E&Y„Snoro“ auditas – su esminiais pažeidimais

Publikuota: 2014-05-05
Atnaujinta 2015-06-01 13:12
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) išplėstinė teisėjų kolegija 2014 m. balandžio 24 d. nutartimi pripažino teisėtu ir pagrįstu Audito ir apskaitos tarnybos direktoriaus įsakymą, kuriuo Lietuvos auditorių rūmams nurodyta panaikinti Ramūno Bartašiaus auditoriaus vardą, o UAB „Ernst & Young Baltic“ nurodyta ištaisyti tam tikrus savo veiklos trūkumus, rašoma LVAT svetainėje.

LVAT išplėstinė teisėjų kolegija nagrinėjo, ar auditorius padarė pažeidimus, t. y. nesilaikė profesinio skepticizmo principo  net kelių reikšmingų sandorių atveju, taip pat ir atliekant itin didelės vertės vertybinių popierių likučių auditą.LVAT konstatavo, kad auditorius padarė šiuos pažeidimus, atliekant 2010 m. finansinių ataskaitų auditą. Teismas taip pat atkreipė dėmesį ir į tai, kad buvo atliekamas viešojo intereso įmonės auditas, o tokiais atvejais auditoriams bei audito įmonėms Audito įstatyme yra nustatyti specialūs reikalavimai.Todėl LVAT išplėstinė teisėjų kolegija padarė išvadą, kad audito atlikimo trūkumai pagrįstai buvo įvertinti kaip reikšmingi, o auditoriui pagrįstai buvo skirta tokiais atvejais taikytina nuobauda – sprendimas nurodyti Auditorių rūmams panaikinti auditoriaus vardą.Kaip nurodė LVAT, 1-ajame Tarptautiniame kokybės kontrolės standarte numatyta, kad audito įmonė turi įdiegti politiką ir procedūras, pagal kurias užduoties grupės galėtų laiku baigti sudaryti galutines užduoties bylas po to, kai užduoties ataskaitos buvo parengtos.Paminėtas dokumentas taip pat įtvirtina, jog Audito įmonė turi įdiegti politiką ir procedūras, skirtas užduoties dokumentų konfidencialumui, saugiam laikymui, vientisumui, pasiekiamumui ir atkūrimui užtikrinti.LVAT išplėstinė teisėjų kolegija padarė išvadą, kad UAB „Ernst & Young Baltic“ buvo pagrįstai skirtas nurodymas užtikrinti šių nuostatų įgyvendinimą.Gali kreiptis dėl žalos

Pasinaudoję šiuo teismo sprendimu banko kreditoriai gali kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo iš auditoriaus ir audito bendrovės.
Žygimantas Pacevičius, advokatų kontoros „Borenius“ advokatas, pažymi, jog šiuo atveju svarbu įrodyti ryšį tarp žalos kreditoriui ir auditorių veiksmų. Banko ataskaitas, prieš priimdami sprendimus, varto tiek investuotojai, tiek indėlininkai, todėl nukentėjusiųjų, kurie galėtų įrodinėti, šį ryšį, ratas, gana platus.
Anot p. Pacevičiaus, vadovaujantis bankroto įstatymu ir teismų praktika, dėl žalos atlyginimo į teismą turėtų kreiptis banko „Snoras“ bankroto administratorius, o ne pavieniai kreditoriai. Tokiu būdu išvengiama konkurencijos tarp kreditorių.
„Jei kreditoriai kreiptųsi po vieną, tai greitesni, daugiau lėšų turintys kreditoriai galėtų, tarkime, prisiteisti auditoriaus ar audito bendrovės civilinės atsakomybės draudimą, o kitiems nieko neliktų“, – komentuoja „Borenius“ advokatas.
Kitą vertus, ne visi kreditoriai yra pareiškę savo pretenzijas, kiti jas pareiškė, bet jau atsiėmė – tokiu asmenų vardu banko bankroto administratorius negalėtų veikti.
„Tai būtų pirma tokio sudėtingumo byla Lietuvoje dėl žalos atlyginimo. Atsakovu galėtų būti tiek auditorius, tiek ir audito bendrovė. Įmonei atsakomybė tenka tuomet, jei kreditoriai nukentėjo darbuotojui vykdant savo funkcijas“, – svarsto p. Pacevičius.Turėjo įsitikinti
Teismas konstatavo, kad profesinis skepticizmas yra būtinas norint kritiškai vertinti audito įrodymus. Laikydamasis šio požiūrio, auditorius abejoja iš vadovybės ir už valdymą atsakingų asmenų gautais prieštaraujančiais audito įrodymais.
Be to, turi būti vertinamas audito įrodymų patikimumas ir tinkamumas atsižvelgus į esamas aplinkybes, pavyzdžiui, tokiu atveju, kai egzistuoja apgaulės rizikos veiksniai ir vienas apgaulei jautrus dokumentas yra vienintelis reikšmingos sumos finansinėje ataskaitoje patvirtinimo įrodymas.
Teismo nutartyje teigiama, jog iškilus abejonėms dėl patikimumo arba esant galimos apgaulės požymių (pavyzdžiui, audito metu nustatytos aplinkybės verčia auditorių manyti, kad dokumentas gali būti netikras arba kad dokumente nustatytos sąlygos galėjo būti suklastotos), pagal TAS reikalaujama, kad auditorius tirtų išsamiau ir nustatytų, kaip reikėtų papildyti audito procedūras klausimui išspręsti.
Teismas taip pat netenkino pareiškėjų prašymo kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl drausminės nuobaudos senaties termino ir Audito įstatymo straipsnio prieštaravimo Konstitucijai.

Metai nepraėjo

UAB „Ernst & Young Baltic“ auditavo 2010 m. „Snoro“ finansines ataskaitas.

„Savo 2011 m. kovo 10 d. išvadoje apie šias finansines ataskaitas mes pareiškiame savo išvadą be išlygų“, – buvo teigiama sutrumpintoje banko finansinėje ataskaitoje. Šalia buvo pažymėta, kad šios ataskaitos neapima vėlesnių įvykių.Kad bankas turi rimtų sunkumų, paaiškėjo 2011 m. pabaigoje – nepraėjus metams nuo audito.
2012 m. birželio 20 d. Audito ir apskaitos tarnyba nusprendė, kad „Snoro“ auditas buvo atliktas netinkamai, o auditoriai apskundė šį įsakymą teismui.

Auditoriai nusivylę

"Esame nusivylę sprendimu. Toliau laikomės nuomonės, kad "Audito ir apskaitos tarnybos"  išvados buvo nulemtos vėlesnio banko bankroto fakto ir vėliau atsiradusių aplinkybių, kad banko vadovybė bei akcininkai įtariami įvairiomis nusikalstamomis veikomis – t.y. informacijos, kurios auditorius neturėjo audito metu", - teismo sprendimą komentuoja audito bendrovė "Ernst & Young Baltic". Anot jos, toks požiūris tarptautiniuose audito standartuose auditoriams nustatytą pakankamo užtikrinimo kartelę pakelia iki absoliutaus, o ne pakankamo užtikrinimo.

"Vadovaujantis tokiu požiūriu, mūsų atliktas auditas negalėjo būti objektyviai įvertintas. Toliau liekame įsitikinę, kad 2010 m. AB banko Snoras finansinių ataskaitų auditas buvo atliktas pagal galiojančius audito standartus", - pažymi audito bendrovė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku