Lito tėvui įamžinti – skulptūra iš monetų metalo

Publikuota: 2014-06-22
Atnaujinta 2015-06-01 10:44
Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
„Verslo žinios“

Visas reikalingas eurų monetas Lietuva iki 2015 m. nusikaldins savo jėgomis, o dalį iš litų perdirbto metalo galvojama panaudoti lito tėvo Vlado Jurgučio atminimui įamžinti.

Lietuvos monetų kalykloje (LMK) pradėtos kaldinti pirmosios lietuviškos 1 euro monetos su valstybės herbo Vyčio figūra. Lietuviškų 1 euro monetų presą simboliškai įjungė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas.„Prieš 600 metų pradėjęs žygį lietuviškuose denaruose, visiems mums brangus Vytis iš lito persikelia į eurą ir garsins Lietuvą visoje Europoje“, – sakė p. Vasiliauskas.Nuo 2015 m. eurą įsivesti numatanti Lietuva masiškai lietuviškas eurų monetas pradės kaldinti šios vasaros pabaigoje, kai bus paskelbtas ES Tarybos sprendimas dėl euro įvedimo Lietuvoje; jo laukiama liepos 23 d. Iki tol gali būti nukaldinta po 1 mln. visų nominalų eurų monetų, siekiant išbandyti monetų ruošinius, kaldinimo įrankius ir monetų matavimo kontrolės įrangą.VŽ primena, kad birželio 4 d. Europos Komisija ir Europos centrinis bankas pateikė išvadas, jog Lietuva atitinka euro zonos kandidatėms keliamus Mastrichto tvarios viešųjų finansų, infliacijos, skolos bei kitus kriterijus ir yra pasirengusi prisijungti prie euro zonos nuo 2015 m. sausio 1 d.

Litus panaudos skulptūrai

Ponas Vasiliauskas šią savaitę taip pat sakė, kad įvedus eurą litai bus išimti iš apyvartos ir perdirbti į metalą. Pasak jo, LB šiuo metu galvoja, kur tą metalą panaudoti, nes jo susidarys maždaug 800 t. LB valdybos pirmininko teigimu, yra idėja iš dalies metalo pagaminti lito tėvo V. Jurgučio skulptūrą. Saulius Vaitiekūnas, LMK direktorius, svarstė, jog tai padaryti galima, tačiau skulptūrai naudojant šį metalą būtų reikalingi techniniai sprendimai, kad metalas būtų patvarus, neskilinėtų ir pan. Akademikas prof. Jurgutis buvo pirmasis (1922–1929 m.) LB valdytojas, Lietuvos mokslų akademijos pirmininkas, Kauno ir Vilniaus universitetų dėstytojas, dvasininkas, Steigiamojo Seimo narys (1920–1922 m.). Dar 1938 m. viename savo veikalų „Pinigai“ p. Jurgutis sakė, kad mūsų dienų politikos raktas yra ekonomika, o ekonomikos raktas yra pinigai. Pasak jo, su tais gyvenimo raktais yra susieti gyvybiniai tautos reikalai. Kam tie reikalai rūpi, tas turi pažinti ir pinigų klausimus.Dar 1997 m. LB, pabrėždamas centrinės bankininkystės svarbą ir norėdamas įamžinti p. Jurgučio nuopelnus Lietuvos bankininkystei, įsteigė Vlado Jurgučio stipendiją ir premiją, ja siekiama skatinti mokslinę veiklą Lietuvos bankininkystės, finansų, pinigų ir makroekonominių tyrimų srityse.

Visas monetas nukals LMK

Šį pavasarį buvo pagaminti lietuviškų euro monetų ir euro centų pavyzdžiai. Pagal juos pradėtos kaldinti 2015 m. laidos lietuviškos eurų monetos bus atsiskaitymo priemonė visose eurą įsivedusiose šalyse. Lietuvos apyvartinių eurų monetų nacionalinės pusės dizainą sukūrė skulptorius Antanas Žukauskas. Pirmasis nukaldintas simbolinis 1.000 vieno euro monetų bus saugomas LB Pinigų muziejuje.Ponas Vaitiekūnas sako, kad euro monetų kaldinimo darbai reikšmingai padidins darbų apimtį ir prisidės prie LMK apyvartos. Eurus kaldinti numatoma trimis pamainomis, iki šiol LMK dirbo dviejų pamainų režimu. Kalyklos darbuotojų skaičius nuo metų pradžios išaugo nuo 51 iki 75 darbuotojų.LMK įkurti trys eurų presai per minutę pajėgūs iškalti po 750 euro monetų, o per 8 valandų darbo pamainą – apie 300.000. Bandomąją euro monetų partiją numatoma nukaldinti dar iki liepos. LMK bus nukaldintos visų nominalų euro monetos su Vyčio atvaizdu. 1 ir 2 eurų dvispalvės monetos kaldinamos iš spalvotųjų metalų lydinių, 10, 20 ir 50 euro centų monetos – iš vadinamojo šiaurės aukso metalų lydinio, 1, 2 ir 5 euro centų monetos – iš variu dengto plieno.Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku