Išbandę save Minske ir Donecke, „Exadel“ Lietuvoje stoja į kovą dėl IT specialistų

Publikuota: 2014-08-25
"Exadel" biuras Minske.
svg svg
"Exadel" biuras Minske. Nuotrauka: Bendrovės
 

Į ankštą Lietuvos informacinių technologijų rinką įžengė nauja įmonė. JAV programinės įrangos kūrėja „Exadel“ prieš porą mėnesių pradėjo programuotojų paiešką ir iki metų pabaigos siekia įdarbinti 25 specialistus. O kitąmet kompanija kelia sau tikslą turėti jau 100 darbuotojų.

Lietuvoje šiemet užregistruota UAB „Exadel Lt“. Dmitrijus Bereščanskis, įmonės Lietuvoje vadovas, sako, kad jie darbą pradėjo prieš kelis mėnesius. Šiuo metu 4 programuotojai jau dirba. Nuo rudens bus vykdomas tolesnis intensyvus jų paieškos procesas.VŽ susitiko su 1998 m. kompaniją įkūrusiu Fima Katzu. Pasak jo, yra kelios priežastys, kodėl keliose Rytų Europos šalyse veikianti kompanija, naująja savo kryptimi pasirinko Lietuvą.„Aš pats gimiau ir užaugau Vilniuje. Iki išvykimo į Ameriką 1989 m., dirbau „Sigmoje“, šiame biure, kuriame dabar kalbamės,- sakė žydų kilmės p. Katzas. – Be to, Lietuva yra Europos Sąjungos narė, taigi iš čia daug patogiau plėtoti verslą su Europa. Lietuvoje yra daug universitetų, išsilavinę žmonės ir, jei pakankamai stumtelėsime procesus, galėsime sukurti čia sėkmingą verslą“.„Exadel“ veikia Vokietijoje, kur, priklausomai nuo vykdomų projektų, dirba nuo 5 iki 15 žmonių. Rusijoje kompanija yra įdarbinusi 70 specialistų.„Tačiau dėl didelių mokesčių ir kitų dalykų verslą iš Maskvos perkėlėme į Jekaterinburgą ir Čeliabinską“, - neslepia p. Katzas.Dar 160-170 dirba Ukrainoje ir net 400 Baltarusijoje. Iš viso „Exadel“ dirba apie 750 žmonių, tačiau verslas yra nukreiptas į JAV rinką – net 85% klientų yra čia įsikūrusios kompanijos, bet įmonė neslepia ambicijų užimti ir daugiau Europos rinkos.

Didžiausia IT kompanija Donecke

Ponas Katzas apgailestauja, kad iš didžiausios IT kompanijos Donecke, kokia, anot jo, buvo „Exadel“, beliko 10-15 žmonių. Anksčiau kompanijoje dirbo 120 specialistų. Dabar jie perkelti į kitus miestus ir šalis: Vinicą, Charkovą, dalis į Baltarusiją, JAV ir Vokietiją. Pasak p. Katzo, dalis ukrainiečių komandos atsidurs ir Lietuvoje.„Doneckas visada liks kažkur tarp Ukrainos ir Rusijos. Manau, kad jame ir toliau išlaikysime nedidelį biurą, bet aš nesitikiu, kad bent jau artimiausioje ateityje ten grįšime. Visgi Putinas šio regiono niekada nepaleis, - teigia p. Katzas ir pabrėžia: Sukūrėme didžiausią IT kompaniją Donecke, vieną didžiausių Baltarusijoje, tą patį padarysime ir Lietuvoje“.Kompanija savo pelno neatskleidžia, tačiau teigia dirbantys pelningai. Ponas Katzas savo ruožtu sako, kad kasmet „Exadel“ paauga 30% – šiemet tikisi gauti 50 mln. USD pajamų.

Didžiuojasi verslu Baltarusijoje

„Exadel“ vadovas neslepia susižavėjimo savo kompanija Minske ir negaili pagyrų Aleksandro Lukašenkos valdomoje valstybėje įkurtu aukštųjų technologijų parku, kuriam priklausančios įmonės naudojasi mokestinėmis privilegijomis.„Aš dar 2002 m. siūliau Lietuvoje įkurti kažką panašaus, kas dabar yra Minske. Kalbėjau su „InfoBalt“ atstovais, bet susidarė įspūdis, kad jie per daug nežiūri į ateitį. Norint uždirbti pinigus, reikia laiko. O jie pinigų norėjo čia ir dabar. Lietuvoje tuo metu bandžiau įsigyti ir IT kompaniją, bet jie buvo visiškai atitrūkę nuo realybės“, - pasakoja p. Katzas.Šioje vietoje, jo teigimu, Baltarusija pasielgė priešingai, nes investavo ir po kokių penkerių metų sulaukė grąžos - minėtas aukštųjų parkas kasmet šaliai atneša 400 mln. USD . Jis buvo įkurtas 2005 m.„Tuo metu Lietuva dar turi išnaudoti savo padėtį – buvimą tarp Rytų ir Vakarų – ir mes prie to prisidėsime“, – tvirtina verslininkas.Visgi p. Katzas neslepia, kad, palyginti su Baltarusija, Lietuvoje daug lengviau sukurti ir plėtoti verslą.„Baltarusijoje tebėra labai daug biurokratijos, jie vis dar yra socializme. Tuo metu Lietuva yra ES, kuri siūlo daug galingų mechanizmų, narė.Mūsų darbuotojams iš Baltarusijos sunku išvykti į Europą ar Ameriką, Lietuvoje tokių problemų nėra. Kita vertus, nors Lietuvoje lengva kompaniją įkurti, bet nežinau, kaip seksis toliau verslą plėtoti“, – aiškina p. Katzas, kuris įmonę Baltarusijoje įkūrė 2004 m.Sutartis su Baltarusijos valdžia pasirašyta 15 metų. Šiuo laikotarpiu ji yra atleista nuo PVM mokesčio, o ir kiti mokesčiai yra gerokai mažesni, tikina p. Katzas.Baltarusijoje „Exadel“ yra įkūrusi padalinius Gomelyje ir Vitebske, šiuo metu atidaromas padalinys ir Hrodne.„Mums svarbiausia – specialistai ir geras universitetas šalia. Tą patį darysime ir Lietuvoje“, – taktiką aiškina p. Katzas.

Planuose – ir biuras Kaune

Ponas Bereščanskis šiuo klausimu antrina p. Katzui – „Exadel“ nežada apsiriboti tik Vilniumi.„Galbūt mes žengsime ir į Kauną, nes Kaune gyvenantiems žmonėms būtų taip patogiau dirbti. Jei surinksime 10-15 žmonių, tikrai įkursime atskirą biurą“, – žada Lietuvos įmonės vadovas, pabrėždamas, kad, turint pakankamai klientų JAV, gali augti Lietuvoje.Ponas Bereščanskis teigia, kad rinkoje atsirado šiek tiek laisvų programuotojų „HP Lietuva“ sumažinus žmonių, dirbusių su užsienio projektais, skaičių.Kol kas Lietuvoje įmonė įsikūrė sovietmetį menančiose patalpose Giedraičių gatvėje, tačiau, pasak p. Bereščanskio, plečiantis komandai reikės modernesnių patalpų. Bet tai nekelia problemų, nes Vilniuje, jo teigimu, šiuo metu netrūksta laisvo ploto biurams.Investicijų skaičiaus Lietuvoje „Exadel“ neatskleidžia. Kompanijos vadovai pabrėžia, kad perkama tiek modernių kompiuterių, kiek reikia darbui, o pagrindinėmis investicijos vadina darbuotojų užmokestį.„Jei planuojame Lietuvoje įdarbinti 100 žmonių, kurių kiekvienas vidutiniškai gaus 4.000 USD atlyginimą - tai ir yra mūsų investicijos“, – teigia p. Katzas.O p. Bereščanskis priduria, jog atlyginimas prasideda nuo 1.500–2.000 USD, tolesnis jo augimas priklauso nuo specialisto sugebėjimų.Planuojama, kad Lietuvoje specialistai dirbs su mobiliosiomis programomis: „Tai nebus kažkas išskirtinio, nes mes jau kurį laiką dirbame su mobiliųjų technologijų plėtra – didelė to dalis bus atliekama ir Lietuvoje“.

Konkurencijos nebijo, nes užgrūdino Baltarusija

Ponas Katzas pripažįsta, kad dirbti tenka labai konkurencingoje rinkoje, todėl reikia pasiūlyti tai, ko negali kiti. Konkuruojant su didelėmis ir žinomomis IT kompanijos, būtina ir savotiška agresija. „Exadel“ bandė kurti verslą ir Kinijoje, kur surinko 150 žmonių, bet galiausiai teko viską nutraukti: „Buvo sunku vadovauti skirtingą mentalitetą turintiems žmonėms. Kinijoje reikia investuoti daug žmogiškojo kapitalo – vietoje vienoje darbuotojo reikia 10. Tačiau jie yra pigūs“.„Visos IT kompanijos parduoda žmones, o mes parduodame žinias, protus. Mes niekada nesakysime, kad dirbkite su mumis, nes mes pigesni. Mes esame brangesni. Siūlome unikalią patirtį ir aukšto lygio paslaugas“, - sako jis.Minsko IT parke dirba daugiau nei 20.000 programuotojų. Čia „Exadel“ tenka konkuruoti su tokiomis įmonėmis kaip EPAM, kurios akcijos kotiruojamos ir Niujorko akcijų biržoje.„Mes kuriame tai, kas apibūdinama anglišku terminu „bleeding edge technology“ (aukštųjų technologijų produktai, kurių vieta rinkoje dar nėra aiški, todėl išlieka rizika, kaip plačiai jie toje rinkoje bus pritaikyti).Galimybė dirbti su įdomiais projektais traukia specialistus. Taigi nuo kitų kompanijų mes skiriamės savo pažanga. Ir Baltarusijoje, kur konkurencija didesnė nei Lietuvoje, žmonės nori dirbti „Exadel“, - tikina p. Katzas, pasak kurio, darbuotojams taip pat reikia mokėti gerą atlyginimą ir sudaryti patogias darbo sąlygas.Verslininko teigimu, vietinės IT įmonės Lietuvoje dirba su europiniais projektais, tuo metu jų kompanija atveria galimybes dirbti JAV rinkoje.Tarp kompanijos klientų yra „Bank of America“, UBS, „Deutsche Bank“, „Google“, „Facebook“, „Hitachi“. „Samsung“, „eBay“ ir kitos pasauliniu mastu žinomos įmonės.Nors įmonė tikisi pritraukti specialistų iš kitų rinkos dalyvių, tačiau pokalbio metu „Exadel“ atstovai nuolat pabrėždavo bendradarbiavimą su universitetais. Tokios taktikos laikomasi Baltarusijoje, tad Lietuva nebus išimtis.„Mes tinkamų žmonių pradedame ieškoti jau universitetuose, – sako p. Katzas. – Rengiame kursus, paskaitas, dėl kurių išauga specialistų vertė. Lietuvoje pirmiausia bendradarbiausime su Kauno technologijų universitetu, taip pat ir su Vilniaus universitetu“.

Ko trūksta lietuviams

Norint programinės įrangos srityje išlaikyti kokybę, neužtenka gerai rašyti kodą, sako JAV veikiančios kompanijos vadovas.„Tai procesas nuo pradžios iki galo. O žmonės Lietuvoje gali rašyti kodą, bet neįgyvendina paties proceso. Kai paleisime naują savo programinės įrangos versiją, dešimtys tūkstančių žmonių pradės ją naudoti. Mes negalime sau leisti jokių klaidų. To turime išmokyti ir žmones Lietuvoje“, – dėsto p. Katzas.Paklaustas, kokius savo kompanijos kurtus produktus galėtų išskirti, p. Katzas iškart įvardija būsto paskolų platformą „Mortgage.com“, per kurią besikreipiantis dėl paskolos asmuo gali virtualiai pateikti visą informaciją.„Exadel“ taip pat sukūrė pažangią programinę įrangą operacinių sistemų „Linux“ tiekėjai „RedHat“.„Šiuo metu dirbame su keliais unikaliais projektais. Pavyzdžiui, bankų padaliniams, kurių klientai yra itin turtingi asmenys, sudarėme galimybę visą finansinę informaciją apie investicijas pateikti planšetiniuose kompiuteriuose. Nebereikia nieko spausdinti. Tačiau turime užtikrinti informacijos saugumą“, – pasakoja p. Katzas.Jis taip pat labai didžiuojasi „Exadel“ sukurta kol kas vienintele tokia „debesyje“ esančia platforma mobiliųjų programėlių plėtrai „Appery.io, kuria naudojasi 160.000 vartotojų.
Šiuo metu kompanija dirba su 60–70 projektų.„Mes turime dirbti daugiau nei „Barclays“ ar IBM, kuriuos žino visas pasaulis. Ir turime būti pozityvūs, nes tai vienintelis kelias laimėti. Galiausiai klientai tampa mūsų draugais“, – sako p. Katzas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus