Mokestiniai antrankiai dar palauks

Publikuota: 2014-06-18
Atnaujinta 2015-06-01 13:12
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) bando raminti verslininkus, sunerimusius dėl kelių Vyriausybės pasiūlytų mokesčių administravimo griežtinimo priemonių. Esą šie pasiūlymai bus tobulinami, atsižvelgiant į verslo išsakytus nuogąstavimus.

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete (BFK) kelias valandas vyko labai aštri diskusija dėl įstatymų projektų, numatančių solidarią įmonių atsakomybę už pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėjimą bei šio mokesčio susigrąžinimą muitinėse. Kartu diskutuota ir dėl Vyriausybės pasiūlytų projektų apie 10% mokesčių nepriemokos išieškojimą be teismo sprendimo bei informacijos apie bankų sąskaitas teikimo.Marius Dubnikovas, Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas, sakė, kad šie projektai taps papildoma našta verslui, kurie „vargu ar pagerins mokesčių administravimą ir surinkimą“.Kaetana Leontjeva, Laisvosios rinkos instituto ekspertė, tvirtino, kad pagal teikiamą projektą solidari atsakomybė už PVM mokėjimą „ne tiek solidari, kiek kolektyvinė, nes nėra nustatyti aiškūs kriterijai įrodant, kad buvo sukčiaujama ir neaiški, kokiu santykiu paskirstoma ta atsakomybė“.Kiti verslo atstovai irgi skundėsi, kad pateiktais pasiūlymais „sukuriama papildoma našta sąžiningam verslui“, nepasinaudojama galimybe mokestinių ginčų tvarka išieškoti mokesčius bei nesiimama kitų priemonių, kurios pagerintų mokesčių surinkimą.

Klausosi verslo

Bet valstybinių institucijų atstovai tvirtino, kad siūlomos priemonės yra naudojamos daugelyje Europos Sąjungos valstybių, todėl gali būti taikomos ir Lietuvoje.„Mes visąlaik klausomės verslo, bet neįsigilinam, koks tas verslas yra. Kartais, deja, išgirstame ir tą verslą, kuris dirba šešėlyje. Ir tada pamirštam valstybę, kuri lieka nuskriausta. Per mokesčius paskirstom mažiausią bendrojo vidaus produkto Europoje, nors mokesčiai nėra mažiausi. Mes net neišrandam dviračio – daugelyje Europos šalių yra taikoma tokios procedūros. Ir Europos Sąjungos teisingumo teismo sprendimų tuo klausimu“, – sakė Vytautas Galvonas, finansų viceministras.Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovai informavo, kad dėl PVM atskaitos neteisėto pasinaudojimo kasmet yra prarandama milijonai litų. Esą vien pernai nustatyta, kad tokia atskaita neteisėtai pasinaudojo 270 asmenų bendrai 50 mln. Lt sumai. Valė Kulvinskienė, VMI Kontrolės departamento direktorė, sakė, kad inspektoriai vien šiuo metu tiria ir vertina 12 atvejų, kai yra įtariama, jog nesumokėtas PVM.

Ieškos priemonių prieš nesąžiningą verslą

Valentina Lemežienė, Muitinės departamento atstovė, sakė: „Lietuvos teismo nustatyta praktika – mokesčių mokėtojai privalo įrodyti, kad sumokėjo viską teisingai, o mokesčio administratorius turi teisę nepasitikėti tais pateiktais įrodymais ir patikrinti juos.“Diskusijas apibendrino Bronius Bradauskas, BFK pirmininkas: „Nesiimkime priemonių prieš sąžiningą verslą, padėkim jam visaip. Bet priemonių prieš nesąžiningą turime rasti. Matome, kad verslininkai skundžiasi dėl tų pataisų. Todėl reikia tokių pasiūlymų, kad kuo neskausmingiau atsijotume sąžiningus verslininkus nuo nesąžiningų.“Pasak jo, bus padaryta kelių savaičių pertrauka PVM ir Mokesčių administravimo įstatymo pataisų svarstyme bei priėmime Seime. Per tą laiką bus laukiama naujų pasiūlymų, kaip išspręsti solidarios atsakomybės už PVM mokėjimą ir nepriemokų išieškojimo klausimus.„Gali būti, kad Vyriausybės pateikti įstatymų pataisų tekstai dar bus pakoreguoti ir iki liepos pabaigos pateikti  Seimo plenariniame posėdyje priimti“, – VŽ sakė p. Bradauskas.Abejonių keliantys projektaiMokesčių administravimo įstatymo 55 straipsnio pakeitimas:

„Prižiūrimi finansų rinkos dalyviai privalo pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai informaciją apie asmenų atidarytas ir uždarytas visų rūšių sąskaitas, jų apyvartas ir likučius, palūkanas, skolinius įsipareigojimus, vertybinius popierius, draudimo įmokas, pensijų draudimo įmokas, taip pat kitą informaciją, reikalingą mokesčių administratoriaus funkcijoms atlikti.“Mokesčių administravimo įstatymo papildymas 551 straipsniu:
„Lietuvoje įregistruoti juridiniai asmenys privalo kartą per metus pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai informaciją apie fiziniams asmenims suteiktas, jų grąžintas ir iš fizinių asmenų gautas paskolas bei jų dydį centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka ir terminais, išskyrus atvejus, kai ši informacija teikiama šio Įstatymo 55 straipsnyje nustatyta tvarka.“Mokesčių administravimo įstatymo 110 straipsnio pakeitimas:
„Jeigu dėl atskiro mokesčio to mokesčio įstatymas nenustato kitaip, kilus mokestiniam ginčui skundo padavimas centriniam mokesčių administratoriui ir Mokestinių ginčų komisijai stabdo 100 procentų ginčijamos mokesčių, baudų ir delspinigių sumos, o tuo atveju, kai mokesčių mokėtojas paduoda skundą teismui, - 90 procentų ginčijamos mokesčių sumos ir 100 procentų ginčijamos baudų ir delspinigių sumos priverstinį išieškojimą, taip pat atitinkamai mokesčių mokėtojo turimos mokesčio permokos (skirtumo) įskaitymą minėtosioms sumoms padengti (išskyrus atvejus, kai įskaitoma mokesčių mokėtojo prašymu), tačiau nėra kliūtis taikyti mokestinės prievolės užtikrinimo priemones.“Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo papildymas 901 straipsniu:
„Apmokestinamieji asmenys, kurie įsigijo prekes ir (arba) paslaugas arba kurie vienas kitam tiekdami (teikdami) tas pačias apmokestinamas PVM prekes ir (arba) paslaugas sudarė šių prekių tiekimo ir (arba) paslaugų teikimo sandorius ir (ar) dalyvavo tokiuose sandoriuose (jų grupėje) bei tokių sandorių sudarymo metu (ar dalyvavimo tokiuose sandoriuose (jų grupėje) metu) žinojo arba įrodyta, jog turėjo žinoti, kad apskaičiuota už šį (ankstesnį ar vėlesnį) prekių tiekimo ir (arba) paslaugų teikimo sandorį mokėtina į biudžetą PVM suma (ar jos dalis) nebus sumokėta į biudžetą, yra solidariai atsakingi už šiame arba bet kuriame kitame sandorių grupės sandoryje apskaičiuotos PVM sumos sumokėjimą į biudžetą.“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku