EK įspėja Lietuvą – egzistuoja rizika nukrypti nuo finansinės drausmės

Publikuota: 2014-06-02
Atnaujinta 2015-06-01 12:57
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės (Verslo žinios)
 

Europos Komisija (EK) rekomenduoja Lietuvai padidinti kai kuriuos mokesčius, reformuoti valstybės valdomas įmones, pertvarkyti socialinę sistemą, tęsti energetinio saugumo stiprinimo darbus.

Paskelbtos tradicinės rekomendacijos

Pirmadienį EK paskelbė tradicines, kasmetes rekomendacijas Lietuvai dėl to, kokių priemonių reikėtų imtis, siekiant tvarios ekonomikos plėtros.Komisija paskelbė, kad Lietuva turi toliau stiprinti fiskalinę politiką, peržiūrėti mokesčių sistemą ir toliau gerinti mokestinių prievolių vykdymą, užbaigti valstybės valdomų įmonių reformą, didinti pastatų energetinį efektyvumą bei tęsti elektros ir dujų tarptautinių jungčių plėtrą.EK atstovybė Vilniuje pranešė VŽ, kad Lietuvai be kita ko rekomenduojama „sustiprinti 2014 m. biudžeto priemones, atsižvelgiant į išlaidų kriterijų viršijantį išlaidų didėjimą ir į atsirandantį 0,3% bendrojo vidaus produkto (BVP) atotrūkį nuo Komisijos 2014 m. pavasario prognozėje reikalaujamų struktūrinių pastangų“. Pasak Komisijos, „šis atotrūkis rodo, kad yra didelio nukrypimo nuo Stabilumo ir augimo pakto reikalavimų rizika“.Lietuvai patarta 2015 m. sustiprinti biudžeto strategiją, kad būtų užtikrintas reikalaujamas 0,5% BVP koregavimas siekiant vidutinio laikotarpio tikslo. Paskesniais metais turi būti užtikrinta, kad būtų laikomasi vidutinio laikotarpio tikslo. „Biudžeto strategiją rekomenduota papildyti sustiprinta fiskaline sistema, pagal kurią nustatant vidutinio laikotarpio biudžeto sistemą visų pirma būtų užtikrintos privalomos viršutinės išlaidų ribos. Turėtų būti tęsiama mokesčių sistemos peržiūra ir apsvarstyti galimybė padidinti tuos mokesčius, kurie mažiausiai kenkia ekonomikos augimui, pavyzdžiui, periodinius nekilnojamojo turto ir aplinkosaugos mokesčius. Kartu toliau turi būti gerinamas mokestinių prievolių vykdymas“, – rašo EK.Patarta pagaliau „priimti ir įgyvendinti teisės aktus dėl visapusiškos pensijų sistemos reformos –visų pirma suderinti teisės aktais nustatytą pensinį amžių su vidutine tikėtina gyvenimo trukme, apriboti galimybes anksčiau išeiti į pensiją, nustatyti aiškias pensijų indeksavimo taisykles ir skatinti naudoti papildomo kaupimo schemas“.Bet pensijų reforma turi būti pagrįsta priemonėmis, kuriomis didinamos vyresnio amžiaus žmonių galimybės įsidarbinti.

Laukia valstybinių įmonių reformos

„Tikslingiau taikyti aktyvios darbo rinkos politikos priemones žemos kvalifikacijos ir ilgalaikiams bedarbiams. Padidinti bedarbio pašalpų aprėptį ir pakankamumą ir jas susieti su aktyvumo skatinimo priemonėmis. Spręsti nuolatinės gebėjimų paklausos ir pasiūlos neatitikties problemą padidinant švietimo sistemos suteikiamų įgūdžių atitiktį darbo rinkos poreikiams ir skatinti mokymąsi visą gyvenimą. Siekiant padidinti jaunimo galimybes įsidarbinti skatinti kokybiškas pameistrystės programas ir stiprinti partnerystę su privačiuoju sektoriumi. Konsultuojantis su socialiniais partneriais peržiūrėti darbo teisės aktų, visų pirma susijusių su darbo sutarčių sąlygomis ir darbo laiko tvarka, tinkamumą“, – rašoma EK rekomendacijose Lietuvai.Patariama užtikrinti, kad reikiama parama būtų teikiama asmenims, kuriems jos labiausiai reikia, ir toliau stiprinti piniginės socialinės paramos sistemos sąsajas su aktyvumo skatinimo priemonėmis.EK tikisi, kad Lietuva užbaigs, kaip planuota, valstybės valdomų įmonių reformą. Pirmiausia patarta užtikrinti, kad būtų atskirta komercinė ir nekomercinė veikla, toliau būtų didinamas vykdomųjų valdybų narių profesionalumas ir įdėmiai stebėti, kad būtų laikomasi reformos reikalavimų.Rekomenduota „suaktyvinti veiksmus, kad būtų padidintas pastatų energinis efektyvumas sparčiai įsisavinant kontroliuojančiojo fondo lėšas“.Be to, patarta „toliau plėsti elektros energijos ir dujų tinklų tarpvalstybines jungtis su kaimyninėmis valstybėmis narėmis, kad gerinant Baltijos šalių energijos rinkų integraciją būtų diversifikuojami energijos šaltiniai ir skatinama konkurencija“.

Liko panašios į pernykštes

Dauguma Lietuvai skirtų rekomendacijų išlieka panašios kaip ir 2013 m., kai EK atkreipė Lietuvos dėmesį į būtinybę tęsti griežtą fiskalinę politiką, mažinti biudžeto deficitą, imtis reformų socialinėje sistemoje ir pertvarkyti valstybės valdomas įmones, spartinti daugiabučių renovaciją, mažinti nedarbą ir skurdą.Pasak Rimanto Šadžiaus, finansų ministro, dauguma rekomendacijų išlieka panašios kaip pernai todėl, kad „struktūrinės reformos yra tęstinis, sudėtingas procesas ir reikalauja laiko“.„Biudžetą formuoti ir įgyvendinti turime taip, kad pasiektume numatytus vidutinio laikotarpio deficito tikslus, o stiprinama fiskalinė sistema padėtų laikytis Stabilumo ir Augimo pakto nuostatų“, ? sakė p. Šadžius.Pasak Raimundo Karoblio, Lietuvos nuolatinio atstovo ES ambasadoriaus, daugeliu atveju EK siekia atkreipti dėmesį į ilgalaikes, struktūrines problemas, kurias konkreti valstybė narė turi spręsti siekdama tvaraus augimo. Tokios rekomendacijos skirtos užbėgti už akių galimoms ekonominėms krizėms.„Rekomendacijos Lietuvai EK įvardytose srityse buvo tikėtinos, problemos yra gerai žinomos ir jas būtina nuosekliai spręsti. Ypatingą dėmesį Komisija atkreipia į darbo rinkos problemas, kur būtini neatidėliotini veiksmai. Žinoma, yra daug detalių, kurias turi išanalizuoti ekspertai“, – sakė ambasadorius.Tvirtins  ES viršūnės

EK rekomendacijos valstybėms narėms 2014-2015 metams yra sudėtinė  ES veikimo sutartyje nustatyto valstybių narių bendro ekonominės politikos koordinavimo proceso dalis. Jos parengtos, remiantis išsamia kiekvienos valstybės narės ekonominės padėties analize. Rekomendacijose pateikiamos gairės, kokių priemonių valstybės narės turėtų  imtis nacionaliniu lygiu, siekiant  išnaudoti augimo potencialą, padidinti konkurencingumą ir užimtumą.Aukščiausiu lygiu galutinai jas tvirtina valstybių vadovai per Europos Vadovų Tarybos susitikimą. Pirmadienį paskelbtos rekomendacijos turėtų būti patvirtintos ES viršūnių susitikime birželio pabaigoje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku