Dvi biržinės farmacijos įmonės – viena sėkmės istorija

Publikuota: 2014-07-12
Atnaujinta 2015-05-29 17:14
 

Latvijos vaistų gamybos bendrovė „Olainfarm“ šiemet įspūdingu tempu augina pardavimus ir pelną, tačiau tame pačiame sektoriuje veikiančios „Grindeks“ rezultatai – vieni prasčiausių nuo 2009-ųjų. Analitikai sako, kad abiejų bendrovių akcijos palyginti pigios, tačiau geresnes perspektyvas piešia „Olainfarm“ – ir dėl stipresnių pozicijų rinkoje, ir dėl didesnio skaidrumo.

Rygos biržoje kotiruojamos vaistų gamybos bendrovės „Grindeks“ pajamos 2014 m. I ketvirtį siekė 18,8 mln. EUR, 22,2% mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Palyginti, kitos Latvijos vaistų gamintojos „Olainfarm“ 2014 m. I ketvirčio pardavimai sudarė 23,3 mln. EUR, 30% daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.„Olainfarm“ I ketvirčio rezultatai buvo įspūdingi, o bendrovei „Grindeks“ praeitas ketvirtis buvo vienas silpniausių nuo 2009-ųjų krizės. „Olainfarm“ šiemet sparčiai augino ir pardavimų pajamas, ir pelną, tačiau nereikia pamiršti, kad 2013 m. I ketvirtį dėl laikinų vaistų registravimo problemų bendrovė beveik nevykdė pardavimų Ukrainoje, kur šiemet I ketvirtį pardavė maždaug 3 mln. EUR vertės produkcijos. Tai reiškia, kad lyginamoji bazė labai žema“, – komentuoja Andrejus Rodionovas, „Swedbank“ Įmonių analizės tarnybos analitikas.Pasak jo, prie bendro „Olainfarm“ pardavimų augimo didžia dalimi prisidėjo Baltarusija, čia įmonė laimėjo kelis valstybės užsakymus, o pardavimus Latvijoje teigiamai paveikė išaugęs bendrovei priklausančių vaistinių tinklas.

Atsparesnė krizėms

„Grindeks“ pardavimai šiemet mažėjo daugelyje šalių, išskyrus Lietuvą ir kai kurias Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) šalis, o didžiausias pardavimų nuosmukis užfiksuotas Rusijoje, kur 2014 m. I ketvirtį pardavimų pajamos sudarė 4,58 mln. EUR, maždaug 60% mažiau nei 2013 m. sausį–kovą.„Latvijos farmacijos bendrovių pardavimų kryptys Rusijos rinkoje šių metų pradžioje išsiskyrė. „Olainfarm“ pardavimų pajamos Rusijoje liko nepakitusios, o „Grindeks“ – smarkiai sumažėjo. Tokius pokyčius greičiausiai lėmė skirtinga situacija atskirų vaistų rinkose, nors bendra rinkos padėtis buvo nepalanki, nes Rusijos didmenininkai, siekdami optimizuoti atsargas, pirko mažiau prekių“, – komentuoja Tadas Povilauskas, buvęs banko „Finasta“ analitikas.Tačiau, anot analitiko, situacija II ketvirtį bus visai kitokia, nes jau dabar iš „Olainfarm“ mėnesio pranešimų matyti, kad balandį ir gegužę bendrovės pajamų Rusijoje augimas buvo matuojamas dviženkliais skaičiais, tad tikėtina, jog naujienų apie panašias tendencijas galima laukti ir iš „Grindeks“.„Įdomu, kad Rusijos vaistų rinka išlieka gana sveika, praeitą ketvirtį ji paaugo maždaug 5%, iki 285 mlrd. rublių (6 mlrd. EUR). Tačiau šie skaičiai rodo antrinės rinkos dinamiką, t. y. galutinio vartotojo pirkimus, o ne pirminę rinką“, – teigia p. Rodionovas.Anot jo, didmenininkai ekonomikos sunkumų metu stengiasi optimizuoti atsargų lygį, t. y. jų mažina, o tai neigiamai veikia „Grindeks“ rezultatus. Pastarosios vaistų portfelis yra ne toks diversifikuotas kaip „Olainfarm“.„Olainfarm“ ne tokia priklausoma nuo svyravimų rinkoje, nes jos gaminami vaistai užima didelę tam tikrų rinkos sektorių dalį arba juose dominuoja. Pavyzdžiui, Rusijoje „Olainfarm“ parduodamų vaistų beveik niekas negamina. Iš kitos pusės, „Olainfarm“ užimamos nišos nelabai didelės, tik iki 10 mln. EUR vertės, todėl stambiems rinkos dalyviams visai neįdomios. Taigi, didiesiems neįdomu, o mažiukai su „Olainfarm“ konkuruoti negali, tad bendrovė yra šiek tiek atsparesnė krizėms“, – aiškina p. Rodionovas.

Menkas pelningumas

Metų pradžioje paaštrėjusi politinė įtampa Ukrainoje smarkiai sumažino vaistų gamybos bendrovių akcijų kainas rinkoje, tačiau įmonių rezultatams didelio neigiamo poveikio nepadarė.„Nei „Grindeks“, nei „Olainfarm“ pardavimai Ukrainoje nesumažėjo. „Olainfarm“ vaistus didmenininkui Ukrainoje parduoda už eurus ir taip išvengia tiesioginio šios šalies valiutos nuvertėjimo efekto. Panašiai yra ir Rusijoje, kur kainos nuolat koreguojamos pagal euro ir rublio kursą. Nors grėsmė, susijusi su neramumais Ukrainoje ir Rusijoje išlieka, I ketvirtis parodė, kad baimė dėl konflikto Rytuose padarinių buvo smarkiai perdėta“, – teigia p. Povilauskas.Anot p. Rodionovo, pagrindinis Rusijos ir Ukrainos konflikto padarinys Latvijos vaistų gamintojams yra tose šalyse sumažėjusi vartotojų perkamoji galia dėl apčiuopiamo valiutos kursų kritimo ir ekonomikos sunkumų. „Olainfarm“ grynasis pelnas 2014 m. I ketvirtį siekė 3,7 mln. EUR, 32% daugiau nei 2013 m. I ketvirtį, o „Grindeks“ pelnas praeitą ketvirtį sumenko iki 0,51 mln. EUR, kai 2013 m. sausį–kovą buvo uždirbta 3,14 mln. EUR grynojo pelno.Pasak analitikų, „Olainfarm“ pelningumo rodikliai geresni nei „Grindeks“, tačiau artimiausiu metu jie greičiausiai nebedidės, nes vis daugiau grupės pajamų sudaro vaistinių tinklo pajamos, o vaistinių verslo pelningumas paprastai daug mažesnis nei gamybos.„Paprastai EBITDA (pelno prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją – VŽ) marža farmacijos versle svyruoja 20–30%, tik geriausi gamintojai pajėgia parodyti didesnį pelningumą. „Olainfarm“ užfiksavo rekordinį pelningumą 2011 m., kai EBITDA marža siekė 30%, o pernai ji sudarė apie 24%“, – teigia p. Rodionovas.Anot jo, „Grindeks“ EBITDA marža pernai tesudarė apie 18%, o šiemet veikiausiai bus dar mažesnė ir sieks apie 15%.„Vertinant pagal rinkos vidurkius, „Grindeks“ pelningumas mažokas. Bendrovė deklaruoja, kad daug investuoja į tyrimus ir analizę, tačiau bendrovės finansinėse ataskaitose išlaidos nėra iki galo detalizuojamos, tad sunku įvertinti, kaip yra iš tikrųjų“, – sako p. Rodionovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vis dar pigios

„Grindeks“ akcijų kaina biržoje nuo metų pradžios yra sumenkusi apie 23%. Daugiausia už bendrovės akcijas šiemet mokėta sausio pabaigoje, kai akcijos kaina rinkoje buvo perlipusi 10 EUR. Panašios tendencijos vyravo ir „Olainfarm“ pozicijoje. Įmonės akcijų kaina nuo metų pradžios yra pakilusi apie 6%. Daugiausia šiemet už jas mokėta sausio pabaigoje, kai akcijos kaina viršijo 8 EUR, o mažiausiai – kovo viduryje, kai akcijos biržoje buvo vertinamos mažiau nei 6,5 EUR.„Latvijos vaistų gamybos bendrovių akcijos vertinamos labai menkai – „Olainfarm“ EV / EBITDA (įmonės vertės ir pelno prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją santykis – VŽ) daugiklis siekia 5,5, o „Grindeks“ – 4,4. Tai labai nedidelis vertinimas, net ir atsižvelgiant į visas grėsmes dėl situacijos Rusijoje ir Ukrainoje“, – teigia p. Povilauskas.Jo nuomone, viena priežasčių, neleidžiančių vaistų gamintojų akcijų vertinti brangiau, yra pagrindinių įmonių akcininkų veiksmai.„Pagrindiniai akcininkai naudoja bendroves saviems tikslams ir apraizgo jas savo įmonėmis. Ši savybė būdinga tiek „Olainfarm“, tiek „Grindeks“, tik pirmoji viešai atskleidžia daugumą akcininkų ryšių, o „Grindeks“ yra daug paslaptingesnė“, – teigia p. Povilauskas.Pavyzdžiui, anot analitiko, visai neseniai paskelbta, kad „Grindeks“ iš savo akcininko p. Lipmano už 13,1 mln. EUR pirks kažkada šio iš „Sanito“ už 13,2 mln. EUR įsigytą bendrovę „HBM Pharma“, tačiau lieka neaišku, kodėl tokie sandoriai daromi pagrindinio akcininko rankomis, o ne tiesiogiai.„Grindeks“ akcininkų struktūros neaiškumai, pasiūlymų dėl dividendų mokėjimo keitimas ir institucinio investuotojo pasitraukimas iš bendrovės akcininkų tik dar kartą įrodo, kad įmonės akcijoms turi būti taikomas didesnis vertinimo diskontas (nuolaida – VŽ) nei „Olainfarm“. Tačiau abiejų bendrovių akcijos turėtų likti investuotojų akiratyje ir portfeliuose, nes NVS bei Ukrainos vaistų rinkos augimas ir pačių įmonių plėtra turėtų leisti įmonėms gerinti rezultatus“, – teigia p. Povilauskas.„Swedbank“ analitikai naujausioje „Olainfarm“ ir „Grideks“ rezultatų apžvalgoje paliko rekomendacijas laikyti bendrovių akcijas, tačiau „Grindeks“ akcijų tikslinę kainą sumažino nuo 9 EUR iki 7,7 EUR, o „Olainfarm“ padidino nuo 7,3 EUR iki 8 EUR.„Šiemet tikimės geresnio rezultato iš „Olainfarm“ nei iš „Grindeks“, nes „Olainfarm“ portfelis yra geriau diversifikuotas, jos gaminami vaistai paprastai dominuoja savo nišose ir neturi artimų pakaitų“, – teigia p. Rodionovas.Pono Povilausko nuomone, abiem vaistų gamybos bendrovėms padės augti kryptingas ėjimas į Centrinės Azijos rinkas, pardavimo pajėgo stiprinimas Rusijoje ir Ukrainoje. „Grindeks“ atveju, pasak analitiko, didelį postūmį padarytų vaisto „Mildronat“ pardavimo Kinijoje patvirtinimas.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Finansinių sukčių padaryti nuostoliai pernai augo dukart, iki 10,2 mln. Eur

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei...

Rinkos
2022.06.28
„Citadele“ nebeaptarnaus mokėjimų į ir iš Rusijos bei Baltarusijos

Padalinį Lietuvoje turintis Latvijos bankas „Citadele“ pranešė, kad nuo rugpjūčio 20 d. nutrauks aptarnavimą...

Rinkos
2022.06.28
Ch. Lagarde: ECB pasiruošęs, jei prireiks, palūkanas didinti sparčiau

Europos centrinio banko (ECB) vadovė Christine Lagarde nesureikšmina rūpesčių dėl recesijos euro zonoje,...

Rinkos
2022.06.28
Specializuotą banką Lietuvoje turintys „Finora Capital“ mažino nuostolius, dvigubino paskolų portfelį

Estijos kredituotoja „Finora Capital“, valdanti ir specializuotą banką Lietuvoje „Finora kreditas“, pernai...

Rinkos
2022.06.28
„SME Finance“ ir „Compensa Vienna Insurance Group“ integruoja paslaugas verslui

Finansinių technologijų (fintech) bendrovė „SME Finance“ pradeda bendradarbiavimą su ne gyvybės draudimo...

Rinkos
2022.06.28
Kriptovaliutininko patriotizmo kaina: 0,6 mln. Eur mokesčių, kurių jam neleidžia sumokėti Premium 30

Vytautas Labanauskas, kaunietis prekiautojas kriptovaliutomis, į Lietuvos biudžetą mielai ir tuojau pat...

Finansai
2022.06.27
„Avivos“ vadovė A. Blanc: einant aukštesnes pareigas, atsiranda atsakomybė pasisakyti dėl svarbių dalykų Premium

Britų draudimo bendrovės vadovė – apie kovą su seksizmu per visuotinį metinį susirinkimą, vaikystę...

Laisvalaikis
2022.06.25
Lietuvoje veikiantys bankai pirmąjį ketvirtį uždirbo beveik 100 mln. Eur pelno

Lietuvoje veikiantys bankai pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo beveik 100 mln. Eur pelno – trečdaliu daugiau...

Rinkos
2022.06.22
„Payseros“ pelną gelbėjo parduotas sklypas, ruošiasi tapti tarpusavio skolinimo platforma Premium

Finansinių technologijų bendrovės „Paysera“ pelnas per praėjusius metus susitraukė perpus, mažėjus kainoms už...

Rinkos
2022.06.22
„Vienna Insurance Group“ investuoja 15 mln. Eur į „BTA Baltic Insurance Company“ mokumo kapitalą

Baltijos valstybėse veikiančios Latvijoje registruotos ne gyvybės draudimo bendrovės „BTA Baltic Insurance...

Rinkos
2022.06.21
SEB nuo rugsėjo keičia kai kurių paslaugų kainas

SEB bankas pirmadienį informavo klientus, kad nuo rugsėjo 1 d. įsigalios nauji kai kurių paslaugų įkainiai.

Finansai
2022.06.20
Prie „Finora Capital“ prisijungė L. Dailydė

Finansinių paslaugų įmonių grupės „Finora Capital“ vadovų komandą papildė ilgametę patirtį verslo...

Vadyba
2022.06.20
„Money 20/20“: „fintech“ reguliavimas toliau eis saugumo keliu

Birželio 7–9 d. Amsterdame vyko didžiausias Europoje „fintech“ renginys „Money 20/20“, kuriame pirmą kartą...

Inovacijos
2022.06.19
„Eika“ išnuomojo penktadalį biurų pastato „Flow“

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika“, sostinės centriniame verslo rajone (angl. CBD) plėtojanti biurų...

Statyba ir NT
2022.06.17
„Luminor“ refinansavo biurų pastato „Lvivo“ plėtotoją

Komercinis bankas „Luminor“ pranešė suteikęs 35,4 mln. Eur paskolą investicijų bendrovės „Lords LB Asset...

Statyba ir NT
2022.06.17
Šveicarijos centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą 1

Šveicarijos centrinis bankas taip pat imasi didinti bazinę palūkanų normą – jis ją kilstelėjo 50 bazinių...

Rinkos
2022.06.16
„Swedbank“ skolina 50 mln. Eur „Girtekos“ įmonių grupei 5

Didžiausią nuosavą vilkikų parką Europoje valdančiai „Girtekos“ įmonių grupei „Swedbank“ suteikė 50 mln. Eur...

Rinkos
2022.06.16
ECB žada rengti valstybių skolų rinkos apsaugos nuo krizės priemones

Europos Centrinis Bankas (ECB) trečiadienį pareiškė ketinantis išlikti „lankstus“ įgyvendindamas pastangas...

Rinkos
2022.06.15
Atšiaurioje aplinkoje paslaugų centrai Lietuvoje išlaiko savo žavesį Premium

Lietuvoje veikia 90 verslo paslaugų centrų. Juose dirba daugiau nei 23.100 specialistų. Sektorius pagal...

Finansai
2022.06.15
Kredito unijų sektoriaus pelnas šiemet augo 22%

Lietuvos kredito unijų sektorius pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 2,8 mln. Eur pelno – 22% daugiau nei...

Rinkos
2022.06.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku