Prezidentiniai debatai: rodys asmeninį pavyzdį ir įtrauks bažnyčią

Publikuota: 2014-05-09
Atnaujinta 2015-06-01 13:18
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo ("Verslo žinios")
 

Penktadienį LRT televizijoje vyko paskutiniai debatai, kuriuose kandidatai į Lietuvos prezidentus atsakinėjo į gyventojų pateiktus klausimus.

Kandidatų buvo paklausta, kodėl politikai dažniausiai kalba tik apie senjorus, o kitos visuomenės grupės yra pamirštamos.Socialdemokratų kandidatas Zigmantas Balčytis priminė šūkį, kad svarbiausia yra žmogus. Jis teigė pasisakantis už socialiai atsakingą valstybę, kurioje jaunimas turėtų tinkamas sąlygas pajamoms gauti.Vilniaus meras Artūras Zuokas, taip pat pakartojo savo šūkį: „Lietuva – viskas įmanoma!“. Ponas Zuokas teigė turintis aiškų pasiūlymą jaunimui dėl gyvenamojo ploto.Pasak jo, tapęs prezidentu, siektų įgyvendinti ilgalaikio nuomojamojo būsto programą, kuri suteiktų galimybę visam gyvenimui išsinuomoti būstą. Meras siūlo trumpinti ir studijas, nenuvertinant kolegijų, kuriuose studentų skaičius galėtų būti netgi didesnis nei universitetuose.Artūras Paulauskas, Darbo partijos kandidatas, žadėjo tapęs prezidentu būti jaunimo globėju.„Jaunimas nėra toks aktyvus, jiems skiriama mažiau pažadų. Bet, įsigilinus į kandidatų programas, akivaizdu, kad jiems skiriama dėmesio. Mano programoje daugiausia kalbama apie įsidarbinimą“, - kalbėjo p. Paulauskas, pasiūlydamas mokestines lengvatas priimant į darbą žmones iki 30 metų.Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė dėl mažesnio dėmesio jaunimui kaltino patį jaunimą ir jo neaktyvų dalyvavimą politiniame gyvenime.„Tik rinkdami politikus patys, galite jiems daryti spaudimą. Kviečiu jaunimą būti aktyviu, jie turi žinoti, kad patys gali keisti situaciją“, - sakė prezidentė.Bronis Ropė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas, aiškino, kad reikia rūpintis mažiausiai uždirbančiomis grupėmis. Ignalinos meras pasidžiaugė, kad šiame mieste sudarytos visos sąlygos gyventi Lietuvoje ir „siekti laimės čia“.Tuo metu Naglis Puteikis kalbėjo apie Lietuvoje augančią turtinę nelygybę.„Žmonės jaučiasi žeminami neteisingo pajamų paskirstymo. Prezidentas turi priversti politikus svarstyti, o ministrai turi teikti siūlymus, kaip tai pakeisti“, - teigė p. Puteikis.Voldemaras Tomaševskis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovas, pabrėžė, kad jaunimas turi jausti pagarbą tėvams ir vyresniems žmonėms. Pasak jo, turime nepamiršti, kad jaunimas turi daugiau galimybių, tačiau, kaip akcentavo p. Tomaševskis, negalime supriešinti senjorų ir jaunimo tarpusavyje.

Nepotizmo išnaikinimas Lietuvoje

Antras klausimas kandidatams buvo apie nepotizmą (tarnybinės padėties naudojimas giminėms ar draugams proteguoti) Lietuvoje. Buvo klausiama, kokių konkrečių priemonių kandidatai imtųsi šiam reiškiniui pašalinti.Atsakinėdami į šį klausimą kandidatai daugiausia vardijo teisėsaugoje esančias problemas.Ponas Puteikis kalbėdamas reikalavo maksimalaus viešumo ir maksimalaus skaidrumo, nes tai, jo nuomone, leistų sumažinti korupciją.Dabartinė šalies prezidentė vardijo savo darbus teisėsaugos srityje: įvestą rotaciją, atrankas, konkursus, kad postai, kaip sakė p. Grybauskaitė, nebūtų užimami po 20 metų.„Jau įsigaliojo pasiūlymai ir dėl deklaravimo pajamų praplėtimo, kur patenka daugiau visuomenės sluoksnių, kad nebūtų išvengta atsakomybės“, - sakė prezidentė, pabrėždama, kad būtent šios Vyriausybės laikotarpiu suklestėjo politinis nepotizmas.„Matome, kad ir konkursai, ir partiškumas suvedami į vieną vietą. Tai politinių partijų atsakomybė prieš žmones ir dėl visos mūsų politinės kultūros raidos“, - kalbėjo prezidentė.Ponas Zuokas, kaip ir p. Puteikis, įsitikinęs, jog viešumas ir skaidrumas yra pagrindinės priemonės kovoje. Jo nuomone, saviškius proteguoja politinės partijos ir tai prasidėjo prieš tai buvusioje vyriausybėje.„Siekčiau, jog politinės partijos susitartų, kad svarbiausia yra žinios, o ne politinė priklausomybė, kad būtų parenkami specialistai.Į valstybės įmonių valdymą reikia įtraukti nepriklausomus atstovus, pritraukti akcininkus, kurie neleistų piktnaudžiauti. Reikia pasirašyti moralinį įsipareigojimą, kuriame didžiausia reikšmė būtų teikiama kompetencija“, - aiškino sostinės meras.Tuo metu p. Paulauskas mano, kad su korupcija padėtų kovoti auklėjimas šeimoje ir mokykloje. Jis tikino,jog vaikams reikia rodyti, jog sąžiningai uždirbami pinigai yra vertybė.O p. Balčytis tiesiog žadėjo išgyvendinti nepotizmą, bet neatskleidė, kaip ketina tai padaryti.LLRA kandidatas p. Tomaševskis kalbėdamas apie nepotizmą vardijo krikščioniškas dorybes, kurių laikantis nekiltų korupcijos problema. Ponas Tomaševskis taip pat ragino panaikinti senaties terminą korupcijos byloms.


Ignalinos meras ragino skatinti atsiskaitomumą visuomenei.„Prieš rinkimus sakomi vieni dalykai, vėliau tai užmirštama. Centrinės valdžios institucijos tarnauja savo viršininkui, o šis duoda įsakymus, kokius nori“, - kalbėjo p. Ropė.

Niekas nenori kalbėti apie nepopuliarius sprendimus

Kandidatų buvo paklausta, ką jie pasiruošę padaryti, kad kvalifikuoti žmonės galėtų dirbti ir daug uždirbti. Taip pat klausta, ar kandidatai yra pasirengę priimti nepopuliarius sprendimus, bet į šį klausimą neatsakė nei vienas kandidatas.Ponas Paulauskas daugiausiai kalbėjo bendrai apie nedarbą Lietuvoje ir darbuotojų ruošimą.„Daugelis jaunuolių profesijas rengiasi ne pagal norą, o poreikius ten, kur reikia mažiau mokėti. Bet reikia specialistų, kurių mokymas yra brangus. Valstybė gali nustatyti taisykles, kad pagal jas gyventų ir dirbtų visi žmonės.Reikia investuoti į išsilavinimą ir darbo vietų kūrimą. Tačiau šiuo metu nesame apsisprendę, kas dominuoja mūsų ūkyje – gamyba, paslaugos ar kiti dalykai. Be šito apsisprendimo mes visą laiką kalbėsime apie antraeilius dalykus”, - dėstė p. Paulauskas.Ponas Zuokas įsitikinęs, kad kūrybingiems žmonėms reikia sudaryti sąlygas, kad jais pasitikėtų sistema. Jis kalbėjo apie viešųjų pirkimų sistemos trūkumus. Taip pat sostinės meras pabrėžė, kad Lietuvos verslas turi tapti globaliu, o specialistai save turi realizuoti plačiau.Socialdemokratas Balčytis teigė, kad reikia užtikrinti darbo vietas ir užmokestį. Anot jo, reikia stiprinti strateginius projektus, gamybą. Ponas Balčytis dar kartą pasidžiaugė dėl „Lietuvos dujų“ sutarimo su „Gazprom“. Kandidato nuomone, dėl šio susitarimo Lietuvai pavyks pagerinti savo konkurencingumą.

Ponia Grybauskaitė sakė, kad yra nagrinėjama, kaip sujungti verslą su švietimo sistema.„Iš naujos finansinės perspektyvos tam bus skirta 400 mln. Lt. Verslas skundžiasi, kad darbo jėga yra, bet neatitinka kvalifikacija.Galime galvoti apie „Sodros“ lubas aukščiausios kvalifikacijos darbuotojams ir darbo santykių lankstumą“, - sakė prezidentė.Tuo metu p. Ropė reikalavo daugiau teisių profsąjungoms, progresinių mokesčių ir suvesti verslininkus su norinčiais dirbti moksleiviais.Ponas Puteikis ragino mažinti algų skirtumą tarp specialistų, o p. Tomaševskis siūlė stiprinti profesines mokyklas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pilietiškumą ugdys asmeniniu pavyzdžiu

Kandidatų buvo paklausta, kokiomis priemonėmis jie stiprintų pilietiškumą ir kaip keistų neigiamą požiūrį.Ponas Tomaševskis sakė, kad jaunimą reikia auklėti ir nerodyti jam blogų pavyzdžių. Jis paminėjo ir religijos svarbą.Jam dėl religijos antrino ir p. Paulauskas, kuris įsitikinęs, jog bažnyčia turi didelį vaidmenį pilietiškumo ugdyme. Ponas Paulauskas kalbėjo ir apie didesnį piliečių įsitraukimą.„Dabar yra tyčiojamasi iš piliečių iniciatyvos. Turime tartis su tauta, kad piliečiai jaustųsi reikalingi. Jei pilietis dalyvauja svarstant įstatymą, jis visiškai kitaip jį ir vykdo”, - įsitikinęs „darbiečių“ atstovas.Ponas Paulauskas nevengė ir kaltinimo p. Grybauskaitei. Jis tiesioginiame eteryje sakė, kad dabartinės šalies vadovės elgesyje atsiranda monarchinių požymių.„Žmonės atvyksta į ją pažiūrėti kaip į ufonautą. Ar reikia revoliucijos, kad prezidentas pasijaustų paprastu piliečiu, darbininku?”, - klausė p. Paulauskas.Ponas Ropė teigė, kad žmones ragins sekti jo paties asmeniniu pavyzdžiu, o p. Balčytis pareiškė, jog pilietiškumo klausimas yra susijęs su pasitikėjimu.Šiuo klausimu p. Puteikis siūlė konkrečią priemonę – įteisinti priešlaikinius rinkimus vienmandatėse apygardose Jis taip pat klausė p. Zuoko, kaip dera pilietiškumo ugdymas ir draudimas Kovo 11-ąją žygiuoti Gedimino prospektu.Vilniaus meras teigė tapęs prezidentu aiškinsiantis visus savo sprendimus ir jų motyvus. Jis negailėjo ir kritikos prezidentei, sakydamas, kad dabar prezidentūros rūmai stovi dideli ir tušti.Bet p. Grybauskaitė išvardijo renginius, vykstančius prezidentūroje bei papasakojo apie kuriamą valstybės edukacinį centrą, kur žmonės galės domėtis valstybės reikalais.„Elito priėmimų prezidentūroje nebus“, - asmeniškai p. Zuokui atsakė p. Grybauskaitė.Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku