Obama ir Putinas ruošiasi išsilaipinimui Normandijoje

Publikuota: 2014-06-02
Atnaujinta 2015-06-01 13:04
svg svg
Nuotrauka: „Wikimedia Commons“
„Verslo žinios“

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama atvyksta į Europą. Čia jis susidurs ir su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. Gali būti, kad įvyks iš anksto neplanuojamas jų susitikimas, rašo „Bloomberg“.

Rytoj Varšuvoje, trečiadienį–ketvirtadienį Briuselyje ir penktadienį Paryžiuje JAV prezidentas ragins NATO ir Septynių grupės (G7) šalis būti solidaresnes, daugiau bendradarbiauti ekonominiais ir energetinio saugumo klausimais. Jis taip pat susitiks su išrinktu Ukrainos prezidentu Petro Porošenka. Kalbėdamas ir susitikdamas su sąjungininkais p. Obama pabrėš, kad Rusijos prezidentas renkasi tarp tolesnės ekonominės izoliacijos, jei Rusija ir toliau sieks daugiau kontroliuoti Ukrainą, ir sankcijų švelninimo, jei jis pakeistų kursą.Savaitės pabaigoje Prancūzijoje, kur bus minimos 70-osios sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje metinės, taip pat viešės p. Putinas. Jis, be abejo, išdėstys savąją poziciją minėtais klausimais.„Jei prezidentui nepavyks pasiekti galingesnio ir vieningesnio tarptautinės bendruomenės atsako, p. Putinas ir toliau jausis sėdįs vairuotojo kėdėje“, – naujienų agentūrai sakė Davidas Rothkopfas, „Foreign Policy“ vadovas, „Carnegie Endowment“ mokslininkas.

Reikia Putino paramos

Rusijos veiksmai Kryme ir Rytų Ukrainoje iššaukė Vakarų valstybių sankcijas Putino aplinkos žmonėms. Tačiau tai, kad Rusija pripažino p. Porošenką laimėjus rinkimus Ukrainoje, kol kas, rodos, atitolino tolesnių sankcijų grėsmę.Pono Obamos galimybės dar labiau paspausti p. Putiną yra ribotos. Vienos pagrindinių JAV sąjungininkių Europoje yra glaudžiai prisirišusios prie Rusijos ekonomiškai, o Europos Sąjungos (ES) viduje galvas vis labiau keliantys nacionalistai vieningo ES ir JAV atsako dėliones padaro dar keblesnes.Be to, pačiam p. Obamai taip pat reikalingas p. Putinas.„JAV reikia Rusijos tam, kad šios pasiektų savo tikslų Irane, joms reikia Rusijos, jei jos nori ką nors padaryti Sirijoje. Jiems reikia rasti, kaip toliau dirbti, ir p. Putinas tai visą laiką žino“, – kalbėjo p. Rothkopfas.

Netikėtas susitikimas

Vienas labiausiai intriguojančių nežinomųjų – ar p. Obama ir p. Putinas susitiks, ir kaip jie vienas su kitu bendraus? Nors Baltieji rūmai teigia, kad nėra planuojamas formalus susitikimas, jie tikrai vienas su kitu susidurs per ceremoniją Prancūzijoje.„Netikėto susitikimo“ precedentas jau yra: G20 viršūnių susitikime pernai Sankt Peterburge, JAV ir Rusijai įsivėlus į kivirčus dėl Sirijos, pora paliko savo kolegas ir išėjo kalbėtis dviese, nors JAV prieš tai ir buvo atšaukusios planuotą dvišalį susitikimą.Pasak Michaelo McFaulo, vasarį palikusio JAV ambasadoriaus Rusijoje pareigas, neformalus pokalbis gali būti labai reikšmingas, net jei jokio aiškaus rezultato ir nebus pasiekta.„Kad įvyks koks nors proveržis, nėra tikėtina. Bet jei pokalbiu galima sumažinti įtampą ir smurtą Rytų Ukrainoje, pabandyti verta, net jei tikimybė maža“, – „Bloomberg“ tikino p. McFaulas.Francois Hollande‘as, Prancūzijos prezidentas, su p. Obama ir p. Putinu planuoja dvi atskiras vakarienes tą patį vakarą, taigi, atsiranda ir tarpininkavimo galimybė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Istorinė simbolika

Šią savaitę minima ne tik nacių sutriuškinimo pradžia, 1944 m. birželį JAV ir sąjungininkų pajėgoms išsilaipinus Prancūzijoje. Birželio 4-oji yra 25-osios Lenkijos „Solidarumo“ pergalės metinės, žyminčios pirmąją demokratijos pergalę prieš komunizmą Rytų bloke.„Rusijos intervencijos Ukrainoje kontekste, tai yra labai galingas momentas – matyti ir istorija, kaip buvo laimėta Lenkijos demokratija, ir dabartis, kai JAV ir Europa dėl Rytų Europos saugumo ir demokratijos vertybių turi stovėti kartu, – naujienų agentūra cituoja Beną Rhodes, Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo patarėją. – Taip pat ir Normandijoje yra galimybė atsigręžti į tai, kaip sąjungininkai kartu dirbo laisvės vardan.

Didžiausia bausmė

G7 susitikimas Briuselyje anksčiau turėjo būti G8 susitikimas Sočyje, tačiau protestuodamos prieš p. Putino veiksmus JAV, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija ir Jungtinė Karalystė nutraukė Rusijos dalyvavimą ir perkėlė forumą.Anot McFaulo, svarbiausia, kad susitikimuose būtų pasiekta vieningos pozicijos, ypač kalbant apie NATO aljanso įsipareigojimus ginti arčiausiai Rusijos esančias valstybes.„Didžiausia tragedija būtų kažkas, kas sugundytų p. Putiną išbandyti mūsų 5 straipsnio įsipareigojimus“, – teigė jis, omenyje turėdamas NATO chartijos dalį, kurioje numatoma, kad jei yra užpuolama viena iš sąjungininkių, laikoma, kad puolamas visas aljansas.Istorijoje 5 straipsnis buvo panaudotas vienintelį kartą, po rugsėjo 11-osios teroristinių išpuolių JAV.Andy Kuchinsas, Vašingtone įsikūrusio Strateginių ir tarptautinių tyrimų centro Rusijos ir Eurazijos programos direktorius, „Bloomberg“ sakė, kad diskusijos Europoje turėtų būti kreipiamos ne į tai, kaip nubausti Rusiją, o į tai, kaip padėti Ukrainai.„Problemos esmė yra Ukrainos nepriklausomybė ir suverenumas, ir jei mums pavyks to pasiekti, tai ir bus didžiausia bausmė Rusijai“, – aiškino jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku