„Scaent Baltic“ akcininkams – 20 mln. Lt išmoka

Publikuota: 2014-06-23
Atnaujinta 2015-06-09 17:10
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės (Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Investicinė bendrovė „Scaent Baltic“ mažina įstatinį kapitalą nuo 21 mln. Lt iki 1 mln. Lt. Bendrovės vadovai šį veiksmą komentuoja santūriai, teigdami, kad tai susiję su ilgalaikėje veiklos strategijoje numatytais tikslais.

Registrų centro duomenimis, iki šiol UAB „Scaent Baltic“ kapitalą sudarė 21.000 akcijų, kurių vienos vardinės paprastosios akcijos nominali vertė siekė 1.000 Lt. Nuo birželio 17 d. įregistruotas pakeitimas rodo, kad įstatinis kapitalas mažėja iki 1 mln. Lt, akcijų skaičiaus pokytis kol kas nenurodomas.Kreditų biuro „Creditinfo“ duomenimis, bendrovės įstatinis kapitalas mažinamas Akcinių bendrovių įstatymo 52 str. 2 d. 3 p. numatytu tikslu – siekiant akcininkams išmokėti bendrovės lėšų.Paklausti apie pokyčius koncerne vadovai redakcijai atsiuntė santūrų komentarą: „Atsakydami į jūsų klausimą informuojame, kad sprendimas sumažinti „Scaent Baltic“ įstatinį kapitalą priimtas įmonės akcininkų sprendimų įgyvendinant ilgalaikę veiklos strategiją. Pateikti daugiau papildomų komentarų negalime“.Į klausimą, ar mažinamas ir dėl kokių priežasčių mažinamas kitų valdomų bendrovių įstatinis kapitalas, bendrovės atstovai atsakė, kad visi sprendimai grupei priklausančiose įmonėse  priimami atsižvelgiant į veiklos strategiją ir patvirtintą bei pernai viešai paskelbtą siekį išgryninti investicines kryptis.Registrų centro duomenimis, šių metų gegužę UAB „Scaent Baltic Investment“, kurios vienintelis akcininkas yra „Scaent Baltic“, įstatinis kapitalas, siekiant padengti nuostolius, sumažintas nuo 16,3 mln. Lt iki 7,15 mln. Lt.Praėjusių metų balandį „Scaent Baltic“ valdybos pirmininkas Jonas Garbaravičius pasitraukė iš užimamų pareigų ir išvyko į Jungtinę Karalystę. Antrus metus valdybos pirmininko pareigas eina specialistas iš Švedijos Magnusas Astromas.Šiuo metu p. Garbaravičius dirba Europos finansų centre Londono Sityje veiklą vykdančios investicijų bendrovės „CEE Resources & Investments LLP“ partneriu.

Teturi 5% akcijų „Aš pats šiuo metu turiu tik 5% „Scaent Baltic“ akcijų ir tai yra daugiau portfelinė investicija. Įmonės veikloje senai nedalyvauju, nes turiu daug kitų projektų. Iš generalinio direktoriaus pareigų pasitraukiau dar 2012 m. vasarį, o po metų ir iš valdybos. Paskutinis mano projektas kiek susijęs su Lietuva buvo 2012 m. gruodį įvykdytas AB „Inter RAO Lietuva“ viešas pirminis akcijų siūlymas (IPO) Varšuvos biržoje“, – VŽ komentuoja p. Garbaravičius.Jo žiniomis, „Scaent Baltic“ akcininkai yra patvirtintą ilgalaikę veiklos strategiją ir sutarę šiuo metu nekomentuoti vykdomų pertvarkų, pagal kuriuos ir priimtas sprendimas sumažinti įstatinį kapitalą.Ponas Garbaravičius sako, kad Londone ir ne tik kartu su partneriais vykdo daugelį investicinių projektų, apimančių daug platesnes sritis, nei buvo skelbta planuose prieš metus.„Tačiau ši veikla nėra niekaip susijusi nei su UAB „Scaent Baltic“, nei su Lietuva“, – sako p. Garbaravičius.

VŽ rašė, kad p. Garbaravičius kartu su partneriais įgyvendins investicijų į naftos gavybos ir prekybos, elektros energetikos, atsinaujinančių energetikos šaltinių ir išteklių bei finansų sektorius plėtros strategiją.Registrų centro duomenimis, „Scaent Baltic“ 2012 m. gavo 100,18 mln. Lt pardavimo pajamų, o grynasis pelnas siekė 87,25 mln. Lt. Finansinės ataskaitos už 2013 m. bendrovė dar nėra pateikusi.„Scaent Baltic“ valdo nekilnojamojo turto, leidybos, žemės ūkio, prekybos elektros energija, prekybos vertybiniais popieriais, prekybos maisto produktais, asmenų ir turto apsaugos, finansinio tarpininkavimo, šilumos ūkio aptarnavimo įmones, rodo 2012 m. finansinės ataskaitos duomenys.Kreditų biuro „Creditinfo“ duomenimis, paskutiniais turimais duomenimis (2014 m. sausio 9 d.) didžiausias „Scaent Baltic“ akcininkas yra Estijos įmonė „Destanto“ (turi 33,33% akcijų), antroje vietoje rikiuojasi Nyderlandų „Scaent Holding Cooperatie“ (32,88%), trečioje – Nyderlandų „Nordic-EU Investment Fund“ (18,33%). Fondui „Energy Investment Fund“ priklauso 5,71%, o p. Garbaravičiui – 5,29% „Scaent Baltic“ akcijų.

Priežasčių sąrašas baigtinis Tomas Talutis, advokatų profesinės bendrijos „Tvins“ vadovaujantis partneris, pabrėžia, kad pagal Akcinių bendrovių įstatymą bendrovės įstatinis kapitalas gali būti mažinamas tik keturiais atvejais: siekiant panaikinti bendrovės balanse įrašytus nuostolius, siekiant anuliuoti bendrovės įsigytas akcijas, siekiant akcininkams išmokėti bendrovės lėšų ir tuomet, kai reikia ištaisyti įstatinio kapitalo sudarymo ar didinimo metu padarytas klaidas.„Šis sąrašas yra baigtinis ir jokiems kitiems tikslams bendrovės įstatinis kapitalas negali būti mažinamas. Be to, konkretus tikslas turi būti nurodomas visuotinio akcininkų susirinkimo sprendime sumažinti įstatinį kapitalą“, – pabrėžia p. Talutis.Anot jo, sprendimas sumažinti įstatinį kapitalą siekiant akcininkams išmokėti bendrovės lėšų, gali būti priimtas tik eiliniame visuotiniame akcininkų susirinkime. Be to, toks sprendimas gali būti priimtas tik tuo atveju, kai yra tenkinamos dvi sąlygos. Viena jų –  bendrovės privalomojo rezervo dydis sumažinus įstatinį kapitalą lieka ne mažesnis kaip 1/10 įstatinio kapitalo dydžio. Antra – bendrovės metinių finansinių ataskaitų rinkinyje nėra nepaskirstytųjų nuostolių ir ilgalaikių įsipareigojimų. Reikalavimas dėl ilgalaikių įsipareigojimų netaikomas, kai dėl to yra rašytinis visų kreditorių, kuriems bendrovė turi ilgalaikių įsipareigojimų, sutikimas.Advokato teigimu, sprendimas sumažinti įstatinį kapitalą siekiant akcininkams išmokėti bendrovės lėšų negali būti priimtas, jei sprendimo priėmimo dieną bendrovė yra nemoki ar išmokėjusi lėšų akcininkams taptų nemoki.Juozas Rimas, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikos grupės vadovas, viena galimų „Scaent Baltic“ įstatinio kapitalo mažinimo priežasčių įvardija siekį akcininkams išmokėti bendrovės lėšų. Ši procedūra, anot jo, yra panaši į dividendų išmokėjimą procedūrą.Be to, įstatinis kapitalas gali būti mažinamas norint atstatyti ar pagerinti bendrovės nuosavo kapitalo lygį.„Pavyzdžiui, kai šis tampa mažesnis nei pusė bendrovės įstatinio kapitalo“, – patikslina p. Rimas.Įstatymas, saugodamas kreditorių interesus, reikalauja, kad bendrovės nuosavam kapitalui tapus mažesniam nei pusė įstatinio kapitalo, akcininkai šį nuosavo kapitalo lygį atstatytų padengdami bendrovės nuostolius akcininkų įnašais arba mažindami bendrovės įstatinį kapitalą.„Iš praktikos matyti, kad bendrovių akcininkai nuosavam kapitalo lygiui atstatyti dažniau linkę naudoti ne savo, o bendrovės turtą, todėl dažniausiai susidarę bendrovės nuostoliai yra dengiami būtent mažinant įstatinį kapitalą“, – sako p. Rimas ir priduria, kad įstatinis kapitalas gali būti mažinamas siekiant anuliuoti bendrovės įsigytas akcijas ir taip padidinti bendrovės akcininkų turimų akcijų vertę.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Du scenarijai, kada verslui didėtų rizikos marža, brangtų paskolos Premium

Išaugusios energijos kainos arba nutrauktas dujų tiekimas euro zonoje ne tik sulėtintų ekonominį augimą ir...

Finansai
05:45
Lietuvos draudimo rinka pirmąjį ketvirtį augo 17%

Lietuvos draudimo rinka pirmąjį šių metų ketvirtį pagal pasirašytas įmokas siekė 292 mln. Eur – 17,1% daugiau...

Rinkos
2022.05.19
Prancūzų kapitalo „Rosbank“ parduotas Kremliui artimam oligarchui

Prancūzijos bankininkystės milžinas „Societe Generale“ pranešė užbaigęs savo antrinio banko Rusijoje...

Rinkos
2022.05.19
Gryninantis 10.000 Eur, „Swedbank“ reikalaus paaiškinimo – kam? 28

„Swedbank“ Lietuvoje nuo rugsėjo 1 d. didina įvairių paslaugų įkainius, besigryninsiantys bent 10.000 Eur...

Rinkos
2022.05.19
Medicinos banko pelnas pirmąjį ketvirtį mažėjo 30%

Lietuviško kapitalo Medicinos bankas pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 0,84 mln. Eur grynojo pelno – 30%...

Rinkos
2022.05.18
Prie „European Merchant Bank“ valdybos prisijungė E. Preikša

Eugenijus Preikša, turintis daugiau nei 35 metų patirtį finansų ir bankų sektoriuje, taip pat einantis...

Vadyba
2022.05.16
Paskola virtuvei ir niekam kitam – kaip finansus keis blokų grandinė Premium

Finansinių technologijų („fintech“) kompanijos per pastarąjį dešimtmetį iš esmės pakeitė žaidimo taisykles...

Inovacijos
2022.05.16
Vokietijos bankas „Commerzbank“ lieka Rusijoje

„Commerzbank“, antras pagal dydį Vokietijos bankas, ketvirtadienį pareiškė nusprendęs neatsisakyti savo...

Verslo aplinka
2022.05.13
Artėja aukštesni skolinimosi kaštai – kurias bendroves prislėgs labiausiai Premium

Investuotojams ateina metas pradėti kritiškai vertinti primirštą veiksnį – bendrovių atsparumą kylančioms...

Rinkos
2022.05.12
Neakivaizdžioji konkurencija bankų sektoriuje: ne turtas svarbiausia Premium 1

Specializuoti bankai ir rinkos naujokai sparčiai didina savo turtą, tačiau pagal šį rodiklį vis dar sudaro...

Rinkos
2022.05.12
Per pandemiją kritusias transporto draudimo kainas šokdina infliacija Premium

Karantinas ir didelė konkurencija tarp draudimo kompanijų lėmė transporto draudimo įmokų kritimą ir...

Logistika
2022.05.12
„BluOr Bank“ platina obligacijas su 7% palūkanomis

Latvių „BluOr Bank“ organizuoja mažmeniniams investuotojams prieinamą obligacijų platinimą, kuriame siekia...

Rinkos
2022.05.11
„Allianz“ nuostoliai dėl „Structured Alpha“ nesėkmės pasiekė 5,6 mlrd. USD

Draudimo milžinė „Allianz“ pranešė atidėjusi dar beveik 2 mlrd. Eur teisinėms ir kitoms išlaidoms,...

Rinkos
2022.05.11
LB atstovas: ECB sprendimas dėl palūkanų normų didinimo – nebent trečiąjį ketvirtį 2

Europos Centrinio Banko (ECB) sprendimas dėl bazinių palūkanų normų didinimo gali būti priimtas šių metų...

Rinkos
2022.05.11
Ch. Lagarde: ECB palūkanų normas galėtų padidinti liepą 2

Euro zonoje sparčiai kylant infliacijai, Europos Centrinis Bankas (ECB) savo palūkanų normas, kurios šiuo...

Rinkos
2022.05.11
Vokietijos centrinio banko vadovas – už palūkanų normų didinimą jau liepą

Vokietijos centrinio banko vadovas antradienį pareiškė raginsiąs Europos Centrinį Banką (ECB) liepą padidinti...

Rinkos
2022.05.11
„Orlen Lietuva“ iš „Luminor“ skolinasi 100 mln. Eur

„Luminor“ bankas vienintelę Baltijos šalyse naftos perdirbimo produktų gamyklą valdančiai AB „Orlen Lietuva“...

Pramonė
2022.05.06
„Luminor Bank“ uždirbo 2,6 karto daugiau

Baltijos šalių bankas pirmą šių metų ketvirtį, palyginti su laikotarpiu prieš metus, pelną padidino nuo 5,8...

Rinkos
2022.05.05
Paleido pirmą Lietuvoje viešą sankcijų patikros bazę verslams

Lietuvoje startavo nemokamas sankcijų patikros įrankis tarptautiniams verslams.

Rinkos
2022.05.05
Šiaulių banko būsto kreditavimo ambicijos šiuo metu „po klaustuku“ Premium

Po pirmo ketvirčio rezultatų Šiaulių banko vadovybė dėlioja „konservatyvius veiklos tikslus“, tikisi formuoti...

Rinkos
2022.05.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku