Sujudusioje Europos įmonių sandorių rinkoje už įmones mokama per daug

Publikuota: 2014-06-12
Atnaujinta 2015-06-09 17:08
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo ("Verslo žinios")
 

-Kaip vertinate situaciją Europos įsigijimų ir susijungimų (angl. Mergers and Aquisitions, M&A) rinkoje? Ar pastaruoju metu sudaroma daugiau M&A sandorių nei prieš metus? Iki šių metų pradžios Europos M&A rinka nebuvo labai aktyvi, nebuvo sudaroma labai daug sandorių. Įmonės buvo labiau linkusios svarstyti apie galimus įsigijimus, o ne imtis realių veiksmų. Nors po likvidumo krizės bendrovės yra sukaupusios didžiules sumas laisvų lėšų, jos labai atsargiai vertino galimus įsigijimų taikinius. Antra vertus, pardavėjai nenorėjo nusileisti ir įmones siūlė už gana dideles kainas, kurių negalima buvo pagrįsti stipriais fundamentaliais rodikliais.Tačiau šių metų pradžioje situacija pasikeitė ir M&A rinka Europoje pasidarė aktyvesnė, ypač telekomunikacijų sektoriuje. Investuotojams yra patogiau nusipirkti telekomunikacijų sektoriaus bendrovę, nei ją sukurti ir užauginti, nes nereikia rūpintis veiklos licencijomis ir kitais formalumais, taip pat galima iš karto pasiekti kritinę klientų masę. Daug tokių sandorių sudaroma Prancūzijoje, Vokietijoje, Pietų Europos šalyse. Įmones Europoje daugiausia perka regione veikiantys investuotojai ar bendrovės, tačiau kartais sulaukiama pirkėjų iš Kinijos, Artimųjų Rytų šalių.

Susijusios PDF bylos
Parsisiųskite

-Be telekomunikacijų, kokiuose dar sektoriuose dažniau vyksta įsigijimo ir susijungimo sandoriai? Dėl susijungimų ir įsigijimų nuolat spekuliuojama kalbant apie farmacijos sektoriaus bendroves. Tai daugiau nulemta sektoriaus specifikos, nes vyriausybės ir socialinės apsaugos organizacijos siekia, kad vaistų kainos būtų kuo mažesnės, tad vaistų gamintojams bene vienintelis būdas išlaikyti vertę ir uždirbti grąžą yra užimti didesnę rinkos dalį, t. y. nupirkti kitas bendroves ir pasinaudoti masto ekonomikos pranašumais.

-Kokiame sektoriuje Lietuvoje dairotės potencialių įsigijimų? Kokius pirkėjus domintų verslai Lietuvoje? Konkrečiau komentuoti nenorėčiau, tačiau bendrai galiu pasakyti, kad domina mažmeninės prekybos ir sveikatos apsaugos sektoriaus bendrovės, o potencialūs pirkėjai galėtų būti iš Europos ir Azijos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

-Ar pirkėjai iš Kinijos ir Artimųjų Rytų yra nauja tendencija Europos M&A rinkoje? Pirkėjai iš Kinijos ir Artimųjų Rytų sukiojasi Europos rinkoje jau keletą metų ir kasmet darosi vis aktyvesni. Jie sudaro vis stambesnius, matomesnius sandorius, ypač aktyviai veikia maisto pramonės ir pardavimų sektoriuje Europoje.Artimuosiuose Rytuose naftos ir dujų pelnas buvo paprastai investuojamas vietinėje rinkoje, nes norėta išlaikyti pinigus savo šalyse. Tačiau prieš keletą metų požiūris pasikeitė ir Rytų šalių investuotojai pradėjo ieškoti įsigijimo galimybių kitur. Jie suprato, kad Europa yra didelė, vieninga rinka, kurioje taikomi aukšti verslo standartai. Net įvertinus tai, kad Europa turi visuomenės senėjimo problemų, jos BVP vienam gyventojui rodikliai yra labai aukšti, palyginti su kitų regionų šalimis, gyventojai turi daug santaupų, o tai yra geras potencialas tolesniam vartojimo augimui.Panaši situacija buvo ir Kinijoje. Ji ilgą laiką buvo šalimi, kurioje buvo gaminama labai didelė dalis pasaulio produkcijos, tačiau dabar atlyginimai smarkiai pakilo ir jau nebėra taip efektyvu turėti gamyklą Kinijoje, tad Kinija turi kažką daryti, kad toliau augtų. Kinijos rinkoje trūksta garsių vardų, žinomų prekės ženklų, tad kinai noriai perka juos Europoje. Matome, kad vietiniams Kinijos vartotojams vis labiau rūpi prekių kokybė, o ją jie gali rasti Europoje.

-Ar šie investuotojai paprastai ateina į Europą kaip finansiniai investuotojai, ar jie nori įsigyti visą bendrovę? Kinijos investuotojai paprastai perka 100% bendrovės akcijų, nori turėti kontrolę. Mažesnė dalis bendrovės perkama tik tokiu atveju, jei nėra kito pasirinkimo. Artimųjų Rytų investuotojai dar pasižymi tuo, kad jie paprastai nori įsigyti ne tik vieną kompaniją, tačiau visą tiekimo grandinę. Pavyzdžiui, perka visą maisto gamybos ir pardavimų kompanijų komplektą.

- Ar padidėjus aktyvumui M&A rinkoje išaugo įmonių vertinimai? Ar įmonės perkamos brangiau nei prieš keletą metų? Kai kurie sandoriai pastaruoju metu buvo sudaryti labai aukštomis kainomis, įmonės įvertintos itin brangiai. Aukštus bendrovių vertinimus galėtų pateisinti geros įmonių augimo perspektyvos, aukštas tikėtinas pelningumas, maža verslo rizika, tačiau kol kas panašių tendencijų Europoje nematyti. Kyla klausimų dėl įmonių vertinimo pagrįstumo, nes paklausa regione – vis dar vangi, vyriausybių įsiskolinimo lygis aukštas, o tai reiškia, kad artimiausioje ateityje mokesčių našta nemažės. Vartotojai kol kas daugiau taupo, nei išlaidauja, o tai nėra gerai bet kokiam verslui.Taip pat svarbų vaidmenį atlieka žemos palūkanos ir didžiulis likvidumas. Ne tik bendrovės turi daug laisvų lėšų, pinigų perteklių turi ir instituciniai investuotojai, tokie kaip draudimo bendrovės, pensijų fondai, turto valdymo įmonės. Visi desperatiškai ieško uždarbio galimybių, o kai vyriausybių obligacijų reali grąža (nominalus pajamingumas atskaičius infliaciją – VŽ) neigiama arba artima nuliui, rinkos dalyviai yra pasiruošę ieškoti investicijų alternatyvų ir dėl to nebėra tokie išrankūs, kaip turėtų būti. Bankai taip pat turi daug laisvų lėšų ir nori daugiau skolinti. O tai yra dar vienas M&A rinkos burbulo ženklas, nes pastebima vis daugiau sandorių, kuriuose dalyvauja privataus kapitalo fondai (angl. private equity funds – VŽ), kurie perka įmones naudodami skolintas lėšas. Rodikliai, pagal kuriuos galima vertinti M&A sandorius, sudaromus naudojant dalį skolintų lėšų, artėja prie lygių, kurie buvo prieš 2008-ųjų krizę. Pavyzdžiui, neseniai buvo sudaryta keletas sandorių, kur įsigytos įmonės skolos ir EBITDA (pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją – VŽ) santykis siekė 5,5–6, o tai jau yra daug. Rinkoje yra didelė konkurencija, visi siekia sudaryti tuos pačius sandorius, įsigyti gerų bendrovių. Įvertinus tai, kad bankai turi likvidumo perteklių, privataus kapitalo fondai gali daug skolintis ir naudoti mažiau nuosavų lėšų įmonių įsigijimams.

-Ar įmonių įsigijimai už didelę kainą būdingi visai Europai ar tik kai kurioms šalims? Įmonės brangiau perkamos Prancūzijoje, Italijoje, kurios yra didelės LBO (angl. Leveraged buyout – VŽ) rinkos, ir jose veikia daug privataus kapitalo fondų. Ispanijoje M&A atsigauna, bet įsigyjamų įmonių vertinimai dar nėra labai dideli. Tačiau daug privataus kapitalo fondų atsidaro padalinius Pietų Europos šalyse, kur tikisi įsigyti neįvertinto turto.

-Kaip vertinate M&A rinkos perspektyvas? Ar įmonių vertinimai toliau augs, ar yra didesnė tikimybė, kad rinkoje įvyks sprogimas? M&A rinką yra labai sunku prognozuoti, nes ji – labai cikliška. Anksčiau ciklai buvo labai ilgi, truko 5–10 metų, o dabar net per 3 metus galima pamatyti daug pasikeitimų.Kalbant apie ateitį, neramu dėl to, kad fundamentalūs įmonių rodikliai nėra stiprūs. Taip pat nerimą kelia palūkanos, kurios kada nors pradės kilti, o tuomet grius obligacijų rinka. Didelis klausimas kyla ir dėl Kinijos bankų sektoriaus tvarumo. Kinijos bankų balansų kokybė yra labai prasta ir neabejoju, kad finansų sektoriaus problemos Kinijoje bus kitos didelės krizės šaknys.Jei sudarant M&A sandorius įmonės bus vertinamos tokiais aukštais rodikliais, kaip dabar, o įmonių pajamos augs lėtai arba apskritai nedidės, rinkos dalyviai supras, kad augimas, kurio buvo tikėtasi, yra nepasiekiamas ir pradės koreguoti įmonių vertinimus.Kai rinkoje pradės kilti palūkanos, įmonių vertinimai pradės mažėti. Be to, pradės augti skolų kaina, ir visos bendrovės, kurios nebus apsidraudusios nuo palūkanų kilimo, susidurs su iššūkiu grąžinti skolas, o kitoms atsiras iššūkių finansuoti naujus įsigijimus.

XXX

Dosjė Karjera: įmonių įsigijimų ir susijungimų rinkoje p. Giraudonas dirba daugiau nei 15 metų. 2012-aisiais įkūrė ir dabar dirba investicinės bankininkystės paslaugų bendrovėje „PHG Finance“, Prancūzijoje.Iki tol 12 metų dirbo HSBC banke, kur įgyvendino įmonių įsigijimų ir susijungimų projektus, konsultavo sandorių finansavimo klausimais.

Išsimokslinimas: baigė Londono ekonomikos ir politinių mokslų mokyklą, kurioje įgijo vadybos magistro laipsnį, ir Paryžiaus politikos institutą, kuriame įgijo makroekonomikos ir viešosios politikos magistro laipsnį.Ponas Giraudonas turi tarptautinį investicijų analitiko sertifikatą (CIIA, Certified International Investment Analyst) ir Europos ir Prancūzijos finansų analitiko sertifikatą (CEFA, Certified European and French Financial Analyst).Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
2022-ųjų pasaulinis stagfliacijos šokas – bus blogai ar labai blogai? Premium

Dėl dvigubo pandemijos ir karo smūgio visame pasaulyje išaugo infliacija ir sulėtėjo ekonomikų augimas.

Finansai
15:14
Finansų ministerija žada rudenį apsispręsti, ar pasinaudos ES biudžeto deficito taisyklių netaikymu

Finansų ministerija teigia rudenį spręsianti, ar pasinaudoti Briuselio pasiūlyta galimybe dar vienerius metus...

Finansai
14:36
ECB vadovė: kovojant su infliacija „neturime skubėti ir panikuoti“ 2

Christine Lagarde, Europos centrinio banko (ECB) pirmininkė, teigia, kad neskubės atsisakyti skatinamosios...

Finansai
12:57
EBPO vadovas: neturiu abejonių, kad ES turės minimalų pelno mokestį

Mathias Cormannas, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generalinis sekretorius, sako,...

Finansai
11:59
Gyventojai už praėjusius metus VMI dar nesumokėjo 33,6 mln. Eur GPM

Apie 70.000 Lietuvos gyventojų iki šiol nesumokėjo beveik 33,6 mln. Eur gyventojų pajamų mokesčio už...

Finansai
11:39
Prezidento patarėja: Lietuvoje galėtų būti įvesta PVM lengvata maistui 7

Ieškant būdų kovoti su aukšta infliacija, Lietuvoje galėtų būti įvesta pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Finansai
09:41
Draudimas rusams pirkti NT ir investuoti į fondus Lietuvoje sukrėtimo nežada, bet tikrintojams bus reikalų Premium

Europos Parlamentui svarstant šeštąjį sankcijų paketą, kuriame numatytas draudimas Rusijos piliečiams Europos...

K. Bieliakova. Viešieji pirkimai Ukrainoje iki karo ir jo metu: kaip reagavo valstybė

Būsiu atvira: iki paskutinės akimirkos netikėjau, kad pas mus, Ukrainoje, prasidės karas. Pamenu, dieną prieš...

Nuomonės
08:45
Įstatymas nėra iškaltas akmenyje 5

Daugiau nei 43.000 Lietuvos mokesčių mokėtojų naudoja daugiau nei 101.000 kasos aparatų, skaičiuoja...

Paaiškinimo dėl gryninamų 10.000 Eur prašysiantis „Swedbank“ tenori geriau pažinti klientus Premium 36

Didžiausią indėlių portfelį Lietuvoje valdantis „Swedbank“ parengė pinigų plovimo prevencijos testą, kurį...

Rinkos
05:45
„Citadele“ skaičiuoja rekordinį pirmąjį metų ketvirtį

Padalinį Lietuvoje turintis Latvijos bankas „Citadele“ pranešė, jog pirmąjį šių metų ketvirtį Baltijos šalyse...

Rinkos
2022.05.23
„Finbee“ paskolos sulaukė 5 mln. Eur vokiškos injekcijos

Vokiečių turto valdymo bendrovė „nordIX“ investuos mažiausiai 5 mln. Eur į tarpusavio skolinimo platformos...

Rinkos
2022.05.23
Ekspertai: laukiamas Rusijos nemokumas niekaip nepaveiks pasaulio ekonomikos Premium

Sankcijų nuo savo tarptautinių oficialiųjų atsargų reikšmingos dalies atkirsta Rusija jau šią savaitę gali...

Verslo aplinka
2022.05.23
Ch. Lagarde užsimena apie neigiamų palūkanų eros pabaigą rudenį 12

Europos Centrinis Bankas (ECB) iki rugsėjo pabaigos greičiausiai užbaigs neigiamų palūkanų normų erą,...

Rinkos
2022.05.23
VIVA 2 mln. Eur didina finansavimą „Montuotojui“

Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA) iš Pagalbos verslui fondo (PVF) suteiks papildomą 2 mln. Eur...

Finansai
2022.05.23
Nuo birželio padidės įvairios socialinės išmokos, tarp jų ir vaiko pinigai

Siekiant amortizuoti infliacijos pasekmes, mažinti skurdą ir socialinę atskirtį Vyriausybė pirmadienį...

Verslo aplinka
2022.05.23
J. Bidenas: recesija nėra neišvengiama

Recesija Jungtinėse Valstijose nėra neišvengiama, pirmadienį pareiškė šalies prezidentas Joe Bidenas, visgi...

Verslo aplinka
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 6

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
Komercinės paskirties statinių mokestinės vertės – kaip jos apskaičiuojamos ir kur jas rasti? Verslo tribūna

Kasmet nekilnojamojo turto savininkai pildydami nekilnojamojo turto (NT) mokesčio deklaracijas turi...

Augant infliacijai įmonės laisvas lėšas nukreipia į NT investicijas Verslo tribūna

Spartėjanti infliacijos banga skatina Lietuvos bendroves ieškoti naujų būdų įdarbinant sukauptas laisvas...

Rinkos
2022.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku