Dalis užsienio investuotojų ES paramos pinigus iškeitė į laisvę

Publikuota: 2014-06-08
Atnaujinta 2015-06-01 13:17
Nuotrauka: Chris Ratcliffe/Bloomberg
„Verslo žinios“

Europinė parama nebūtinai tampa pagrindiniu masalu užsienio investuotojams – dalis jų pinigus iškeičia į laisvę nuo įsipareigojimų. Lietuvos verslo paramos agentūros duomenimis, per 2007–2013 m. sutartys nepasirašytos arba nutrauktos su 7 investuotojais iš 45.

UAB „Hes-Pro Vilnius“, priklausanti Suomijos restoranų tinklui „Hesburger“, keleriems metams atidėjo majonezo gamyklos Kaune statybas. Kad įgyvendintų 15 mln. Lt projektą, „Hes-Pro Vilniui“ buvo numatyta skirti 2,5 mln. Lt paramos. Bet sutartis nutraukta.„Bendrovė į jokias ES lėšas nepretendavo, jų negavo ir nenaudojo, tad, priėmus sprendimą atidėti majonezo gamyklos projektą, į ES lėšas ir ateityje nebus pretenduojama ir jos nebus naudojamos“, – pabrėžia Ieva Salmela, „Hesburger“ plėtros direktorė.Kompanijos strategija, anot jos, – sparti lokalizuota tinklo plėtra. Kasmet daugėja restoranų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, naujų restoranų atidaroma Rusijoje. Dėl to, kad vieni projektai įgyvendinami greičiau, kitiems reikia daugiau laiko, tad bendrovė nusprendė Kauno gamyklos projektą keleriems metams atidėti. Per šiuos metus Lietuvoje planuojama atidaryti 2 restoranus, investuoti 5 mln. Lt. Visose Baltijos šalyse investicijos sieks 25 mln. Lt, ketinama sukurti apie 100 naujų darbo vietų.

Lengviau be paramos

Norvegijos kapitalo UAB „Jotron“, įgyvendinanti 9,5 mln. Lt vertės projektą Kaune, sutartį dėl 0,5 mln. Lt ES paramos nutraukė.Pasak Almantės Medžiaušienės, generalinės direktorės, pagrindinės priežastys dvi – įsipareigojimas dėl naujų darbo vietų ir milžiniška biurokratija.„Buvo numatytas įsipareigojimas įdarbinti 37 naujus darbuotojus, tačiau pamatėme, kad tai bus labai sunku įgyvendinti. Mūsų gamyba itin sudėtinga, gaminiai specifiniai. Mokyti darbuotojus galima tik pagrindinėje Norvegijos įmonėje, daugiau nėra kur, o tai daryti paramos lėšomis draudžiama“, – aiškina komunikacijos prietaisus oro uostams ir laivybos kompanijoms gaminančios įmonės vadovė.Pasverta, kad gavus nedidelius pinigus prisiimti didžiulius įsipareigojimus ir įgyvendinti juos per gana trumpą laiką – rizikinga. Tad pasirinkta investuoti savo jėgomis, kad nereikėtų atsiskaityti valstybės institucijoms.„Žinoma, sprendimą lėmė ir beprotiškai dideli biurokratiniai reikalavimai. Kad galėtume jų laikytis, būtų tekę samdyti konsultantų ir jiems atiduoti dalį paramos“, – skaičiuoja p. Medžiaušienė. Šiuo metu „Jotron“ dirba 84 specialistai. Įgyvendinusi naują kompanijos plėtros etapą, įmonė užsibrėžusi kurti ir gaminti naujus technologiškai pažangius komunikacijos prietaisus.Per 2013 m. įmonės pardavimo pajamos išaugo 6,5%, iki 25,9 mln. Lt, o šiemet planuojamas maždaug 4% pajamų augimas.

Nesukūrė 100 darbo vietų

Indijos kapitalo UAB „Ideal Invent“ taip pat nepasinaudojo galimybe gauti daugiau kaip 0,5 mln. Lt paramos. 2010 m. Indijos programinės įrangos gamintoja „Ideal Invent Technologies“, norėdama būti arčiau Europos klientų, Vilniuje atidarė mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros centrą. Dėl galimybės steigti šį centrą tuomet mūsų šalis rungėsi su Latvija ir Lenkija.Per trejus metus UAB „Ideal Invent“ planavo investuoti ne mažiau kaip 1 mln. EUR (3,5 mln. Lt), įdarbinti 110 darbuotojų ir mokėti jiems atlyginimus, aukštesnius negu šalies vidurkis. Bet sutartis dėl ES paramos nebuvo pasirašyta.„Paramos dydis buvo neadekvatus, atsižvelgiant į įsipareigojimus dėl darbo vietų skaičiaus ir dėl to, kad kiekvieną sukurtą darbo vietą turėjome išlaikyti ne mažiau nei penkerius metus. Be to, įvertinus ir paramos administravimo sąnaudas, buvo aišku, kad tai per brangu. Ypač, žinant, kad neįvykdžius įsipareigojimų dalį paramos teks grąžinti“, – neslepia Darius Simanavičius, UAB „Ideal Invent“ vadovas. Šiuo metu įmonės darbuotojų skaičius, atsižvelgiant į vykdomus projektus, svyruoja tarp 20 ir 30. Pasak direktoriaus, IT verslas dinamiškas, tad nuspręsta, jog geriau būti laisvam nuo įsipareigojimų, kad galėtum sparčiai reaguoti į rinkos pokyčius.Tuo greitai teko įsitikinti bankrutavus bankui „Snoras“, kai prireikė mažinti darbo vietų skaičių – „Snoras“ buvo įmonės klientas ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje. „Liko ne tik neatsiskaityta už darbus – nutraukti projektai, kurie turėjo atnešti tam tikrą grąžą per tam tikrą laiką“, – aiškina vadovas. Kita priežastis, pristabdžiusi planuotą spartų augimą, – ekonomikos recesija ir dėl to apkarpyti bankų biudžetai Skandinavijos šalyse, į kurias planuota eksportuoti savo paslaugas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Liko MTTP centras

Tačiau p. Simanavičius pabrėžia, kad pagrindinis įmonės uždavinys – kurti naujus produktus – buvo įgyvendintas. Vilniaus biuras, kaip ir planuota, yra mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros centras, kuriame kuriami ir bankų srityje pritaikomi naujų projektų produktai.„Manau, kad mūsų sukurtų lietuviškų produktų eksportas vyksta sėkmingai. Jis pristatytas mūsų biuro Singapūre specialistams ir busplatinamas kitose šalyse“, – nurodo p. Simanavičius.Be to, kaip planuota, buvo pradėta dirbti su posovietinių šalių finansų institucijomis Moldovoje, Azerbaidžane, Kirgizijoje, Rusijoje. Nors pastarojoje šalyje dirbti sudėtinga, projektai tęsiami. Indai, kaip ir yra žadėję, į verslą Lietuvoje investavo ne mažiau kaip 1 mln. EUR. Bendrovės metinė apyvarta 2012 m. siekė apie 2 mln. Lt, pernykščiai rezultatai dar nepatvirtinti. Kol kas Indijos investicija Vilniuje dar neatsipirko. Anot „Ideal Invent“ direktoriaus, dirbant bankų IT sektoriuje investicijos neatsiperka per trejus ar penkerius metus – tam reikia ilgesnio laiko.

Pakeitė verslo kryptį

Nesudaryta sutartis ir dėl 0,7 mln. Lt ES paramos su Klaipėdos „SCT Lubricants“, ji planavo investuoti 24 mln. Lt į oro filtrų gamybos bazę.Bendrovė informuoja, kad paramos atsisakyta, nes nuspręsta oro filtrų Lietuvoje negaminti, ir įranga perkelta į Baltarusiją.Diana Vilytė, LVPA vadovė, primena, kad pagal užsienio investicijų pritraukimo priemonę „Invest LT+“ buvo pateiktos 45 projektų paraiškos, jomis prašyta daugiau kaip 106 mln. Lt paramos. Vertinant paraiškas, dvi iš jų, kuriomis prašyta 6,2 mln. Lt paramos, atsiėmė patys pareiškėjai. Dar dvi paraiškos, kuriomis prašyta 0,7 mln. Lt paramos, buvo atmestos.„Pagrindinė priežastis – nebuvo pateikti dokumentai, pagrindžiantys pakankamus ir tvarius projekto finansavimo šaltinius“, – tvirtina direktorė.Jau įgyvendinant projektą viena bendrovė 0,6 mln. Lt finansavimo atsisakė pati, o dvi sutartys, kurių vertė – 3 mln. Lt, buvo nutrauktos.Ponios Vilytės teigimu, šios įmonės atidėjo investicinius planus pasikeitus aplinkybėms. 2014–2020 m. finansiniu laikotarpiu panašios į „Invest LT+“ priemonės nebus. Kad tiesioginių užsienio investicijų pritraukimo procesas nesustotų, 2014 m. valstybės biudžete numatyta 5 mln. Lt.

Šis straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios" ir "VŽ Premium".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
2022-ųjų pasaulinis stagfliacijos šokas – bus blogai ar labai blogai? Premium

Dėl dvigubo pandemijos ir karo smūgio visame pasaulyje išaugo infliacija ir sulėtėjo ekonomikų augimas.

Finansai
15:14
Finansų ministerija žada rudenį apsispręsti, ar pasinaudos ES biudžeto deficito taisyklių netaikymu

Finansų ministerija teigia rudenį spręsianti, ar pasinaudoti Briuselio pasiūlyta galimybe dar vienerius metus...

Finansai
14:36
ECB vadovė: kovojant su infliacija „neturime skubėti ir panikuoti“ 2

Christine Lagarde, Europos centrinio banko (ECB) pirmininkė, teigia, kad neskubės atsisakyti skatinamosios...

Finansai
12:57
EBPO vadovas: neturiu abejonių, kad ES turės minimalų pelno mokestį

Mathias Cormannas, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generalinis sekretorius, sako,...

Finansai
11:59
Gyventojai už praėjusius metus VMI dar nesumokėjo 33,6 mln. Eur GPM

Apie 70.000 Lietuvos gyventojų iki šiol nesumokėjo beveik 33,6 mln. Eur gyventojų pajamų mokesčio už...

Finansai
11:39
Prezidento patarėja: Lietuvoje galėtų būti įvesta PVM lengvata maistui 7

Ieškant būdų kovoti su aukšta infliacija, Lietuvoje galėtų būti įvesta pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Finansai
09:41
Draudimas rusams pirkti NT ir investuoti į fondus Lietuvoje sukrėtimo nežada, bet tikrintojams bus reikalų Premium

Europos Parlamentui svarstant šeštąjį sankcijų paketą, kuriame numatytas draudimas Rusijos piliečiams Europos...

K. Bieliakova. Viešieji pirkimai Ukrainoje iki karo ir jo metu: kaip reagavo valstybė

Būsiu atvira: iki paskutinės akimirkos netikėjau, kad pas mus, Ukrainoje, prasidės karas. Pamenu, dieną prieš...

Nuomonės
08:45
Įstatymas nėra iškaltas akmenyje 5

Daugiau nei 43.000 Lietuvos mokesčių mokėtojų naudoja daugiau nei 101.000 kasos aparatų, skaičiuoja...

Paaiškinimo dėl gryninamų 10.000 Eur prašysiantis „Swedbank“ tenori geriau pažinti klientus Premium 36

Didžiausią indėlių portfelį Lietuvoje valdantis „Swedbank“ parengė pinigų plovimo prevencijos testą, kurį...

Rinkos
05:45
„Citadele“ skaičiuoja rekordinį pirmąjį metų ketvirtį

Padalinį Lietuvoje turintis Latvijos bankas „Citadele“ pranešė, jog pirmąjį šių metų ketvirtį Baltijos šalyse...

Rinkos
2022.05.23
„Finbee“ paskolos sulaukė 5 mln. Eur vokiškos injekcijos

Vokiečių turto valdymo bendrovė „nordIX“ investuos mažiausiai 5 mln. Eur į tarpusavio skolinimo platformos...

Rinkos
2022.05.23
Ekspertai: laukiamas Rusijos nemokumas niekaip nepaveiks pasaulio ekonomikos Premium

Sankcijų nuo savo tarptautinių oficialiųjų atsargų reikšmingos dalies atkirsta Rusija jau šią savaitę gali...

Verslo aplinka
2022.05.23
Ch. Lagarde užsimena apie neigiamų palūkanų eros pabaigą rudenį 12

Europos Centrinis Bankas (ECB) iki rugsėjo pabaigos greičiausiai užbaigs neigiamų palūkanų normų erą,...

Rinkos
2022.05.23
VIVA 2 mln. Eur didina finansavimą „Montuotojui“

Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA) iš Pagalbos verslui fondo (PVF) suteiks papildomą 2 mln. Eur...

Finansai
2022.05.23
Nuo birželio padidės įvairios socialinės išmokos, tarp jų ir vaiko pinigai

Siekiant amortizuoti infliacijos pasekmes, mažinti skurdą ir socialinę atskirtį Vyriausybė pirmadienį...

Verslo aplinka
2022.05.23
J. Bidenas: recesija nėra neišvengiama

Recesija Jungtinėse Valstijose nėra neišvengiama, pirmadienį pareiškė šalies prezidentas Joe Bidenas, visgi...

Verslo aplinka
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 6

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
Komercinės paskirties statinių mokestinės vertės – kaip jos apskaičiuojamos ir kur jas rasti? Verslo tribūna

Kasmet nekilnojamojo turto savininkai pildydami nekilnojamojo turto (NT) mokesčio deklaracijas turi...

Augant infliacijai įmonės laisvas lėšas nukreipia į NT investicijas Verslo tribūna

Spartėjanti infliacijos banga skatina Lietuvos bendroves ieškoti naujų būdų įdarbinant sukauptas laisvas...

Rinkos
2022.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku