Energetikos našumas leis kurti darbo vietas

Publikuota: 2014-06-07
Atnaujinta 2015-06-01 13:13
Nielsas B. Christiansenas, „Danfoss“ generalinis direktorius.
Nielsas B. Christiansenas, „Danfoss“ generalinis direktorius. Nuotrauka: avisen.dk
 

„Jeigu ES pavers klimato srities siekius konkrečiais tikslais, Europoje atsiras tūkstančiai naujų darbo vietų. Energetikos našumas – vaisius, tik ir laukiantis, kada jį nuraškys“, – tvirtina Danijos energijos efektyvumo sprendimų milžinės „Danfoss“ generalinis direktorius Nielsas B. Christiansenas.

Tokiu metu, kai, atrodo, visi varžosi ieškodami naujų rinkų, kaip galimybės išspręsti Europos lėtinę menko augimo problemą, Nielso B. Christianseno atsakymas nuskamba beveik senamadiškai. Tačiau Danijos energijos efektyvumo sprendimų milžinės „Danfoss“, kurioje dirba daugiau kaip 22.000 žmonių, generalinis direktorius kalba visiškai rimtai. Jo manymu, jeigu ES imsis įgyvendinti savo klimato ir energetikos srities ambicijas, pramonės sektoriuje iš tiesų atsiras tūkstančiai darbo vietų.„Žinoma, kad yra europietiškas krizės sprendimo būdas, tačiau viskas priklauso nuo to, kaip stipriai mes norime šią problemą spręsti. Esame turtingiausias pasaulio kraštas, turime didžiausią vidaus rinką, o mūsų gyvenimo lygis lenkia visus kitus“, – sako p. Christiansenas.Sausį Europos Komisija pasiūlė naująją ES klimato kaitos ir energetikos politiką, kurioje apibrėžti tikslai 2030-iesiems. Komisija ragina 40% sumažinti šiltnamio dujų emisijas ir nurodo, kad 27% ES energijos turi būti gaunama iš atsinaujinančių šaltinių. Tačiau tikslai sutikti nesvetingai. Suinteresuoti pramonės gigantai naująją politiką pavadino „darbo vietų žudike“, nes, jų tvirtinimu, ji lems Europos verslo įmonėms didesnes energijos sąnaudas. Tačiau p. Christiansenas mano, kad toks požiūris pasikeis.„Ypač Vokietijos chemijos pramonei pavyko visus kitus įtikinti, kad energijos kainos yra vienintelis svarbiausias veiksnys. Tačiau praėjo šiek tiek laiko, turime daugiau faktų, ir patys aiškiai pamatėte, ką reikš priklausomybė nuo Rusijos dujų“, – teigia „Danfoss“ vadovas.Be to, Ukrainos ir Rusijos krizė gali tapti įtikinamu argumentu tiems, kurie anksčiau buvo skeptiškai nusiteikę dėl aukštesnių energetikos standartų ir didesnės dalies energijos iš atsinaujinančių šaltinių naudojimo siekiant energetikos nepriklausomybės.„Gerhardas Ottingeris (ES energetikos komisaras), kurio nepavadinsi tikru žaliosios energetikos šalininku, yra pasakęs, kad energetikos našumas – viena svarbiausių priemonių. Ne todėl, kad jis staiga pamilo vėjo jėgaines, bet dėl situacijos Rusijoje“, – pažymi p. Christiansenas.

Nuotykis pramonei

Jis sako, kad naujai paskirta Europos Komisija turėtų veikti greitai ir suformuluoti konkrečius klimato kaitos ir energetikos plano siekius. Tai sukurs naujų sprendimų poreikį, dėl to tikrai atsiras naujų darbo vietų – tokių, kurias, kaip daugelis baiminasi, pastaruoju metu atiduodame Kinijai ir Jungtinėms Valstijoms. „Galiu saugiai pareikšti, kad jeigu Europoje atsiras energijos sprendimų poreikis, darbo vietos irgi bus kuriamos čia, nes tie sprendimai bus kuriami ir diegiami Europoje“, – nurodo p. Christiansenas. Ką turi padaryti Komisija, kad šios darbo vietos būtų iš tiesų sukurtos Europoje, o ne Kinijoje? „Visų pirma – veikti greitai. Jeigu, pavyzdžiui, vokiečiai įgyvendintų modernius energijos sprendimus, darbo vietos, be jokios abejonės, būtų kuriamos ne tik Vokietijoje, bet ir visoje Europoje“, – kalba jis. „Kai pradedama gamyba, savaime suprantama, kad šalia to kuriami ir nauji gaminiai, nors toji veikla nebūtinai atsieina pigiau. Manau, kad daugelis europiečių tai suvokia“, – teigia p. Christiansenas. Bet ar „Danfoss“ svarsto pradėti naują gamybą, pavyzdžiui, Rytų Europoje, nors Kinijoje galima pagaminti mažesnėmis sąnaudomis?„Būtinai. Kai parduodame Europoje, gaminame Danijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Slovakijoje. Be to, Rytų Europoje galime pagaminti labai artimomis Kinijai kainomis. Tad Europos gamyklos pasikliauja Europos paklausa.“Naujasis protekcionizmasVienas dalykas, kuris kelia nerimą p. Christiansenui, yra Europą persekiojantis priešiškas protekcionizmas. Nesenai Britanijos analitikų centro „Open Europe“ atliktas tyrimas parodė, kad po sekmadienį vyksiančių rinkimų į Europos Parlamentą jo narių, kurie palaiko protekcionistines politikas, skaičius gerokai išaugs. Tad jis ragina Europos politikus atsispirti pagundai užverti Europos vartus užsienio prekybai. „Natūralu, kad praslinkus krizei išlenda protekcionizmo šmėkla, kai įvykdytos skausmingos reformos. Tačiau protekcionizmas niekada nebus naudingas Europai. Laisvosios prekybos plėtra yra vienas geriausių augimo variklių“, – sako p. Christiansenas ir primena apie Transatlantinę prekybos sutartį, dėl kurios derasi ES ir JAV.Tačiau visoje Europoje žmonės sunerimę ir nori apsaugoti savo darbo vietas nuo konkurentų iš užsienio – „Danfoss“ gamyklose taip pat. Kaip spręsti šį klausimą?„Iš tiesų sudėtinga, kadangi suprantu, kodėl žmonės taip mąsto. Tačiau reikia pradėti sakyti sau, kad kitos išeities nėra. Protekcionizmas trumpam sukuria netikrą saugumo dėl darbo vietos jausmą, tačiau paskui galima netekti darbo visam laikui“, – atsako jis ir kaip pavyzdį pateikia Prancūziją. „Prancūzija ypač saugojo savo kompiuterių pramonę, ir šiandien jos nebeturi. Tai kam tai buvo naudinga?“ – klausia p. Christiansenas.

Šis straipsnis publikuotas rubrikoje „VŽ Premium“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku