4 užsienio verslininkai atskleidžia, kas juos domina Lietuvoje

Publikuota: 2014-07-15
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

EXPO centras, įsikūręs Vilniaus oro uoste, yra nuolatinė verslininkų susibūrimo vieta. Čia Lietuvos įmonės pristatomos užsienio verslininkams, oro uosto keleiviams.

Konsultantai, dirbantys EXPO centre, stengiasi pabendrauti su kiekvienu užėjusiu lankytoju, o kalbant išgirsta įdomių ir naudingų patarimų, leidžiančių suprasti, kaip užsieniečiai vertina Lietuvą, kur mato didžiausias verslo augimo galimybes mūsų šalyje, kodėl jie čia atvyko ir kokie jų ateities planai.
„Kadangi tokia informacija gali būti naudinga ir platesnei verslo visuomenei, EXPO centro kolektyvas nusprendė pasidalinti įdomiausiais pokalbiais su lankytojais“, – sako Martynas Čepelis, EXPO centro vadovas.

Konstantinas Cozonis, „Kauno baldų“ generalinis direktorius, Lietuva-Belgija

Papasakokite, kaip tapote „Kauno baldų“ generaliniu direktoriumi.
Tą lėmė keletas priežasčių. Pirmiausia, jau prieš tai daugiau nei 25 metus dirbau su Lietuvos baldų pramone. Antra, turiu daug patirties dirbant su Vakarų, Azijos ir Artimųjų Rytų baldų rinkomis. Aš taip pat užmezgiau artimus kontaktus su gamintojais iš Lietuvos. Sieti verslą su Lietuva pradėjau prieš 27 metus. Tai buvo iššūkių metas, ir aš tuos iššūkius priėmiau.Ar turėjote nuomonę apie Lietuvą prieš atvykdamas? Ar ji vėliau pasikeitė?
Nuomonę turėjau, tačiau sunku pasakyti, kokia ji buvo, nes jau praėjo beveik 27 metai. Tačiau gerai prisimenu Lietuvą tuo metu. Man tai buvo Rytų bloko valstybė, kuri nuo to laiko labai pasikeitė. Nuo to laiko čia atvykdavau labai dažnai, po 6 kartus per metus: dalyvavau visame tame progrese, stebėjau visus pokyčius, mačiau valstybės vystymąsi. Mano nuomonė apie Lietuvą vystėsi kartu su šiais pokyčiais. Dabar jau galima pasakyti, jog Lietuva iš sovietinio stiliaus šalies perėjo į modernią valstybę.Ar galite palyginti Lietuvą ir Belgiją šių pokyčių atžvilgiu?
Lietuvoje viskas keičiasi greičiau. Be to, Vakaruose dar ne visi žmonės gerai žino apie Lietuvą ir jos gyvenimą – kokie pokyčiai čia vyksta, kokios yra galimybės ar netgi kur ši šalis yra. O galimybės yra tikrai didelės, Lietuva yra viena iš labiausiai vakarietiškų senojo Rytų bloko valstybių. Visgi galiu matyti daug panašumų. Vienas iš jų yra tai, kad abejose šalyse žmonės yra tikrai darbštūs.Turite nemažai patirties tiek Lietuvoje, tiek Belgijoje. Ką galite pasakyti apie verslo aplinką Lietuvoje? Ar galima palyginti abi šalis šiuo požiūriu?
Manau, kad pagrindinis skirtumas yra mentalitetas. Lietuva padarė didžiulį ekonominį šuolį, tačiau ji vis dar turi blogų įpročių, išlikusių nuo senų laikų, pavyzdžiui, senoviški darbo įpročiai, kurie toli gražu neskatina konkuruoti ir kurti. Panašumai – kaip ir minėjau anksčiau, žmonės nori dirbti, ir jie dirba. Be to, ir Lietuva, ir Belgija turi gerą geografinę padėtį. Belgija ribojasi su Olandija, šalia yra Didžioji Britanija ir Vokietija, iš Lietuvos lengva pasiekti Skandinavijos šalis bei Lenkiją. Geografinė pozicija yra labai svarbus faktorius sėkmingam verslo plėtros vystymui.Kokie, Jūsų nuomone, Lietuvos verslai galėtų būti įdomūs pasauliui?
Manau, kad medienos apdirbimo industrija yra labai konkurencinga šioje šalyje. Ne vien baldų, grindų, medinių durų ar langų gamyba, bet ir grynosios žaliavos paruošimas. Taip pat manau, jog ganėtinai stipri yra tekstilės pramonė. Maisto sektorius irgi yra įdomus, ypač sūris ir pieno produktai.Ar rekomenduomėte užsienio verslininkams aplankyti Lietuvą?
Tikrai rekomenduočiau. Žmonės turi teigiamą pasaulėžiūrą ir gerus darbo įgūdžius. Jaunoji karta yra ypač potenciali. Taip pat rekomenduočiau Lietuvą dėl geros lokacijos bei pastaruoju metu atgijusios ekonomikos. Ne tik Vakarų, bet ir Azijos valstybės bei Artimieji Rytai domisi bendradarbiavimo su Rytų Europa galimybėmis. Manau, kad Lietuva yra viena geriausių šalių norint priimti šių pasikeitimų iššūkius bendrame pasauliniame kontekste.Aš taip pat rekomenduoju Lietuvą kaip labai patogią šalį – prekių pristatymas yra greitas, valiutų kursas geras, bendradarbiavimo sąlygos puikios. Vertinu Lietuvą ir dėl jos išskirtinumo bei didelio įdirbio ekologijos srityje. Dėl visų šių dalykų vis daugiau ir daugiau žmonių pasirenka Lietuvą.

Chaderis Ezzatas Ebadati, Investuotojas, verslininkas, Adžmanas (JAE)

Kokiais tikslais lankėtės Lietuvoje?
Apsilankyti Lietuvoje mane pakvietė mano draugas lietuvis, su kuriuo susipažinome prieš 30 metų. Pakvietė tam, kad galėčiau įvertinti galimybę investuoti į statybos sektoriaus plėtrą. Tai buvo 3 dienų kelionė, kurios metu aplankiau Šiaulius, Klaipėdą, Palangą ir Vilnių.Ar pamatėte realią galimybę investicijoms?
Taip, mane domina investicijos į gyvenamųjų ar komercinių pastatų statybas Lietuvoje, ir dabar aš tikrinu teisinį pagrindą tokiam projektui įgyvendinti. Gali būti, kad mes įsteigsime bendrą Lietuvos-JAE įmonę.Minėjote, kad tai Jūsų pirma viešnagė Lietuvoje. Kokią nuomonę sudarėte?
Lietuvos žmonės labai malonūs ir draugiški. Taip pat išskirčiau saugumą jūsų šalyje. Visas dienas keliavau po šalį ir visuose miestuose jaučiausi pakankamai saugiai. Aš keliavau į minėtus miestus autobusu – man įdomu buvo pažvelgti į situaciją iš skirtingų pozicijų. Džiaugiuosi, kad nesusidūriau su vagimis, nedaug mačiau ir benamių ar išmaldos prašančiųjų. Jūsų šalis – puiki ir patraukli investicijoms. Jei jūsų Vyriausybė dirbs ta linkme, atvers rinką rimtoms užsienio investicijoms, prognozuoju Lietuvai naudą ir šviesią ateitįAr turite omenyje, kad šiuo metu norėdamas investuoti Lietuvoje susidurėte su tam tikrais iššūkiais ir problemomis?
Žmonės ir verslas yra pasirengę investicijoms, tačiau teisinė sistema yra paini, per daug biurokratijos. Bet aš žinau kodėl. Jūs esate Europos Sąjungos dalis, ir privalote laikytis bendrų standartų.Kaip vertinate verslo aplinką investicijoms Lietuvoje? Nuo 1 iki 10.Sakyčiau, 8.Taigi turime kur tobulėti?
Jūs turite labai gerą infrastruktūrą: kelius, elektros tiekimą, internetą. Tačiau teisinė sistema galėtų būti patobulinta. Tada investuoti būtų paprasčiau ir greičiau.Ar rekomenduotumėte Lietuvą savo verslo partneriams?
Be jokios abejonės, taip. Jei manęs paprašytų parekomenduoti vieną patraukliausių vietų Europoje investuoti ar naujam verslui kurti, atsakyčiau – Lietuva.Mani Iyeris, „DB Schenker“ atstovas, verslininkas, Kanada
 
Kokiu tikslu lankotės Lietuvoje?
Šį kartą atostogavau. Per keletą metų Lietuvoje įgijau draugų, norėjau praleisti su jais daugiau laiko, taip pat sužinoti daugiau apie šalies kultūrą ir plėtros galimybes. Esu labai sužavėtas Lietuva, šiandien matau be galo daug teigiamų pokyčių, labai vertinu jūsų įdirbį, siekiant šalies gerovės. Kadangi šįkart daugiau dėmesio skyriau atostogoms, nei darbui, todėl esu sužavėtas vietomis, kurias pamačiau, skaniu maistu bei besišypsančiais žmonėmis. Jie yra labai paslaugūs.Kada pirmą kartą apsilankėte Lietuvoje?
Tai buvo 2011-ųjų Velykos. Tada užmezgiau verslo santykius su Lietuva.Kaip Jūsų veikla susijusi su Lietuva?
Aš dirbu „DB Schenker“, jos atstovybėje Kanadoje. Dirbu eksporto padalinyje. Taip pat neseniai pradėjau plėsti eksporto rinką tarp Lietuvos ir Kanados. Šiuo metu mane domina lietuviškų maisto produktų gamintojai, ypač konservuoti produktai, pieno produktai, alaus bei giros gamintojai. Gira yra labai savitas produktas, jo skonis kanadiečiams labai patinka. Be to, Kanadoje gyvena labai daug lietuvių, todėl tokia produkcija, manau, bus labai populiari ilgainiui. Aš pats esu kilęs iš Toronto, anksčiau nė nežinojau, kad šiame mieste yra didžiausia Kanadoje lietuvių koncentracija. Mano tikslas – padaryti taip, kad būdami už Atlanto jie jaustųsi lyg namuose, kasdien galėtų vartoti tradicinius lietuviškus pruduktus. Šiuo metu taip pat vystau idėją atvežti daugiau kanadietiškos produkcijos į Lietuvą.Ar turėjote nuomonę apie Lietuvą prieš pirmą kartą atvykdamas? Ar ji pasikeitė?
Taip. Maniau, kad tai bus visiškai sovietinė valstybė, tokia kaip buvusi SSRS – tikėjausi senoviškų automobilių ir autobusų, važinėjančių gatvėmis. Tačiau atvykęs pamačiau, kad yra visiškai kitaip. Žmonės važinėja moderniais automobiliais, miestuose daugybė prekybos ir pramogų centrų, barų ir restoranų, siūlančių aukštos kokybės tradinius patiekalus. Žmonės tikrai gali džiaugtis. Man ypač patinka tvarka gatvėse, įdomu, jog jose žydi daug gėlių. Jaučiuosi patogiai.Kokių skirtumų matote tarp Lietuvos ir Kanados?
Torontas, kur aš dabar gyvenu, yra didžiulė daugiakultūrinė erdvė. Mūsų šalies žmonės yra labiau pasaulietiški, negu lietuviai.
Kokius skirtumus matote verslo aplinkoje?
Mūsų šalyje viskas vyksta labai greitai. Eksportas yra žymiai spartesnis, nei Rytų Europoje. Mes turime didesnę produkcijos įvairovę iš tolimiausių pasaulio rinkų. Manau, kad Kanadoje yra labai geros sąlygos vystytis tiek mažiems, tiek vidutiniams verslams, o Lietuva šiuo atžvilgiu dar turi šiek tiek pasitempti. Beje, Kanadoje lietuviai sėkmingai kuria verslus. Galbūt ten yra lengviau, nes nėra kultūrinių, požiūrio, religinių suvaržymų. Turime daug atvykėlių, kurie įgyja išsilavinimą Kanadoje, ten dirba ir taip pat dažnai aplanko savo gimtąsias šalis.Daugiakultūrinėje valstybėje visi jaučiasi laisvi. Lietuvoje mane nustebino tai, kad žmonėms labai svarbi yra privati nuosavybė. Jie labai daug investuoja į žemę ir nekilnojamąjį turtą. Galbūt ir aš turėčiau padaryti tą patį, tai, atrodo, gali atnešti daug pelno. Pavyzdžiui, nuvykęs į Palangą nustebau, nes beveik visą žemė aplink pajūrį yra privati valda. Manau, Lietuvoje reikėtų daugiau investuoti į turizmo sektorių. Žinau, kad kanadiečiai tikrai vyktų čia pakeliauti. Dar vienas ryškesnis skirtumas – Kanada yra labai griežtų sankcijų šalis. Lietuva tokia nėra.Ar rekomenduotumėte apsilankyti Lietuvoje verslo tikslais? Žinoma. Jeigu man sėkmingai seksis plėtoti savo idėją, aš tikrai investuosiu Lietuvoje. Žinoma, viskam reikia laiko.

Graziano Isaia Giuseppe Pedroja, Lietuvos Garbės konsulas Šveicarijoje, Šveicarija

Gal galite papasakoti, kaip tapote Lietuvos Garbės konsulu Šveicarijoje?
Tai buvo laimingas atsitiktinumas. Prieš 6 metus sužinojau, kad Lietuvos ambasadorius Berne ieško tinkamo šiai pozicijai asmens Ciuriche. O taip pat mano kolegos iš Graikijos ir Latvijos užsiminė, kad tai puiki galimybė kurti vertingus ryšius.Ar domėjotes Lietuva prieš tai?
Tuo metu ne. Man Lietuva buvo tiesiog viena iš Baltijos šalių, bet aš neturėjau jokių verslo ryšių ar planų susijusių su Lietuva. Aš turėjau ir iki šiol turiu tam tikrų ryšių su Estija. Bet šiuo metu, būdamas Lietuvos Garbės konsulu, daugiausia skatinu bendradarbiavimą su Lietuva.Papasakokite apie savo pirmą vizitą į Lietuvą.
Nors tai buvo prieš daugelį metų, aš puikiai prisimenu tą kelionę. Savaitę prieš tai buvau apsilankęs Makedonijoje. Ir kažkodėl lyginau Lietuvą su Makedonija. Skirtumas buvo tikrai didelis – Lietuva buvo daug labiau civilizuota, tvarkinga, ir žmonių mentalitetas buvo visiškai kitoks. Beje, matau daug panašumų tarp Lietuvos ir Šveicarijos, mes turime panašų mentalitetą. Mes panašiai kuriame verslą, palaikome verslo ryšius, vedame derybas. Niekada nesusidūriau su problemomis, megzdamas verslo ryšius su lietuviais.Žinoma, yra tam tikrų skirtumų. Bet jie tikrai ne tokie, kaip bendradarbiaujant su kinais ar rusais. Mano vienas kolega iš savo patirties padaręs tokias išvadas: Rusijoje pirmiausia tampama draugais, o vėliau kuriami verslo ryšiai. JAV – atvirkščiai. Pirmiausiai pradedi verslą, tada su verslo partneriu galite tapti draugais. Lietuvoje aš pamačiau, kad šie santykiai vystosi nuosekliai. Jūs bendradarbiaujate verslo srityje ir automatiškai palaikote draugiškus santykius. Iš tiesų, jei jūs neatrandate bendrų taškų, tai nebūna nei verslo, nei draugystės. Tačiau, jei turite dalykinių reikalų su lietuviais ir tampate draugais, tada bendradarbiavimas būna efektyviausias ir našiausias. Taip pat yra ir Šveicarijoje. Visi lietuviai, kurie dirba su manimi, tapo mano draugais.Taigi, lietuviai ir šveicarai verslininkai yra panašūs. O kaip kitose srityse? Ar manote, kad mes turime kitų panašumų su šveicarais?
Vienoje kalboje sakiau, kad pastarieji metai buvo labai sėkmingi šveicarams. Ir šis sėkmės laikotarpis vis dar tęsiasi. Lietuviams reikia įdėti daugiau pastangų, kad jiems pasisektų. Šveicarai miega ant laurų, jie ir taip daug pasiekė ir nebenori persistengti. Kartais sėkmė gali sunaikinti. Lietuviai yra geras motyvacijos pavyzdys šveicarams. Esate jauna šalis, jums tik 20 metų. Šveicarijai daugiau nei 720 metai. Mes neturėjome karų, nei Pirmajo pasaulinio karo, nei Antrojo. Mes nebuvome okupuoti sovietų. Yra daug faktorių, dėl kuriu mes jaučiames patogiau. Tiems, kam tenka daugiau kovoti, ir keliai, siekiant tikslų, yra skirtingi.Jūs palaikote verslo santykius su Lietuva, daug bendraujate su lietuviais. Kokios verslo sritys galėtų būti įdomios  pasauliui?
Lietuva Šveicarijai turėtų būti patraukli investuoti. Turite daug privalumų – palyginus žemos kainos, pigi žemė, maži mokesčiai. Lietuva yra ES narė, turinti gera pramoninę infrastruktūrą. Turite įdirbį biochemijos ir lazerių pramonėse. Žemės ūkio pramonė – nors ir nedidelis, bet svarbus sektorius. Šveicarija nėra ta rinka, į kurią Lietuvą galėtų eksportuoti. Kaip ir Lietuva ar Estija mes esame maža šalis. Jūs turite sutelkti dėmesį į didelių ir turtingų šalių rinkas. Mano asmenine nuomone, ES ekonomikos augimas sulėtėjo. Naujos rinkos yra Kinija, Rusija, Pietų Amerika. Tai – didelės besivystančios rinkos. Ir, mano nuomone, Lietuva neturėtų sukoncentruoti visos veiklos ir ypač plėtros Europoje.Gyvendamas Šveicarijoje, puikiai žinau situaciją Italijoje, Prancūzijoje. Vokietija gerai laikosi, bet vis dar turi nemažai problemų. Tačiau Ispanija, Prancūzija, Italija – jos neturi perspektyvos ateities augimui. Labai atsiprašau, bet mano manymu, tai panašu į sustojimą ir pabaigą. Nuvažiuokite į šias šalis ir viską pamatysite. Politikai sako, kad galima pagelbėti situaciją investicijomis, bet tai nėra tiesa. Ir mes visi pamatysime ten daug problemų artimiausioje ateityje. Todėl Lietuva turėtų ieškoti kitų rinkų Taigi reikia eksportą orientuoti į šalis, kurios pajėgios leisti pinigus. Tokios šaliės pavyzdžiai – Kazachstanas, Brazilija. Jos turi pinigų ir nori investuoti, gaminti.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau