Lietuvos ekonomikai prognozuoja 5% augimą

Publikuota: 2014-06-19
Atnaujinta 2015-06-01 13:01
„Verslo žinios“

Stipri vidaus paklausa ir laukiamas eksporto atsigavimas antrąjį šių metų pusmetį Lietuvai turėtų garantuoti mažiausiai 3% BVP augimą šiais metais. Tuo tarpu jau nuo kitų metų tikimasi ekonomikos spurto – iki maždaug 5%, kuriam postūmį suteiks ir patvirtinta šalies narystė euro zonoje, prognozuoja profesinių paslaugų bendrovės „EY“ analitikai.

Pasak jų, trumpo laikotarpio rizikų grėsmė mažėja – ypač dėl 2014 m. antroje liepos pusėje laukiamo Europos Komisijos leidimo Lietuvai įsilieti į euro zoną nuo kitų metų sausio, tebesitęsiančios laisvesnės ECB pinigų politikos ir šiokio tokio progreso Rusijos-Ukrainos santykiuose.„Prognozuojame, kad Lietuvos ekonomika 2015-2017 m. šoktels aukštyn apie 5% kasmet ir triskart viršys euro zonos vidurkį, kuriam prognozuojame apie 1,5% augimą. Tačiau šįkart mūsų ūkio plėtra bus labiau subalansuota ir tvaresnė nei paskutinio greito augimo laikotarpiu 2003-2007 metais. Biudžeto deficitas ir viešojo sektoriaus skolos lygis išliks gana žemi, o nebelikus spaudimo atitikti konvergencijos kriterijus, pinigų politika taps laisvesnė“, –  prognozes pateikė Jonas Akelis, profesinių paslaugų bendrovės „EY“ vykdomasis partneris Baltijos šalyse.Jo teigimu, augimą labiausiai skatins tiek įprasti veiksniai, kaip eksportas ir vidaus vartojimas ar investicijų plėtra, tiek ir naujos, energetinę nepriklausomybę stiprinančios priemonės – nuo kitų metų pradėsiantis veikti suskystintų dujų terminalas Baltijos jūroje. Po įsiliejimo į euro zoną tikimasi ir eksporto plėtros pagyvėjimo: šiemet prognozuojama 2,3% eksporto augimas, o kitais metais prognozuojamas triskart aukštesnis rodiklis – iki 7,4%, jeigu tam nesutrukdys lėtai atsigaunančios eksporto rinkos euro zonoje.Pasak analitikų, metinis infliacijos vidurkis, balandžio duomenimis, buvęs 0,6%, patekus į euro zoną taip pat turėtų šoktelti aukštyn iki 2% 2015-2017 metais.„Gerokai sparčiau nei euro zonos vidurkis, t.y. 5,8%, Lietuvoje kylantys atlyginimai (palyginti, euro zonoje – 1,9%) kartu su aukštesne infliacija gali tapti akstinu kelti kainas. Vis dėlto, trūkstant kvalifikuotų darbuotojų, kai kurių sektorių konkurencingumas dėl šito gali nukentėti, nes negalės kaštų kompensuoti didindami produktyvumą“, - teigia analitikai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku