Savivaldybės investicijos į „Air Lituanica“ – neteisėtos

Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė, kad Vilniaus savivaldybė negalėjo į UAB Start Vilnius, netiesiogiai kontroliuojančią didžiąją dalį Lietuvos oro vežėjo akcijų, investuoti daugiau nei 2 mln. Lt (iš viso savivaldybė yra investavusi 13 mln. Lt), ir negaliojančiu pripažino bendrovės įstatinio kapitalo didinimą numatantį sprendimą.
Savivaldybės valdoma Start Vilnius, kuriai per UAB Air Vilnius group priklauso kontrolinis UAB Air Lituanica akcijų paketas, savivaldybei turės grąžinti 2,25 mln. Lt, birželio 18 d. nutartyje nurodė teismas.Vilniaus apygardos prokuratūra dar pernai prašė panaikinti 2012 m. pabaigoje priimtą savivaldybės nutarimą dėl investicijų į nacionalinį oro vežėją, motyvuodama tuo, kad jis buvo ekonomiškai ir socialiai nepagrįstas, nebuvo nurodyti laukiami rezultatai, tik formaliai išvardinti Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatyme nurodyti kriterijai, rašoma teismo nutartyje.Pernai lapkritį Vilniaus apygardos teismas ieškinį atmetė ir prokuratūra, atstovaujanti viešąjį interesą, kreipėsi į apeliacinį teismą, kuris skundą nutarė tenkinti: pripažinti negaliojančiais tiek savivaldybės sprendimą dėl įstatinio kapitalo didinimo, tiek Start Vilnius akcijų pasirašymo sutartį.Iš savivaldybės valstybei taip pat priteisiama 86.340 Lt žyminių mokesčių už ieškinio ir apeliacinio skundo nagrinėjimą.
Nepagrįsta
Kaip rašoma teismo nutartyje, nors Start Vilnius gautos lėšos buvo panaudotos Air Vilnius group įstatinio kapitalo didinimui, kitaip tariant, Air Lituanica veiklos vystymui, iš savivaldybės administracijos direktoriaus rašto Dėl savivaldybės turto investavimo pagrįstumo tai nebuvo aišku.Start Vilnius (buvusi UAB Šiaurės miestelis) vykdo kelis skirtingus projektus Vismaliukų inovacinės investicijų zonos, Liepkalnio slidinėjimo trasos, Neries žiemos uosto, Tautos namų ir Air Lituanica.Rašte, kuris turėtų paaiškinti investicijas į Air Lituanica, iš esmės tiesiog atkartojami savivaldybės turto valdymo principai (visuomenės naudos, efektyvumo, racionalumo, viešosios teisės) ir nurodoma, kad įgyvendinant šiuos principus yra tikslinga padidinti Start Vilnius įstatinį kapitalą piniginiu įnašu, rašo teismas.Kaip teigiama nutartyje, rašte taip pat nurodoma, kad pagrindinė Start Vilnius veikla yra susijusi su pastatų nugriovimu, žemės darbais, pastatų statyba, inžinerinių pastatų ir statinių statyba, statybos ir inžineriniais darbais, nekilnojamojo turto plėtra, pardavimu ir pan. apie oro linijas neužsimenama.Vien aplinkybė, kad investicija daroma į įmonę, vykdančią visuomenei naudingus projektus, dar nepagrindžia, kad ta investicija atitinka savivaldybės turto valdymo efektyvumo (maksimalios naudos visuomenei siekimas) ir racionalumo (savivaldybės turto tausojimas, racionalus tvarkymas) principus, teigia Apeliacinio teismo teisėjų kolegija.Pažymima, kad aplinkybė, jog investicijos panaudotos būtent oro vežėjo kūrimui, paaiškėjo tik nagrinėjant bylą.Nagrinėjant bylą aiškėja, kad iš esmės numatytos investicijos naudojamos 1 iš 6 rašte nurodytų Start Vilnius vykdomų investicinių projektų, kas taip pat patvirtina rašto nepakankamą išsamumą, kai buvo tik išvardinti Start Vilnius vykdomi projektai. Nors nurodoma, kokia apimtimi investuojamos lėšos bus panaudotos šių projektų įgyvendinimui, po sprendimo priėmimo realiai lėšos panaudotos tik vieno iš jų (nacionalinio oro vežėjo veiklai) įgyvendinimui, rašoma teismo nutartyje.
Tik formalumai
Atsiliepdama į apeliacinį skundą Vilniaus savivaldybė buvo nurodžiusi, kad prokuratūra nepagrindė, jog ginčijamu savivaldybės sprendimu investuoti buvo pažeistas viešasis interesas, o apsiribojo tik abstrakčiais samprotavimais dėl tinkamo teisės aktų nevykdymo.Anot savivaldybės, apeliacinio skundo patenkinimas ir pirmosios instancijos teismo sprendimo panaikinimas yra tik formalus teisingumo vykdymas.Teisės aktai esą ir reikalauja pateikti apibendrintą informaciją, o detaliau investicijų pagrindimo nereglamentuoja, nurodė savivaldybės teisininkai.Investuotos lėšos buvo naudojamos nacionalinio oro vežėjo kūrimui, rezultatas pasiektas nacionalinis oro vežėjas Air Lituanica sėkmingai vykdo skrydžius, rašoma savivaldybės atsakyme į apeliacinį skundą.Vilniaus savivaldybė šią nutartį skųs Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, kadangi, savivaldybės nuomone, tarybos sprendimas dėl Start Vilnius įstatinio kapitalo didinimo yra teisėtas ir pagrįstas, VŽ atsiųstame komentare rašo Irma Juškėnaitė, savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vadovė.Projektas sukurtas tikintis atgaivinti lietuviškas oro linijas, kadangi Lietuvos sostinė buvo sunkiai pasiekiama, buvo ilgai dirbta drauge su Susisiekimo ministerija, Ūkio ministerija ir kitomis suinteresuotomis institucijomis. Verslo planą parengė patyrusi aviacijos versle britų įmonė Aviation Economis. Tarptautinė kompanija Ernst & Young Baltic yra apskaičiavusi, kad bendrovės Air Lituanica lėktuvais atskraidinti keleiviai vien per pirmąjį pusmetį Vilniuje išleido 15,5 mln. Lt. Air Lituanica per pusmetį skraidinusi apie 50.000 keleivių, netiesiogiai jau yra sukūrusi apie 100 darbo vietų, savivaldybės poziciją dėsto p. Juškėnaitė.
Didino dar
Savo ruožtu bendrovė sprendimo nekomentavo.
Tai nekeičia verslo strategijos įmonės atžvilgiu, VŽ atsiųstame atsakyme rašo Sandra Meškauskaitė, Air Lituanica komunikacijos vadovė.Ji teigė negalinti pateikti ir finansinių įmonės rezultatų. Registrų centrui nei Air Vilnius group, nei Air Lituanica savo finansinių ataskaitų taip pat nėra pateikusios.Kaip ir įprasta aviacijos versle, pirmųjų ir antrųjų metų veikla nuostolinga, trečiaisiais metais bendrovė planuoja tapti rentabili. Įmonės veiklą pakoregavo ginčas su Estonian Air ir dabar skundas dėl 7,4 mln. Lt estų skolos yra Stokholmo arbitražo teisme, sako p. Meškauskaitė.Vilniaus miesto savivaldybė, per Air Vilnius group valdo 78,66% Air Lituanica akcijų. Keliasdešimties privačių investuotojų kontroliuojama UAB Air Lituanica Club 20,82%, o AB Lietuvos paštas valdoma UAB Baltic Post 0,52%.Šiemet savivaldybė priėmė sprendimą Air Lituanica įstatinį kapitalą padidinti dar 5 mln. Lt, iš viso jis dabar, Registrų centro duomenimis, siekia 16,486 mln. Lt. 13 mln. Lt sudaro Air Vilnius group, kurios vienintelė akcininkė Start Vilnius, investicijos.Elena Martinonienė, Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja, nepatvirtino, kad prokuratūra dėl likusių beveik 11 mln. Lt savivaldybės investicijų į Air Lituanica.Kol kas negavau duomenų, kad minimi tyrimai būtų pradėti, VŽ teigia ji.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti