Merai bus renkami tiesiogiai – prezidentė pasirašė tai įteisinusį įstatymą

Publikuota: 2014-07-11
„Verslo žinios“

Kitų metų vasario pabaigoje arba kovo pradžioje Lietuvos gyventojai turės galimybę miestų ir rajonų savivaldybių merus rinkti tiesiogiai. Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį pasirašė tokią rinkimų tvarką įteisinančius įstatymus.

Prezidentūra pranešė, kad valstybės vadovė savo parašais patvirtino prieš porą savaičių Seimo priimtas Savivaldybių tarybų rinkimų ir Vietos savivaldos įstatymų pataisas, kuriomis įteisinami tiesioginiai merų rinkimai ir patikslinami merų įgaliojimai.Prezidentė sveikino parlamentarų apsisprendimą pagaliau įteisinti tai, ko laukia rinkėjai. „Žmonės dešimtmečius laukė, kada galės rinkti merus tiesiogiai. Tiesioginiai merų rinkimai sustiprins demokratiją Lietuvoje. Nuo šiol žmonės turės teisę patys spręsti, koks politikas geriausiai atstovaus jų interesams, ir žinos, už kokius sprendimus jie gali tiesiogiai reikalauti atsakomybės iš mero. Žmonėms reikia ne simbolinio, o realiai dirbančio ir jų problemas sprendžiančio mero ir vietos valdžios“, – pranešime spaudai cituojama p. Grybauskaitė.Primenama, kad pezidentė „nuosekliai palaikė tiesioginių merų rinkimų idėją“. Pasak šalies vadovės, „tiesiogiai išrinkti merai bus tiesiogiai atskaitingi žmonėms, o ne partijoms“: „Iki šiol merų išrinkimą dažnai lemdavo politinių partijų susitarimai, o dabar meru galės būti išrinktas bet kuris veiklus, atsakomybės prisiimti nebijantis ir žmonių pasitikėjimą turintis kandidatas.“Prezidentė tikisi, kad „paskatins didesnę idėjų konkurenciją, naujų lyderių atsiradimą, padidins politikų atsakomybę rinkėjams“.Dauguma Lietuvos gyventojų pritaria tiesioginiams merų rinkimams. Teisingumo ministerijos šiemet atliktos visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad 76% gyventojų pasisako už tiesiogiai renkamus merus.Merai renkami tiesiogiai ir kitose Europos Sąjungos šalyse – Bulgarijoje, Italijoje, Kipre, Lenkijoje, Portugalijoje, Rumunijoje, Slovėnijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Airijoje, Austrijoje.Pirmieji tiesioginiai merų rinkimai Lietuvoje įvyks 2015 m. pradžioje kartu su eiliniais savivaldybių tarybų rinkimais.Naujoji tvarka numato, kad tiesiogiai išrinktas meras bus tuo pačiu metu išrinktos savivaldybės tarybos narys ir jos pirmininkas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus