Teisė būti pamirštam: „Facebook“ netyčia paleido naują aplikaciją

Facebook dar kartą bando atsiriekti privatumu susirūpinusių išmaniųjų telefonų vartotojų dalį ruošiasi paleisti naują aplikaciją Slingshot, skirtą dalintis išnykstančiomis nuotraukomis. Aplikacija netikėtai pirmadienį pasirodė iTunes Store, bet buvo greitai išimta, paleidimo data nenurodoma.
Ne pirmas bandymas
Tai toli gražu ne pirmas Facebook bandymas į rinką paleisti bendravimo vaizdais aplikaciją. Pirmąjį žingsnį kompanija žengė praėjusių metų pradžioje su programėle Facebook Poke, kuriai nepavyko reikšmingai pasipriešinti tuometiniam segmento lyderiui Snapchat.Antruoju žingsniu galime laikyti plačiai nuskambėjusį Facebook pasiūlymą tų pačių metų pradžioje už 3 mlrd. USD nupirkti Snapchat. Tą kartą dalis apžvalgininkų pamanė, kad Facebook vadovui Markui Zuckerbergui, švelniai tariant, pasimaišė. Tiesa, po to, kai The Wall Street Journal paskelbė, kad Snapchat CEO Evanas Spiegelis pasiūlymą atmetė, dauguma pakeitė nuomonę apie tai, kam iš šių dviejų žmonių, švelniai tariant, pasimaišė. Snapchat vadovas atmetė tiek šį, tiek ir vėlesnį 4 mlrd. USD vertės IT gigantės Google pasiūlymą.Kad ir kaip būtų, Slingshot yra naujausias Facebook mėginimas atsiriekti dar didesnį išmaniųjų telefonų naudotojų laiko gabalą.Naująja aplikacija Facebook taikosi į vartotojų segmentą, kurį 2013 m. JAV sudarė 9% išmaniųjų telefonų vartotojų, daugiausia 1829 metų amžiaus kategorijoje, PEW Research Center duomenimis. Tai tas pats vartotojų segmentas, kurio didelę dalį jau turi jos Instagram: vartotojai taip pat labiausiai koncentruojasi šioje amžiaus grupėje. Joje Instagram naudoja netgi didesnė vartotojų dalis, nei Snapchat 43%, palyginti su 26%. Ankšta demografinė grupė ir Facebook lyderystė suponuoja, kad taikomasi yra ne tiek į specifinę auditoriją, kiek į specifinius poreikius.Duomenys apie žaibiškai besikeičiantį šios rinkos segmentą yra padriki, tačiau šiokį tokį vaizdą susidaryti galime.Android sistemoje tiek mobilioji Facebook aplikacija (0,51 mlrd. įdiegimų), tiek Instagram (100500 mln. įdiegimų) socialinių aplikacijų kategorijoje lenkia trečioje vietoje esančią Snapchat (50100 mln. įdiegimų). Instagram populiaresnis ir Apple iTunes, nors Snapchat ten šiuo metu populiaresnis nei Facebook.
Privatumo erai reikia naujų bendravimo įrankių
Išskirtinė Snapchat funkcija dalinimasis nuotraukomis ir vaizdo įrašais, kurios yra automatiškai ištrinamos po to, kai gavėjas ją peržiūri. Slingshot nuotraukos neleis pamatyti, kol gavėjas neišsiųs savo nuotraukos atgal. Aplikacija Apple iTunes Store pirmadienį pasirodė trumpam ir anksčiau laiko, todėl kalbėti apie visas jos funkcijas anksti, nors išnykstančios nuotraukos, panašu, taip pat bus viena jų.Nykstančios nuotraukos ne tik atliepia natūralų norą neapkrauti mobiliųjų įrenginių išliekamosios vertės neturinčiomis skaitmeninėmis šiukšlėmis. Tokios funkcijos populiarėjimas atliepia ir kitą, pastaruoju metu sparčiai augantį, privatumo virtualioje erdvėje poreikį.Šių metų gegužės mėnesį Europos Teisingumo Teismas (ETT) priėmė sprendimą, kuriuo įpareigojo Google patenkinti Ispanijos piliečio Mario Costeja Gonz?lez reikalavimą iš savo paieškos variklio ištrinti nuorodas į internete publikuojamą informaciją apie finansinius sunkumus, kuriuos šis patyrė 1998 m. Nuo to laiko Google sukūrė tam skirtą tarybą ir intensyviai konsultuojasi su specialistais, pavyzdžiui, Lučianu Floridi, filosofijos ir informacijos etikos profesoriumi Oksfordo universitete, apie tai, kaip šį teismo sprendimą reikėtų įgyvendinti.Šie klausimai jau iškilo ir nebegalime jų išvengti, mes jau tapome brandžia informacine visuomene. Turime juos spręsti nešališkai ir sumaniai, BBC World Service radijui sakė profesorius.
Skaudžios privatumo nykimo pamokos
Internete užsiliekanti informacija gali iškilti į viešumą pačiu netinkamiausiu metu. Tai archetipiškai galėjome pamatyti skandalų, kurie nuo 2011 m. lydėjo politinę JAV Atstovų rūmų nario Anthony Weinerio karjerą, metu.Pirmą kartą į medijos akiratį jis pateko socialiniame tinkle Twitter, su nepažįstama 21 metų moterimi iš Sietlo pasidalinęs nuoroda į nepadorią savo paties nuotrauką. Skandalo metu paaiškėjo, kad panašių žinučių per trejus metus buvo gavusios dar šešios moterys. Po šio skandalo p. Weineris atsistatydino iš Atstovų rūmų.Skandalas naują kvėpavimą įgavo po dvejų metų, kai p. Weineris nusprendė kandidatuoti į Niujorko mero postą. Dar keli tokio pat pobūdžio susirašinėjimai iškilo į viešumą ir šį kartą jie politikui kainavo mero kėdę. Sakiau, kad tikėtina, jog kitos žinutės ir nuotraukos iškils į viešumą ir dabar taip atsitiko, tuomet apgailestavo kandidatas į merus. Ko gero, jei bendravimo mediumas būtų ne socialinis tinklas Twitter, bet Snapchat, Niujorkas šiandien turėtų kitą merą.
Facebook aplikacija skaidosi
Verta paminėti ir tai, kad Slingshot yra dar viena aplikacija, atsišakojusi nuo didelės mėlynos aplikacijos. Būtent tokį vystymąsi p. Zuckerbergas pažadėjo, kalbėdamas šių metų balandžio mėnesį su The New York Times tinklaraščiu Bits. Mobiliųjų technologijų rinkoje mokama didelė grąža tiems, kas sukuria aukščiausios klasės, vienam tikslui skirtas patirtis, sakė jis. Todėl iš esmės mes padalinyje Creative Labs skaidome didžiąją mėlyną aplikaciją.Tai Facebook daro ne tik kurdama savo, bet ir pirkdama konkuruojančias aplikacijas. Minėtoji Instagram yra skirta dalintis nuotraukomis, uždėjus joms spalvos filtrą. Facebook Camera, kuri turėjo konkuruoti su Instagram, patyrė nesėkmę ir p. Zuckerbergas galiausiai už 1 mlrd. USD nusipirko originalą. Neseniai įsigyta aplikacija WhatsApp ir Facebook Chat yra pokalbių aplikacijos, panašios į Facebook socialinio tinklo pokalbių funkciją, tik iškeltos į naujas aplikacijas.Istorija nuosavoms Facebook aplikacijoms buvo negailestinga. Sunku pasakyti, kaip seksis Slingshot viskas priklausys, ar ji sugebės atliepti vartotojų poreikį ir pristatyti ką nors nauja. Nesvarbu, ar pirmadienio paleidimas buvo planuotas, ar ne oficialus aplikacijos pasirodymas sulauks išskirtinio dėmesio.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti