Skinasi kelią įmonių solidarumas mokant PVM

Publikuota: 2014-06-04
Atnaujinta 2015-06-01 13:01
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio ("Verslo žinios")
 

Seimui perduodamos svarstyti Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pataisos, numatančios solidarią verslo partnerių atsakomybę už šio mokesčio sumokėjimą į biudžetą. Tačiau mokesčių inspektoriai privalės įrodyti, kad įsigydamas prekes PVM mokėtojas žinojo ar galėjo žinoti apie tai, kad pardavėjas nesumokėjo šio mokesčio.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) trečiadienį svarstė Vyriausybės parengtas PVM įstatymo pataisas, kurios numato, kad PVM nesumokėjus vienai, tai turės padaryti kita įmonė. Tokiu būdu bus siekiama pagerinti PVM surinkimą, kuris pastaruoju metu yra labai prastas.„Viešojoje erdvėje šis projektas sukėlė tam tikrų ginčų. Bet jis būtinas, siekiant kovoti su  mokesčių nemokėjimu ir sukčiavimu“, – BFK posėdyje aiškino Rimantas Šadžius, finansų ministras.Anot jo, dabartiniai įstatymai nenumato įmonės-pirkėjos atsakomybės už nesumokėta PVM, netgi jeigu ji žinojo, jog šis mokestis nėra sumokėtas. Atsakingas tik pardavėjas. Įstatymo pataisa siūloma nustatyti, kad visos sandorio pusės yra solidariai atsakingos už PVM sumokėjimą.Pono Šadžiaus teigimu, šiuo metu su nesąžiningais PVM mokėtojais susijusios įmonės neatsako už tyčinius verslo partnerio veiksmus. Lietuvos teismų praktika šiuo klausimu nevienareikšmė, ji skirtingai aiškina mokesčio administratoriaus teisę taikyti solidariąją atsakomybę.„Žinoma, mokesčių administratoriui reikės teisme įrodyti, kad pirkėjas žinojo ar turėjo žinoti, jog pardavėjas nesumokėjo PVM. Tai, reikia pripažinti, bus gana sudėtinga. Todėl tokia įrodinėjimo našta, kurią turės atlikti mokesčių inspektoriai, laikytina saugikliu nuo galimų piktnaudžiavimų“, – aiškino finansų ministras.BFK posėdyje kilo ginčų, kaip Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) sugebės įrodyti, ar kiekviena prekių arba paslaugų teikimo sandoryje dalyvaujanti įmonė galėjo žinoti, sumokėjo partneris PVM ar ne.Be to, diskusijoje dalyvavęs Mindaugas Palijanskas, VšĮ „Mokesčių ir verslo procesų administravimo centras“ ekspertas, atkreipė dėmesį, kad įmonės kartais laiku nesumoka PVM ne todėl, kad sukčiauja ar bando nuslėpti nuo valstybės šį mokestį, bet tiesiog todėl, kad neturi pakankamai apyvartinių lėšų.BFK nariai po diskusijų nusprendė kiek pakoreguoti pasiūlytojo įstatymo formuluotę, nustatydami, kad VMI bus privalu įrodyti, jog „apmokestinamieji asmenys, kurie įsigijo prekes ar paslaugas ir žinojo ar galėjo žinoti, kad PVM už šį sandorį nebus sumokėtas į biudžetą“, todėl jie laikomi solidariai atsakingais už PVM sumokėjimą.Dabar šis projektas keliaus priėmimui į Seimo plenarinį posėdį.Ponas Šadžius tikisi, kad įstatymą priėmus pagerės PVM surinkimas į biudžetą.„Verslo žinios“ rašė, jog jau dabar VMI bando praktiškai pritaikyti solidariąją atsakomybę, kai prekės parduodamos į kitą ES valstybę narę. VMI neleidžia pardavėjui taikyti 0% PVM tarifo, jei pirkėjas elgėsi nesąžiningai ir nesumokėjo PVM savo valstybėje.Pavyzdžiui, tiekiant prekes į kitą valstybę narę sąžiningoms įmonėms nepakanka įrodyti, kad prekės išgabentos iš Lietuvos ir kad jos parduotos PVM mokėtojui. Mokesčių administratorius reikalauja, kad įmonė išnaudotų visas turimas galimybes ir imtųsi papildomų veiksmų, siekdama įsitikinti verslo partnerių patikimumu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku