„Orlen Lietuvos“ ir profsąjungos atstovai priversti gludinti pozicijas

Mažeikių naftos perdirbimo gamykla ir jos darbuotojai bando rasti kompromisą dėl birželio viduryje nutrauktos kolektyvinės sutarties.
Ketvirtadienį antrą dieną vyksta taikinimo komisijos darbas. Iš penkių profsąjungos ir tiek pat darbdavio atstovų sudaryta komisija svarsto profsąjungos iškeltus reikalavimus. Trečiadienį per pirmąjį posėdį nustatyta komisijos darbo tvarka ir taisyklės, svarstymus ji turėtų baigti kitą savaitę, antradienį. Tuomet vėl bus grįžtama prie derybų dėl kolektyvinės sutarties.Abi pusės ieško kompromiso, VŽ sakė Virginija Vilimienė, Naftininkų profsąjungos pirmininkė. Anot jos, tiek Orlen Lietuva, tiek profsąjunga švelnina savo reikalavimus.Darbuotojai iš 11 papildomų naudų, įrašytų į buvusią kolektyvinę sutartį, sutinka pasilikti 4, tačiau darbdaviui kol kas toks pasiūlymas netiko.Darbdavys pateikė pasiūlymų dėl papildomų naudų, tačiau jos yra neefektyvios ir nesudaro didelių išlaidų. Tai mūsų žmonių gali netenkinti, teigė p. Vilimienė.Pagrindinis profsąjungos reikalavimas išlaikyti 15% priemoką prie atlyginimo, mokamą už geresnius rezultatus. Tiesa, darbuotojai sutinka keisti reikalingų rezultatų sąlygas. Profsąjunga taip pat siekia išlaikyti nemokamą vežimą į darbą, papildomus 900 Lt priedus prie atostogų išmokų (šį punktą siekiama išlaikyti iki metų pabaigos, nes vieni darbuotojai išmokomis jau pasinaudojo, o kiti atostogų dar nėjo) ir sveikatos draudimą. Profsąjunga siūlo derėtis su draudimo kompanijomis ir kiek keisti sveikatos draudimo tvarką.Kalbamės, kad galbūt ir kitos socialinės garantijos (ne tik sveikatos draudimas VŽ) galėtų būti išsaugomos per draudimo kompaniją, prideda p. Vilimienė.Taikinimo komisija sudaryta darbuotojams ir bendrovei pasirašius nesutarimo protokolą ir nutraukus kolektyvinės sutarties galiojimą. Sunkioje ekonominėje padėtyje atsidūrusios Orlen Lietuvos vadovybė siekė sumažinti veiklos sąnaudas, o darbuotojai nenorėjo atsisakyti visų papildomų naudų, kurias iki šiol jiems teikė bendrovė, ir žadėjo streikus. Profsąjungos teigimu, šiemet iš Orlen Lietuva atleista apie 160 darbuotojų. Iš viso atėjus Lenkijos koncernui PKN Orlen atleista apie 2.000 darbuotojų iš 3.500 liko apie 1.400.
Geriausia sutartis
Audrius Stasiulaitis, bendrovės viešųjų ryšių direktorius, VŽ praėjusią savaitę nurodė, kad 2013 m. vidutinis atlyginimas bendrovėje buvo 5.004 Lt 4,6% didesnis, nei 2012 m., kai jis siekė 4.783 Lt. Be vadovų vidutinis darbo užmokestis bendrovėje pernai siekė 4.305 Lt, 3,3% daugiau, nei 2012 m., kai atlyginimas buvo 4.168 Lt. Anot jo, Hay tyrimo duomenims, bendrovės darbininkai uždirba apie 170% rinkos medianos.Nežiūrint vidurkį gerokai viršijančių atlyginimų ir ypač sunkios įmonės finansinės padėties, profesinė sąjunga sutiko vos minimaliai mažinti papildomų naudų paketą, dėstė įmonės atstovas. Jo teigimu, ligšiolinė kolektyvinė sutartis Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos buvo pripažinusi geriausia kolektyvine sutartimi Lietuvoje ir įvardinta kaip europietiško socialinio dialogo pavyzdys.
Pagal iki šiol galiojusią kolektyvinę sutartį darbdavys:
- Mokėjo darbuotojams 15% priemoką už darbo rezultatus;
- Mokėjo 900 Lt priemoką prie kasmetinių atostogų;
- Dengė darbuotojų sveikatos draudimą;
- Mokėjo jubiliejines išmokas už darbo stažą;
- Nemokamai vežė į darbą;
- Turėjo socialinių išmokų fondą darbuotojams, atsidūrusiems sunkioje padėtyje;
- Skyrė vienkartines išmokas mirus darbuotojų artimiesiems ir darbuotojams;
- Finansavo darbuotojų vaikų vasaros stovyklas;
- Skyrė lėšų darbuotojų ir jų vaikų renginiams, dovanoms, ekskursijoms;
- Mokėjo dvigubai didesnes, nei pagal darbo kodeksą priklauso, išeitines išmokas, kai darbuotojai buvo atleidžiami pagal darbuotojų skaičiaus mažinimą, išeidavo iš darbo dėl sveikatos ar būdavo arti pensinio amžiaus;
- Skyrė darbuotojams 4 papildomas atostogų dienas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti