Čempionato problemas paslėps futbolo šventė

Publikuota: 2014-06-13
Atnaujinta 2015-06-01 12:02
 

Brangiausias, pelningiausias ir problemiškiausias – tokiais epitetais pasitiktas vėlų ketvirtadienio vakarą prasidėjęs pasaulio futbolo čempionatas Brazilijoje.

Dėl futbolo pamišusiems šeimininkams nepavyko tobulai pasirengti svarbiausiai metų šventei, tačiau dauguma neišspręstų problemų pasimirš į stadionus išbėgus pajėgiausiems planetos futbolininkams.

„Brazilija įveikė pagrindines kliūtis ir yra pasiruošusi čempionatui tiek stadionuose, tiek už jų, – likus mažiau nei 48 val. iki pasaulio čempionato pradžios, pareiškė Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff. – Sunkus niekada nepasiduodančių Brazilijos žmonių darbas ir ryžtas nugalėjo pesimistus.“
Ar kitokio pareiškimo galėjo tikėtis brazilai ir visas pasaulis? Ne. Tik realybė kiek kitokia. Likus mažiau nei 24 val. iki pirmųjų 20-ąjį kartą rengiamų pasaulio pirmenybių rungtynių pradžios žurnalistai viešino vis dar vykstančių darbų nuotraukas iš San Paulo stadiono, kuriame vėlų ketvirtadienio vakarą prasidėjo atidarymo šventė ir pirmosios rungtynės.Sunki rotacija
Korupcijos skandalai, milžiniška kritika dėl išlaidų, policijos vaikomi protestuotojai, saugumo miestų gatvėse problemos, vėluojantys naujų ir rekonstruojamų stadionų, transporto objektų darbai – nuolatiniai pasirengimo šiam čempionatui palydovai. Nerimas kankino ne tik Brazilijos valdžią, bet ir šiai šaliai šeimininkės garbę bei naštą patikėjusios Tarptautinės futbolo federacijų asociacijos FIFA funkcionierius. Oficiali pozicija, žinoma, buvo kiek kitokia – viešai brazilais pasitikėta ir jie visokeriopai palaikyti, tačiau neoficialiai žiniasklaidai pripažinta, kad pasirengimo tempai varė į neviltį.Kita vertus, pastaruoju metu pasirengti svarbiems sporto renginiams – olimpinėms žaidynėms ar futbolo čempionatams – visuomet problemiška. Ypač kai tokia teisė skiriama šalims, kurios neturi didžiosios dalies reikalingos infrastruktūros. Bet juk nuolat nerengsi čempionato Vokietijoje ar kitose išsivysčiusiose šalyse. Juolab kad FIFA 2003 m. pareiškė (skelbiama, kad pati idėja kilo dar 2000 m.) norinti pasaulio pirmenybes rengti vis kitame žemyne. Tad su išbandymais teko susitaikyti bei apsišarvuoti kantrybe, juolab kad pasirengimo ciklas ir 2010 m. pirmenybėms Pietų Afrikos Respublikoje nebuvo visiškai sklandus.2007 m. teisę Brazilijai organizuoti čempionatą patikėjusi FIFA neturėjo daug galimybių rinktis – į šeimininkų statusą, be brazilų, pretendavo vienintelė Kolumbija, tačiau ji vėliau atsiėmė savo kandidatūrą. Nors buvo akivaizdu, kad brazilams prireiks investuoti ne vieną milijardą į naujus stadionus, transporto infrastruktūrą, nesuteikti galimybės dėl futbolo pamišusiai šaliai ir atsisakyti deklaruotos žemynų rotacijos prioriteto būtų tas pats, kas iš anksto pripažinti klydus. Juolab kad tuomet iki 2014-ųjų buvo likę dar daug laiko. Tiesa, rimčiau rengtis čempionatui pradėta tik 2010 m.Pervertino galimybes
11 arba net 14 mlrd. USD – tiek Brazilija investuos į oro uostus, kelius, stadionus. Jie futbolo šalyje Brazilijoje toli gražu nebuvo idealūs, tad prireikė ir renovacijų, ir naujų statybų. Maža to, nors čempionatui surengti pakaktų 8 ar 10 stadionų, ambicingi brazilai futbolo rungtynes kvies žiūrėti į 12 aikštynų. 2008 m. pasaulį apėmusi finansų krizė galėjo pakoreguoti planus, tačiau futbolo karnavalą daugiau miestų sumanę surengti brazilai planų nekeitė. Planuota, kad nemažą dalį investicijų prisiims privatūs verslininkai, tačiau didžioji jų dalis vis dėlto teko valstybei.
Milžiniškos išlaidos vieną mėnesį truksiančiam renginiui papiktino ir nemažą dalį futbolui neabejingų brazilų. Švietimas, saugumas, sveikatos apsauga – šioms sritims papildomos lėšos nepakenktų. Šalies prezidentė prieš čempionato pradžią skubėjo raminti tautą, kad atvykėliai iškilusių infrastruktūros objektų savo lagaminuose neišsiveš, tad jie ir po čempionato bus naudingi visiems brazilams.Puikus verslo projektas
Investicijų grąžą, čempionato naudą brazilai priversti skaičiuoti žvelgdami į ilgalaikę perspektyvą, o kiti pelną žėrėsi dar net neprasidėjus pirmosioms rungtynėms. Didžiausia laimėtoja – FIFA. Organizacija paskelbė, kad per 4 metų ciklą gaus daugiau nei 4 mlrd. USD pajamų. Jau vien pernai gauta 1,43 mlrd. USD ir uždirbta 72 mln. USD pelno. Tačiau paprastai finansiškai sėkmingiausi būna paskutiniai ciklo metai, kai vyksta turnyras, tad uždarbis iš čempionato bus aiškus 2015 m. pavasarį, kai bus skelbiami 2014 m. rodikliai.
Per 2007–2010 m. pasaulio čempionato ciklą FIFA uždirbo 631 mln. USD pelno, nors pasaulio čempionatą organizuoti taip pat nebuvo paprasta ir tam prireikė nemažų pačios FIFA investicijų.Naujienų agentūra AP skaičiuoja, kad didžiąją dalį FIFA pajamų sudaro rėmėjų ir transliuotojų lėšos. Dosniausi – Europos transliuotojai, jie už teisę rodyti rungtynes sumokės beveik 1,7 mlrd. USD.
Pagrindiniai šeši partneriai – „Adidas“, „Coca-Cola“, „Emirates“, „Hyundai“, „Sony“ ir „Visa“ – kasmet kartu sumoka 177,125 mln. USD, arba 708,5 mln. USD per 4 metus.
Antros kategorijos rėmėjai – „Budweiser“, „Castrol“, „Continental“, „Johnson & Johnson“, „McDonalds“, „Moy Park“, „Oi“, „Yingli“ – kartu FIFA kasą papildo 524 mln. USD.
FIFA ne tik gauna, bet ir moka. Organizacija prognozuoja, kad per 4 metų ciklą čempionatui išleis 2 mlrd. USD. Vien premijomis čempionate dalyvaujančioms komandoms išdalys 323 mln. USD. 48 mln. USD FIFA skyrė federacijoms, kad jų rinktinės tinkamai pasirengtų čempionatui, 70 mln. USD iškeliaus į klubų, daugiausia Europos, sąskaitas už tai, kad žaidėjus išleido į čempionatą.Pigu nebus
Tikėtina, kad pasipelnys ir čempionato organizacinis komitetas, kurio pagrindinės pajamos – bilietų pardavimas. FIFA nurodo, kad iš viso bus parduota 3,1 mln. bilietų. Likus kelioms dienos iki čempionato pradžios, jų jau buvo parduota 2,9 mln. Dauguma neparduotų bilietų – į mažiau patrauklias rungtynes tarp silpnesnių varžovų, pavyzdžiui, į Bosnijos ir Hercegovinos mačą su Iranu. Į gerokai didesnį susidomėjimą keliančias rungtynes buvo telikę brangesnių bilietų.
Prieš čempionatą tikėtasi, kad Braziliją aplankys apie 600.000 futbolo aistruolių iš užsienio valstybių. Svečiams už bilietus teks sumokėti gerokai daugiau nei brazilams. Vietos gyventojams pigiausias bilietas kainuoja 15 USD, o užsieniečiams – 90 USD.Svečiai paišlaidaus ne tik pirkdami bilietus. Brazilijos viešbučiai nėra pigiausi („Bloomberg“ duomenimis, Rio de Žaneiro viešbučių kainos yra 12-os pagal brangumą pasaulyje), o čempionato metu jų kainos dar šoktels, ypač – artėjant finalui. Naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi internetine pasaulio viešbučių kainų paieškos ir lyginimo tarnybos „Trivago“ duomenimis, skelbė, kad nakvynė Rio de Žaneire po finalo liepos 13 d. kainuos vidutiniškai 371 USD.
Nepigus bus ir transportas – lėktuvu įveikti 433 km atstumą nuo San Paulo iki Rio de Žaneiro kainuos 250–514 USD.
Kita vertus, turistus turėtų paguosti, kad Brazilijos realas USD atžvilgiu per pastaruosius metus atpigo apie 11%.Šeimininkai – favoritai
Į svarbiausią futbolo renginį paskui savo numylėtinius keliaujantiems aistruoliams nemažas investicijas ir laukiančius nepatogumus dėl galimų brazilų streikų, nesaugumą Brazilijos miestų gatvėse kompensuos smagios akimirkos stebint rungtynes ir, žinoma, mėgstamos komandos pergalės.
Dauguma lažybų organizatorių ir futbolo ekspertų prognozuoja, kad šį kartą šeimininkai nebus tokie dosnūs kaip 1950 m. Tuomet Brazilijoje vykusiame pasaulio čempionate brazilai nugalėtojų titulą užleido Urugvajui.
Istorija rodo, kad kitų žemynų atstovams Pietų Amerika nėra svetinga – visus 4 kartus, kai čempionatas vyko šiame žemyne, triumfavo vietiniai.Brazilus ant aukščiausio nugalėtojų pakylos laiptelio regi ne tik lažybininkai, bet ir ekonomistai. Investicijų bankas „Goldman Sachs“ prognozuoja, kad brazilai yra rimčiausi kandidatai į nugalėtojų titulą (48,5% tikimybė), o Argentinai prognozuojamas sidabras. Tiesa, „Goldman Sachs“ ir prieš 2010 m. regėjo brazilų triumfą, tačiau tuometiniai favoritai pralaimėjo jau ketvirtfinalyje ir liko be medalių. Šveicarų UBS bankas, remdamasis savo prognozių modeliu, šiemet taip pat regi Brazilijos pergalę, bet šveicarai, kaip ir kolegos iš „Goldman Sachs“, prieš 4 metus taip pat neatspėjo brazilų likimo. Tuomet UBS regėjo tik 4% tikimybę, kad pasaulio čempionais taps ispanai.Išsamesnę ekonomistų nuomonę nusprendė išsiaiškinti naujienų agentūra „Bloomberg“. Apklausus 171 ekonomistą, atstovaujantį 139 kompanijoms, taip pat galima daryti išvadą, kad brazilai šį kartą neturės sau lygių.
„Sunku lažintis prieš Braziliją, jie turi savų aikščių pranašumą, klimatą, žiūrovus ir rezultatus, – sako Peteris Dixonas, „Commerzbank AG“ ekonomistas. – Pažiūrėjus į Brazilijos futbolo reitingus, gan akivaizdu, kas turėtų laimėti.“
Luizas Felipė Scolaris, Brazilijos rinktinės treneris, žino tautos lūkesčius ir prieš pirmąsias rungtynes su Kroatija nestokojo ambicijų bei pažadų, kad atėjo brazilų, paskutinį kartą čempionais tapusių 2002 m., laikas.
„Visiems brazilams noriu pasakyti, kad atėjo metas. Šis pasaulio čempionatas – mūsų“, – teigė treneris.
Padovanoti šventę savo aistruoliams pasiryžusi ir didžiausia Brazilijos žvaigždė Neymaras: „Tikiuosi, kad pačiu geriausiu būdu padėsiu komandai įgyvendinti žaidėjų ir brazilų svajonę – laimėti pasaulio čempionatą.“Tačiau konkurentų netrūks – tikėtina, kad sugadinti šventę šeimininkams ir nukarūnuoti 2010 m. pasaulio čempionus ispanus norės tiek Argentina su Lioneliu Messiu priešakyje, tiek ambicinga Vokietijos rinktinė. Atsižvelgiant į prognozes, ispanų pergalė būtų nemažas netikėtumas. Nieko gero ispanams nežada ir istorija: nuo 1962 m. dar nė vienai rinktinei nepavyko apginti čempionų vardo. Paskutinį kartą tai pavyko padaryti brazilams, bet senokai, 1962 m. Tiesa, ispanai jau moka perrašyti istoriją: Ispanijos rinktinei pirmajai 2012 m. pavyko apginti Senojo žemyno nugalėtojų titulą. Kas džiaugsis šį kartą, sužinosime lygiai po mėnesio – finalas vyks liepos 13 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
„Amazon“ planas: „Alexa“ galės atkartoti bet kieno balsą

Technologijų bendrovė „Amazon“ teigia, kad jos kuriamas balsu valdomas skaitmeninis asistentas „Alexa“ galės...

Inovacijos
2022.06.25
„Avivos“ vadovė A. Blanc: einant aukštesnes pareigas, atsiranda atsakomybė pasisakyti dėl svarbių dalykų Premium

Britų draudimo bendrovės vadovė – apie kovą su seksizmu per visuotinį metinį susirinkimą, vaikystę...

Laisvalaikis
2022.06.25
Ukraina pranešė atgavusi vertingą senienų kolekciją, pavogtą iš Krymo muziejų

Ukraina penktadienį pranešė, kad, surengus virtinę policijos reidų, Kyjive konfiskuota didžiulė kelių...

Laisvalaikis
2022.06.24
Tyrimas: kas būsto turi daugiausiai, kur jis brangiausias ir kur pigiausia nuoma 1

Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių...

Finansai
2022.06.24
Misija – prikelti miegantį futbolo milžiną Premium 2

Žiūrint istoriškai, „AC Milan“ yra tikrų tikriausia Europos futbolo grietinėlė, pagal UEFA Čempionų lygos...

Laisvalaikis
2022.06.23
Per karą Ukrainoje sunaikinta per 150 kultūros ir istorijos paveldo objektų

Jungtinių Tautų ekspertai patvirtino, kad nuo tada, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, šioje šalyje buvo visiškai...

Laisvalaikis
2022.06.23
„The Economist“: Viena – tinkamiausias gyventi pasaulio miestas

Austrijos sostinė Viena susigrąžino pirmąją vietą tinkamiausių gyventi pasaulio miestų sąraše, rodo...

Laisvalaikis
2022.06.23
Nuslinkus nuošliaužai, Gedimino kalnas laikinai uždaromas lankytojams

Trečiadienį nuslinkus nuošliaužai, Gedimino kalnas laikinai uždaromas lankytojams.

Laisvalaikis
2022.06.22
„Kanų liūtuose“ – karšta lietuvių sėkmė

Didžiausiame ir svarbiausiame kūrybiškumo festivalyje pasaulyje „Kanų liūtai“ vaizdo meno gamybos...

Rinkodara
2022.06.22
D. Muratovas pardavė Nobelio premijos medalį už 103,5 mln. USD, lėšas skirs ukrainiečių vaikams 1

Dmitrijus Muratovas, neseniai uždaryto nepriklausomo Rusijos laikraščio „Novaja Gazeta“ redaktorius, aukcione...

Laisvalaikis
2022.06.21
Vagystė versle – ką daryti, kai įprastos apsaugos nepakanka? Verslo tribūna

Vasaros ir atostogų metu vis daugėja nustatomų vagysčių. Ne tik svarbu apsaugoti savo privatų turtą, bet taip...

Inovacijos
2022.06.21
Mirė verslininkė I. Marozienė

Eidama 64-uosius metus mirė Irena Marozienė, verslininkė, „Amatininkų užeigos“ įkūrėja, pranešė jos dukra...

Laisvalaikis
2022.06.20
Išmontuotas paskutinysis taksofonas Lietuvoje 1

Pirmadienį Vilniuje šalia sostinės autobusų stoties telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ išjungė ir...

Laisvalaikis
2022.06.20
Mirė aktorius Regimantas Adomaitis 1

Eidamas 86-erius metus, mirė aktorius Regimantas Adomaitis, užuojautą dėl jo mirties paskelbė prezidentas...

Laisvalaikis
2022.06.20
„Kanų liūtuose“ varžosi 15 reklamos darbų iš Lietuvos

Birželio 20–24 d. vykstančiame didžiausiame ir svarbiausiame kūrybiškumo festivalyje pasaulyje „Kanų liūtai“...

Rinkodara
2022.06.20
Paslaptingas aukciono laimėtojas už pietus su W. Buffettu sumokės 19 mln. USD

Paslaptingas asmuo, kurio tapatybė neatskleidžiama, už teisę papietauti su legendiniu amerikiečių investicijų...

Laisvalaikis
2022.06.19
Kodėl tironai kuria eiles

Poeziją suprantame kaip kažką jautraus ar net sentimentalaus, nieko bendra neturinčio su brutalumu ir...

Laisvalaikis
2022.06.19
Karšta nušalinto „Google“ inžinieriaus istorija: sąmonė – dar ne dirbtinio intelekto reikalas Premium 1

- Iš esmės darau prielaidą, kad tu norėtum, jog daugiau žmonių „Google“ žinotų, kad gebi jausti. Ar tai yra...

Inovacijos
2022.06.18
Tyrimas: kas penktas Lietuvos gyventojas norėtų keisti karjerą į IT 7

Kas antras suaugęs Lietuvos gyventojas – 52% – mano, kad jo ar jos skaitmeninių įgūdžių ir žinių lygis yra...

Vadyba
2022.06.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku