Lundas: lietuviai atrodė susikaustę, drąsinau imtis iniciatyvos

Publikuota: 2014-06-04
Atnaujinta 2015-06-01 13:25
svg svg
„Verslo žinios“

Bjornaras Lundas, banko DNB valdybos pirmininkas ir prezidentas, nominuotas VŽ organizuojamiems Metų CEO rinkimams, vadovaujasi auksinio trikampio teorija: uždirbti daugiausiai pelno pavyksta, kai klientų poreikiai patenkinti, darbuotojai motyvuoti, o bendra organizacijos kultūra padeda siekti geriausio rezultato.

Subalansuoti šiuos tris svarbiausius organizacijos veiklos ramsčius yra gero vadovo užduotis, įsitikinęs Norvegijos finansinių paslaugų grupei priklausančio banko vadovas. Organizacija, net ir turėdama didelį pelną, ilgalaikėje perspektyvoje patirs nesėkmę, jeigu jos darbuotojai arba klientai bus nepatenkinti. Kita vertus, jeigu įmonė neuždirbs pelno, rytoj ji neturės darbo.„Disbalansą galima toleruoti trumpuoju laikotarpiu, tačiau jokiu būdu tai nepriimtina, jeigu tęsiasi per ilgai. Visa DNB kultūra ir strategija grindžiama šia sėkmingos veiklos arba kitaip – auksinio trikampio teorija“, – sako p. Lundas.Paklaustas, kaip padaryti, kad kolektyvas priimtų tokius sprendimus, kurie leistų uždirbti daugiau pinigų, banko vadovas sako, kad svarbu surinkti deramos kompetencijos kolektyvą. Esą jeigu darbuotojai žino, kokie yra organizacijos tikslai, ko siekiama, tuomet jie yra pasirengę priimti sprendimus, kurie veda teisinga kryptimi.„Rezultatus nuolat stebime ir matome, kad mūsų banko darbuotojams sekasi priimti teisingus sprendimus. Tačiau svarbu nuolat komunikuoti, aiškinti apie banko kultūrą, kad visi siektų bendro tikslo“, – pabrėžė p. Lundas.Dar viena dilema, kurią sprendžia verslininkai, siekdami uždirbti daugiau pelno – ar mažinti sąnaudas, ar didinti pajamas. Sekasi, anot pašnekovo, siekti abiejų tikslų, tačiau didžiausias proveržis numatytas po kelerių metų. Šiuo metu darbo našumas didinamas nuosekliai.VŽ rašė, kad pirmąjį šių metų ketvirtį DNB uždirbo 17,7 mln. Lt pelno prieš mokesčius, kai pernai šiuo laikotarpiu pelnas buvo 13,3 mln. Lt. Banko veiklos ir kitos išlaidos per pirmuosius tris šių metų mėnesius sudarė 67,43 mln. Lt ir, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 6,3%.„Šiemet turime planų uždirbti daugiau, esu optimistiškai nusiteikęs. Dabar jau matyti, kad Lietuvos ekonomika tiek neaugs, kiek buvo tikimasi, tačiau augimas bus. O jeigu šaliai seksis, gerės ir joje veikiančių bankų rezultatai, nes jie – ekonomikos veidrodis“, – sako p. Lundas.

Tradicinį banką vers moderniu

27 metus tame pačiame banke dirbantis aukščiausio lygio vadovas sako iki šiol nesulaukęs nė vieno vadinamųjų galvų medžiotojų pasiūlymo, kuris būtų sudominęs.„DNB kultūra, vertybės yra taip giliai manyje, kad negalėčiau dirbti jokiam kitam bankui. Vienintelė išlyga galima tik tokiu atveju, jeigu sugalvočiau keisti sektorių ir išbandyti save visiškai naujoje srityje“, – sako p. Lundas.Vienas didžiausių iššūkių ir šių metų strateginių tikslų susijęs su visą bankininkystės sektorių apėmusiais pokyčiais: nuo tradicinės bankininkystės pereinama prie modernios.Pokyčius, anot pašnekovo, diktuoja klientų poreikiai ir įpročiai – vis daugiau klientų naudojasi elektroninės ir mobiliosios bankininkystės paslaugomis.„Anksčiau didžiausią dėmesį skyrėme žemės ūkio sektoriui, turėjome platų klientų aptarnavimo skyrių tinklą, tačiau dabar mūsų klientams reikalingos kitokios paslaugos. Bankas, stengdamasis patenkinti jų lūkesčius, turi pasiūlyti vartotojams naujausias technologijas ir moderniausius sprendimus“, – apie pokyčius kalba p. Lundas ir priduria, kad keistis turės ir banko darbuotojai. Nebepakaks tik teikti informaciją ir priimti grynuosius pinigus iš gyventojų. Ateities bankininko darbas intelektualesnis, bankininkas turi tapti patarėju, partneriu.„Mano tikslas – paversti šį banką moderniu“, – šypsosi pašnekovas.

Lietuviai atrodė įbauginti

Prieš trejus metus prie DNB banko vairo stojęs p. Lundas anksčiau tame pačiame banke kitose šalyse ėjo įvairias kitas vadovaujamas pareigas mažmeninės ir verslo bankininkystės srityse.„Atvykęs į Lietuvą pamačiau visai kitokią kultūrą. Galbūt tam įtakos turėjo istorija, tačiau žmonės man atrodė pernelyg išsigandę, susikaustę, man atrodė, kad jie buvo pernelyg daug bausti. Net aukščiausio lygio vadovai nedrįso priimti sprendimų“, – stebisi p. Lundas.Valdybos narių jis pradėjo klausinėti, kodėl jie patys nesiima iniciatyvos, tik laukia nurodymų. Pamažu, pasak pašnekovo, pavyko pasiekti, kad sprendimai būtų priimami visuose kompetencijos lygiuose, arčiau kliento.„Tikiu galių delegavimu, žmonių gebėjimu priimti teisingus sprendimus, todėl dabar jau galiu džiaugtis, kad kolegos mane apipila klausimais, kuria man iššūkius, kokių prieš trejus metus nebūtų išdrįsę pateikti“, – kalba p. Lundas.Į klausimą apie veiksmingiausias motyvavimo priemones jis atsakė, kad darbuotojams svarbiausia būti matomiems ir gerbiamiems. Šis poreikis, banko vadovo įsitikinimu, yra būdingas visiems, nepaisant tautybės ar veiklos srities.Kai bendrovė neturi sistemos, kuri padėtų pastebėti ir įvertinti darbuotojus, tuomet jie demotyvuojami, mano p. Lundas.„Jeigu žmogus dirba dieną naktį ir tai niekam nerūpi, tai yra blogai. Darbuotoją kuo puikiausiai paskatinti gali paprasčiausias patapšnojimas per petį ar vadovo geras žodis. Aš Norvegijoje irgi turiu bosą ir man būtų sunku, jeigu jam nerūpėtų, ką darau“, – sako p. Lundas.DNB bankas šiemet ketina didinti atlyginimus darbuotojams, tačiau kol kas nėra nuspręsta, kiek išaugs darbo užmokesčio fondas. Pasak vadovo, fiksuotoji atlyginimo dalis bus peržiūrėta šį mėnesį, o kintamoji paprastai didinama metų pradžioje.„Rinka augs 3-4%, šiame lygyje didės ir mūsų atlyginimai, tačiau vertinant atlyginimus rinkos lyderiais tikrai nebūsime“, – sako p. Lundas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vadovas, kuris uždega

Vienas dažniausių priežodžių, kurį p. Lundas kartoja kolegoms, sutiktiems lifte ar vietoj pasisveikinimo, yra „Pagaliau pirmadienis“.„Tikiu šio posakio energetiniu užtaisu ir norėčiau, kad mano darbuotojai jį irgi vartotų. Tai susiję su energija, entuziazmu, troškimu keistis ir laimėti. Pirmadieniai daugeliui žmonių yra sunkiausia savaitės diena, tačiau deramai nusiteikus gali būti ir priešingai“, – įsitikinęs p. Lundas.Svarbiausias vadovo darbas, anot jo, yra motyvuoti darbuotojus, suteikti jiems energijos.„Jeigu pats nesi energingas, pamiršk apie vadovaujamą postą! Dažnai savo darbuotojams sakau, kad ryte pasižiūrėtų į veidrodį ir atsakytų į klausimą – ar tikrai šiandien norite ką nors nusipirkti iš šio žmogaus?“, – sako p. Lundas.Autoritetų jis neturi. Tačiau žavisi žmonėmis, kurie aistringai dirba savo darbą. Esą dažnai tenka girdėti įvairių pranešėjų konferencijose, kurie turi puikių frazių, bet iš tiesų tai nieko nereiškia.„Kartais žmones gali skaityti iš akių, jie – kažkuo ypatingi, įkvepiantys. Tokie aistringi žmonės mane įkvepia“, – sako p. Lundas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Du scenarijai, kada verslui didėtų rizikos marža, brangtų paskolos Premium

Išaugusios energijos kainos arba nutrauktas dujų tiekimas euro zonoje ne tik sulėtintų ekonominį augimą ir...

Finansai
05:45
Lietuvos draudimo rinka pirmąjį ketvirtį augo 17%

Lietuvos draudimo rinka pirmąjį šių metų ketvirtį pagal pasirašytas įmokas siekė 292 mln. Eur – 17,1% daugiau...

Rinkos
2022.05.19
Prancūzų kapitalo „Rosbank“ parduotas Kremliui artimam oligarchui

Prancūzijos bankininkystės milžinas „Societe Generale“ pranešė užbaigęs savo antrinio banko Rusijoje...

Rinkos
2022.05.19
Gryninantis 10.000 Eur, „Swedbank“ reikalaus paaiškinimo – kam? 28

„Swedbank“ Lietuvoje nuo rugsėjo 1 d. didina įvairių paslaugų įkainius, besigryninsiantys bent 10.000 Eur...

Rinkos
2022.05.19
Medicinos banko pelnas pirmąjį ketvirtį mažėjo 30%

Lietuviško kapitalo Medicinos bankas pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 0,84 mln. Eur grynojo pelno – 30%...

Rinkos
2022.05.18
Prie „European Merchant Bank“ valdybos prisijungė E. Preikša

Eugenijus Preikša, turintis daugiau nei 35 metų patirtį finansų ir bankų sektoriuje, taip pat einantis...

Vadyba
2022.05.16
Paskola virtuvei ir niekam kitam – kaip finansus keis blokų grandinė Premium

Finansinių technologijų („fintech“) kompanijos per pastarąjį dešimtmetį iš esmės pakeitė žaidimo taisykles...

Inovacijos
2022.05.16
Vokietijos bankas „Commerzbank“ lieka Rusijoje

„Commerzbank“, antras pagal dydį Vokietijos bankas, ketvirtadienį pareiškė nusprendęs neatsisakyti savo...

Verslo aplinka
2022.05.13
Artėja aukštesni skolinimosi kaštai – kurias bendroves prislėgs labiausiai Premium

Investuotojams ateina metas pradėti kritiškai vertinti primirštą veiksnį – bendrovių atsparumą kylančioms...

Rinkos
2022.05.12
Neakivaizdžioji konkurencija bankų sektoriuje: ne turtas svarbiausia Premium 1

Specializuoti bankai ir rinkos naujokai sparčiai didina savo turtą, tačiau pagal šį rodiklį vis dar sudaro...

Rinkos
2022.05.12
Per pandemiją kritusias transporto draudimo kainas šokdina infliacija Premium

Karantinas ir didelė konkurencija tarp draudimo kompanijų lėmė transporto draudimo įmokų kritimą ir...

Logistika
2022.05.12
„BluOr Bank“ platina obligacijas su 7% palūkanomis

Latvių „BluOr Bank“ organizuoja mažmeniniams investuotojams prieinamą obligacijų platinimą, kuriame siekia...

Rinkos
2022.05.11
„Allianz“ nuostoliai dėl „Structured Alpha“ nesėkmės pasiekė 5,6 mlrd. USD

Draudimo milžinė „Allianz“ pranešė atidėjusi dar beveik 2 mlrd. Eur teisinėms ir kitoms išlaidoms,...

Rinkos
2022.05.11
LB atstovas: ECB sprendimas dėl palūkanų normų didinimo – nebent trečiąjį ketvirtį 2

Europos Centrinio Banko (ECB) sprendimas dėl bazinių palūkanų normų didinimo gali būti priimtas šių metų...

Rinkos
2022.05.11
Ch. Lagarde: ECB palūkanų normas galėtų padidinti liepą 2

Euro zonoje sparčiai kylant infliacijai, Europos Centrinis Bankas (ECB) savo palūkanų normas, kurios šiuo...

Rinkos
2022.05.11
Vokietijos centrinio banko vadovas – už palūkanų normų didinimą jau liepą

Vokietijos centrinio banko vadovas antradienį pareiškė raginsiąs Europos Centrinį Banką (ECB) liepą padidinti...

Rinkos
2022.05.11
„Orlen Lietuva“ iš „Luminor“ skolinasi 100 mln. Eur

„Luminor“ bankas vienintelę Baltijos šalyse naftos perdirbimo produktų gamyklą valdančiai AB „Orlen Lietuva“...

Pramonė
2022.05.06
„Luminor Bank“ uždirbo 2,6 karto daugiau

Baltijos šalių bankas pirmą šių metų ketvirtį, palyginti su laikotarpiu prieš metus, pelną padidino nuo 5,8...

Rinkos
2022.05.05
Paleido pirmą Lietuvoje viešą sankcijų patikros bazę verslams

Lietuvoje startavo nemokamas sankcijų patikros įrankis tarptautiniams verslams.

Rinkos
2022.05.05
Šiaulių banko būsto kreditavimo ambicijos šiuo metu „po klaustuku“ Premium

Po pirmo ketvirčio rezultatų Šiaulių banko vadovybė dėlioja „konservatyvius veiklos tikslus“, tikisi formuoti...

Rinkos
2022.05.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku