Vienas stambiausių gelžbetonininkų žino, kaip pabėgti nuo konkurentų

Publikuota: 2014-05-04
Atnaujinta 2015-06-01 13:15
svg svg
Nuotrauka: Algimanto Barzdžiaus ("Verslo žinios")
 

Tvirta, ilgaamžė ir patikima tarsi gelžbetonis – tik tokia gali būti amžinomis tituluojamų gelžbetonio konstrukcijų gamykla. AB „Aksa“ laikosi šių reikalavimų, tačiau jai nesvetimos ir inovacijos: modernios technologijos, naujoviškos medžiagos ir platus požiūris. 20% produkcijos už Lietuvos ribų išvežanti bendrovė šįmet nusiteikusi didinti eksporto dalį ir taip nutolti nuo į nugarą kvėpuojančių konkurentų.

„Lietuvoje yra trys stambūs gelžbetonininkai – mes esame tame trejetuke, todėl nuolat jaučiame konkurentų kvėpavimą, – sako Saulius Kvieska, „Aksa“ rinkodaros vadovas. – Todėl nauji eksporto rinkų užsakymai mums leidžia laisviau kvėpuoti, o ne vien tik kitiems į nugarą.“ Rimčiausiomis konkurentėmis „Aksa“ įvardija bendroves „Markučiai“ ir „Betonika“.Tai, kad Kauno „Aksa“ yra pajėgi vykdyti pačius stambiausius ir sudėtingiausius gelžbetonio konstrukcijų užsakymus, liudija ne tik investicijos į gamybą, bet ir įvykdyti užsakymai. O jų yra tikrai įspūdingų: vienas tokių – tai neseniai atidarytai „FL Technics“ lėktuvų techninės priežiūros bazei Tarptautiniame Kauno oro uoste gamintos 33 t sveriančios 22 m ilgio kolonos. Tokio dydžio kolonos, anot „Aksos“ atstovų, yra bene didžiausios Lietuvoje pagamintos. Šiame gigantiškame angare yra remontuojami orlaiviai, tarp jų ir boingai.Tarp stambiausių „Aksos“ įvykdytų ir vykdomų užsakymų yra gelžbetonio konstrukcijų gamyba „Pienas LT“ gamyklai, „Viči“ įmonių grupės logistikos centrui, „Sanitex“ logistikos terminalui, „Prismos“, „Norfos“, „Maximos“ prekybos centrams, BOD aukštųjų technologijų centrui, „Žalgirio“ arenai, logistikos terminalams Klaipėdoje ir Vilniuje.

Klumpių čia nesunešiosi

Į pusės amžiaus istoriją menančią 20.000 kv. m ploto įmonės teritoriją įžengiame tarsi į atskirą respubliką. Pagrindinis reikalavimas – statybininko šalmas ir... jokių aukštakulnių.„Aš jau trejus batelius „sunešiojau“, vaikščiodama po gamybos cechus, todėl geriau patogi žemakulnė avalynė“, – sako guminius batus audamasi Kristina Kintė, „Aksa“ personalo vadovė. Nors klumpių nesunešiosi, tačiau guminiai batai ar speciali darbo avalynė – vienas tinkamiausių pasirinkimų tokioje gamykloje.Judita Randienė, vadovybės atstovė kokybei, nusišypso, kad ir prie šalmo darbuotojai taip pripranta, jog jo tarsi nebejaučia pūpsančio ant galvos, todėl pasitaiko, kad kai kurie administracijos darbuotojai, susirinkę pietauti, dažnai pamiršta nusiimti šalmus.

Laboratorijoje – kūryba ir bandymai

Apeiti didžiulę teritoriją – ne juokų darbas, tačiau geriau vieną kartą pamatyti nei dešimt kartų išgirsti. Arčiausiai administracijos patalpų – Mechaninis cechas, kuriame „Aksa“ gamina gelžbetonio konstrukcijoms reikalingas metalines detales.Šiame ceche gręžiamos, karpomos iš plieno lakštų, virinamos, šlifuojamos ir dažomos įvairiems užsakymams vykdyti reikalingos detalės. Sustojame prie plazminių metalo pjaustymo staklių. Jomis iš plieno lakšto galima suformuoti nuo 2 iki 32 mm storio detales. Visos čia paruoštos detalės vežamos į Formavimo kompleksą, kuriame gaminamos kolonos, rėmsijės, sieniniai elementai, sijos, perdangos plokštės.Iš Mechaninio cecho užsukame į produkcijos laboratoriją.„Čia išbandome žaliavas ir gatavą produkciją, gaminame bandomuosius produkcijos pavyzdžius ir tikriname jų savybes, – aiškina Loreta Šukienė, Kokybės skyriaus viršininkė. – Čia kuriame įvairaus reljefo betoną – poliruotąjį, „atidengtąjį“, pigmentuotąjį“.“„Ir šviečiantįjį“, – staiga užgesina šviesą ir paragina geriau įsižiūrėti į vieną kampą p. Randienė. Ir iš tiesų – betono pavyzdys žėri tamsoje.„Į šį gaminį įdėjome fosforo ir jis sukuria tokį efektą. Tiesa, kol kas tai tėra pavyzdys, nes dėl šio priedo betonas gerokai pabrangsta, todėl užsakovai nesiryžo užsakinėti, tik norėjo įsitikinti, kaip atrodytų toks gaminys“, – komentuoja p. Randienė.Laboratorijoje yra įvertinamas betono stipris, presu atliekami armatūros tempimo bandymai, inertinių medžiagų (smėlio, skaldos, granito, cemento) tyrimai. Siekiant nustatyti atsparumą, betono kubeliai laboratorijoje išbandomi vadinamojoje „pirtyje“ – panardinami į 20 laipsnių šilumos vandens talpyklas ir laikomi 28 paras, tuomet atliekami atsparumo įvairiam mechaniniam poveikiui bandymai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Užsako pagal receptus

Žygiuojant gelžbetonio gamybos cechų link, Rimvydas Moceikis, gaminių technologas, klausia, ar žinome, iš ko gaminamas betonas.„Reikia smėlio, cemento, vandens – viskas sumaišoma“, – atsakome kaip per pamoką. Pasirodo, to negana. Betono gamybai reikia inertinių medžiagų (smėlio, skaldos, granito), cemento, užpildų, cheminių priedų (užtikrinančių prekės atsparumą apkrovoms), vandens. Didžioji dalis betono žaliavų tiekėjų – Lietuvos įmonės. Armatūrą ir plieną tiekia Lietuvos ir Ukrainos įmonės. „Visos žaliavos yra sertifikuotos“, – priduria p. Randienė, kokybės specialistė.Pirmiausia smėlis, skalda, granitas, cementas yra atvežami į milžiniškus pusiau atvirus sandėlius ir išpilami į vadinamuosius bunkerius. Po sandėliais yra transporterių labirintas, jais šios inertinės medžiagos pumpuojamos į šalia esančio betono mazgo penktąjį aukštą.Automatizuotas betono mazgo darbas vykdomas pagal konkrečius užsakymus ir... receptus. Juos betono mazgui pateikia pamainos meistras, o užsakymus kontroliuoja operatorius – jam svarbiausia stebėti kompiuterio ekranus, kuriuose atsispindi konkretaus užsakymo vykdymas.Pagal konkretaus užsakymo betono receptą į šį mazgą yra įpumpuojamas tam tikras medžiagų kiekis. Programa dozuoja į maišyklę žaliavas ir jas sumaišo į betoną. Per minutę maišyklė pajėgi sumaišyti iki 2 kub. m betono. Pagamintas betonas yra supilamas į ant bėgių esantį vežimėlį ir gabenamas į reikiamą padalinį. Iš jo tiltiniais kranais yra išpumpuojamas ir supilamas į betono pylimo talpyklą, kuri ir pripildo formas betono.

Pagal suomių technologiją

Formavimo komplekso veikla yra suskirstyta pagal produkcijos pobūdį: pirmajame padalinyje gaminamos perdangos plokštės, antrajame – kolonos ir sijos, trečiajame – sieniniai elementai, ketvirtajame – kolonos ir sijos, o penktajame – stambiagabaričiai gaminiai ir tipinė produkcija.Pirmajame padalinyje regime įspūdingą vaizdą – 82 m ilgio perdangos plokštes. Žinoma, tokių įspūdingų plokščių neatlaikytų nė viena kolona – jos bus supjaustytos. Bet apie viską nuo pradžių. Ponas Moceikis aiškina, kaip gaminamos perdangos plokštės su kiaurymėmis.Anot technologo, „Aksoje“ šios plokštės gaminamos pagal suomišką technologiją, gamybos procesus atlieka specializuota įranga. Pirmiausia abiejuose cecho galuose įtempiami armatūros lynai, jie užfiksuojami, tuomet ant jų užpilamas betonas ir jame padaromos kiaurymės. Tada šviežias gaminys yra užklojamas polietilenu ir paliekamas sutvirtėti.Po paros specialia įranga plokštės pamatuojamos, sužymimos jų pjovimo vietos ir jos supjaustomos. Tuomet gatava produkcija vežama į prekių sandėlį po atviru dangumi, o visi įrenginiai išplaunami ir paruošiami būsimam ciklui.

Šlifuoja tik atvėsusias

Kitame padalinyje gaminamos gelžbetonio kolonos ir sijos. Armatūrininkai suformuoja iš armatūros kolonos karkasą – vadinamuosius kolonos griaučius, kurie bus pripildyti betono. Kolonų karkasai yra sudedami ant horizontalių stendų, o formuotojai sudeda iš šonų klojinius (dažniausiai jie yra mediniai, tipiniams gaminiams naudojami metaliniai), kurie reikalingi būsimai formai suformuoti.Taip pat į formas įdedamos reikiamos detalės iš Mechaninio cecho, užsakomas ir užpilamas betonas.„Palieskite koloną – ji dar šilta“, – paragina p. Moceikis. Iš tiesų, kolona šilta, nes neseniai pagaminta. Netrukus ji atvės, bus nušlifuota ir išvežta į šalia esantį sandėlį.Klojinių gamybos dirbtuvėse sutinkame ilgametį „Aksos“ darbuotoją Anicetą Ražauską. „Dirbu įmonėje 34-erius metus. Mačiau laikus, kai įmonei buvo sunku, ir atsigavimą, – kalba stalius profesionalas. – Šiose dirbtuvėse gaminame medinius klojinius. Kadangi didžioji produkcijos dalis yra netipiniai gaminiai, tai ir mes gaminame įvairių dydžių ir matmenų klojinius. Yra daug naujovių, tačiau šiuo metu kitaip ir neįmanoma – prie tipinės produkcijos buvome įpratę sovietmečiu, o dabar dauguma gaminių – netipiniai.“Iš stalių dirbtuvių pasukame į trečiąjį padalinį, kuriame gaminami vadinamieji sieniniai elementai. Jų gamyba vykdoma taip pat, kaip ir kolonų. „Aksoje“ pagal užsakovų poreikį gaminami ir trisluoksniai sieniniai elementai su apšiltinimu, kai prie sieninių elementų prijungiamos ir šilumą išsaugančios medžiagos.„Tokius gaminius iškart galima montuoti statybose ir jų jau nebereikia papildomai apšiltinti“, – paaiškina po gamybos cechus mus lydintis technologas.

Tiltui į Sankt Peterburgą

Penktajame stambiagabaričių gaminių padalinyje gimsta didelės gelžbetonio konstrukcijos. Tąsyk čia buvo gaminamos gelžbetonio detalės, kurios bus montuojamos Sankt Peterburge tiesiamame tilte. Ponas Moceikis ragina pažvelgti, kad iš tiesų tilto detalės yra gana plonos, tačiau projektuotojai yra apskaičiavę, kad jos kuo puikiausiai atlaikys dideles apkrovas. „Aksa“ taip pat gamina ir „Brolio“ prekės ženklo betoninius blokelius, kurie tinka tiek individualiose, tiek pramoninėse statybose. Šių blokelių gamybos įrangą Kauno įmonė įsigijo prieš keletą metų.Ant kiekvieno gelžbetonio gaminio „Aksoje“ klijuojamas informacinis lapelis, kuriame nurodomas gaminio užsakovas, vykdytojas, pagaminimo data, parametrai. Vadovaujantis šiais duomenimis, produkcija užsakovams skirstoma iš sandėlio. Sandėlyje tiltiniai kranai sugrupuoja gaminius, juos sandėliuoja ir pristato užsakovui. Pagal susitarimą su klientu, produkcija yra pristatoma „Aksos“ transportu arba ją užsakovai patys pasiima iš sandėlio.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku