Ekonominiai vertinimai verčia susimąstyti apie tolesnį BVP augimą

Publikuota: 2014-06-27
Atnaujinta 2015-06-01 12:17
Rūta Medaiskytė, banko „Finasta“ vyriausioji ekonomistė.
Rūta Medaiskytė, banko „Finasta“ vyriausioji ekonomistė. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
 

Ekonominių vertinimų rodiklis birželį, palyginti su geguže, sumažėjo 2 proc. punktais ir buvo lygus 1, pranešė Statistikos departamentas.

Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 5, pramonės, prekybos ir statybos – 1 proc. punktu. Tačiau vartotojų pasitikėjimo rodiklis per mėnesį padidėjo 1 proc. punktu.Rūta Medaiskytė, „Finastos“ vyriausioji ekonomistė sako, kad kol kas tokią statistiką galime laikyti vieno mėnesio kritimu ir tik laikas parodys, ar tai yra ilgesnės tendencijos pradžia.„Visų pirma, šiuos rezultatus vertinčiau kaip išankstinius pirminius ekonomikos būklės rodiklius. Ir tai verčia susimąstyti kokį BVP augimą pamatysime antroje metų pusėje. Tačiau tai, kad negatyvų pokyti matėme visose srityse, o ne kažkurioje vienoje, verčia manyti, kad tai daugiau nei atsitiktinumas“, - teigia p. Medaiskytė.

Atsigriebė statybų sektorius

Pasak jos, lengviausia paaiškinti nuotaikas statybų sektoriuje - per metus statybos pasitikėjimo rodiklis išaugo 10 proc. punktų.„NT rinkos dalyviai jau kurį laiką stebi sambrūzdį būsto rinkoje, kurį sieja su psichologinio pobūdžio priežastimis kilusiomis dėl laukiamo euro įvedimo. Todėl ir statybų sektoriaus pasitikėjimo indeksas praėjusių metų pabaigoje smarkiai šovė į viršų. Iki tol stagnavęs pasitikėjimas per maždaug pusmetį sugebėjo praktiškai atsigriebti už kokius 6-7 pastaruosius metus“, - dėsto p. Medaiskytė.Visgi analitikė tikina kol kas skeptiškai žiūrinti į tolesnį pasitikėjimo augimą. Jos teigimu, paklausa būstui išliks, nes ekonomika auga, tačiau dabartiniai pirkimai vyko veikiau iš nuosavų, o ne iš skolintų lėšų. Vadinasi, tolesnis plėtros potencialas gali būti ribotas jei bankai kredituos ekonomiką konservatyviai.Per metus, šį birželį palyginti su pernai, ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 5 proc. punktais. Pramonės pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 7, prekybos – 4, paslaugų sektoriaus – 5, vartotojų – 3 proc. punktais.„Kalbant apie pramonę, paslaugas ir prekybą turime nuotaikų pablogėjimą – tiek mėnesinį, tiek metinį. Tai šiek tiek daugiau turėtų pasakyti apie vidaus ir užsienio rinką. Eksportui sąlygos kol kas nėra idealios – ekonomikos tiek Vakaruose, tiek Rytuose auga ribotai. O ir pačios Lietuvos vartotojai pagal savo nuotaikas atrodo ganėtinai atsargūs nepaisant gerėjančios darbo rinkos būklės“, - sakė ekonomistė.


Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku