Įstatinį kapitalą perskaičiuoti bus galima dvejus metus

Publikuota: 2014-06-28
Atnaujinta 2015-06-01 12:53
Aidas Petrošius, Valstybės įmonės Registrų centras atstovas spaudai.
Aidas Petrošius, Valstybės įmonės Registrų centras atstovas spaudai. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Įstatymų projektai, reglamentuosiantys tvarką, kaip įmonėms perskaičiuoti eurais savo įstatinio kapitalo dydį ir nominaliąją akcijų vertę, bus parengti iki liepos 1 d., o priimti rudenį. Teisininkai ir verslininkai įsitikinę, kad tokia tvarka turėjo atsirasti jau anksčiau, bet valdžia ramina, jog laiko dar yra.

Robertas Čiočys, asocijuotasis LAWIN teisininkas, atkreipė dėmesį, kad likus vos pusmečiui iki euro įvedimo Lietuvoje vis dar nėra galimybės nominaliąją akcijų vertę ir įstatinį kapitalą nurodyti bendrąja Europos Sąjungos valiuta, nors atsiskaityti ja legaliai jau galima ne vienus metus: „Keista, kad iki šiol nebuvo sudaryta galimybė registruoti kapitalą eurais. Jeigu tai galiotų, įmonėms nereikėtų sukti galvų ir laukti, kol tokia tvarka būtų pavirtinta.“Jam pritaria Laura Bešėnaitė, advokatų kontoros „Triniti“ teisininkė. Ji tvirtina, kad valdžia nepaskubėjo priimti teisės aktų, kurių laukia verslo įmonės.„Verslui nepalanku, kad iki šiol įstatymais nepatvirtinta įstatinio kapitalo ir nominaliosios akcijų vertės perskaičiavimo įvedus eurą tvarka. Verslas gerokai iš anksto planuoja savo veiksmus ir išlaidas, todėl būtų geriau, jei ir ši tvarka būtų žinoma kiek iš anksto“, – VŽ sakė ji.„Šiuo metu diskutuojama dėl specialaus įstatymo projekto, kuriame numatytas dvejų metų nuo euro įvedimo pereinamasis įstatų keitimo laikotarpis. Tai gana ilgas laikotarpis. Tikėtina, kad šis procesas bus nemokamas, nors dėl to dar nėra apsispręsta. Jei bus priimtas Teisingumo ministerijos pasiūlymas, kad visus šiuos veiksmus turėtų tvirtinti notaras, tai tikrai kainuos iki 500 Lt kiekvienai įmonei“, – pridūrė p. Bešėnaitė.

Pereinamasis laikotarpis

Aidas Petrošius, Registrų centro atstovas, VŽ pripažino, kad dar neaiški tvarka, kuri bus taikoma bendrovėms perregistruojant savo įstatinį kapitalą. Bet iki liepos šie įstatymai turėtų atsirasti ir perduoti Vyriausybei, o Seimas juos žada priimti rudens sesijoje.Tai, pasak Registrų centro atstovo, neturėtų gąsdinti verslininkų, nes jiems bus suteikta užtektinai laiko susitvarkyti su įstatinio kapitalo perskaičiavimu į eurus ir jo perregistravimu. Ūkio ministerija VŽ informavo, kad pagal rengiamą Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimų projektą nuo 2015 m. visų naujai steigiamų bendrovių nominalioji akcijų vertė turi būti išreikšta eurais. Šiuo metu veikiančių uždarųjų akcinių bendrovių (UAB) ir akcinių bendrovių (AB) nominaliosios akcijų vertės galės būti keičiamos iš litų į eurus tik nuo 2015 m. sausio 1 d.Pagal projektą nuo 2015 m. sausio 1 d. naujai įsteigtų UAB nominalioji akcijų vertė turės būti išreiškiama sveikaisiais eurais – minimali vienos akcijos nominalioji vertė turės būti ne mažesnė kaip 1 EUR, o naujai įsteigtų AB – eurais ir dešimtimis centų, kai minimali nominalioji vienos akcijos vertė turės būti ne mažesnė kaip 0,1 EUR.Dabar veikiančių bendrovių įstatinis kapitalas bus išreiškiamas eurais ir centais, suapvalinus jų vertę iki centų. Pavyzdžiui, akcija, kurios nominalioji vertė yra 10 Lt, bus konvertuota į 2,9 EUR nominaliosios vertės akciją.Siūlomi Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimai taip pat numato minimalaus įstatinio kapitalo dydžio sumažinimą. UAB įstatinis kapitalas turės būti ne mažesnis kaip 2.500 EUR (šiuo metu – 10.000 Lt, t. y. apie 2.896 EUR), o AB – 40.000 EUR (šiuo metu – 150.000 Lt, t. y. apie 43.443 EUR). Taigi po 2015 m. sausio 1 d. šiek tiek sumažės bendrovių steigimo išlaidos.Šiuo metu veikiančioms bendrovėms bus nustatytas dvejų metų įstatinio kapitalo nominalo pakeitimo terminas, t. y. iki 2017 m. sausio 1 d.Įstatymo projekte numatoma, kad kai įstatai bus keičiami išimtinai siekiant pakeisti juose nurodytą įstatinio kapitalo nominalą, bus taikoma supaprastinta procedūra, – sprendimas pakeisti įstatus bus priimamas paprasta balsų dauguma visuotiniame akcininkų susirinkime, atitinkami dokumentai neprivalės būti tvirtinami notaro. Be to, registruojant pakeistus įstatus nebus taikomi jokie mokesčiai ar rinkliavos.

Laiko pakaks

Aušra Ramoškaitė, Ūkio ministerijos atstovė, pabrėžė, kad kol kas apie visa tai kalbama tik derinamame įstatymo projekto variante, todėl jis dar gali keistis.Tačiau Dalia Matukienė, Smulkaus ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė, VŽ pranešė, kad praėjusią savaitę Ūkio ministerijoje vykusiame pasitarime pritarta pasiūlymui nustatyti nemokamą įstatų keitimą, jeigu jis bus susijęs tik su nominalo pakeitimu, tai yra – su euro įvedimu.O Registrų centras siūlytų pasinaudoti euro įvedimu, siekiant paskatinti įmones pereiti prie efektyvesnio, patogesnio ir pigesnio elektroninio registro.„Siūlome nustatyti, kad nemokamai įstatinis kapitalas perskaičiuojamas į eurus ir perregistruojamas, kai įmonė naudojasi elektronine sistema. O jeigu tradiciniu, „popieriniu“, būdu, kai gali prireikti notaro paslaugų, tada atsiranda natūralios išlaidos ir jas turėtų dengti verslo įmonė. Bet tai tik mūsų pasiūlymai, nežinia, ar jiems bus pritarta“, – sakė p. Petrošius.Alminas Mačiulis, Vyriausybės kancleris, VŽ teigė esąs tikras, kad įmonėms nekils didesnių problemų dėl įstatinio kapitalo perskaičiavimo ir perregistravimo: „Galiu patikinti – verslininkams tikrai pakaks laiko visiems šiems veiksmams atlikti. Ir jie veikiausiai išvis nekainuos arba kainuos tik simboliškai.“Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku