Pensijų fondai: saldus pirmasis pusmetis, bet klausimų keliantis antrasis

Publikuota: 2014-08-15
Atnaujinta 2015-05-29 17:50
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Investicinė aplinka pirmąjį šių metų pusmetį palepino kaupiančiuosius pensijų fonduose – jie uždirbo iki 5,5% grąžą. Tiesa, nors nuostolingai veikiančių nebuvo, ne visiems pensijų fondams sekėsi vienodai gerai, o antrąjį metų pusmetį laukiamas tik nuosaikus fondų augimas.

Lietuvos II pakopos („Sodros“ įmokos dalies) pensijų fondams (PF) pirmasis šių metų pusmetis buvo sėkmingas – jie uždirbo vidutinę 4,1% grąžą, rodo Lietuvos banko paskelbti duomenys. Nuostolingai dirbusių PF šiemet iš viso nebuvo, o pusmečio uždarbis sudaro nuo 0,44% iki 5,49%.Daugiausia – 4,67% – šiemet uždirbo rizikingiausi PF, į akcijas investuojantys iki 100% savo turto. Nuo jų kiek atsiliko vidutinės akcijų dalies PF, į akcijas nukreipiantys iki 70% turto, ir mažos akcijų dalies PF, į akcijas investuojantys iki 30% turto. Jų uždarbis buvo atitinkamai 4,41% ir 4,12%. Mažiausia grąža (vidutiniškai 2,16%) šiemet galėjo pasigirti konservatyvūs PF.

Vertina kaip gerą

Pačių PF valdytojai pirmąjį pusmetį uždirbtą grąžą vertina kaip solidžią, nes kai kurie regionai investuotojams šiuo laikotarpiu generavo tik nuostolius.„Rezultatai geri. Tikrai nesitikėjome tokios grąžos iš obligacijų, kurių pajamingumas smarkiai sumažėjo, o tai juk reiškia obligacijų kainų išaugimą“, – kalba Vaidas Paukštys, „Swedbank“ portfelių valdytojas. Pasak jo, aplinka investavimui pirmąjį pusmetį nebuvo tokia, kad kur beinvestuotum, visur gali tikėtis tik grąžos.„Daugelis rinkų, tokių kaip Rusija, Rytų Europa, Japonija, parodė neigiamą rezultatą“, – kalba investicijų strategas.Vakarų Europos akcijų rinkos indeksas „Stoxx Europe 600“ šiemet pirmąjį pusmetį pakilo 4,14%, JAV akcijų rinkos indeksas „Standard & Poor's 500“ – 6%, o besivystančių šalių akcijų indeksas „MSCI Emerging Markets“ – 4,8%.Justas Krikščiūnas, PF valdančios bendrovės „MP Pension Funds Baltic“ fondų valdytojas, pažymi, kad didžiausiais pirmojo pusmečio „juoduliais“ buvo Japonija, jos indeksas „Nikkei 225“ (skaičiuojant eurais) smuko 6,93%, taip pat besivystanti Rytų Europa (indeksas „MSCI EM Eastern Europe“ krito 3,88%) ir, žinoma, Rusija (RTS nučiuožė 5,3%).„Obligacijoms pirmasis pusmetis buvo kiek geresnis nei vidutinis istorinis, akcijoms – daugumai rinkų vidutiniškas, kai kurioms prastesnis“, – komentuoja Vaidotas Rūkas, bendrovės „Finasta Asset Management“ fondų valdytojas.

Nepamiršti skirtingų laikotarpių

Darius Kuzmickas, bendrovės „Danske Capital investicijų valdymas“ generalinis direktorius, pažymi, kad nederėtų vertinti bendrą vidutinį visų PF uždarbį per pusmetį, nes tai yra „skirtingos filosofijos PF sumetimas į vieną krūvą“.„Pavyzdžiui, konservatyvių PF tikslas – investicijų vertės išsaugojimas tiems žmonėms, kuriems iki pensijos liko ne daugiau kaip 10 metų. Todėl jų investicijos yra apsaugotos nuo ženklaus svyravimo, bet drauge mažiau ir uždirba. Net per krizę 2008–2009 m. konservatyvūs PF beveik nepatyrė nuostolių. Konservatyvius PF galima lyginti su indėliais, kurių palūkanos dabar yra labai žemos. Taigi, konservatyvių PF uždarbis per pirmąjį pusmetį – daugiau nei 2% – yra puikus rezultatas, nes jei antrąjį pusmetį jis sudarytų tiek pat, metinė grąža viršytų 4%“, – sako p. Kuzmickas.O rizikingiausių – akcijų PF – tikslas, anot jo, yra uždirbti kuo daugiau per labai ilgą laikotarpį (30–40 metų) ir drauge labiau rizikuoti.„Šie PF pirmąjį pusmetį uždirbo 2 kartus daugiau negu konservatyvūs – tai panašus ar net geresnis rezultatas nei 2013 metais. Todėl manau, kad jų rezultatas taip pat yra labai geras“, – kalba p. Kuzmickas. Jo vertinimu, mažos ir vidutinės akcijų dalies PF taip pat uždirbo gerą grąžą, atsižvelgiant į jų tikslą – investuoti laikotarpiui nuo 10 iki 30 m. su vidutine rizika.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Panaši grąža

Atidžiau pažvelgus į PF pirmojo pusmečio rezultatus, išryškėja įdomi tendencija – mažos dalies akcijų PF uždirbo beveik tiek pat, kiek vidutinės dalies, ir tik simboliškai mažiau nei patys rizikingiausi PF. „Pirmąjį pusmetį kai kurios rizikingesnės obligacijos, pavyzdžiui, besivystančių šalių ar žemesnį reitingą turinčių įmonių, savo grąža prilygo akcijoms. Tai padėjo mažos akcijų dalies PF per daug neatsilikti nuo didelės akcijų dalies PF“, – dėsto Ignas Pliuškys, „SEB investicijų valdymo“ Investicijų valdymo grupės vadovas.Jis taip pat pažymi, kad didesnės rizikos obligacijų kainų spartų kilimą pirmąjį pusmetį lėmė investuotojų vykdyta didesnių palūkanų „medžioklė“ ir mažėjančios saugiausių obligacijų palūkanos. „Antrąjį ketvirtį investuotojai grįžo į besivystančias rinkas, o tai lėmė daugelio turto klasių kilimą šiose šalyse“, – kalba p. Pliuškys.

Geriausias ir prasčiausias

Absoliučiai geriausiu pusmečio investavimo rezultatu gali pasigirti PF „Danske pensija 100“, kuris į akcijas investuoja iki 100% turto ir šiemet uždirbo 5,49% grąžą.„Danske Bank“ pensijų fondų rezultatai per visus 10 m., kai jie veikia, yra labai geri. Jų rizika (standartinis nuokrypis – VŽ) yra mažiausia kiekvienoje grupėje, nes šiuos PF valdo specialistai, priklausantys vienai didžiausių šiaurės Europos finansinių grupių ir turinčiai labai didelę ir ilgalaikę patirtį investicijų valdymo srityje“, – pagyrų sau negaili p. Kuzmickas.O prasčiausią rezultatą šiemet parodė PF „Swedbank Pensija 1“, kuris šiemet sugebėjo uždirbti vos 0,44%. „Mūsų PF „Pensija 1“ yra labiau pinigų rinkos fondas, kur vidutinė obligacijų trukmė yra apie 1 metus. Mažesnio termino obligacijos uždirba daug mažiau krentant palūkanoms, taip pat jų pajamingumas yra mažesnis, tačiau augant palūkanoms toks fondas yra saugesnis, nes jo kaina kris mažiau nei fondo, kuris investuoja į ilgesnio termino obligacijas“, – ginasi „Swedbank“ atstovas p. Paukštys.

Rezultatai atskirose kategorijose

Net trijose iš keturių PF kategorijų (mažos, vidutinės akcijų dalies ir akcijų) prasčiausius rezultatus pademonstravo banko „Finasta“ valdomi PF („Finasta augančio pajamingumo“, „Finasta aktyvaus investavimo“ ir „Finasta racionalios rizikos“).Tačiau „Finasta Asset Management“ atstovas p. Rūkas šio fakto nelinkęs sureikšminti. „Rezultatų skirtumai tarp įvairių fondų nėra dideli, o vertinant tokį trumpą laikotarpį kaip pusmetis pasisekti gali bet kam. Daug svarbiau vertinti ilgalaikius rezultatus (bent 5 ar 10 metų). Tokiu atveju „Finastos“ fondai pirmauja užtikrintai. Tikėtina, kad „Finastos“ fondų investicijos besivystančiose rinkose pirmąjį pusmetį buvo santykinai didesnės nei konkurentų, dėl to ir atsirado nedidelis grąžos atotrūkis“, – kalba p. Rūkas.Geriausius rezultatus konservatyvių PF kategorijoje parodė PF „Aviva Europensija“ (uždarbis 3,39%), mažos akcijų dalies – „Swedbank Pensija 2“ (5,09%), o vidutinės – „Danske Pensija 50“ (5,02%).

Uždirbs, bet aukso kalnų nežada

Antrąjį metų pusmetį PF valdytojai tikisi grąžos, visgi įspūdingų dviženklių uždarbių nežada. Pasak specialistų, antrąjį pusmetį rinkos pradėjo su dar žemesnėmis obligacijų palūkanomis ir brangesnėmis akcijomis ir vien tai jau rodo, kad antroji metų dalis turi mažiau grąžos potencialo nei pirmoji. Tiesa, ekonominė aplinka gali būti geresnė, negu buvo pirmąjį pusmetį.„Rudenį tikimės tolesnio mūsų regiono obligacijų kainų augimo. Šiemet dar nelaukiame nei JAV, nei Europos centrinių bankų palūkanų didinimo, todėl globalioje obligacijų rinkoje neturėtų būti neigiamų kainų pokyčių“, – kalba Rita Nogė, gyvybės draudimo ir pensijų fondų bendrovės „Aviva Lietuva“ finansų direktorė.Jos teigimu, tiek dėl sulėtėjusio ekonomiškai stipriausių pasaulio šalių augimo, tiek dėl dabartinės geopolitinės įtampos, pasaulyje akcijų kainos gali svyruoti.„Todėl antrąjį šių metų pusmetį tikimės nuosaikių rezultatų“, – sako p. Nogė.

Susvyravimo galimybė

Ponas Krikščiūnas taip pat pažymi, kad antrąjį pusmetį išlieka nemaža tikimybė, jog akcijos gali patirti didesnį ar mažesnį susvyravimą į neigiamą pusę.„Tačiau istoriškai, kai yra žemų palūkanų laikotarpis, matome mažą BVP augimą ir ganėtinai nedidelę infliaciją, iš investicijų į akcijas galima tikėtis gerų rezultatų. Obligacijų pajamingumui dar labiau mažėti matome tik ribotų galimybių, tačiau didelio palūkanų augimo taip pat nesitikime“, – nurodo „MP Pension Funds Baltic“ fondų valdytojas.„Swedbank“ antrajam pusmečiui išskiria dvi pagrindines rizikos rūšis: geopolitinę (neramumai Ukrainoje, Rusijoje, Irake, Palestinoje) ir ekonominę (Kinijos nekilnojamojo turto rinkos perkaitimas). „Visgi labiau norisi tikėti, kad antrąjį pusmetį sulauksime spartaus JAV ekonomikos augimo, Europos ekonomikos atsigavimo, geresnių nei tikėtasi JAV įmonių rezultatų“, – priduria p. Paukštys.Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

2024 metais EURIBOR gali siekti apie 2% – LB atstovas 3

2024 metais euro zonos tarpbankinių palūkanų norma EURIBOR, lemianti ir būsto paskolų palūkanas, gali siekti...

Rinkos
15:09
Į Šiaulių banko stebėtojų tarybą siūlomi T. Okmanas, M. Raila

Į Šiaulių banko Stebėtojų tarybą siūlomi banko akcijų turinčių bendrovių „Tesonet“ ir „ME investicija“...

Rinkos
10:26
Finansinių sukčių padaryti nuostoliai pernai augo dukart, iki 10,2 mln. Eur

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei...

Rinkos
2022.06.28
„Citadele“ nebeaptarnaus mokėjimų į ir iš Rusijos bei Baltarusijos

Padalinį Lietuvoje turintis Latvijos bankas „Citadele“ pranešė, kad nuo rugpjūčio 20 d. nutrauks aptarnavimą...

Rinkos
2022.06.28
Ch. Lagarde: ECB pasiruošęs, jei prireiks, palūkanas didinti sparčiau

Europos centrinio banko (ECB) vadovė Christine Lagarde nesureikšmina rūpesčių dėl recesijos euro zonoje,...

Rinkos
2022.06.28
Specializuotą banką Lietuvoje turintys „Finora Capital“ mažino nuostolius, dvigubino paskolų portfelį

Estijos kredituotoja „Finora Capital“, valdanti ir specializuotą banką Lietuvoje „Finora kreditas“, pernai...

Rinkos
2022.06.28
„SME Finance“ ir „Compensa Vienna Insurance Group“ integruoja paslaugas verslui

Finansinių technologijų (fintech) bendrovė „SME Finance“ pradeda bendradarbiavimą su ne gyvybės draudimo...

Rinkos
2022.06.28
Kriptovaliutininko patriotizmo kaina: 0,6 mln. Eur mokesčių, kurių jam neleidžia sumokėti Premium 30

Vytautas Labanauskas, kaunietis prekiautojas kriptovaliutomis, į Lietuvos biudžetą mielai ir tuojau pat...

Finansai
2022.06.27
„Avivos“ vadovė A. Blanc: einant aukštesnes pareigas, atsiranda atsakomybė pasisakyti dėl svarbių dalykų Premium

Britų draudimo bendrovės vadovė – apie kovą su seksizmu per visuotinį metinį susirinkimą, vaikystę...

Laisvalaikis
2022.06.25
Lietuvoje veikiantys bankai pirmąjį ketvirtį uždirbo beveik 100 mln. Eur pelno

Lietuvoje veikiantys bankai pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo beveik 100 mln. Eur pelno – trečdaliu daugiau...

Rinkos
2022.06.22
„Payseros“ pelną gelbėjo parduotas sklypas, ruošiasi tapti tarpusavio skolinimo platforma Premium

Finansinių technologijų bendrovės „Paysera“ pelnas per praėjusius metus susitraukė perpus, mažėjus kainoms už...

Rinkos
2022.06.22
„Vienna Insurance Group“ investuoja 15 mln. Eur į „BTA Baltic Insurance Company“ mokumo kapitalą

Baltijos valstybėse veikiančios Latvijoje registruotos ne gyvybės draudimo bendrovės „BTA Baltic Insurance...

Rinkos
2022.06.21
SEB nuo rugsėjo keičia kai kurių paslaugų kainas

SEB bankas pirmadienį informavo klientus, kad nuo rugsėjo 1 d. įsigalios nauji kai kurių paslaugų įkainiai.

Finansai
2022.06.20
Prie „Finora Capital“ prisijungė L. Dailydė

Finansinių paslaugų įmonių grupės „Finora Capital“ vadovų komandą papildė ilgametę patirtį verslo...

Vadyba
2022.06.20
„Money 20/20“: „fintech“ reguliavimas toliau eis saugumo keliu

Birželio 7–9 d. Amsterdame vyko didžiausias Europoje „fintech“ renginys „Money 20/20“, kuriame pirmą kartą...

Inovacijos
2022.06.19
„Eika“ išnuomojo penktadalį biurų pastato „Flow“

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika“, sostinės centriniame verslo rajone (angl. CBD) plėtojanti biurų...

Statyba ir NT
2022.06.17
„Luminor“ refinansavo biurų pastato „Lvivo“ plėtotoją

Komercinis bankas „Luminor“ pranešė suteikęs 35,4 mln. Eur paskolą investicijų bendrovės „Lords LB Asset...

Statyba ir NT
2022.06.17
Šveicarijos centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą 1

Šveicarijos centrinis bankas taip pat imasi didinti bazinę palūkanų normą – jis ją kilstelėjo 50 bazinių...

Rinkos
2022.06.16
„Swedbank“ skolina 50 mln. Eur „Girtekos“ įmonių grupei 5

Didžiausią nuosavą vilkikų parką Europoje valdančiai „Girtekos“ įmonių grupei „Swedbank“ suteikė 50 mln. Eur...

Rinkos
2022.06.16
ECB žada rengti valstybių skolų rinkos apsaugos nuo krizės priemones

Europos Centrinis Bankas (ECB) trečiadienį pareiškė ketinantis išlikti „lankstus“ įgyvendindamas pastangas...

Rinkos
2022.06.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku