Vokiečiai 86 mln. Lt investicijas nukreipė į kogeneracinės jėgainės statybas Kaune

Publikuota: 2014-06-10
Atnaujinta 2015-06-01 11:36
svg svg
Nuotrauka: Indrės Sesartės („Verslo žinios“)
 

Iš Lietuvos energetikos sektoriaus pasitraukus Vokietijos „E. ON“, į šilumos sektorių investavo Potsdame įsteigta bendrovė, kuri tapo Augustino Rakausko valdomų „Geco investicijų“ partnere. Antradienį UAB „Geco Investicijos“ ir Vokietijos „Danpower GmbH“ įregistravo bendrą įmonę „Danpower Baltic“, kurios pirmosios investicijos Lietuvoje – 86 mln. Lt – nukreiptos į naujos kogeneracinės jėgainės statybas Kaune, Taikos pr. Naujos įmonės vadovu paskirtas Valentinas Belousovas.

„Visos procedūros statybų leidimui gauti yra atliktos. Dabar laukiame statybos leidimo išdavimo. Jį tikimės gauti liepą ir tuomet iškart galėsime pradėti aktyviąją statybų fazę“, - VŽ antradienį informuoja Valentinas Belousovas, „Danpower Baltic“ direktorius.Pasak p. Belousovo, belaukiant naujos kogeneracinės jėgainės statybos leidimo išdavimo, baigiamos derybos su statybos rangovais ir technologinės įrangos tiekėjais. „Baigiame derybas ir netrukus žinosime, kas statys jėgainę ir kas montuos įrangą“, - kalba „Danpower Baltic“ vadovas.Pono Belousovo teigimu, liepą Kaune pradėjus naujos jėgainės statybos darbus, juos numatoma baigti 2016 m. pabaigoje – 2017 m. pradžioje.Domina ne tik biokuro projektai

"Verslo žinios" jau rašė, kad UAB „Danpower Baltics“ (DB) pirmiausia ketina investuoti į anksčiau „Geco investicijų“ pradėtą projektą Kaune, kur planuojama įrengti 20 MW šilumos ir 5 MW elektros gamybos galios biokuro jėgainę. Per dvejus metus ketinama investuoti apie 86 mln. Lt.  Projektą planuojama baigti 2016 m."Mums pavyko įtikinti partnerius, kad energetikos sektoriuje trūksta kapitalo. Partneriai patikėjo, kad Lietuvos Vyriausybė skatina kapitalo atėjimą, ypač iš Vakarų. Trečias dalykas, investuotojai tiki, kad valdžios nustatytos reguliavimo taisyklės bus aiškios ir teisė galios“, – VŽ tąkart sakė Alvydas Žabolis, „Geco investicijų“ bendraturtis.Jis užsiminė, kad naują įmonę domina ne tik ankstesni biokuro kogeneracijos projektai, kuriuos įgyvendinti „Geco investicijos“ gavo teisę laimėjusi skelbtus konkursus, bet ir galimybė dalyvauti įgyvendinant šilumos ūkio projektus Vilniuje ir Kaune. Kaip žinoma, juos plėtoti Vyriausybė pavedė valstybės kapitalo UAB „Lietuvos energija“ (LE), kuri steigs specialias įmones ir valdys mažiausiai 51% akcijų. Dalius Misiūnas, LE valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius, anksčiau VŽ sakė, kad jo vadovaujama įmonė suinteresuota, kad atnaujinamuose biokuro kogeneracijos projektuose mažesnių partnerių teisėmis dalyvautų ir kiti investuotojai.„Rinka anksčiau ar vėliau visur daro įtaką kainoms, taip pat ir šilumos sektoriuje, – VŽ sakė p. Žabolis. – Jeigu įvertintume Kauno pavyzdį dėl skatinamos gamintojų konkurencijos, manau, ateinančią žiemą šilumos kaina miesto vartotojams bus viena patraukliausių Lietuvoje, bent jau mažesnė nei tuose miestuose, kuriuose konkurencijos tarp gamintojų nėra.“

Pirmosios, bet ne paskutinės investicijos

VŽ dar pavasarį pranešė apie „Danpower GmbH“ žvalgytuves Lietuvoje ir siekius investuoti į biokuro projektų vystymą. Tuomet vokiečiai apsilankė ir Kauno Petrašiūnų elektrinėje, kurioje laukiamos investicijos į kogeneracinės jėgainės modernizavimą - šiam tikslui reikėtų apie 150 mln. Lt.Tai pirmosios „Danpower GmbH“ investicijos į Lietuvos šilumos ūkį, tačiau bendrovė numačiusi ir palaipsniui  investuoti į Šiaulių bei Vilniaus kogeneracinių projektų vystymą.„Tai pirmoji mūsų investicija Lietuvoje, antroji – Baltijos šalyse. Jau dvejus metus veikiame Estijoje, kur gaminame ir tiekiame šilumą Veru (Võru) miesto gyventojams. 90% šilumos Veru mieste gaminame iš biokuro, matome daug perspektyvų plėtoti atsinaujinančią energetiką Baltijos šalyse“, – sako Svenas Schmiederis, „Danpower“ generalinis direktorius.„Danpower GmbH“ ir „GECO Investicijos“ naujai įsteigtą įmonę „Danpower Baltic“ valdo lygiomis dalimis po 50%. 84,9% „Danpower GmbH“ akcijų priklauso Hanoverio savivaldybės komunalinių paslaugų įmonei „Stadtwerke Hannover AG“, dirbančiai su prekės ženklu „Enercity“. „Stadtwerke Hannover AG“ yra penkta pagal dydį Vokietijos energetikos kompanija.

Dalinsis šilumos gamybos iš atsinaujinančių išteklių patirtimi

Pasak p. Belousovo, ką tik paskirtojo „Danpower Baltic“ vadovo, Vokietija yra viena pirmaujančių žaliosios energetikos šalių Europoje, o „Danpower“ turi sukaupusi didelę energijos gaminimo iš atsinaujinančių išteklių patirtį – iš biodujų, biomasės, šiukšlių, taip pat centralizuotai tiekiant šilumą miestuose,  todėl nauja įmonė yra pasirengę perimti šią patirtį ir perduoti ją pirmiausia Kaunui, o vėliau ir kitiems miestams.„Vokiečių patirtis kogeneraciniuose projektuose yra didelė, todėl ji labai naudinga, vystant kogeneracijos projektus Lietuvoje. Vokietijoje „Danpower GmbH“ gamina šilumą ir elektrą ir ją tiekia vartotojams 160-yje miestų, - sako p. Belousovas. – Pirmuosius kontaktus su „Danpower GmbH“ užmezgėme 2013 m. rudenį“.„Danpower Baltic“ kogeneracinių jėgainių projektus taip pat planuoja vystyti Šiauliuose ir Vilniuje, tačiau daugiau detalių apie juos kompanija nepateikia.„Danpower Baltic“ akcininkai yra pranešę, jog dalyvautų ir šilumos ūkio modernizavimo projektuose Vilniuje ir Kaune, kuriuose AB „Lietuvos energija“ valdytų ne mažiau kaip 51% naujai įsteigtų įmonių akcijų. „Dabar laukiame AB „Lietuvos energijos“ ruošiamų konkurso sąlygų ir esame pasirengę juose dalyvauti“, -  pastebi p. Belousovas.

„Danpower“ gamina ir tiekia šilumą, elektrą ir teikia vėdinimo paslaugas Vokietijoje, bendrovėje dirba 450 darbuotojų. 2013 m. „Danpower“ apyvarta siekė 553 mln. Lt. „Danpower“ valdanti kompanijoje „Stadtwerke Hannover AG“ dirba 2.700 darbuotojų, pajamos siekia 9,3 mlrd. Lt.Tuo metu UAB „GECO“ Kaune yra įgyvendinusi 20 MW biokuro katilinės ir 4 MW projektą Joniškyje.  Šiuo metu plėtojami du biokuro projektai Vilniuje – 25 MW biomasės katilinė bei 20 MW šilumos ir 5 MW elektros biokuro kogeneracinė elektrinė. Bendros investicijos į šiuos projektus sudarys 105 mln. Lt.Yra rengiami dar keli biokuro projektai, kurių bendra galia siekia 80 MW. 70% „GECO“ grupės akcijų valdo verslininkų Rakauskų šeima, o likusio priklauso privataus kapitalo investicijų grupei „Žabolis ir partneriai“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Meras tikisi mažesnės šilumos kainos

Kauno meras Andrius Kupčinskas teigiamai vertina vokiečių planus Kaune statyti kogeneracinę jėgainę.„Tai privačios investicijos ir jos yra sveikintinos. Iki šiol daugiausia Kaune buvo investuojama į biokuro katilines, o dabar investicijos ateina ir į sudėtingesnius kogeneracijos projektus. Vokiečiams įgyvendinus naują kogeneracijos projektą ir taip didėjant konkurencijai miesto šilumos ūkyje, mažės ir šilumos kaina vartotojams. Man, kaip savivaldybės vadovui, labai imponuoja tas faktas, jog „Danpower GmbH“  yra Hanoverio savivaldybės valdoma įmonė, kuri sugeba vystyti ne tik vietinius, bet tarptautinius plėtros projektus“, - kalba p. Kupčinskas.Papildysime.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Ledai plonėja, kad neplonintų pirkėjų piniginės

Grįžta per praėjusią krizę išpopuliarėjusi tendencija – kad per stipriai nebūtų keliama produkto kaina,...

Pramonė
13:21
Lietuvoje pradedama 109 mln. Eur vertės elektros kaupiklių statyba

Lietuvoje pradedama keturių bendros 109 mln. Eur vertės 200 megavatų galios elektros kaupiklių statyba.

Pramonė
13:13
„Lifosa“ prieš „Finance Guru“: suabejojo administratoriaus kompetencija Premium

Kėdainių trąšų gamybos AB „Lifosa“, kuriai pritaikius sankcijas buvo paskirtas laikinasis administratorius,...

Pramonė
11:28
Vilniaus ginčas su „Veolia“ Stokholmo arbitraže – išnagrinėtas

Stokholmo arbitražas išnagrinėjo Vilniaus savivaldybės ir jos valdomų Vilniaus šilumos tinklų ieškinį...

Pramonė
10:55
Neįtikėtini paralelinio importo nuotykiai Rusijoje Premium

Nutrūkus logistikos grandinėms tarp Rusijos ir Vakarų, šalies vyriausybė leido paralelinį importą – įvežti...

Pramonė
05:45
Vokietija: žaliosios elektros lenktynės su dujomis ir atomu Premium

Vokietijoje nėra tiek saulėtų dienų kiek Pietų Europoje, tačiau vasarą saulės elektrinės lenkia dujomis...

Pramonė
2022.06.28
Seimas lengvina vėjo ir saulės jėgainių statybą 3

Seimas antradienį pritarė spartesnę atsinaujinančios energetikos plėtrą numatančiam įstatymų pataisų –...

Pramonė
2022.06.28
Teismas vėl atmetė 240 mln. Eur vertės Lietuvos ieškinį „Veolia“

Lietuvos apeliacinis teismas antradienį dar kartą atmetė daugiau nei 240 mln. Eur vertės valstybės ieškinį...

Pramonė
2022.06.28
VVĮ grynasis pelnas pernai smuko 19%, už 2021 m. išmokėta 183,7 mln. Eur dividendų

47 valstybės valdomų įmonių (VVĮ) grynasis pelnas pernai susitraukė 19%, iki 280 mln. Eur, kai 2020 metais...

Finansai
2022.06.28
Seimas uždraudė rusiškų dujų importą į Lietuvą, išskyrus tranzitą į Kaliningradą

Lietuva įstatymu uždraudė į šalį importuoti rusiškas gamtines dujas, išskyrus jų tranzitą į Kaliningrado...

Pramonė
2022.06.28
Stogų dangų gamintoja „BMI Group“ atidaro paslaugų centrą Vilniuje

Didžiausia Europoje stogų dangų gamintoja „BMI Group“ Lietuvoje atidaro globalių paslaugų centrą.

Pramonė
2022.06.28
Europos Komisija ragina ES šalis ruoštis tolesniems dujų tiekimo iš Rusijos sutrikimams

Europos Sąjungos valstybės narės, ruošdamosi artėjančiai žiemai, turėtų atsižvelgti į galimus tolesnius...

Pramonė
2022.06.28
ŽŪM: Lietuva rudenį į Taivaną galės vežti kiaušinius, pieno ir žuvininkystės produktus

Lietuva rudenį į Taivaną galės vežti kiaušinius, pieno ir žuvininkystės produktus, teigia Žemės ūkio...

Pramonė
2022.06.27
JAV: G7 juda į priekį derybose dėl rusiškos naftos kainų „lubų“

Didžiojo septyneto (G7) šalys pirmadienį tariasi dėl ekonominio spaudimo Maskvai didinimo, siekdamos...

Pramonė
2022.06.27
Rusiškų dujų tiekimas apribotas arba nutrauktas 12 iš 27 ES narių 1

Europos Sąjungos energetikos komisarė Kadri Simson pranešė, jog rusiškų gamtinių dujų tiekimas šiuo metu yra...

Pramonė
2022.06.27
Krizės apimta Šri Lanka siunčia į Rusiją du ministrus derybų dėl naftos

Šri Lanka siunčia į Rusiją du ministrus derėtis dėl degalų – vienos iš būtiniausių prekių, kurių ši Indijos...

Verslo aplinka
2022.06.27
Postą palieka ESO vadovas M. Keizeris 7

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vadovas ir valdybos pirmininkas Mindaugas Keizeris nuo...

Vadyba
2022.06.27
Žaliavos pinga ir tai nėra gera žinia visiems gamintojams Premium

Verslo aplinka šiemet tapo daug sudėtingesnė negu anksčiau. Kai kas veikiausiai pirmąjį pusmetį neblogai...

Pramonė
2022.06.27
Degalams išbrangus lietuviai keičia įpročius

Brangstantys degalai beveik kas antrą suaugusį Lietuvos gyventoją verčia keisti įpročius ir iš automobilio...

Pramonė
2022.06.27
Saulę įkinkiusi „Krekenavos agrofirma“ jau dirsčioja ir į vėją Verslo tribūna 1

Vien žalią elektros energiją naudojanti mėsos perdirbimo įmonė „Krekenavos agrofirma“ dar šiais metais...

Pramonė
2022.06.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku