Lietuvos investicinis portfelis vis labiau priklausys nuo akcijų pokyčių

Publikuota: 2014-05-31
Atnaujinta 2015-06-01 11:21
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
„Verslo žinios“

Lietuvos banko valdomame investiciniame portfelyje akcijų dalis pirmą kartą pasiekė 1% ir, planuojama, per porą metų pasieks 7%. Analitikai teigia, kad dalies Lietuvos finansinės sistemos saugumo garanto nukreipimas į rizikingą turto klasę yra teigiamas dalykas, nes padės padidinti portfelio grąžą. Tačiau jie perspėja Lietuvos banką su akcijomis nedaryti individualiam investuotojui būdingų klaidų.

Didžiausiame Lietuvos investiciniame portfelyje – 18,7 mlrd. Lt vertės Lietuvos banko (LB) valdomose šalies užsienio atsargose – papūtė naujovėmis. Dalis užsienio atsargų – vadinamasis investicinis portfelis, kurio dydis sudaro 13,9 mlrd. Lt ir kuris iki šiol buvo investuojamas itin konservatyviai, pradėta investuoti į akcijas – šių aktyvų, kurie finansų pasaulyje laikomi gana rizikingais, dalis portfelyje pirmą kartą istorijoje jau pasiekė ir viršijo 1%.Mindaugas Vaičiulis, LB Bankininkystės tarnybos direktorius, sako, kad LB dar pernai patvirtino naują finansinio turto investavimo politiką, kad per 3 metus, t. y. iki 2016 m. lapkričio, akcijų dalis investiciniame portfelyje pasieks 7%. Teigiama, kad investavimo politika agresyvesne pakeista reaguojant į struktūrinius pokyčius finansų rinkose, nusistovėjusią žemų palūkanų normų aplinką ir siekiant didinti investicijų diversifikaciją.„Investavimo į akcijas pradžia 2013 m. pabaigoje ir yra vienas tų žingsnių, kuriuo LB realizuoja išsikeltus investavimo tikslus, didindamas investicijų diversifikaciją žemų palūkanų aplinkoje. Į akcijas investuojame dėl keleto priežasčių. Visų pirma maža akcijų dalis diversifikuoja portfelio riziką, iš kurios šiuo metu svarbiausia – palūkanų normų kilimo rizika. Patirtis rodo, kad akcijų kainos paprastai juda priešinga kryptimi nei obligacijų, tai atspindi neigiama šių turto klasių koreliacija“, – kalba p. Vaičiulis.Be to, pasak jo, tikėtina, kad investicijos į akcijas ilguoju laikotarpiu padidins viso portfelio grąžą ir ilgalaikis jų pelningumas turi galimybę viršyti infliaciją, ko šiandien sunku tikėtis iš obligacijų.„Šiuo metu net dividendinis akcijų pelningumas lenkia aukšto patikimumo obligacijų eurais mokamas vidutines palūkanas. Sudarant portfelį, svarbu ne tik sudėtinės jo dalys, bet ir jų tarpusavio sąveika. Diversifikavimas sudaro prielaidų labiau padidinti pelno potencialą nei riziką, to ir siekiame įgyvendindami naują investavimo politiką“, – sako pašnekovas.LB dėl saugumo sumetimų neatskleidžia, į kurių įmonių akcijas investuoja – deklaruojama tik tiek, kad lėšos kreipiamos į biržoje kotiruojamas įmones išsivysčiusiose šalyse. Į Lietuvos įmonių akcijas neinvestuojama, mat pagal taisykles užsienio atsargos turi būti investuojamos į aktyvus, kuo mažiau koreliuojančius su vietos ekonomika.

Nepadaryti klaidų

Analitikai teigia, kad sprendimas pradėti dalį Lietuvos užsienio atsargų investuoti į akcijas nėra blogas. Tiesa, jie pabrėžia, kad LB privalo įvertinti visus rizikos veiksnius ir nepadaryti tipiniams investuotojams būdingų klaidų.Pasak Vytauto Plunksnio, Investuotojų asociacijos valdybos pirmininko, tendencija, kad mažais obligacijų pajamingumais nepatenkinti centriniai bankai vis didesnę dalį rezervų investuoja į akcijas, pastebima visame pasaulyje.Į akcijas investuoja Norvegijos, Čekijos, Estijos ir Šveicarijos, Japonijos, Pietų Korėjos, Nyderlandų, Izraelio centriniai bankai. Rytų Europoje į akcijas bene aktyviausiai investuoja Čekijos centrinis bankas: 2002 m. pabaigoje į nuosavybės vertybinius popierius buvo investuota 10,8% banko rezervų. Tiesa, pavyzdžiui, JAV ir Anglijos centriniai bankai į akcijas neinvestuoja.„Iš vienos pusės, tai logiška – centrinių bankų rezervų prigimtis ilgalaikė, todėl dalis jų gali būti investuojama į didesnę ilgalaikę grąžą siūlančias akcijas. Iš kitos pusės, investavus į akcijas trumpuoju laikotarpiu įmanomi dideli svyravimai – JAV akcijų indeksas „Standard & Poor's 500“ nuo žemiausio taško 2008 m. yra pakilęs net 178%, aukštumas šturmuoja ir kiti indeksai. Ilgalaikė investavimo į akcijas sėkmė priklauso nuo disciplinos – jei pasiekus nustatytą akcijų dalį po rinkos kritimo ji bus atkuriama, o po kilimo – mažinama, siekiant išlaikyti tikslinį lygį, ilgalaikis pelningumas turėtų būti geresnis nei obligacijų. Tačiau jeigu po didelio rinkos kritimo bus nuspręsta investicijų į akcijas dalį mažinti, kaip tai dažnai daro individualūs investuotojai, rezultatas bus prastas“, – kalba p. Plunksnis.

Normalu iki 10%

Panašiai kalba ir Mantas Valužis, finansavimo sprendimų centro projektų vadovas, jo nuomone, 7% portfelio nukreipimas į akcijas yra gana protingas lygis.„Šių laikų iš tikrųjų dar nesibaigusios krizės kontekste, kai bankai dar nėra iš esmės išsivalę savo balansų, o daugelis Europos valstybių yra stipriai prasiskolinusios, toks pasirinkimas, iš esmės siekiant išsaugoti finansinio turto vertę, yra prasmingas. Kita vertus, pačioje finansinio turto investavimo politikoje teigiama, kad vienas iš svarbiausių reikalavimų investicijoms – jų likvidumas, t. y. gebėjimas greitai ir nesudėtingai investicijas paversti pinigais. Tačiau investavimas į akcijas yra ilgalaikis, tai iš dalies prieštarauja prioritetiniam tikslui – likvidumui“, – kalba p. Valužis.Tačiau, pasak jo, tai nedidelė kontroversija, nes akcijų dalis investiciniame portfelyje stipriai apribota. „Manyčiau, centriniam bankui, kaip atsargiam ir rizikos vengiančiam investuotojui, būtų pakankamai akcijų portfelyje turėti iki 10%. LB politikoje numatyta, kad akcijos gali užimti iki 7% portfelio vertės – sakyčiau, apsidrausta pakankamai, juolab kad pati investicijų į akcijas dalis bus diversifikuota ir rizika papildomai prislopinta“, – kalba p. Valužis.Jis atkreipia dėmesį, jog LB politikoje taip pat paminėta, kad dar vieno rizikingo turto – privačių bendrovių investicinio reitingo obligacijų – dalis gali sudaryti 10% viso portfelio.„Išties šių vertybinių popierių vertės svyravimų lygis kartais neretai nedaug skiriasi nuo akcijų vertės svyravimų“, – sako specialistas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kitos alternatyvos

Analitikai kol kas atsargiai svarsto apie galimybę LB į savo investicinį portfelį įtraukti ir kitų alternatyvių turto klasių – NT, brangakmenių, meno kūrinių. Pats LB taip pat teigia, kad šiuo metu galiojanti investavimo politika to nenumato.„Galimybė investuoti į NT, brangakmenius, meno kūrinius svarstytina ir įtariu, kad kiti centriniai bankai tokią pasirinkimo galimybę turi. Tačiau, be šių turto klasių gebėjimo išlaikyti vertę, išlieka potencialių likvidumo problemų, kokių iš esmės nėra išplėtotoje akcijų rinkoje“, – kalba p. Valužis.Kita vertus, anot jo, išlieka klausimas, ar portfelio valdytojams pakaktų patirties be didelių sąnaudų tiksliai įvertinti ir optimaliai suvaldyti tokio pobūdžio turtą, jeigu tokios praktikos nebuvo anksčiau.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku