Rusai planuoja užtvindyti javų rinką

Publikuota: 2014-06-14
Atnaujinta 2015-06-01 12:52
Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
 

Prognozuojama, kad Rusijoje 20014–2015 m. sezono kviečių derlius sieks 53–55 mln. t, o iš viso javų bus prikulta 100 mln. t. Mūsų ūkininkams tai žinia, kad grūdų kainų kilimas mažai tikėtinas.

Tai bus artimas rekordui grūdinių kultūrų derlius. Pastarąjį kartą 100 mln. t kiekis buvo viršytas 2009 m. Apie tai skelbia naujienų agentūra „RIA Novosti“, kuri remiasi šalies žemės ūkio ministerija. Rusai prognozuoja, kad eksportuos 25 mln. t javų, arba 3 mln. t daugiau nei pernai. Šios prognozės atliktos įvertinus Krymo, kuris buvo prijungtas tik šiemet, dirbamos žemės plotus.Tačiau pusiasalio derlius nebus lemiamas veiksnys. Paprastai čia kuliama nuo 750.000 iki 1,2 mln. t grūdinių kultūrų.„Rusai 100 mln. t derlių prognozuoja nuolat, tačiau nebūtinai tiek kulia. Tačiau pasaulyje grūdų kainos krinta jau trečią savaitę, nes daugumoje valstybių laukiama gero derliaus“, – aiškina Karolis Šimas, UAB „Agrokoncerno grūdai“ generalinis direktorius.Biržoje tona kviečių atpigo nuo 208 iki 1941 EUR.

Politiniai sprendimai

Brangimą buvo sukėlę neramumai Ukrainoje, vienoje didžiausių pasaulio javų augintojų. Šiandien tikimasi, kad grūdų prekyba ten bus santykinai stabili. Be to, Rusijoje dėl rublio pigimo vietos ūkiams mažėja savikaina ir jie suinteresuoti kuo daugiau grūdų išvežti.„Grūdų kainos dabar priklauso ne nuo ekonominių rodiklių, bet nuo to, kaip klostysis įvykiai Ukrainoje. Pavyzdžiui, jei bus nauja sankcijų banga ir Vakarų šalys negalės pirkti rusiško derliaus, javai brangs. Ar taip nutiks, niekas negali nuspėti“, – kaip mūsų žemdirbių kišenes gali papildyti pasaulio didžiųjų žaidimai, aiškina p. Šimas.Šiandien pasaulyje pigiausias rusiškas ir ukrainietiškas derlius. Pavyzdžiui, po Krymo okupacijos grūdai biržose brango 15%.„Nors po žiemos Lietuvos ūkininkai turėjo atsėti gana didelius žiemkenčių plotus, tikimės, kad pavyks užauginti kokybišką vasarojų ir mūsų ūkiai dirbs pelningai“, – dėl neapibrėžtos rinkos katastrofos nemato p. Šimas.Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku