ES reikalavimai – javus augintojai keičia į žirnius ir pupas

Publikuota: 2014-06-22
Atnaujinta 2015-06-01 13:08
Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
 

Javus eksportuojančios įmonės kalba apie tai, kad skatins ankštinių kultūrų – žirnių ir pupų – auginimą. Šias kultūras mielai perka europiečiai, jų auginimo technologija ir pelnas panašūs, kaip ir auginant javus. O ūkininkai pažymi, kad jas auginti skatina ES reikalavimai.

„Matome, kad ūkininkai sėja daugiau tokių techninių kultūrų kaip žirniai ir pupos. Pajamos iš jų, skaičiuojant hektarui, panašios kaip iš kviečių ar rapsų“, – dėsto Dainius Pilkauskas, AB „Linas Agro Group“ (LAG) prekybos direktorius Baltijos šalims.LAG skatina žemdirbius auginti šias kultūras, nes jos paklausios eksporto rinkose ir naudojamos pašarams gaminti. Žemdirbiams žirniai ir pupos patrauklūs augalai, nes naudojami sėjomainai. „Žirnius ir pupas vežame į Skandinaviją, Prancūziją. Pagal naudingumą pašarų gamybai juos galima lyginti su sojų trupiniais“, – aiškina p. Pilkauskas.Jis neabejoja, kad Lietuva ir toliau liks kviečių augintojų šalis. Tačiau šalies ūkininkai kasmet galėtų prikulti bent po 100.000 t ankštinių kultūrų.Dabar žirnių tona superkama po 750 Lt, kviečių – 600 Lt. Derliaus iš hektaro abiejų kultūrų prikuliama panašiai. Ankštines kultūras auginti galima naudojant tą pačią techniką, kaip ir kviečius. Netgi džiovinimui tinka grūdų elevatoriai.„Prieš kelerius metus žmonės bijojo sėti žirnius ir pupas, nes su senais kombainais jas buvo sunku nuimti. Dabar turime naujų veislių ir modernios technikos, todėl ankštinės kultūros perspektyvios“, – dėsto p. Pilkauskas.

Europos Komisijos sprendimas

Patys ūkininkai naujais pasiūlymais nesižavi.„Ankštinės kultūros pelningumu neprilygsta javams, tačiau sėjomainai tinka“, – nesižavi naujove Romas Majauskas, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos prezidentas.Jis pabrėžia, kad ES siekia, kad ūkininkai patys apsirūpintų pašarais ir nebūtų tokie priklausomi nuo įvežtinių sojų, kaip dabar. Todėl Europos Komisija nusprendė, kad 2% paramos bus skirta tokioms kultūroms kaip žirniai ir pupos. Be to, žemdirbiai skatinami keisti sėjomainą – prasideda vadinamoji žalinimo politika. Todėl, sako p. Majauskas, žirniai ir pupos bus populiarios kultūros ne dėl natūraliai augančios paklausos, bet dėl ES reikalavimų.„Savo ūkiuose į naujas kultūras nepuolame, nes staiga pradėti sėti naujus augalus nėra paprasta. Jei žirnių ir pupų auginimas bus nauja mada, mes prie jos prisitaikysime kaip žemdirbiai ir kaip supirkėjai“, – svarsto Ramūnas Karbauskis, UAB „Agrokoncernas“ savininkas.Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku