Apie naujų lengvatų įvedimą negali būti jokios kalbos. Dėl esamų panaikinimo kai kurie žingsniai jau padaryti yra priimta sprendimų dėl investicinio kapitalo apmokestinimo, bet jie duos savo naudą kitąmet. Dar neišspręstas klausimas dėl alkoholinių gėrimų akcizų tarifų padidinimo. Kartu su kitų metų biudžetu bus teikiami ir pasiūlymai dėl korekcijų alkoholio akcizų srityje, jie įsigalios tikriausiai nuo antrojo kitų metų ketvirčio.
Suvaldysit savo partijos kolegas, vis pasiūlančius mokesčių lengvatų? Suvaldysim. Nebus priimta jokių sprendimų, kurie pažeistų fiskalinę drausmę ir būtų nuostolingi biudžetui.
Visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio vis dar nematyti? Kitų metų planuose jo dar nėra. Bet nuo kitų metų turėtų būti nuo 1 mln. Lt iki 750.000 Lt sumažinta nekilnojamojo turto apmokestinimo riba.
Gal pasikeis neapmokestinamasis pajamų dydis? Šiuo metu to nesvarstome.
Ar planuojama liberalizuoti darbo santykius? Mokslininkai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu dabar iš pagrindų persvarsto Darbo kodeksą, iki metų pabaigos turėtų pateikti naują redakciją. Kitąmet ji turėtų būti svarstoma ministerijose, Vyriausybėje ir Seime.Bet ir nelaukdamas tos naujos redakcijos esu davęs įpareigojimą jau dabar pateikti pasiūlymų, kurie pagerintų Lietuvos konkurencingumo reitingą darbo santykių srityje, nes šiuo metu ten užimame pernelyg žemą vietą. Specialistai atkreipia dėmesį, kad mūsų priėmimo ir atleidimo iš darbo procedūros yra nelanksčios. Todėl dar iki šių metų pabaigos paprašiau pateikti Kodekso pataisas, kad tos procedūros būtų lankstesnės.
Profsąjungų nesupykdysit? Manau, reikėtų daugiau pasitikėjimo šioje srityje, nė vienas darbdavys nenorės atleisti darbuotojo, kuris dirba sąžiningai, atsakingai ir kuria pridėtinę vertę.Straipsnis rugsėjo 24 d. publikuotas dienraštyje Verslo žinios ir VŽ rubrikoje Premium.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti