Prekybininkų laukia iššūkis eurais

Publikuota: 2014-05-03
Atnaujinta 2015-06-01 12:57
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
„Verslo žinios“

Svarbiausiu klausimu verslui įsivedant eurą bus informacinių technologijų (IT) ir apskaitos sistemų priderinimas laikotarpiui, kai kainas ir sąskaitas teks pateikti dviem valiutomis.

Laurynas Vilimas, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas, pabrėžia, kad svarbu ne tik sistemas pritaikyti duomenis pateikti dviem valiutom, bet ir išbandyti, ar šios veikia.„Paleidimo dieną gali paaiškėti, kad kai kas veikia netinkamai ar nesusijungia su kitomis sistemomis. Tad naudojamas programas vėliausiai reikėtų pradėti testuoti gruodį“, – aiškina jis.Ponas Vilimas pažymi, kad atsakingiausiai į euro įvedimą Lietuvoje reaguoja didžiosios prekybos įmonės, kurių dauguma jau šiandien atlikusios visus ar beveik visus būtinus pasirengimo darbus. Ypač gerai pasiruošusios tos įmonės, kurios parduotuvėse išgyveno euro įvedimo laikotarpį kaimyninėse šalyse. Visgi iš smulkesnių prekybos įmonių p. Vilimas neretai išgirsta, kad rūpintis IT sistemų pritaikymu jos ims likus keliems mėnesiams iki euro įvedimo. Tokios bendrovės, įsitikinęs jis, įvedus eurą susidurs su nesklandumais.„Iš kolegų estų ir latvių dažniausias girdėtas patarimas – pradėti ruoštis kuo anksčiau. O šiandien tai būtų pradėti ruoštis dar vakar“, – pabrėžia p. Vilimas.Su sunkumais ruošiantis euro įvedimui susiduria ir smulkios bei vidutinės verslo įmonės, sako Aldas Kikutis, Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo asociacijos tarybos narys. Didžiausias rūpestis – kasos aparatai, kurių įsigijimą daliai smulkiųjų ir vidutinių valstybė kompensavo.„Kasos aparatus reikės perprogramuoti, o už dyką tai nebus padaryta, tad smulkieji turės problemų“, – sako p. Kikutis.Anot jo, ir tarp smulkiųjų įmonių yra tokių, kurios šiandien euro įvedimo gali laukti ramiai, tačiau jų – mažuma. Tai pašnekovo nestebina, kadangi, kol nėra oficialaus patvirtino, kad Lietuva taps euro zonos nare, verslininkai neskuba imtis veiksmų. Anot p. Kikučio, sujudimo reikėtų laukti vasaros gale.Visgi vėlavimo, aiškina p. Kikutis, jis nejaučiąs. Vienintelė bėda, kad likus nedaug laiko iki galutinių euro įvedimo terminų gali brangti IT bendrovių paslaugos ir sumažėti specialistų.

Keis ir kasos aparatus

Kompiuterinėmis kasų sistemomis prekiaujanti UAB „Raso“ skaičiuoja, kad iš Lietuvoje veikiančių 90.000 kasos aparatų problemų prekybininkams, valstybėje įvedant eurą, nesukels tik trečdalis jų, kurie yra kompiuteriniai ir jų programinė įranga kuriama Lietuvoje.„Tačiau likusi dalis – paprasti kasos aparatai, kurių programinė įranga yra iš gamintojų užsienyje, tad ją keisti ir sudėtinga, ir brangu“, – aiškina Žilvinas Kuprėnas, UAB „Raso“ rinkodaros vadovas.Jo skaičiavimais, blogiausiu atveju verslui tektų keisti kasos aparatus, kurių vieneto kaina svyruoja nuo 700 Lt iki 1.400 Lt. Kitu atveju – samdyti į darbo vietą atvyksiančius programuotojus, kurių darbo valandos kaina 50–200 Lt.„Įmonėms, nespėjusioms tinkamai pasirengti euro įvedimui, gali tekti stabdyti veiklą. Taip buvo ir Latvijoje, kur dalis verslo, nors reikalavimai buvo pateikti gana anksti, sausio 1–15 d. negalėjo dirbti, – prisimena pašnekovas. – Daugelis įmonių neįvertina galimų sunkumų.“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku