Banko griūtis – Bulgarijoje, vertinimai – Lietuvoje

Publikuota: 2014-08-10
Atnaujinta 2015-05-29 18:25
svg svg
„Verslo žinios“

Bulgariją drebina didžiausias per 17 metų banko griūties skandalas, požymiais primenantis lietuviškojo „Snoro“ istoriją. Lietuvos investicijų valdytojai teigia į nutolusią už 2.000 kilometrų valstybę nukreipę nedidelę dalį savo investicijų ir mano, kad užkratas į kitus Bulgarijos bankus neišplis. Lietuvos prekybininkai banko griūties Bulgarijoje taip pat nesureikšmina ir tikisi, kad ši jų nepalies.

Bulgarija, iki šiol mažai dominusi pasaulio finansų žiniasklaidą, pastarosiomis savaitėmis vis dažniau atsiduria jos antraštėse. Ir ne iš gerosios pusės: šalį drebina didžiausias nuo praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio skandalas, kai griuvo vienas iš didžiausių šalies bankų, jo pasekmės – nauji milijardiniai įsipareigojimai valstybei ir sugriautas bankų įvaizdis gyventojų akyse.Problemų mastas nemenkas – šalis liepą paskelbė, kad leis bankrutuoti ketvirtam pagal dydį šalies bankui „Corporate Commercial Bank“ (dar vadinamas „Corpbank“), nes jį gelbėti mokesčių mokėtojų pinigais būtų per brangu.Bulgarijos centrinis bankas panaikino bankui „Corpbank“ išduotą veiklos licenciją ir informavo prokurorus apie savo įtarimus, kad pagrindinis banko akcininkas apvogė banką likus kelioms dienoms iki laikino banko veiklos sustabdymo.Neramumai Bulgarijos bankų sektorių apėmė dar birželį, kai šalies žiniasklaidoje pasirodė straipsnių, kaltinančių pagrindinį „Corpbank“ akcininką Tsvetaną Vassilevą neskaidriais verslo sandoriais. Kaibos apie bankų problemas ėmė žaibiškai sklisti ir bankus „Corpbank“ bei „First Investment Bank“ (trečias pagal dydį šalyje) užgriuvo indėlius norinčių atsiimti gyventojų lavina. Valdžia indėlininkus ėmė raminti, kad bankai yra saugūs. Tačiau to nepakako: įsismarkavus indėlių atsiėmimo karštinei, Sofija paskelbė, kad Europos Sąjunga jai patvirtino 1,7 mlrd. EUR (5,9 mlrd. Lt) kredito liniją, skirtą įtampai bankų sistemoje nuraminti, skelbia CNBC.

Dingę milijardai

Centrinis bankas, norėdamas išsiaiškinti tikrąją padėtį banke „Corpbank“, atliko auditą. Šis parodė, kad banko akcininkai atliko veiksmus, neatitinkančius „teisinių normų ir bankinių procedūrų praktikos“, teigiama audito išvadose.Banke pasigesta oficialių įrašų apie išduotas maždaug 3,5 mlrd. Bulgarijos levų (6,2 mlrd. Lt) paskolas, o 1 mlrd. BGN (1,8 mlrd. Lt) iš banko iškeliavo likus vos 3 dienoms, kai centrinis bankas sustabdė jo veiklą (veikla laikinai sustabdyta birželio 20 d.). Visas „Corpbank“ paskolų portfelis sudaro apie 5,4 mlrd. BGN (9,5 mlrd. Lt).Išsiaiškinta, kad 205 mln. BGN (362 mln. Lt) iš banko per trečiuosius asmenis prieš pat banko veiklos sustabdymą išsiėmė su pačiu p. Vassilevu susiję asmenys. Prokurorai tiria, ar banko vyriausioji iždininkė Margarita Petrova iš banko saugyklų iš tiesų išsinešė krepšius, pilnus grynųjų pinigų. Vienas „Corpbank“ vadovų Orlinas Rusevas šiuo metu jau sėdi areštinėje.Bulgarijos centrinis bankas pačiam „Corpbank“ leis bankrutuoti, o vadinamieji gerieji (su pagrindiniu banko akcininku nesusiję) aktyvai bus perkelti į „Corpbank“ neseniai įsigytą Prancūzijos banko „Credit Agricole“ padalinį Bulgarijoje. Pastarąjį „Corpbank“ įsigijo likus vos savaitei, kai Bulgarijos centrinis bankas pradėjo tikrinti „Corpbank“ finansinę būklę.Teigiama, kad kiti du stambesni „Corpbank“ akcininkai – Rusijos VTB bankas ir Omano valstybinis fondas – neparodė iniciatyvos imtis banko gelbėjimo proceso.Vietos analitikams dabartinė padėtis Bulgarijoje primena 1996–1997 m., kai šalyje vienu metu griuvo net 14 bankų.Beje, 5 asmenims Bulgarijoje pareikšti įtarimai, kad jie piktybiškai atsitiktiniams asmenims siuntė žinutes ir elektroninius laiškus ragindami atsiimti pinigus iš „Corpbank“ ir kitų šalies bankų.

Prezidentas ramina

Bulgariją užklupusios bankų krizės pasekmės turėtų būti neigiamos visai šios vargingiausios ES šalies ekonomikai.Bulgarijos finansų ministras dar penktadienį pareiškė, kad pastangos išgelbėti bent gerąją „Corpbank“ dalį šalies biudžeto deficitą šiais metais gali padidinti nuo planuotų 1,8% iki 3%.Tiesa, užklupus neramumams, šalies bent neslegia didelės skolos – Bulgarija yra viena mažiausiai įsiskolinusių ES valstybių. Pernai jos skolos nuo bendrojo vidaus produkto dydis sudarė vos 19%. Nors Bulgariją užklupusi finansinė krizė yra didžiausia per 17 metų, Bulgarijos prezidentas Rosenas Plevnelievas gyventojus viešai paragino nepanikuoti.„Nėra priežasčių pasiduoti panikai. Tai nėra bankinė krizė, tai yra pasitikėjimo bankais krizė ir kriminalinė ataka“, – kalbėjo jis.Savo viešoje kalboje jis taip pat patikino, kad Bulgarija išlaikys dabartinį fiksuotą levo kursą euro atžvilgiu iki pat šalies prisijungimo prie euro zonos.„Gyventojų ir privačių kompanijų pinigai yra saugūs“, – sakė p. Plevnielas, jį cituoja „Deutsche Welle“. Bankų sektoriaus neramumai Bulgarijoje sutapo su politinėmis perturbacijomis. Reaguodamas į protestus prieš vyriausybę, Bulgarijos premjeras Plamenas Oresharskis pareiškė atsistatydinsiantis. Spalio 5 d. šalies laukia išankstiniai parlamento rinkimai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Mano, kad pavienis atvejis

Vaidotas Rūkas, investicijų valdymo bendrovės „Finasta Asset Management“ (FAM) fondų valdytojas, teigia manantis, kad itin sparčiai pastaraisiais metais augusio „Corpbank“ likvidumo problemos yra pavienio pobūdžio ir nekelia grėsmės kitiems Bulgarijos bankams.„Šios šalies finansų sektorius yra gerai kapitalizuotas ir per 70% jo turto valdo stambios italų, austrų, vengrų ir kitų užsienio šalių bankinės grupės. O Bulgarijos vyriausybės sprendimas perimti „Corpbank“ yra sveikintinas žingsnis ir turėtų padėti bankų sistemai, apsivalius nuo silpnesnių grandžių, tapti tik stipresnei“, – kalba p. Rūkas.

Gali padidinti svyravimus

Bulgarijos akcijų birža nėra pati likvidžiausia Vidurio ir Rytų Europoje ir nepasižymi dideliu investuojančių lietuvių skaičiumi, be to, Lietuvoje nėra viešai platinami išskirtinai tik Bulgarijoje investuojančių investicinių fondų vienetai (nebent fondas turi dalį Bulgarijos įmonių vertybinių popierių). Tačiau, VŽ žiniomis, dalis Lietuvos investuotojų yra įsigiję kai kurių Bulgarijos įmonių, kaip telekomunikacijų operatoriaus „Vivacom“ ar valstybinės energetikos bendrovės „Bulgarian Energy Holding“, išleistų obligacijų ar šioje rinkoje dalį klientų pinigų yra investavę Lietuvos investicijų valdytojai. Investavimo specialistai pripažįsta, kad didesnių svyravimų šios šalies finansų rinkoje gali būti. „Paprastai tokių įvykių atgarsiai gali laikinai padidinti svyravimus tos šalies, kurioje pasireiškia, vertybinių popierių rinkoje, bet dėl to ilgalaikis Bulgarijos, kaip investicinės rinkos, plėtros potencialas neturėtų sumažėti“, – kalba p. Rūkas.Jo teigimu, pati „Finastos“ grupė nėra investavusi konkrečiai į „Corpbank“ banką, grupės valdomų produktų investicijos yra plačiai išskaidytos tarp daugelio Vidurio ir Rytų Europos regiono šalių ir jų dalis Bulgarijos rinkoje sudaro nedidelę dalį.„FAM valdomi fondai yra investavę į teigiamą grąžą davusius Bulgarijos vyriausybės vertybinius popierius, taip pat „Bulgarian Energy Holding“ obligacijas. Akcijų dalis Bulgarijoje šiuo metu yra nereikšmingai maža, ji buvo nuosekliai mažinta po sėkmingos metų pradžios“, – sako p. Rūkas.

Tikisi, kad nepaveiks

Tiesioginių Lietuvos investicijų vertė Bulgarijoje praėjusiais metais siekė apie 55 mln. Lt. Pagrindinė investuotoja – „Vilniaus prekybos“ bendrovė „Maxima grupė“, valdanti įvairiuose Bulgarijos miestuose veikiantį mažmeninės prekybos tinklą „T-Market“.Neringa Janavičiūtė, UAB „Maxima grupė“ generalinė direktorė, VŽ sako, kad Bulgarijos bankinės sistemos problemos kol kas jų valdomai įmonei įtakos neturi. „Įmonė dirba įprastu ritmu, vykdoma kasdieninė mažmeninės prekybos veikla, bendradarbiaujama su tiekėjais. Nefiksuojame įtakos ir pirkėjams“, – sako ji. Bankų krizės dar sako nepajutęs ir Paulius Paršeliūnas, į Bulgariją eksportuojančios „ACME Europe“ pardavimų vadovas.„Darbo per atstovus pranašumas toks, kad finansinė rizika dažniausiai tenka vietos partneriams, nuo rizikos apsaugo ir draudimas. Bet kol kas ir iš partnerių nieko nepajutome“, – sako p. Paršeliūnas. Pasak jo, problemų verslui gali kilti nebent tuo atveju, jei krizė bus nesuvaldyta ir kils grandininė reakcija. Tada ir eksportuojantiesiems gali tekti perskaičiuoti riziką. Nors tokia grėsme jis sako abejojantis.Lietuvos ir Bulgarijos dvišalės prekybos rodikliai pastaraisiais metais šiek tiek augo. Pernai iš Lietuvos į Bulgariją buvo eksportuota prekių beveik už 180 mln. Lt. Daugiausia vežama plastikų ir jų dirbinių, neaustinių medžiagų, taip pat elektros įrenginių garso įrašymo ir atkūrimo aparatų. Iš Bulgarijos į Lietuvą gausiau atsivežama vaisių, riešutų, taip pat farmacijos produktų.Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ liepos 15 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Didžiausio Moldovos banko MAIB pirmojo pusmečio pelnas augo 88%

Didžiausias Moldovos komercinis bankas „Moldova-Agroindbank“ (MAIB), kurio dalininkė yra pirmaujanti Baltijos...

Rinkos
15:14
Kinijos centrinis bankas sumažino bazines palūkanų normas

Kinijos centrinis bankas pirmadienį sumažino bazines palūkanų normas, siekdamas paspartinti šalies ekonomikos...

Pinigų perlaidos Lietuvoje siunčiamos vis rečiau

Tiek vietinių, tiek tarptautinių piniginių perlaidų pastaraisiais metais nuosekliai mažėja. Lietuvos paštas...

Finansai
2022.08.15
Kinija netikėtai apkarpė palūkanų normas

Kinijos centrinis bankas pirmadienį netikėtai apkarpė palūkanų normas ir išėmė dalį grynųjų pinigų iš bankų...

Finansai
2022.08.15
Šiaulių bankas pirmadienį stabdo atsiskaitymus rubliais

Kitas žingsnis – nuo rugsėjo 1 d. stabdomi bet kokie atsiskaitymai į Rusiją ir Baltarusiją.

Logistika
2022.08.13
Šiaulių banko vadovas: tebelaukiame valdžios atsakymo, ar Kaliningrado tranzitas valstybei svarbus

Lietuvos institucijoms ir komerciniams bankams aiškinantis, kaip aptarnauti Rusijos mokėjimus už sankcionuotų...

Logistika
2022.08.12
Ukrainos bankai pirmąjį pusmetį patyrė 124 mln. Eur nuostolį

Ukrainos komerciniai bankai per pirmąjį pusmetį patyrė 4,65 mlrd. UAH (124 mln. Eur pagal dabartinį oficialių...

Rinkos
2022.08.12
„Kreda“ grupės pelnas pirmąjį pusmetį augo 21%

Kredito unijų grupės „Kreda“ pelnas ir pajamos pirmąjį metų pusmetį augo – nepaisant makroekonominių iššūkių,...

Rinkos
2022.08.11
„Lietuvos draudimas“ penktadaliu padidino pajamas, uždirbo kuklesnį pelną

„Lietuvos draudimo“ (kartu su Estijos filialu) šių metų pirmojo pusmečio pajamos siekė 158,8 mln. Eur ir buvo...

Finansai
2022.08.11
Medicinos bankas per pusmetį uždirbo 1,8 mln. Eur

Medicinos bankas šių metų pirmąjį pusmetį uždirbo 1,829 mln. Eur grynojo pelno, 9,95% mažiau nei per tą patį...

Rinkos
2022.08.11
„Luminor“ pelnas Baltijos šalyse šiemet augo 62,6% iki 44,4 mln. Eur

Viena didžiausių Baltijos šalių finansų grupių „Luminor“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 44,4 mln. Eur...

Rinkos
2022.08.10
„Luminor“ žaliųjų garantijų limitą „Green Genius“ padidino iki 12 mln. Eur

Atsinaujinančiosios energetikos įmonė „Green Genius“ su „Luminor“ banku Lietuvoje sutarė dėl žaliųjų...

Pramonė
2022.08.10
LKU kredito unijų grupei ekonomikos perspektyvos susirūpinimo nekelia

Lietuvos kredito unijų grupės kredito unijos ir toliau demonstruoja tvarų augimą, todėl gresiantis ekonomikos...

Rinkos
2022.08.10
Dėl sankcijų sustabdytus mokėjimus Lietuvos bankai turi patikrinti per tris savaites

Lietuvos komerciniai bankai dėl sankcijų Rusijai ir Baltarusijai sustabdytus mokėjimus turi patikrinti ne...

Rinkos
2022.08.09
„EMBank“ pirmąjį pusmetį padvigubino savo pajamas

„European Merchant Bank“ („EMBank“) per pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 131.000 Eur grynojo pelno, palyginti...

Rinkos
2022.08.09
„Neo Group“ turėjo 0,5 mln. USD vertės rūpesčių Stambule, padėjo draudimas Premium

Kartas nuo karto draudikai Lietuvos įmonėms atlygina solidžias sumas, siekiančias šimtus tūkstančių eurų, kai...

Finansai
2022.08.07
„Revolut“ klientai birželį ir liepą Lenkijoje išleido 7 mln. Eur 6

„Revolut“ klientų duomenys rodo, kad šiemet per birželio ir liepos mėnesius lietuvių išlaidos buvo rekordinės...

Prekyba
2022.08.07
LBA: bankai laukia išaiškinimo, ar mokėjimus už tranzitą į Kaliningradą galima laikyti išimtinais

Aiškinantis dėl mokėjimų už Kaliningrado tranzitą aptarnavimo, Lietuvoje veikiantys bankai laukia rašto iš...

Verslo aplinka
2022.08.05
V. Sinius išrinktas Šiaulių banko valdybos pirmininku, du nariai atsistatydino 2

Šiaulių banko valdybos pirmininku išrinktas banko administracijos vadovas Vytautas Sinius, o du valdybos...

Vadyba
2022.08.05
„Bigbank“ uždirbo 29% daugiau

Estiškos kapitalo bankas „Bigbank“, veikiantis ir Lietuvoje, pirmą šių metų pusmetį uždirbo 14,1 mln. Eur...

Rinkos
2022.08.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku