Porošenka: sutartį pasirašo visa Ukraina, neišskiriant Krymo

Publikuota: 2014-06-27
Atnaujinta 2015-06-01 12:55
Petro Porošenka, Ukrainos prezidentas.
svg svg
Petro Porošenka, Ukrainos prezidentas. Nuotrauka: Krisztian Bocsi („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

Šiandien Briuselyje Europos Sąjunga pasirašė Asociacijos sutartis su Gruzija, Ukraina ir Moldova.

Asociacijos sutartys (AS) yra visa apimantys dvišaliai susitarimai, kuriuos Europos Sąjunga (ES) sudaro su trečiosiomis šalimis. Paprastai į juos įtraukiama prekybos liberalizavimas, kai kuriais atvejais tai laikoma pasiruošimu narystei ES.Sutartis pasirašė Iraklis Garibašvilis, Gruzijos ministras pirmininkas, Petro Porošenka, Ukrainos prezidentas, ir Iurie Leanc?, Moldovos ministras pirmininkas.2014 m. kovo 21 d. Europos Sąjungos šalių narių vadovai ir Ukrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas pasirašė politinę ES ir Ukrainos Asociacijos sutarties dalį. Buvo sutarta bendradarbiauti ir derinti politiką, įstatymus ir reguliavimo priemones dėl lygių darbuotojų teisių, keistis žiniomis ir personalu teisingumo sferoje, imtasi žingsnių dėl bevizio judėjimo tarp šalių, Ukrainos energijos infrastruktūros modernizavimo. Ukrainai taip pat suteikta prieiga prie Europos investicijų banko.AS siekiama gilinti politinius ir ekonominius santykius tarp ES ir Ukrainos. Gilios ir visaapimančios prekybos sutartis (GVPS) yra AS dalis, kuria siekiama integruoti Ukrainą į bendrą Europos rinką. GVPS pagrindu bus reformuojami ES ir Ukrainos prekybos santykiai, siekiant Ukrainos ekonominio vystymosi. Rinkos bus atveriamos progresyviai šalinant muitų tarifus ir kvotas, bei griežtai derinant įstatymines bazes, normas ir reguliavimą, derinant Ukrainos prekybos sektorius prie ES standartų.„Neapsigaukime. Laukia didelis darbas. AS yra skirtos tik padėti pasirašančioms šalims, – sveikinimo kalboje sakė Europos Komisijos prezidentas Jose Manuelis Baroso. – Joks tarptautinis susitarimas negali pakeisti politinio pagreičio šalies viduje“.Ukrainos prezidentas pažymėjo, kad su ES sutartį pasirašo „visa Ukraina, neišskiriant Krymo“.„Europos Sąjunga nėra tiesiog turtingų šalių klubas. ES yra idėja, teisingas atsakymas Europai“, – kalbėjo p. Porošenka. „Tegyvuoja Europos Sąjunga, tegyvuoja Ukraina“, – pridėjo ukrainietiškai.Iki tol Ukrainos ir ES tarpusavio santykiai buvo vystomi Europos kaimynystės politikos pagrindu.Sutartis su Ukraina buvo sumanyta dar 2012 m. kovo 30 d., tačiau politinis Julijos Tymošenko įkalinimas apsunkino procesą. Vokietija pareikalavo, kad tuometinis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius paleistų ją dėl prastėjančios sveikatos.Pagal pirminį sumanymą ES ir Ukrainos Asociacijos sutartis turėjo būti pasirašyta praėjusių metų lapkričio mėnesį Vilniuje, Vilniaus viršūnių susitikimo metu.Pokalbiai tęsėsi iki 2013 metų lapkričio 21 d., kuomet iki tol teigiamai nusistatęs p. Janukovyčius apsigalvojo ir vietoje Asociacijos sutarties nusprendė siekti glaudesnių ekonominių ryšių su Rusija. Dėl to kilo protestai, per kuriuos 2014 m. vasario 22 d. 328 iš 447 Ukrainos parlamento narių balsavo už p. Janukovyčiaus pašalinimą iš prezidento posto. Buvo teigiama, kad jis nebegali eiti savo tiesioginių pareigų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku