Atlyginimus diktuos rinka ir darbuotojų kompetencija

Publikuota: 2014-06-08
Atnaujinta 2015-06-01 12:55
Nuotrauka: Juditos Grigelytės (Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Darbdaviai tvirtina, kad šiuo metu dauguma jų kelia atlyginimus arba svarsto apie tokias galimybes. Tačiau pripažįsta, kad šiuo metu ekonomika dar nėra tiek atsigavusi, kad būtų galima kalbėti apie didelį darbo užmokesčio šuolį.

Sąnaudos darbo užmokesčiui įmonėse augo keliais procentais, dalis lėšų skiriama naujoms darbo vietoms kurti. Įmonių vadovai planuoja veiksmus, kaip elgsis įmonės įvedant eurą ir kaip tai paveiks atlygimus.

Sprendimai metų pradžioje

Statybų sektorių analitikai įvardija kaip vieną iš tų, kuriuose šįmet ir kitąmet atlyginimų fondas augs pirmiausia dėl atsigaunančios nekilnojamojo turto rinkos. Kita vertus, staigaus algų didinimo įmonės neplanuoja, tai lems užsakymų kiekis ir atsiskaitymai.„Šiemet mūsų bendrovėje algos didėjo apie 5%, šiais metais jos daugiau nebesikeis, o kaip bus toliau, sunku pasakyti, priklausys nuo padėties rinkoje, jei mes visada gausime užsakymų mažiausia kaina, nelabai turėsime iš ko didinti atlyginimus“, – VŽ teigia Dalius Gesevičius, AB Panevėžio statybos tresto generalinis direktorius. Anot jo, ekonomika auga, taigi galima tikėtis, kad algos irgi kils. Jis primena, kad kai atsiranda darbo jėgos trūkumas, prasideda lenktynės, kuris darbdavys daugiau mokės, ir konstatuoja, kad statybų sektoriuje jau pamažu juntamos tokios tendencijos užuomazgos.Augant ekonomikai apie didesnius atlyginimus galvoja ne tik statybų, bet ir kiti sektoriai, tačiau apie konkrečius skaičius kalba kiek atsargiau.„Šiemet esminių atlyginimų pokyčių nebuvo, vidutinė alga įmonėje išliko panaši. Pokyčiai buvo neryškūs – 2–3%. Dabar sudėtinga kalbėti apie kitus metus, tikiuosi, kad galimybės leis jas kelti. Realus vaizdas dėl 2015 m. bus matyti lapkritį“, – kalba Paulius Paršeliūnas, „Acme Europe“ pardavimo direktorius.

Patyrusiems ir naujokams

Arūnas Zimnickas, UAB „Maxima LT“ generalinis direktorius, informuoja, kad bendrovė šįmet darbo užmokesčio fondą padidino beveik 28 mln. Lt, iš jų 8,5 mln. skirta naujoms darbo vietoms kurti. Kita dalis – darbuotojų atlygio peržiūrai, prioritetus teikiant toms pareigybėms, kurios yra kertinės, įmonei sėkmingai vykdant kasdienę veiklą ir užtikrinant jos tęstinumą.„Per šiuos metus bus peržiūrėta per 100-o įmonės pareigybių darbo užmokestis. Dalis minėtų pareigybių darbuotojų atlygio pasikeitimus pajuto jau nuo šių metų balandžio. Kaip keisis mūsų darbuotojų atlygis, kitąmet prognozuoti dar sunku“, – kalba p. Zimnickas.Apie didesnį darbo užmokesčio fondą kalba ir kitos įmonės. Paulius Insoda, NFQ grupės vadovas, sako, kad šiemet, palyginti su 2013 m., NFQ planuoja vidutiniškai 10–15% didinti atlyginimus labiau patyrusiems ir labiausiai tobulėjantiems darbuotojams.„Vis dėlto ketiname samdyti ir jaunimo, skiriame daug dėmesio būsimų talentų ugdymui, tad vidutinis atlyginimas vienam darbuotojui statistiškai turėtų augti mažiau nei minėti procentai. Panašios tendencijos turėtų išsilaikyti ir 2015 m.“, – pasakoja p. Insoda.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Euro korta

„Manome, kad ilgainiui atlyginimai turėtų didėti nuolat ir nuosekliai, bet tai siejame su bendra darbo rinka ir mūsų įmonės rezultatais. Kitais metais įvedamas euras, mūsų manymu, nėra pagrindas automatiškai peržiūrėti atlyginimus. Algų pokyčius sietume su didėjančiu efektyvumu, pasiūla darbo rinkoje“, – kalba Marius Horbačauskas, AB „Volfas Engelman“ generalinis direktorius.Ponas Insoda sako, kad dėl euro įmonė svarsto kitąmet visiems darbuotojams pakelti atlyginimus iki artimiausių „apvalių“ sumų eurais – penkiasdešimties arba šimto EUR. „Pvz., jei išvertus litus į eurus alga bus 1.013 EUR, tai alga kils iki 1.050 EUR ir panašiai. Tiesa, tikslios formulės, kaip tą padaryti, dar nesugalvota“, – sako jis.Tautvydas Barštys, įmonių grupės „KG Group“, vadovas, kalba, kad paversdama atlygį į eurus jo grupė stengsis išlaikyti arba tą patį algų lygį, arba apvalinti darbuotojų naudai.„Na, o ateityje atlyginimų kilimas priklausys ir nuo atlyginimų pokyčio mūsų rinkoje, ir nuo atskirų specialybių darbuotojų pasiūlos ir paklausos santykio. Mūsų įmonių atstovai konsultuojasi su stambiomis Latvijos kompanijomis, kad išgrynintų sklandų perėjimą prie euro, tad stengsimės nekartoti kaimynų klaidų“, – sakė jis.Kai kurios įmonės, turinčios padalinių Latvijoje, kuri eurą jau įsivedė, sako, kad vien dėl euro atėjimo algų nekeitusios.„Euro įvedimas Latvijoje „Bitėje“ atlyginimams neturėjo jokios įtakos. Atlyginimai „Bitėje“ priklauso nuo žmogaus darbo rezultatų, bet ne nuo valiutos pokyčių“, – dėsto Pranas Kuisys, „Bitės Lietuva“ rinkodaros direktorius.Giedrius Juozapavičius, „Maxima group“ Įvaizdžio ir komunikacijos centro vadovas, teigia, kad „Maximai“ Latvijoje euro įvedimas atlygio pokyčiams jokios tiesioginės įtakos neturėjo. „Atlygis iš latų buvo perskaičiuotas į eurus remiantis valstybės nustatytu oficialiu lato į eurą keitimo kursu“, – pažymi jis.Ponas Paršeliūnas ragina neskubinti įvykių. Anot jo, kaip elgtis su darbo užmokesčio fondu, bus aktualiau, kai bus priimtas sprendimas apskritai dėl euro įvedimo.„Mūsų darbuotojai yra išprusę ir supranta, kad euro įvedimas įmonės finansų ar kitų rodiklių pats savaime nepagerins, todėl jį laikyti priežastimi kelti atlygius nėra jokio pagrindo. Viskas priklauso nuo veiklos rezultatų ir kiekvieno iš darbuotojų indėlio“, – savo įmonės poziciją pristato jis.

Šis straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios" ir "VŽ Premium".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku