Žemės „saugiklių“ įstatymas apribos biržos įmonių galimybes

Publikuota: 2014-05-04
Atnaujinta 2015-06-01 13:15
Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
 

Lietuvoje įsigaliojus Žemės įsigijimo „saugiklių“ įstatymui, trims Vilniaus biržos įmonėms bus suvaržytas naujų investuotojų pritraukimas, gali tapti sunkiau padidinti įstatinį kapitalą, o tai gali atsiliepti ir akcijų likvidumui biržoje. Teisininkai teigia, kad įmonės turi suskubti viešai paaiškinti, kokių neigiamų padarinių sulauks dėl naujojo teisės akto.

Seimas 2014 m. balandžio 24 d. priėmė Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymą (vadinamąjį Žemės įsigijimo „saugiklių“ įstatymą), kuris įsigaliojo nuo gegužės 1-osios.Įstatymas numato, kad teisę įsigyti žemės ūkio paskirties žemės turės labai ribotas asmenų ratas, t. y. fiziniai arba juridiniai asmenys, nustatytą laikotarpį vykdantys žemės ūkio veiklą ir atitinkantys kitas įstatyme išvardintas sąlygas. Be to, įstatyme aiškiai pasakyta, kad šio įstatymo nustatyti reikalavimai taikomi ir sudarant daugiau negu 10 hektarų ploto žemės ūkio paskirties žemės nuosavybės teise valdančio juridinio asmens akcijų (teisių, pajų) perleidimo sandorį.Nors įstatymas numato, kad jo reikalavimai taikomi sudarant žemės ūkio paskirties žemės nuosavybės teise valdančio juridinio asmens akcijų perleidimo sandorius, jis įtvirtina, jog tokios bendrovės akcijų pirkėjui reikalavimai vykdyti žemės ūkio veiklą ir atitikti kitas įstatyme išvardintas sąlygas būtų taikomi tik tokiu atveju, kai akcijų pirkėjas tampa daugiau nei 25% bendrovės akcijų turėtoju.Pasak minimo įstatymo iniciatorių, nuo 2014 m. gegužės 1 d. nebegalios pratęstas draudimas parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsieniečiams, o Lietuvos visuomenė žemės ūkio paskirties žemę esą supranta esant nacionaline vertybe, todėl jos nuosavybei teikia ypatingą reikšmę ir nenori, kad ją įgytų „svetimi“ – ūkininkauti ir integruotis į Lietuvos kaimo bendruomenę neketinantys asmenys.„Saugiklių“ įstatymą inicijavo ir parengė europarlamentarai Algirdas Saudargas ir Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Seimo nariai Kazys Starkevičius, Paulius Saudargas, Irena Degutienė, Valentinas Stundys ir Rimantas Jonas Dagys.

Paveiks tris biržos įmones

Tomas Talutis, T. Talučio advokato kontoros advokatas, pažymi, kad „Nasdaq OMX Vilniaus“ biržoje automatinės prekybos būdu sudaromais pirkimo–pardavimo sandoriais dažniausiai nėra perleidžiami didesni nei 25% akcijų paketai, todėl jokių pasikeitimų biržos prekyboje po 2014 m. gegužės 1 d. šiuo atžvilgiu neturėtų būti.„Tačiau, sudarant tiesioginius sandorius tiek dėl tų bendrovių, kurių akcijomis prekiaujama vertybinių popierių biržoje, tiek ir dėl tų, kurių akcijomis viešai neprekiaujama, būtina turėti omenyje minėtą ribą, nes priešingu atveju įstatymo reikalavimus pažeidžiantys sandoriai gali būti pripažinti negaliojančiais“, – perspėja teisininkas.Kaip žinoma, bendrovės, kurių akcijomis prekiaujama vertybinių popierių biržoje, yra įpareigotos nedelsiant viešai paskelbti informaciją apie kiekvieną esminį įvykį, susijusį su bendrove ir galintį turėti įtakos tos bendrovės akcijų kainai.„Akivaizdu, kad įsigaliojus įstatymui, bus paveikta tokių Vilniaus biržos bendrovių kaip „Agrowill Group“, „Linas Agro Group“ ir „Invalda LT“, turinčių žemės ūkio paskirties žemės per susijusias bendroves, veikla. Todėl būtų logiška, jeigu šios bendrovės po įstatymo įsigaliojimo viešai paskelbtų esminius įvykius ir išaiškintų, kaip priimtas ir įsigaliojęs įstatymas paveiks jų veiklą, tuo labiau kad ir pagal Lietuvos banko reikalavimus tokio įstatymo įsigaliojimas gali būti vertinamas kaip netiesiogiai su emitentu susijęs esminis įvykis“, – kalba p. Talutis.Tiesa, teisininkai pažymi, kad įstatymas kalba tik apie žemę nuosavybės teise valdančio juridinio asmens akcijų perleidimą, todėl, tarkime, jeigu UAB A turi UAB B 100% procentų akcijų, o UAB B nuosavybės teise valdo žemę, tai įstatymo reikalavimai būtų taikomi tik perleidžiant UAB B akcijas, tačiau jie nebūtų taikomi perleidžiant UAB A akcijas.

Paveiktų neigiamai

Pačios biržos bendrovės ir investuotojų bendruomenė apie naująjį įstatymą kalba kritiškai – esą jei įstatymas įsigalios, gali strigti strateginių investuotojų pritraukimo, įstatinio kapitalo didinimo procedūros, nukentėti akcijų likvidumas.„Tikėjomės, kad prezidentė šio įstatymo nepasirašys. Visgi jis įsigalios, tad neigiamų pasekmių bus daug – visų pirma, susiaurės potencialių investuotojų į mūsų įmonę ratas, nesvarbu, ar tai būtų strateginiai, ar finansiniai investuotojai. Be to, sunkiai įmanoma taps įstatinio kapitalo didinimo procedūra, kai kapitalas didėja daugiau nei 25%. Pavyzdžiui, pastarasis mūsų kapitalo didinimas daugiau nei 50%, kai pagrindiniu mūsų akcininku tapo verslininkas Kęstutis Juščius, po įstatymo įsigaliojimo realiai būtų buvęs sunkiai įmanomas“, – kalba Vladas Bagavičius, bendrovės „Agrowill Group“ valdybos pirmininkas.Pasak jo, bendrovių galimybėms pritraukti kapitalo iš išorės tapus ribotoms, gali nukentėti ir šių įmonių akcijų likvidumas biržoje, o tai būtų bloga žinia ir visai Lietuvos kapitalo rinkai, „Nasdaq OMX Vilniaus“ biržos operatorei.Panašiai kalba ir Tomas Tumėnas, įmonės „Linas Agro Group“ finansų direktorius, jis pažymi, kad bendrovei dėl minimo įstatymo iškilo labai daug klausimų.„Neaiški nei pati ribojimų esmė, nei, pavyzdžiui, tai, kokios pasekmės būtų, jei visgi reikalavimų neatitinkantis investuotojas įsigytų daugiau nei 25% mūsų akcijų. Tikimės, valdžia bent jau pateiks šiuos paaiškinimus“, – kalba p. Tumėnas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Laisvas kapitalo judėjimas

Investuotojų asociacija teigia, kad, be kitų suvaržymų, naujasis įstatymas taip pat gali pažeisti ES direktyvas.„Nepaisant to, kad įmonės kotiruojamos biržoje, įstatymą skaitant pažodžiui, galima suprasti, kad įsigyti daugiau nei 25% jų akcijų negalės beveik niekas, nes tai būtų prilyginta žemės pardavimui tose įmonėse, kurių akcijos perkamos. Maža to, įstatymas, tikėtina, prieštarauja ES laisvojo kapitalo judėjimo direktyvai. Jeigu įstatymas liks galioti, įmonių plėtra įmanoma tik plečiant gyvulininkystę“, – komentuoja Vytautas Plunksnis, Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
HISK grupės pajamos menko 8,2%

Vienos didžiausių šalyje infrastruktūros AB HISK (buv. „Panevėžio keliai“) konsoliduotosios 2021 m. pajamos...

Statyba ir NT
2022.05.20
„YIT Lietuva“ gavo 3,8 mln. Eur užsakymą netoli Klaipėdos

Suomijos kapitalo nekilnojamojo turto plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ praneša gavusi 3,8 mln. Eur...

Statyba ir NT
2022.05.20
„Sotheby's“: šiemet Latvijoje 23% daugiau prabangių būstų sandorių

Šiemet I ketv. Latvijos prestižinės klasės būsto segmente sudaryti 268 sandoriai – 22,9% daugiau nei pet tą...

Statyba ir NT
2022.05.20
27 metų senumo detalusis planas įžiebė ginčą dėl statybų sostinės Žvėryne Premium 6

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija teisme bando įrodyti, kad prieš porą metų sostinės...

Statyba ir NT
2022.05.20
„Baltisches Haus“ vadovas: 2021 m. buvo sudėtingi, bet pavyko išlaikyti stabilius rezultatus Premium

Komercinio nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovė „Baltisches Haus“ praėjusiais metais, nepaisydama...

Statyba ir NT
2022.05.20
Vilniuje pradėtos privačios britiškos mokyklos statybos 12

Sostinės Antakalnio mikrorajone pradėtos privačios mokyklos „British School of Vilnius“ naujo pastato...

Statyba ir NT
2022.05.20
NT plėtotojai vilioja visiškai įrengtais butais: kokie privalumai pirkėjui ir pardavėjui? Verslo tribūna

Tiek renkantis nuolatinius, tiek atostogų namus ar būstą, skirtą nuomai, pastaruoju metu itin išaugo...

Ikea
2022.05.20
Nuleido VVĮ naujus tikslus, o valdybose švilpauja vėjai Premium

Vyriausybė šią savaitę patvirtino siektinus valstybės valdomų įmonių (VVĮ) finansinius tikslus 2022–2024 m.,...

Finansai
2022.05.19
Leido įsivežti Lietuvoje nesertifikuotą armatūrinį plieną 1

Aplinkos ministerija patvirtino palengvinimus importuojant armatūrinį plieną, neturintį darniųjų techninių...

Statyba ir NT
2022.05.19
Baigtas „Inservis“ sandoris, „Civinity“ portfelį Vilniuje augino 50%

Trečiadienį verslininkų Deivido Jackos ir Domo Dargio valdoma pastatų priežiūros įmonių grupė ir turto...

Statyba ir NT
2022.05.19
Viena didžiausių dviračių kompanijų pasaulyje pradeda statybas Kėdainiuose 1

Vienos didžiausių pasaulyje dviračių bendrovių Lietuvoje įsteigta UAB „Pon.Bike Lithuania“ dviračių gamyklos...

Pramonė
2022.05.19
Siekiama skatinti statybų įmonių įsitraukimą į daugiabučių renovacijos procesus Verslo tribūna

Paskutinis aplinkos ministro kvietimas paraiškoms renovacijai teikti buvo itin sėkmingas – jo metu buvo gauta...

Statyba ir NT
2022.05.19
„Achemos grupė“ į viešbučių atnaujinimą investavo 1,4 mln. Eur

Koncernas „Achemos grupė“ skelbia investavęs 600.000 Eur į viešbučio „Palangos vėtra“ atnaujinimą, taip pat...

Statyba ir NT
2022.05.19
Statybą stabdo ne verslas 31

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

VŽ požiūris
2022.05.19
Renovacija merdi, o rangos konkursus skelbia dar 2019 m. kainomis Premium 3

Renovacijos projektų vykdytojai kai kuriuos pirkimus skelbia dar 2019–2020 m. kainomis, kai vien nuo šių metų...

Statyba ir NT
2022.05.19
Vyriausybė keliams paskirstė 16 mln. Eur

Vyriausybė trečiadienį paskirstė 16,1 mln. Eur iš šiemet numatytų lėšų valstybei svarbiems vietinės reikšmės...

Statyba ir NT
2022.05.18
Kelių direkcija siūlo dažnesnį sutarčių indeksavimą, rangovai mato problemų

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) teikia pasiūlymus rangovams dėl sudarytų sutarčių kainų...

Statyba ir NT
2022.05.18
Rangovai perspėja apie pabaigos pradžią, valstybė bendro sprendimo nemato Premium

Verslas dėl brangstančių medžiagų perspėja, kad laiko sprendimams, kaip indeksuoti statybos paslaugų...

Statyba ir NT
2022.05.18
Vilniuje plėtoja 25 mln. Eur vertės internetinės ir didmeninės prekybos miestelį „eMarketCity“

Eišiškių plento ir Geologų gatvės sankirtoje pradėtas statyti naujas internetinės ir didmeninės prekybos...

Prekyba
2022.05.18
„Merko“ nusipirko sklypą Šnipiškėse, pakoregavo projektą Žirmūnuose Premium 4

Estijos kapitalo nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Merko būstas“ nusipirko naują teritoriją sostinės...

Statyba ir NT
2022.05.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku