Rusijos kompanijos dolerius keičia juaniais

Publikuota: 2014-06-09
Atnaujinta 2015-06-01 11:12
svg svg
Nuotrauka: Nelson Ching („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

Rusijos bendrovės ruošiasi prekybą vykdyti juaniais ir kitomis Azijos valiutomis – bijo, kad Vakarų sankcijos gali jas atriboti nuo JAV dolerių rinkos, rašo „The Financial Times“.

„Per kelias pastarąsias savaites rinkoje jaučiamas ryškus didžiųjų Rusijos korporacijų susidomėjimas pradėti naudotis įvairiais finansiniais produktais juanio bei kitų Azijos valiutų išraiška, taip pat – atidaryti sąskaitas Azijoje“, – dienraščiui komentavo Pavelas Tepliuchinas, „Deutsche Bank“ vadovas Rusijoje.Andrejus Kostinas, Rusijos valstybinio banko VTB vadovas, pripažino, kad plėsti operacijas ne doleriais yra viena „pagrindinių užduočių“ bankui.„Turint omenyje mūsų tarpusavio prekybos su Kinija apimtį, plėsti atsiskaitymus rubliais ir juaniais dabar yra prioritetas. Nuo gegužės mes tai darome“, – teigė jis Vladimirui Putinui, Rusijos prezidentui.Pasak „The Financial Times“, sueižėjus santykiams su Europa ir JAV, Rusijos siekis atsigręžti į Aziją atsispindi įmonių veikloje – jos atidaro sąskaitas atsiskaitymui juaniais, Hong Kongo ir Singapūro doleriais.Kitaip tariant, sankcijos verčia Rusijos kompanijas sumažinti priklausomybę nuo Vakarų finansų rinkų, nes JAV ir Europos bankai po Krymo aneksijos kovą gerokai prislopino skolinimą šalies bendrovėms.Tuo metu Rusijos centrinis bankas bando kurti nacionalinę mokėjimų sistemą, kuri leistų atsisakyti vakariečių „Visa“ ar „MasterCard“. Kaip rašė VŽ, sekti Kinijos ir Japonijos, turinčių savas sistemas, pavyzdžiais p. Putinas nusprendė po to, kai amerikiečių kompanijos apribojo atsiskaitymus kortelėmis kai kurių Rusijos bankų klientams.

Apsidraudžia

„Nėra nieko blogo, kad Rusija stengiasi sumažinti savo priklausomybę nuo dolerio. Tiesą sakant, tai visiškai pagrįstas siekis“, – „The Financial Times“ komentavo neįvardytas vieno Europos banko Rusijoje vadovas. Pasak neįvardijamo šaltinio, vien dėl šios priklausomybės krizės metu Rusija patiria didelius rinkos svyravimus. „Nėra pagrindo už prekybą su Japonija atsiskaityti doleriais“, – aiškino jis.Vienos Rusijos pramonės įmonės, kurios 70% apyvartos sudaro eksportas, už kurį mokama JAV doleriais, vadovas tikina, kad jau yra pasirengęs keisti valiutą. „Jei kas nutiktų“, kompanija gali priimti Kinijos juanius ar Hong Kongo dolerius, dienraščiui sakė pašnekovas, taip pat nenorėjęs atskleisti savo vardo.Su savo klientais apie atsiskaitymą kitomis valiutomis diskutuoja ir didieji žaliavų eksportuotojai, pavyzdžiui „Gazprom“ ar „Norilsk Nickel“.„Atrodo, kad tai ne tik signalas, tai tendencija“, – įsitikinęs p. Tepliuchinas.Anot jo, Rusijos kompanijos apsidraudžia, į sutartis su klientais įtraukdamos galimybę keisti atsiskaitymo valiutą.Pasak kai kurių Maskvos politikų, Rusija apskritai turėtų paskelbti „dedoliarizaciją“, visiškai iš savo ekonomikos išbraukdama JAV valiutą. Tačiau valdžia kol kas į tai žiūri skeptiškai, nors ir skatina kompanijų akcijų kotiravimą namų rinkoje ar atsiskaitymus kitomis valiutomis.„Kol Rusijai nėra paskelbtos sisteminės sankcijos, kurios galėtų apriboti mūsų ekonomikos prieigą prie dolerio, nemanau, kad Rusija imsis veiksmų dirbtinai atsisakyti JAV valiutos“, – „The Financial Times“ sakė Andrejus Belousovas, p. Putino patarėjas ekonominiais klausimais.

Nepasitiki ir kiti

Tendencijos, pastebimos Rusijoje, gali turėti įtakos pačiam doleriui, įsitikinę kai kurie investuotojai.„Dabartiniai Rusijos veiksmai nereiškia dolerio, kaip pagrindinės pasaulio atsargų valiutos, pabaigos. Bet turint omenyje daugelio šalių kontekstą – pavyzdžiui, Saudo Arabijos nepasitenkinimą dėl JAV užsienio politikos Irane ar Kinijos apetitą auksui – tai reikšmingi žingsniai, pasauliui nusigręžiant nuo JAV valiutos“, – CNBC prieš porą savaičių teigė Jimas Rickardsas, „West Shore Group“ investicijų valdytojas ir „Tangent Capital Partners“ partneris.Pasak jo, JAV pernelyg drąsiai tiki, kad doleris visada bus pasaulio atsargų valiuta, ir rizikuoja šį jo vaidmenį sužlugdyti – tiek monetarine centrinio banko, tiek fiskaline biudžeto politika.„Pasitikėjimas doleriu kol kas gali išsilaikyti, tačiau jis labai greitai gali ir išnykti, pavyzdžiui taip, kaip tai nutiko aštuntojo dešimtmečio pabaigoje“, – sakė p. Rickardsas, pažymėdamas, kad net ir nedidelės tendencijos finansų rinkose gali labai greitai išaugti į masinę paniką.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku