„Schmitz Cargobull Baltic“ vadovas: greiti suvalgys lėtus

Publikuota: 2014-06-11
Atnaujinta 2015-06-01 11:49
Raimundas Petrauskas, Vokietijos koncerno „Schmitz Cargobull“ antrinės įmonės Panevėžyje UAB „Schmitz Cargobull Baltic“, užsiimančios kėbulų, priekabų ir puspriekabių gamyba, generalinis direktorius.
svg svg
Raimundas Petrauskas, Vokietijos koncerno „Schmitz Cargobull“ antrinės įmonės Panevėžyje UAB „Schmitz Cargobull Baltic“, užsiimančios kėbulų, priekabų ir puspriekabių gamyba, generalinis direktorius. Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Dar kartą siūlome paskaityti naujausią (praėjusį penktadienį skelbtą) straipsnį, kuriame trečiadienio vakarą Metų CEO titulą laimėjęs Raimundas Petrauskas, izoterminių kėbulų ir puspriekabių gamybos UAB „Schmitz Cargobull Baltic“ generalinis direktorius, dalijasi savo patirtimi.

2014-ųjų CEO įsitikinęs, kad jo įmonė iki 2018 m. taps prekėms platinti skirto transporto rinkos lydere, o stambiausius konkurentus Vokietijoje, Švedijoje, Suomijoje, Prancūzijoje arba jau pavyko pasivyti, arba tai planuojama padaryti per artimiausius kelerius metus.Iš „Toyotos“, „Omron“ ir kitų korporacijų vadovų besimokantis p. Petrauskas neabejoja, kad jo komanda turi visas galimybes įsiveržti į lyderių gretas. Kitos transporto priemones-šaldytuvus gaminančios įmonės turi privalumų, tačiau „Schmitz Cargobull Baltic“ jas pranoksta gebėdama klientams pasiūlyti reikalingą sprendimą greitai.„Nenoriu, kad nuskambėtų labai pagyrūniškai, bet konkurentus sparčiai vejamės ir ne vieną esame pralenkę. Mūsų partneriai, tokie kaip „Volvo“, „Scania“, „Mercedes-Benz“, atvažiavę į mūsų gamyklą maloniai nustemba – visi procesai, darbo organizavimo metodai pas mus yra aukščiausio lygio. Niekuo neatsiliekame nuo vadinamųjų konkurentų“, – sako p. Petrauskas, kurio vadovaujama bendrovė pernai uždirbo 54,3 mln. Lt ikimokestinio pelno, 20% daugiau nei užpernai. Pardavimo pajamos per metus smuktelėjo 2,7%: nuo 390 mln. Lt užpernai iki 380,2 mln. Lt pernai.Svarbiausia, anot pašnekovo, yra tai, kad rinkai keičiantis ir užsakymų partijoms mažėjant Panevėžyje įsikūrusios įmonės komanda geba dirbti lanksčiai, o į klientų poreikius reaguoja greitai.„Mūsų inžinieriai gali kurti, gaminti ir pasiūlyti geriausius sprendimus. Jie supranta, kad turime reaguoti greičiau, nes ne dideli suvalgys mažus, bet greiti lėtus. Mums atsiveria didelės galimybės išnaudoti savo gebėjimus, žinias ir tapti prekėms platinti skirto transporto rinkos lydere Vakarų Europoje“, – pagrindinį tikslą nurodė p. Petrauskas.Jį neseniai visam kolektyvui vadovas įvardijo ir vadinamajame strategijos dienos renginyje, kurio metu darbuotojai skatinami svarstyti, ką kiekvienas gali padaryti, kad įmonės produktais būtų labiau pasitikima. Apmaudu, tačiau neretai potencialūs klientai, ypač tie, kuriems nėra tekę lankytis Lietuvoje, linkę nuvertinti čia veikiančių įmonių produkciją, gajus stereotipas – viskas, kas pagaminta Rytų Europoje nėra pakankamai kokybiška.Todėl, anot p. Petrausko, norint sulaukti dėmesio, o vėliau – ir pasitikėjimo, reikia būti visa galva aukštesniems už Vakaruose dirbančias įmones.

Tikslas – kurti vertę

Kiekvienas iš 260 „Schmitz Cargobull Baltic“ darbuotojų žino, kad svarbiausia atpažinti, kokie darbai yra kuriantys vertę, o kurie – menkaverčiai.„Klientas nenorės mokėti už tai, kad žmogus suprakaitavęs vaikšto po cechą ieškodamas informacijos, medžiagos ar įrankio, jam nerūpi, kad laiką jis švaisto paieškoms. Svarbus tik vertę kuriantis momentas. Kartais jis trunka sekundę, kai medžiaga transformuojama arba įvyksta detalės sujungimo procesas, o kartais – 12 sekundžių“, – lygina p. Petrauskas. Supažindinęs kolektyvą su pagrindiniais vertės kūrimo principais vadovas pastebėjo, kad visuose lygiuose žmonės patys pradėjo juos atpažinti ir spartinti gamybos procesą.Anksčiau užsakymui įvykdyti reikėdavo 12 savaičių, dabar įmonė gali tai padaryti per 2-4 savaites, nes visi procesai yra sklandūs. Ponas Petrauskas neatskleidžia, kiek kainavo vadinamosios sinchronizuotos gamybos sistemos diegimas, tačiau patikina, kad kiekvienas litas šimteriopai atsipirko. O daugiausia lėšų skirta žmonėms mokyti. Šiuo metu specialiai parengti 5 darbuotojai moko kolegas spręsti klientų problemas ir kurti daugiau vertės.Vienas svarbiausių įmonės tikslų – dirbti taip, kad produktą pavyktų pagaminti kokybiškai iš pirmo karto, nes taip gaminti yra pigiausia. Todėl darbuotojų nuolat klausiama, su kokiomis problemomis jie susiduria, kas trukdo pasiekti aukščiausios kokybės.„Visi, net ir cecho darbuotojai, žino Pareto dėsnį, Ishikawa diagramas, kitus problemų sprendimo metodus, todėl jokia problema jų neišgąsdina“, – puikiai parengtais darbuotojais didžiuojasi p. Petrauskas ir priduria, kad dažniausiai klientams rūpi krovinių saugumo arba produktų temperatūros režimo klausimai.Apvertęs hierarchijos piramidę, suteikęs specialistams sprendimų priėmimo laisvę, vadovas pamatė, kad tai – tiesiausias kelias į sėkmę, nes konkrečią funkciją atliekantys žmonės apie savo darbą išmano daugiausiai, joks iš viršaus nuleistas sprendimas nebus efektyvesnis.„Didelę reikšmę turi kolektyvo įtraukimas į sprendimų priėmimą visuose lygmenyse – nuo aukščiausios vadovybės iki darbuotojo gamyboje. Vadovų komandoje sprendžiame su strateginiais dalykais susijusius klausimus“, – sako p. Petrauskas ir priduria, kad daugiausia ginčų kyla sumažėjus darbo apimtims. Kai kurie pavaduotojai įsitikinę, kad tokiu atveju dalį darbuotojų vertėtų išleisti namo, tačiau „Schmitz Cargobull Baltic“ vadovas neperkalbamas – laisvą laiką galima išnaudoti saugesnio, kokybiškesnio, efektyvesnio darbo paieškoms.„Vyksta darbo grupių užsiėmimai, mūsų darbuotojai patys moka juos organizuoti, moderuoti, uždegti komandą“, – apie prastovas pakeitusią veiklą pasakoja p. Petrauskas.Darbo našumas šioje įmonėje apskaičiuojamas prie pelno prieš mokesčius pridėjus darbuotojų darbo užmokestį ir padalijus iš darbuotojų skaičius.

Kompetencijos centro statusas

„Schmitz Cargobull Baltic“ tapo kompetencijos centru, jungiančiu tris gamyklas, iš kurių dvi – Vokietijoje. Panevėžyje įdiegta gamybos valdymo ir darbo organizavimo sistema bus diegiama kitose dviejose grupės įmonėse.„Mūsų komanda tapo kompetencijos centro branduoliu, esame tie, kurie organizuoja visą procesą, būsime už tai atsakingi. Turime aiškią viziją, strategiją, buriame komandas, renkamės lyderius“, – apie iššūkį pertvarkyti Vokietijos gamyklas pasakoja p. Petrauskas.Jis tiki, kad užduotį pavyks įgyvendinti sklandžiai, nors iš pradžių kolegos vokiečiai galbūt prieštaringai vertins lietuvių patarimus. Tačiau jau dabar matyti, kad produktyvumu ir efektyvumu panevėžiečiai yra aplenkę kolegas vokiečius. Veiklos pelningumas taip pat skiriasi iki 3 kartų.Panevėžyje gaminami izoterminiai kėbulai-šaldytuvai sunkvežimiams, priekabos ir puspriekabės. Skandinavijoje paklausios izoterminės puspriekabės su atsidarančiomis šoninėmis sienomis, kai ta pati priekaba gali būti pritaikyta į vieną pusę gabenti šaldytus produktus, o atgal – kitokio temperatūros režimo gaminius. Įmonė gamina termoizoliacines plokštes, o iš jų – izoterminius kėbulus. Juos perka maisto produktus, gėles gabenančios įmonės.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pirma darbuotojas, paskui pelnas

Paklaustas, kas svarbiau: didesnis pelnas ar laimingesni darbuotojai, uždirbantys daugiau, p. Petrauskas prioritetą teikia darbuotojams.„Laisvi savo mintimis, idėjomis, savo energija žmonės darbe jaučiasi gerai, o tai leidžia jiems dirbti maksimaliai efektyviai ir siekti aukščiausio rezultato. Tokie žmonės supranta, kad tik dirbdama pelningai įmonė gali investuoti į jų pačių tobulėjimą, naujų produktų kūrimą, technologijas.Vidutinis darbo užmokestis įmonėje viršija šalies vidurkį, tačiau tikslaus skaičiaus įmonės vadovas nenorėjo atskleisti. Šių metų biudžete numatyta didinti darbo užmokestį, bet kol kas p. Petrauskas nėra apsisprendęs, ar planą pavyks įgyvendinti, nes rezultatus koreguoja įvykiai Rusijoje ir Ukrainoje.Pasak p. Petrausko, kiekvienam darbuotojui svarbu žinoti, ko vadovas iš jo tikisi, turėti aiškius tikslus ir galimybę tobulėti. Taip pat svarbu išsiaiškinti, su kokiomis kliūtimis darbuotojas susiduria ir išmokyti jas įveikti.„Pagarba, pasitikėjimas ir įvertinimas labai motyvuoja. Svarbu, kad tie žmonės jaustųsi įmonei reikalingi, kad žinotų, jog kažkas nuo jų priklauso“, – pabrėžia p. Petrauskas.Paklaustas, kokios jo asmeninės savybės labiausiai padeda dirbti efektyviai, pašnekovas sakė, kad tai – gebėjimas įžvelgti galimybes rinkose, organizuoti darbą, įvardyti aiškius tikslus ir uždegti komandą jų siekti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Griežtėja laikinojo įdarbinimo įmonių veiklą

Parlamentarai sugriežtino laikinojo įdarbinimo įmonių veiklą – Seimas priėmė tai numatančią Darbo kodekso...

Vadyba
15:27
Darbuotojai, kurie augina vaiką iki 12 metų, gaus papildomą poilsio dieną

Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, kurios numato, jog darbuotojams, kurie augina vieną vaiką iki 12 metų,...

Vadyba
15:14
Trumpėja bandomasis laikotarpis, jei darbo sutartis sudaroma iki pusmečio

Seimas sutrumpino bandomąjį laiką, kai darbo sutartis sudaroma ne ilgiau kaip pusmečiui. Dabar bandomasis...

Vadyba
14:32
Smurtautojams ir priekabiautojams darbe – Seimo apynasris

Seimas uždraudė bet kokį smurtą ir priekabiavimą darbe. Toks elgesys bus draudžiamas ir bendraujant darbo...

Vadyba
14:12
„TransUnion“ Lietuvoje vadovu tapo P. Domarkas

Tarptautinė duomenų ir technologijų bendrovė „TransUnion“ Lietuvos padaliniui vadovauti paskyrė Povilą...

Vadyba
10:45
Kokias algų medianas gegužę mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų gegužę ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio ir toliau laikosi...

Vadyba
08:03
„Devbridge“ vadovas: nesamdyčiau žmogaus, kuris nenori keistis Premium

Pastarieji metai įmonei buvo pažymėti reikšmingais įvykiais – juos lydėjo ne tik rekordiniai rezultatai, bet...

Vadyba
05:45
Organizacijų savistaba: randa ir nelygybės apraiškų, ir greitų sprendimų Premium

Lyčių lygybės darbe tendencijas visuomenėje stebintys ekspertai organizacijas ragina atlikti vidinius...

Vadyba
05:45
Didžiausios gegužės algų medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kurios šalies bendrovės penktąjį šių metų mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.06.27
Postą palieka ESO vadovas M. Keizeris 6

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vadovas ir valdybos pirmininkas Mindaugas Keizeris nuo...

Vadyba
2022.06.27
Svarbiausios paslaugos įmonėms ir organizacijoms – neišeinant iš namų Verslo tribūna

Daugelyje gyvenimo sričių įprasti popieriniai prašymai, sutartys ar kiti dokumentai sparčiai keliasi į...

Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
Nauji atostogų formatai: ar sugrįš darbuotojas po 2 mėnesių poilsio? Premium

Pandemija pakeitė ir atostogavimo įpročius. Hibridinis darbas, darbostogos, 4 darbo dienų savaitė skatina...

Vadyba
2022.06.26
Patarimai „bijantiems“ atostogauti: grįžimas po atostogų bus tiek sklandus, kiek buvo išėjimas atostogauti

Ernesta Galinienė, „ACME Grupės“ žmonių ir kultūros skyriaus vadovė, pataria atostogoms ruoštis iš anksto –...

Vadyba
2022.06.26
Bandomasis laikotarpis – klausimai, į kuriuos vadovas turėtų galėti atsakyti po 3 mėnesių Premium 5

Trys mėnesiai bandomojo laikotarpio – puikus metas geriau pažinti nauja darbuotoją, jei šis laikas...

Vadyba
2022.06.25
Filantropas, mąstantis ne iki lubų, o iki dangaus Premium

Su Klemencu Agentu, verslininku ir mecenatu, susitarėme pasikalbėti vos Rusijai klastingai užpuolus Ukrainą.

Verslo klasė
2022.06.24
Darbostogų džiaugsmai ir vargai – teisinė atsakomybė už darbus ir susižalojimus

Teisininkai įspėja, kad bendros nuotolinio darbo taisyklės, kurias dėl pandemijos turi daugelis organizacijų,...

Vadyba
2022.06.24
Infliacijai kandant padidėjo Europos Komisijos darbuotojų atlyginimai 1

Europoje siaučiant infliacijai, Europos Komisijos (EK) darbuotojams buvo automatiškai padidintas atlyginimas.

Verslo aplinka
2022.06.24
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
„Telia Lietuvos“ komandą papildė trys naujos vadovės 4

„Telia Lietuvos“ valdyba patvirtino naują bendrovės struktūrą ir iš įmonės vidaus paskyrė privačių klientų,...

Vadyba
2022.06.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku